na přehled Encyklopedie

Co jíst při kojení

Složení vašeho jídelníčku během kojení se odrazí v kvalitě mateřského mléka, a tedy i na zdraví miminka, které jej přijímá. Co tedy jíst během kojení?

Strava při kojení by měla být především pestrá a vyvážená. Rozhodně se ale do ničeho nenuťte a jezte tak, aby vám chutnalo. Svůj denní příjem byste totiž měla zvýšit zhruba o pětinu.

Co tedy jíst při kojení? Během kojení můžete konzumovat prakticky jakékoli potraviny. Příliš se ale nedoporučují ty, které vyvolávají plynatost (fazole, zelí, česnek apod.). Tyto obtíže se totiž přenášejí i na miminko. To pak může být více neklidné, pláče a méně spí.

Kromě vyváženého poměru sacharidů (celozrnné produkty, rýže, brambory, ovoce), bílkovin (mléčné výrobky, libové maso, vejce, luštěniny) a tuků (ryby, rostlinné oleje) si hlídejte také dostatek vitamínů, abyste vy ani miminko nestrádali. Vitamíny se nacházejí v ovoci, zelenině, vnitřnostech a dalších potravinách. Alespoň dvakrát týdně si dopřejte ryby, a to hlavně mořské (losos, tuňák, sardinky aj.). Obsahují jód, který je pro vás během kojení velmi důležitý. Doplňujte také vápník, zinek a kyselinu listovou. Případně se poptejte v lékárně, kde vám jistě poradí vhodné doplňky stravy při kojení - např. laktační čaje.

Pokud jste na nějaké potraviny alergická, nadále je vynechávejte a nahraďte jinými, pokud možno se stejnou výživovou hodnotou.

Vyhněte se pití alkoholu a kávy. Dopřejte si je případně jen občas a v malých dávkách.

Inspirujte se tipy na rychlé recepty pro kojicí matky

Tina007: „Moje typická rychlovka, když jsem byla sama s prckem:
osmahnout kousek slaninky nebo na kostičky nakrájeného suchého salámu (poličan, lovecký), na tom uvařit zmrazený listový špenát podlitý trochou smetany nebo mléka (kupovala jsem Bonduelle, co je rozdělený na 4 kostky, na jednu porci jsem dělala jednu kostku), celé to zamíchat do těstovin, nastrouhat parmezán, pokapat olivovým olejem a hurá na to.“

Hadumi: „První měsíc jsem jedla staré pečivo s plátkovým sýrem, pak pořád kuře na kmíně. Pak už všechno, jen ne - cibuli, česnek, bylinky jsem zaváděla postupně. Dále jí vadilo jablko (v jakékoliv formě), hrušky, banány, hroznové víno.“

A čemu se během kojení vyhnout? Přečtěte si článek Co nejíst během kojení.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Co jíst při kojení"?

Reklama


Reklama