Noční kojení, jak ho zvládnout a je nezbytné miminko budit?

Proč je noční kojení důležité? Hlavně v šestinedělí pomáhá plně nastartovat laktaci, protože právě v noci se produkuje nejvíce hormonu prolaktinu, který ovlivňuje tvorbu mléka. Je tedy potřeba miminko budit?

Maminka vleže krmé své miminko, noční kojení Kojení je nejlepší způsob krmení miminek. Kojte do 2 let. Zdroj: Canva

Přinesete si domů z porodnice miminko a nastává rychlý kolotoč: kojení, spánek, kojení, spánek… a tak pořád dokola. V prvních týdnech navíc bez jakékoliv pravidelnosti. Spánek a krmení se často překrývají a miminko plynule přechází z krmení do spánku a naopak. Vám se nejspíš nestane, že uprostřed oběda po druhém knedlíku usnete, ale u těch nejmenších miminek je to běžné. Během kojení se prostě propapají do říše snů.

Proč kojit v noci?

Noční kojení je velmi důležité hlavně v šestinedělí. Pomáhá totiž plně nastartovat laktaci. Právě v noci se produkuje nejvíce hormonu prolaktinu, který ovlivňuje tvorbu mléka. Laktace se ustaluje během prvních tří měsíců po porodu. To je také doba, během které je běžné, že se miminko na kojení budí častěji. Laktační poradkyně Miluše Plecerová to vidí jednoznačně: „Kojit se má na požádání miminka, přičemž maminka respektuje intervaly, dobu kojení i množství, které miminko vyžaduje.“

Později se doba mezi jednotlivým krmením prodlužuje. Miminko by mělo mléko dostávat asi dvakrát za noc. Jak ale říká laktační poradkyně Miluše Plecerová: „Některé děti si dělají noční pauzu i delší a pak objem nakojeného mléka dohání přes den v kratších intervalech. A také hezky prospívají. Nejsou žádné doporučené intervaly.“

Mnoho maminek zjistí, že noční kojení a společné usínání během kojení jsou příjemné chvilky té největší blízkosti.

Chcete vědět více o spánku svého novorozence? Přečtěte si článek Spánek novorozence: Průvodce pro nevyspalé rodiče

Miminko klidně spinká v postýlce s nebesy.Budit, nebo nebudit na krmení? To je, oč tu běží! Zdroj: Canva

Budit, nebo nebudit miminko na kojení?

Ideální je krmit dítě tehdy, má-li hlad a o jídlo se samo hlásí. Kojení na požádání praktikuje mnoho maminek. I bez neustálého hlídání hodinek maminky často zjistí, že se miminko skutečně o jídlo hlásí v doporučených intervalech. Ty totiž nejsou nastaveny jen tak – dítěti zhruba za tu dobu vytráví.

Pozor ale! Úplně čerstvé miminko – novorozenec – které pravidelně spí v kuse i 4 hodiny, je potřeba dobře sledovat. Musíte si být jisti, že skutečně přibírá na váze tak, jak by mělo. Když nepřibírá dostatečně, může se stát, že vás pediatr požádá o pravidelné kojení/krmení. Milueše Plecerová k tomu říká: „Pediatr miminko sleduje a dle váhových přírůstků eventuálně stanoví jiný režim než kojení na požádání.“

Případy, kde je nutné miminko na krmení budit:

 • Je-li vaše miminko předčasně narozené.
 • Narodilo-li se vaše dítě s nízkou porodní hmotností.
 • Je-li vaše miminko bráno jako nemocný novorozenec.

Systém kojení na požádání je vhodný, pakliže je vaše dítě zdravé, dobře prospívá a správně roste.

Máma a dítě v posteli.Krmit spící dítě? Je to možné a často se to praktikuje. Zdroj: Canva

Přebalovat miminko nebo ne?

Během nočního kojení se běžně nedoporučuje miminko přebalovat. Čím méně rušivých elementů bude vaše miminko prožívat, tím lépe zase usne. To samé si myslí také uživatelka suik: „V noci se má spát, kvalitní spánek potřebuješ jak ty, tak dítko. Já si říkám, že na plnou plínu ještě nikdo neumřel, ale na nevyspání jo. Dítě je nevrlé, když ho vytrhneš ze spaní tím, že ho přebaluješ a ono pak nemůže zabrat.“

S miminkem během noci moc nekomunikujte. Zkuste se udržet v „módu klidu a noci“. Nejhorší totiž je, když se miminko zcela vzbudí. Pak se mu hůře usíná.

Další tipy pro snadné noční kojení:

 • Během nočního kojení udržujte spíše temno a rozhodně ticho. Proč? Neprobudíte se zcela a snáze potom opět usnete.
 • Kojíte-li své dítě v posteli, lehněte si do polohy písmenka C. Ležíte na boku čelem k dítěti, tělo kolem něj stočené. Miminko je tak v bezpečí.
 • Zjistíte-li, že ačkoliv jste o tom předem neuvažovali, spíte s dítětem v jedné posteli právě kvůli kojení, vězte, že nejste sami, kdo je takto překvapen.
 • Nikdy nedopusťte, abyste usnuli během kojení dítěte vsedě na křesle nebo v polosedě na gauči. Jde totiž o dvě potenciálně nejnebezpečnější místa, kde můžete s dítětem spát. Co by se mohlo stát je lepší si nepředstavovat.
REKLAMA

Pro klidný spánek

Miminko není třeba po každém krmení přebalit. Zbytečně ho budíte a po přebalování se mu bude hůře usínat. Používejte plenky, které vydrží a přebalujte pouze v nutných příkladech. Sáhněte po speciálních plenkách na noc Pampers Night Pants.

Plenky Pampers pro klidný spánek
Chci plenky vyzkoušet

Spí dítě krmené umělým mlékem lépe než kojené?

Obecně se nedá říci, že nekojené děti spí lépe a déle. Ukazuje se ale – na základě odborných výzkumů – že skutečně určitý rozdíl mezi spánkem dětí kojených a krmených umělým mlékem existuje. Kojené děti se mohou častěji budit, a dokonce by podle výsledků studií měly mít méně hluboký spánek. Na druhou stranu, melatonin, což je „hormon spánku“ - obsažený v mateřském mléce, jim pomáhá rychleji a snadněji opět usnout. Z toho tedy vyplývá, že je to jako se vším: obě strany mají výhody i nevýhody.

Přesto se na první pohled zdá, že nabídnout prso bude prostě vždy snazší, než připravit umělé mléko. Vstát, připravit si lahev, rozsvítit si na to (to hraje roli při vzbuzení se)… To vše vás probudí a můžete po krmení mít větší problém usnout.

Některé maminky praktikují tzv. „krmení snů“, tedy kojení spícího miminka, aby prodloužily dobu jedné fáze spánku. Než jdou spát, opatrně nakrmí své miminko, aniž by ho vzbudily. Praktikovat to takto jde i při krmení umělým mlékem.

Batolátko spí mezi rodiči v manželské posteli.Dítě může spát v posteli mezi rodiči, jakmile trochu povyroste. Zdroj: Canva

Kde by měl novorozenec spinkat?

Do půl roku by miminko mělo bezpodmínečně spát ve stejné místnosti, kde spí rodiče. Kromě toho, že je to bezpečné pro miminko, se to rozhodně bude hodit i vám. Snáze tak zvládnete noční buzení, kterému se prostě nevyhnete.

Asi až do půl roku se miminko potřebuje nakrmit zhruba třikrát za noc. Ale neplatí to bez výjimky. Ty samozřejmě existují a potvrzují i zde pravidlo. Na začátku, po příchodu domů z porodnice, je třeba udělat vše pro to, aby toto noční vstávání bylo bezpečné, snadné a pohodlné.

Od věci není instalovat postýlku miminka hned vedle vaší postele. Existují i takové postýlky, které přesně pasují k posteli, nemají jednu bočnici a tak tvoří vlastně jakési prodloužení vaší matrace. Je to jen na vás, jak si ložnici uzpůsobíte a jaký najdete systém během prvních měsíců života vašeho miminka. V každém případě mějte postýlku v těsné blízkosti.

Jak vybavit postýlku pro miminko? Přečtěte si článek Aby se těm nejmenším dobře spalo: na co nezapomínat?

Miminko spinká ve své postýlce blízko rodičovské postele, noční kojeníDítě spící celou noc: Chvíli trvá, než se to stane skutečností. Zdroj: Sleepee

Spát s miminkem? Pro noční kojení dobré

Některé maminky preferují společné spaní s miminkem právě kvůli možnosti plynulého přechodu ze spánku do kojení a naopak. Je to, s trochou nadsázky, jakási samoobsluha dítěte. To se přisaje k prsu dříve, než se zcela probudí a začne plakat. Může to tedy být velmi pohodlné. Společné spaní s dítětem mu dává možnost krmit se kdykoliv chce, aniž by vás příliš vyrušilo. To má obvykle za následek častější kojení, a díky tomu se, mimochodem, zvyšuje množství mateřského mléka.

