na přehled Encyklopedie

Podpora v nezaměstnanosti 2020: Přehledně a jasně

Podporu v nezaměstnanosti nebo též dávky v nezaměstnanosti vám po ukončení vyplácí Úřad práce - pokud jste na něm registrovaní a hledáte si zaměstnání. První dva měsíce po ukončení práce je podpora v nezaměstnanosti 65 procent vašeho průměrného měsíčního čistého výdělku. Další dva měsíce dostáváte 50 procent. Poté spadne na 45 procent předchozího výdělku. Pokud je vám méně než 50 let, dostanete v této výši už jen jednu podporu.

Výše podpory v nezaměstnanosti 2020


O tom, jak se počítají dávky v nezaměstnanosti, rozhoduje způsob ukončení pracovního poměru a váš věk.

Způsob ukončení pracovního poměru


 • Pokud výpověď podal zaměstnavatel, osoba od něj dostane 3 následující měsíce plat, 4. a 5. měsíc 65 %, 6. a 7. měsíc na 50 % a od 8. měsíce 45 % platu).
 • Pokud výpověď podal zaměstnanec, osoba má nárok na 45 % čisté mzdy po celou podpůrčí dobu.
 • Pokud výpověď proběhla dohodou, osoba má nárok na 45 % čisté mzdy po celou podpůrčí dobu.
 • Pokud výpověď proběhla dohodou z vážných důvodů, osoba dostane dva následující měsíce 65 % čistého platu, 3. a 4. měsíc 50 % platu a od 5. měsíce 45 % platu. Vážnými důvody se myslí zdravotní stav, péče o dítě nebo závislou osobu, změna zaměstnání partnera atd.
 • Pokud vypršela smlouva na dobu určitou a nebyla prodloužena, osoba dostane dva následující měsíce 65 % čistého platu, 3. a 4. měsíc 50 % platu a od 5. měsíce 45 % platu.

Zákon stanovuje, že na podpoře dostanete maximálně 18 279 Kč. To znamená - pokud jste měli čistý plat 35 tisíc (a 65 % je 22 750 Kč), máte beztak nárok pouze na 18 279 Kč v prvních měsících.

Délka vyplácení dávky v nezaměstnanosti


Takzvaná podpůrčí doba) závisí na vašem věku. Stát déle podporuje lidi nad 50 let, protože obtížněji nacházejí práci.

Věk Doba čerpání
do 50 let 5 měsíců
50-55 let 8 měsíců
nad 55 let 11 měsíců

Podmínky: Nárok na podporu v nezaměstnanosti


Na dávky v nezaměstnanosti dosáhne ten, kdo hledá zaměstnání a je registrován na Úřadu práce. V předchozích dvou letech musí alesoň 12 měsíců platit sociální pojištění. To máte zaplacené, pokud jste

 • byla zaměstnaná, nebo pracovala na dohodu o pracovní činnosti, nebo
 • podnikala a hradila si zálohy.

Z pohledu sociálního pojištění se za „zaměstnání“ považuje také takzvaná náhradní doba zaměstnání. Během ní platí zálohy stát. Náhradní doba se týká osob, které před registrací na Úřadě práce

 • studovaly, tedy připravovaly se na výkon povolání
 • byly na rodičovské dovolené (tzn. pobírá rodičovský příspěvek)
 • pečovaly o osobu se stupněm závislosti II.-IV. (tzn. pobíraly příspěvek na péči)
 • pečovaly o dítě mladší 10 let se stupněm závislosti I. (tzn. pobíraly příspěvek na péči)
 • pobíraly invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně,
 • připravovaly osobu se zdravotním postižením k práci,
 • byly dlouhodobě dobrovolníkem organizace schválenou Ministerstvem vnitra, nebo vykonávaly veřejnou službu aspoň 20 hodin týdně.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské


Na podporu v nezaměstnanosti tedy máte nárok po rodičovské dovolené. Z náhradní doby zaměstnání se ale nedá použít váš čistý příjem, proto se výše podpory vypočítává z průměrné mzdy za 1.-3. čtvrtletí předchozího roku. Ve druhém čtvrtletí roku 2019 to činilo 34 105 korun.

Po rodičovské tedy budete pobírat 5116 Kč první dva měsíce (0,15násobek). Další dva měsíce vám přijde 4093 Kč měsíčně (0,12násobek) a poslední měsíc čekejte 3752 Kč (0,11násobek).

Příjmy nestačí? Podívejte se, na jaké sociální dávky máte nárok.

Přivýdělek a podpora v nezaměstnanosti


Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte pouze v případě, že nemáte žádné příjmy. To znamená, že nárok ztrácíte, jakmile začnete pracovat - podepíšete dohodu o provedení práce, nastoupíte do zaměstnání nebo začnete podnikat. Nástup do práce je potřeba oznámit nejpozději v den nástupu.

Máte pouze brigádu? Úřad práce může za vás nadále hradit zdravotní pojištění, pokud výdělek nepřesáhne 5,5 tisíce Kč.

Kalkulačka vám spočítá, zda máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí a Penize.cz

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Veve94
Nováček 1 příspěvek 28.8.18 17:58
Zpětné vyplacení podpory v nezaměstnanosti

Zdravím, mám dotaz. Od července jsem v evidenci uchazečů o zaměstnání na UP, než mi skončila smlouva jsem pracovala v zahraničí konkrétně Německo. Nárok na podporu mám, ale musela jsem si vyřídit formulář U1, takže se mi pozastavilo jednání, s tím, že mi zpětně vyplatí podporu, jak dodám potřebný dokument. Ten už mám, takže muze zacit jednani, ale našla jsem si práci, a když ukončim v září evidenci, vyplatí mi zpětně peníze, na které mám nárok za ty dva měsíce, i když už budu zaměstnaná?
Mockrát děkuji

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Podpora v nezaměstnanosti 2020: Přehledně a jasně"?