Rodičák a dobrání dovolené?

27.4.21 08:27

Rodičák a dobrání dovolené?

Ahoj :)
chtěla bych moc poprosit o radu, jelikož se v tom sama už docela ztrácím. :D
23.11.20 jsem nastoupila na mateřskou, vychází mi, že 14.6.21 bych měla nastoupit na rodičák.
Stále mi chodí páska z práce, kde mám, že mi zbývají 4 dny dovolené (z roku 2020). Někde jsem četla, že by se měla načíst i dovolená nová (2021)? Vím, hloupá otázka, ale vůbec tomu nerozumím, když jakoby nepracuji. :D Potřebovala bych to jednoduše vysvětlit. :D
V práci pak musím zavolat účetní skrz to, že si chci dovybrat dovolenou? nebo existuje nějaký formulář přímo? :) Mrzí mě, že přímo v práci nemáme účetní a budu to muset řešit po telefonu.
Jsem v těhle věcem dost marná. :D
A ještě otázka, na kolik jste si dali rodičák měsíců? Já jsem stále nerozhodná, ale už mi končí čas na rozhodnutí. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14816
27.4.21 08:33

V práci musíš požádat o čerpání řádné dovolené, kdy ti vznikne nárok i za plnou dovolenou za letošní rok. Dále jim musíš nahlásit, do kdy chceš rodičovskou dovolenou. Ta je maximálně do tří let věku dítěte. Současně musíš na úřadu práce požádat o rodičovský příspěvek, který je celkem 300 tis. Kč a ty si můžeš měsíční částku nastavit tak, že ti ho mohou vyplácet až do 4 let věku dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4462
27.4.21 08:45

Před koncem mateřské musíš zažádat o čerpání řádné dovolené, která ti zbyla za 2020, plus budeš mít nárok a musíš zažádat o vyčerpání celé dovolené za rok 2021 (ten nárok na celou dovolenou vzniká, když z toho roku 2021 odpracuješ minimálně 60 dní - a dny mateřské se počítají do odpracovaných dní pro čerpání dovolené).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47446
27.4.21 08:51
@SlečnaDahlia píše:
Před koncem mateřské musíš zažádat o čerpání řádné dovolené, která ti zbyla za 2020, plus budeš mít nárok a musíš zažádat o vyčerpání celé dovolené za rok 2021 (ten nárok na celou dovolenou vzniká, když z toho roku 2021 odpracuješ minimálně 60 dní - a dny mateřské se počítají do odpracovaných dní pro čerpání dovolené).

ono se to od letoska prepocitava na hodiny (ja se ani nesnazim pochopit jak), ale mas pravdu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7962
27.4.21 08:52

Někdo tady psal, že s tím nárokem na celou dovolenou je to od letoska jinak. Jak se měnilo to počítání dovolené, ale ještě jsem to neověřoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53261
27.4.21 08:57

Po telefonu bych to možná řešila, ale o čerpání dovolené bych zažádala písemně, ať to máš černé na bílém. A ano, budeš mít nárok na ty 4 dny plus celou za letošek. Na mateřskou dovolenou v práci navážeš čerpáním té řádné a pak přejdeš na rodičovskou dovolenou (záleží na tobě, do jakého věku dítěte - max. do tří let. Pokud si to nahlásíš na kratší dobu, lze do těch tří let prodlužovat. Zkracovat jen se souhlasem zaměstnavatele). Peníze - máš k dispozici 300 000 a je na tobě, jakou částku si nastavíš, lze to pak i měnit. A je to nezávislé n rodičovské dovolené (volnu v práci) - můžeš pobírat už v té době, kdy čerpáš dovolenou, můžeš být na rodičáku doma a nebrat peníze nebo je naopak brát, když už budeš chodit do práce - těch 300 000 musíš vybrat do tří let věku dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2369
27.4.21 09:10

Z rodičovské se dovolená krátí respektive započítává se do nároku pouze 20 týdnů RD do nároku na dovolenou, jiz to není tak ze když si zažádate o čerpání mezi MD a RD že se dovolená nekrátí. Takze u každého to může vyjít trochu jinak ne vždy plná dovolená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1846
27.4.21 09:39
@Cenarius píše:
Někdo tady psal, že s tím nárokem na celou dovolenou je to od letoska jinak. Jak se měnilo to počítání dovolené, ale ještě jsem to neověřoval.

Ano, už tak často nevyjde celý nárok. Vezmou se týdenní doby za mateřskou, pak se můźe započítat 20 týdenních dob za rodičák, pak stará dovolená, něco vyjde, pak se to znovu přičte, dokud žádná týdenní doba nepřibyde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53261
27.4.21 11:49

Téda… aneb proč to nechat jednoduše, aby si to mohl spočíst každej, že :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29.4.21 09:31

Děkuji za rady, mám to sepsané vše a dnes to zanesu do práce. Už jsem mluvila s vedoucí, že to mám donést jí. Tak jsem zvědavá, zda to s tou dovolenou vyjde. Znám naší společnost :/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2369
29.4.21 09:36

@MartinkaD25 ta dovolená je takhle ze zákona. Nemuze říct že nic nedostaneš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1.5.21 08:38

@chivavinka To jsem se tu právě dozvěděla, že to je ze zákona. Tak si to budu hlídat hezky :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat