na přehled Encyklopedie

Problémy s kojením

Období kojení nejde vždy tak, jak bychom si představovali. Nenechte se znepokojit. Které problémy s kojením často maminky mají a jak je řešit?

Naplněná prsa

Dítě saje z prsu a dráždí tím bradavky - a tím stimuluje tvorbu mateřského mléka. Čím více dítě kojíte, tím více mléka se vám pak tvoří. Pokud tedy kojení začínáte vynechávat, dítě saje méně a nebo jsou delší intervaly, mléko se ještě nějaký čas tvoří více a prsa pak bolí.

Prsa, která obsahují příliš mnoho mléka, často otékají a jsou bolestivá. Čím to? Bolest při kojení nastává tehdy, když kojíte méně často nebo s delšími pauzami mezi jednotlivým kojením.

Proto pokud to jde, kojte pravidelně. Dbejte na to, aby se váš prs vyprázdnil tak, aby byl na konci kojení měkčí. Je to také důležité i pro dítě: na začátku sání totiž dítě dostává takzvaně přední mléko, které obsahuje více vody, zatímco v druhé polovině je zadní mléko bohatší na výživné látky.

Máte bolestivá prsa už příliš dlouho? Je možné, že u vás vznikl zánět v mléčné žláze. V tom případě navštivte lékaře. Zánětu mléčné žlázy můžete ale předejít. Stačí si dávat na prsa studené obklady a prsa občas promasírovat.

Na bolavé bradavky pomáhají také zklidňující mastičky a krémy.

Popraskané bradavky

Malé prasklinky na bradavkách způsobuje nesprávná poloha při kojení. Miminko totiž často nemá v pusince celý prsní dvorec, ale pouze bradavku. Ta pak kvůli vysokému sání popraskává.

Je proto důležité dodržovat zásady správného kojení. Při kojení by tedy mělo mít miminko v ústech kromě bradavky i prsní dvorec. Pokud prs při kojení přidržujete, neměla byste se dvorce dotýkat, aby nedošlo také k různým mechanickým prasklinkám. Špatným přidržováním můžete dávat také prs do takové polohy, že je pro dítě nejsnazší sát právě pouze z bradavky. Prs proto držte tak, aby na něj dítě pohodlně dosáhlo a nevypadával mu. Tím, jak se pak dítě snaží opět přisát, bradavku jen více poškozuje.

Pokud už bradavky popraskané máte, měla byste nosit co nejvolnější podprsenku, která vám je příjemná a prsa více nedráždí. Měla byste také začínat kojit z prsu, který má méně prasklinek, a méně tak při kojení bolí. Tím se hojení urychlí. Bradavky také můžete potřít mateřským mlékem nebo krémem na bradavky.

Kojicí podprsenku pořídíte v Bazaru eMimino.cz

U poškozených bradavek dbejte co nejvíce na správnou hygienu, aby se nerozvinula kvasinková infekce. Kvasinky jsou bakterie, kterým se dobře daří ve vlhkém prostředí. Mohou vyvolat záněty bradavek a jejich bolestivost. Pokud máte možnost, prsa po kojení omyjte mýdlovou vodou. Někteří lékaři také doporučují pomazat bradavky po kojení mateřským mlékem - podpoří se tak jejich hojení.

Zastavení vypuzovacího reflexu

Pokud máte z kojení obavy (třeba právě kvůli popraskaným bradavkám), může se u vás vyvinout až tzv. zástava vypuzovacího reflexu. V takovém případě se mléko normálně tvoří, ale neuvolňuje se. Naštěstí se ale jedná pouze o přechodný stav. Pomáhají teplé obklady a masáž prsou před kojením.

Ucpání mlékovodu

Mlékovod je vývod z mléčné žlázy, kterým mléko odtéká z prsu ven na vrchol bradavky. Pokud kojíte z jednoho prsu méně a nebo děláte delší pauzy mezi jednotlivými krmeními, vývod se může ucpat. Mateřské mléko se pak ve žláze hromadí, zatvrdne a může způsobit až zánět psu.

Aby se mu předešlo, prs pořádně promasírujte a obkládejte ho teplými obklady. Po této kůře mléko odstříkejte. Odtok mléka může také podpořit poloha v kleče, kdy je žena na všech čtyřech a prsy jí visí dolů. Tím na ně více působí gravitace a mléko snáze odtéká.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Problémy s kojením"?

Reklama


Reklama