na přehled Encyklopedie

Kojení - Průvodce od A do Z

Kojíte? Tak to děláte dobře. Kojení totiž podporuje zdravý vývoj a růst dítěte. Kromě toho má vliv také na psychické zdraví miminka i maminky.

Světová zdravotnická organizace WHO a UNICEF vypracovaly tzv. globální strategii pro výživu kojenců a malých dětí. V té doporučují výlučné kojení (tedy výživu pouze mateřským mlékem) dítěte do 6 měsíců věku. Poté můžete postupně přidávat k mateřskému mléku další doplňující výživu dle potřeby.

V kojení pokračujte nejlépe až do dvou let života dítěte.

Výhody kojení


Kojenec dostává v mateřském mléce všechny potřebné živiny. Jsou v optimálním poměru, snadno se tráví a vstřebávají. Zlepšují také imunitní systém dítěte. Přes mléko dítě získává protilátky proti infekcím. Vysoký obsah laktózy, nízký obsah fosfátů a látka laktoferin totiž braní v množení bakterií.

Kromě toho má kojení pozitivní vliv i na zdravotní stav matky – jednak opožďuje možnost dalšího otěhotnění a snižuje riziko anémií, karcinomů vaječníků a prsu. Také silně posiluje pouto mezi matkou a dítětem.

Nevýhody kojení


Nevýhody kojení už rozebírají maminky v diskusi Zápory kojení. Za jednu z největších považují nutnost hlídání svého jídelníčku (nepít alkohol, kávu, apod.).

Některé maminky z různých důvodů ovšem kojit nemohou a své děťátko krmí umělým mlékem. Přečtěte si recenze na kojenecké mléko, ať víte, které si vybrat.

Diskuze o tomto tématu:

karl.1
9.9.10 20:41

Ahoj maminy, chtěla bych se podělit to zkušenost, jak se říká, že dudlíka nedáva,t tak já mám opačný názor. Malý nechtěl můj prs a už vůbec ne tahat a dudlík ho naučil tahat. A jak se říká, že kojení je krásné, tak já jsem trpěla od začátku. Strašně jsem měla prsa nalitý, hrozně mě bolely, pořád jsem špatně kojila, popraskané bradavky - no hrůza. Ale chce to vydržet za každou cenu, nevzdat to,. Po dvou měsících se to spravilo. Nalití prsou se postupně upravilo a naučili jsme se kojit tak, aby to bylo příjemné a krásné, jak se říká. Teď je nám půl roku a pořád stále plně kojím.

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Kojení - Průvodce od A do Z"?