Délka rodičovské při studiu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.05.18 08:35
Délka rodičovské při studiu

Zdravíčko,
Mám trošičku dilema s tím na jak dlouho si vzít rodičovskou (mateřskou vůbec neřeším, na tu nárok nemám). Máme trošku zvláštní situaci. Čekáme první s tím, že mi je 22 a jsem ve druhém semestru na vysoké škole (předtím jsem dělala dva roky jinou vysokou, mimčo je neplánované), partnerovi je 28 a už pracuje, vzhledem k tomu, že budeme bydlet u mých rodičů odpadne hodně nákladů na bydlení, takže finančně vyjít z jeho platu nebude problém.
Nějak se nedokážeme rozhodnout, jestli rodičovskou vzít na dva, nebo tři roky. Jde hlavně o moji vysokou, protože kvůli termínu porodu budu muset na rok přerušovat. A teď ta zamotanější část…vzhledem k boru jaký studuji nejde bez individuálního studijního plánu zvládat, ale individuál mi dají jen po dobu rodičovské dovolené. Což znamená, že u mateřské na dva roky budu mít individuál jen rok a poslední ročník bakaláře budu muset zvládat bez něj, a navíc mi pak neuznají slevu na studium (poslední ročník si budu muset platit, s tím počítáme…na druhou stranu proč nevyužít slevy na studium, když budu mít možnost). Určitě plánujeme druhé a případně i třetí(čtvrté), když budeme děti zvládat (fyzicky, finančně, však to znáte) a bude mě „bavit“ být s nimi tak dlouho doma. Čeho se bojím u tříleté formy je to, že se do školy nevrátím. Že po roce doma s prckem ho nebudu chtít ani na třeba tři dny v týdnu s někým nechávat (pravděpodobně moje mamka, proto budeme u nich) a budu si vyčítat, že kvůli mému pocitu, abych měla titul ho budu odkládat. Strašně se mi líbí představa, že vysokou dodělám a do svých 25 budu mít pravděpodobně dvě děti, manžela, bakaláře a funkční živnost (koncem léta rozjíždím e-shop) ale nevím, jestli to se svými ambicemi „trošku“ nepřeháním na úkor právě rodiny. Zase vzít si ho rovnou na dva mi připadá jako zavřít si úplně cestu k dokončení vysoké.
Takže bych se chtěla zeptat, jestli má někdo podobnou zkušenost (případně co byste v mé situaci dělali), nebo alespoň jak to funguje, když si po roce rodičáku na tři roky zkrátím jeho dobu na dva.

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Reakce:

P4ja
Kelišová 6270 příspěvků 02.05.18 08:44

No dvouletý RD můžeš mít v případě, že na to máš výdělek. U tebe otec dítěte.
Jinak já za sebe bych školu dokončila. A asi bych volila tříletou variantu. Ono to stejně nějak dodělat musíš. Nikdy nevíš, co se stane.

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 02.05.18 08:55

Když nejsi zaměstnaná, nebudeš na rodičovské dovolené, budeš jen čerpat rodičovský příspěvek. Na co přesně má škola navázaný ten individuál, na uznanou dobu rodičovství? Co bude chtít doložit? Rodičovský příspěvek si můžeš rozpočítat až do 4 let dítěte. Pokud brzo plánujete další dítě, tak je finančně dobré si ten rodičák nastavit ze začátku na vyšší částku a pak si to případně snížit a rozpočítat do narození dalšího dítěte. Měnit částku můžeš co 3 měsíce. Částku 7600 Kč může volit každý, což vychází na nějakých 28 měsíců pobírání RP. Pokud bys chtěla pobírat kratší dobu, musíš doložit dostatečný vyměřovací základ otce dítěte.

A co se týče té slevy na studium, tak asi úplně nechápu o čem mluvíš, co bys musela platit a proč?

Eponna
Kecalka 151 příspěvků 02.05.18 09:04

@Lendeš Ve škole mi uznají individuál jen po dobu, kdy budu pobírat rodičovskou. Jakmile ji vyčerpám, tak opět spadnu do denního studia a výhody končí.

