Kojíte? Tak to děláte dobře. Kojení totiž podporuje zdravý vývoj a růst dítěte. Kromě toho má vliv také na psychické zdraví miminka i maminky.
Světová zdravotnická organizace WHO a UNICEF vypracovaly tzv. globální strategii pro výživu kojenců a malých dětí. V té doporučují výlučné kojení (tedy výživu pouze mateřským mlékem) dítěte do 6 měsíců věku. Poté můžete postupně přidávat k mateřskému mléku další doplňující výživu dle potřeby.
V kojení pokračujte nejlépe až do dvou let života dítěte.
Výhody kojení
Kojenec dostává v mateřském mléce všechny potřebné živiny. Jsou v optimálním poměru, snadno se tráví a vstřebávají. Zlepšují také imunitní systém dítěte. Přes mléko dítě získává protilátky proti infekcím. Vysoký obsah laktózy, nízký obsah fosfátů a látka laktoferin totiž braní v množení bakterií.
Kromě toho má kojení pozitivní vliv i na zdravotní stav matky – jednak opožďuje možnost dalšího otěhotnění a snižuje riziko anémií, karcinomů vaječníků a prsu. Také silně posiluje pouto mezi matkou a dítětem.
Nevýhody kojení
Nevýhody kojení už rozebírají maminky v diskusi Zápory kojení. Za jednu z největších považují nutnost hlídání svého jídelníčku (nepít alkohol, kávu, apod.).
Některé maminky z různých důvodů ovšem kojit nemohou a své děťátko krmí umělým mlékem. Přečtěte si recenze na kojenecké mléko, ať víte, které si vybrat.