na přehled Encyklopedie

Noční kojení

Jak si naplánovat kojení během noci tak, abyste si aspoň trochu odpočinula a přitom vaše miminko nemělo hlad?

Po určité době přijdete na to, jak se vaše děťátko v noci budí, kolikrát jen chvíli kňourá a pak zase usne, a kolikrát z těchto probuzení má opravdu hlad nebo jiný problém.

Jak si noční kojení ulehčit?


Miminko potřebuje cítit vaši blízkost, proto zvažte společné spaní. Tipy na klidnou noc najdete třeba v článku Postýlka, kolébka nebo s rodiči pod peřinou?.

Je noční kojení nutné?


Když slyšíte, že se v noci miminko probere, zkuste nejprve chvíli počkat a neutíkejte hned k postýlce. Dítě se totiž může, stejně jako někteří dospělí lidé, na chvíli probudit, vrtět se a pak zase usnout. Neznamená to, že musí mít nutně hlad. Pokud ale pláče delší dobu, nakrmte ho. A to i proto, abyste podpořila laktaci. Čím více totiž mléčné žlázy stimulujete, tím více mléka se vám tvoří.

Budí se miminko kvůli rostoucím zoubkům nebo nadýmání? Pak ho zkuste ukonejšit, a pokud nemá hlad, kojit ho nemusíte.

Často se také stává, že dítě má nějakou dobu po narození jiný režim spánku než v pozdější době. Proto se časté noční buzení po nějakém čase urovná. A nebo naopak – pokud dítě několik týdnů spí téměř celou noc, může se najednou zničeho nic budit i několikrát. Nebojte se, všechny tyto problémy se ale po určité době stabilizují a vy se budete moct v klidu vyspat celou noc.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Noční kojení"?

Reklama


Reklama