Budu dva semestry platit školné, protože překročím dobu studia prodlouženou o jeden rok (kvůli dvěma rokům jinde). Ale tím, že bych byla na individuálu, tak mi ze sociálních důvodů školné o něco sníží.

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 02.05.18 09:13

@Eponna Takže ne školné, ale poplatky za studium za prodlouženou dobu studia? Tam by se ti uznaná doba rodičovství vůbec do délky studia neměla počítat, pokud je to veřejná VŠ, u soukromé nevím jak to mají.

Příspěvek upraven 02.05.18 v 09:38

fia80
Závislačka 2974 příspěvků 02.05.18 09:16

Zavolej si na sociálku a zeptej se kolik je nejnižší měsíční částka, kterou by ti mohli posílat. Podle toho bych si propočítala možnosti. Měnit částku můžeš co 3 měsíce. Pokud plánuješ další dítě, tak je zbytečné nevyužít co nejvíce peněz z těch 220 000 Kč. Pokud by se druhé nezdařilo, tak bych zase kalkulovala s tím, že bych si to rozvrhla až do těch 3. nebo 4 let dítěte.

Otázka je jak nutně budete nebude potřebovat ten tvůj příjem. Např. když budeš muset platit tu školu.

rozand
Závislačka 3098 příspěvků 02.05.18 09:36

@Eponna Prosimtě rodičovskou mít fakt nebudeš, budeš jen čerpat rodičovský příspěvek. Rodičovská je doba, po kterou zaměstnané ženě se smlouvou drží zaměstnavatel místo. :roll:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63275 příspěvků 3 inzeráty 02.05.18 09:36

@fia80 Na to nepotřebuje volat na sociálku, minimální rodičák je 50,–

fia80
Závislačka 2974 příspěvků 02.05.18 09:40

@j.a.n.i1 fakt 50 Kč - tak to je hodně málo. Já jsem si myslela, že minimum je alespoň 500 Kč. Ale zase se s tím dá lehce prodloužit ta doba pro její individuální studium. Takže pro zakladatelku dobrá zpráva.

Eponna
Kecalka 151 příspěvků 02.05.18 10:25

@rozand To vím, že nebudu mít rodičovskou, stejně jako nebudu mít mateřskou. Jen jsem to špatně napsala. Jde mi o to, že jenom po dobu pobírání rodičovské mi škole uzná individuální plán.

@Lendeš Nemusím platit čtyři roky bakalářského studia. Dva jsem si vybrala na předchozí vysoké a dva si vyberu teď. Jeden mi bude chybět, tak ho doplatím. A tím, že budu na individuálu, tak mi některé z těch poplatků odpadnou a některé sníží, takže nebudu platit plnou částku.

rozand
Závislačka 3098 příspěvků 02.05.18 10:34

@Eponna Po dobu pobírání rodičovského příspěvku, tomu se rodičovská neříká, už mě chápeš? Mateřská se říká Peněžité pomoci v mateřství. Jinak máš narozením dítěte nárok na odpuštění nějaké části školného, to je to, o čem píšeš?

Lendeš
Kelišová 5400 příspěvků 02.05.18 11:27

@Eponna Studuješ veřejnou VŠ? Pokud ano, tak máš nárok na uznání doby rodičovství v rozsahu, ve kterém se poskytuje MD a RD dle zákoníku práce, tzn. nejdříve od 8 týdne před porodem a do max. tří let. Tato doba se vůbec nepočítá do doby studia z hlediska vyměřování poplatků za studium (za prodlouženou dobu, o kterou se u tebe jedná).

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Restaurace bez dětí: Diskriminace, nebo dobrý nápad?

Rozhodnutí Davida Salomona, že děti v jeho restauraci nejsou vítány, se sešlo... číst dále >

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala... číst dále >

Články z Expres.cz

Dojemný a záhadný vzkaz Plekance: Česko slíbil synům, vrací se i Vondráčková?

Tomáš Plekanec definitivně končí v zámořské NHL a v současné chvíli je na... číst dále >

Šafářová oslavila Fed Cup s parťačkami i přáteli. Plekanec ale pořád nikde!

Tenisovou kariéru sice pomalu končí, přesto si Lucie Šafářová náramně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >