na přehled Encyklopedie

Polohy při kojení

Správné polohy při kojení jsou důležité jak pro spokojenost miminka, tak proto, abyste se vyvarovala bolesti při kojení.

Problémy při kojení se vám vyhnou, když budete dodržovat několik zásad. Předně by miminko mělo mít v ústech co největší část prsního dvorce. Nemělo by sát pouze z bradavky, protože ta se pak velmi namáhá a mohou se na ní vytvořit prasklinky. Ty velmi bolí a v extrémním případě mohou i přechodně zastavit vypuzování mléka z mléčné žlázy právě kvůli obavám z bolesti.

Pokud prs dítěti přidržujete, nedotýkejte se prsního dvorce. Naopak prs miminku nabízejte celý i s dvorcem. Sání tak pro něj bude nejpohodlnější. Prs by také neměl vypadávat, protože tím opět zatěžujete bradavku a dvorec kolem ní.

Během kojení by mělo být dítě v klidu, mělo by ležet na zádíčkách a směřovat k matce bříškem.

Miminko vždy přikládejte k prsu, ne naopak.

Poloha vleže


Při této poloze leží maminka na boku a dítě na opačném boku proti ní. Bříško miminka se opírá o matčino břicho. Nemělo by se překulovat na záda a mít pouze otočenou hlavičku, protože je to pro něj poloha nepohodlná a brzy by přestalo sát. Proto jednou rukou miminko přidržujte zezadu, aby se nepřekulilo. Druhou rukou si pak popírejte hlavu. Ale neopírejte se o loket. Za prvé se brzy unavíte, může vás i mravenčit v prstech, a kojení se proto budete snažit urychlit. Za druhé je pak prso v nevhodné poloze a dítě spíše saje z bradavky než z celého prsního dvorce. To pak podporuje vznik prasklinek na bradavce.

Druhá poloha je, že matka leží na zádech a má dítě položené na svém břiše. To na ní leží na bříšku. Tato poloha se hodí pro matky po císařském řezu, protože se tím břišní stěna méně zatěžuje. Pokud ale trpíte problémy s vypuzováním mléka, tuhle polohu vynechejte. Mléko se při ní totiž stahuje spíše k zádům a neteče tolik silně. Poloha se tedy hodí spíše pro maminky, které mají spouštěcí reflex silný.

Kojení v sedu, v polosedu


Zaujměte co nejpohodlnější polohu, měla byste být opřená. Dítě pak leží tak, že směřuje bříškem k matčině hlavě. Můžete ho podložit polštářkem nebo pokrčenou nohou. Jednou rukou pak přidržujete miminko, druhou mu může podávat prs.

Kojení nad dítětem


Tato poloha je vhodná zejména pro maminky, které mají s kojením problémy, a nebo pro děti, které u kojení nevydrží dlouho. Maminka se při ní z boku naklání nad dítě, které leží na zádech. Podporuje se tím vypuzování mléka z prsu. Dítě také vydrží delší dobu v klidu.

Nevíte, jaká poloha při kojení je pro vaše miminko nejvhodnější? Zeptejte se v laktační poradně na eMiminu.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Polohy při kojení"?

Reklama


Reklama