Nikdy neuléhejte do postele s miminkem, pokud: 

 • je jeden z rodičů obézní,
 • je jeden z rodičů pod vlivem alkoholu,
 • je jeden z rodičů pod vlivem nejen drog, omamných látek, ale i v případě, že požil léky ovlivňující spánek a vědomí,
 • někteří odborníci pak doporučují vyhnout se spánku s dítětem v případě, že se cítíte extra unaveni.

Na co ještě při společném spaní nezapomínat?

 • Miminko dávejte na maminčinu stranu postele. Ne mezi rodiče!
 • Pozor na polštáře! Neobkládejte sebe a miminko ve společné posteli polštáři.
 • Zařiďte dostatek čerstvého vzduchu v místnosti
 • Se společným spaním by měli souhlasit oba rodiče.
 • Pokud spí v posteli i starší sourozenec, neměl by do 1. narozenin miminka spát vedle něj.
 • Má-li jeden z rodičů dlouhé vlasy, je třeba je stáhnout do pevného culíku!
 • Nevoňte se a nepoužívejte silně aromatizovanou kosmetiku před ulehnutím do postele.

Nezapomínejte na SIDS. Syndrom náhlého úmrtí kojence je sice poměrně vzácný jev, ale existuje. Společné spaní s rodičem může podle zdravotníků zvýšit jeho riziko.

Táta s miminkem spí pod dekou.Delegujte povinnosti. Kojit táta sice nemůže. Ale uspávat určitě ano! Zdroj: Canva

Jak pro sebe získat trochu víc spánku?

Když slyšíte, že se v noci miminko začíná budit, zkuste nejprve chvíli počkat a neutíkejte hned k postýlce. Dítě se totiž může, stejně jako někteří dospělí lidé, na chvíli probudit, vrtět se a pak zase usnout. Neznamená to, že musí mít nutně hlad. Pokud ale pláče delší dobu, nakrmte ho.

Spánková deprivace je velmi nepříjemná. Každá máma potřebuje dohnat noční probouzení se s miminkem a nedostatek odpočinku. Na druhou stranu, je to prostě tak, že s příchodem miminka prostě začíná období menšího množství spánku.

Rady, jak nenechat únavu vyhrávat?

 • Střídejte se v noční péči s partnerem, pokud to alespoň trochu jde. Co může dělat? Dát miminku odstříkané mléko z lahvičky – pakliže je miminko už větší a víte, že to nenaruší vaše kojení. Nechat miminko odříhnout. Přebalit a následně uklidnit a do spánku ukolébat miminko.
 • Spěte přes den, když miminko spí. Využijte každou chvilku, kdy můžete odpočívat.

Jak odnaučit nočnímu krmení?

Jak miminko roste, potřeba krmení se zmenšuje a není tak častá. Už nemusíte vstávat desetkrát za noc. Svým způsobem jistě pocítíte úlevu. Pozor ale! Dost možná nic takového nenastává a vy si lámete hlavu proč tomu tak je. Je to jednoduché… Miminko si zřejmě zvyklo používat kojení jako uspávání. Tady může nastat problém. Možná jste ho nevědomky naučila, že vaše prso je jakýsi dudlík, který ho ukolébá ke spánku. A může být velmi nelehké ho toto odnaučit.

Maminka krmí a zároveň uspává své miminko, noční kojeníJak si s kojením poradily ostatní maminky? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Mám osmitýdenní holčičku. Budí se pravidelně kolem půl třetí ráno. Kojíme tak deset minut až čtvrt hodiny. Legrace je, že bývá v tuto dobu nejkomunikativnější. Napapá se, pustí prs a začne se culit. Já se občas těžko udržím, abych na to nereagovala nějakým tím: „Ťu Ťu, ty se ale klásně usmíváš..“ Ona se totiž snadno „rozpumrlíkuje“ a pak to trvá třeba půl hodiny, než začne usínat. Když opravdu nechce spát, osvědčil se nám babyvak. V noci (a často i ve dne) v něm rychle usíná. Přeju sladký spánek.
Znám skoro tříleté děti co vždy byly na umělém mléku a budí se co dvě hodiny. Pořád. A ječí o flašku. Ono si asi nevybereš. Pak jsou i děti, které spí celou noc skoro od porodnice.
Doktorka mi říkala, že přibývá hodně, skoro až překvapivě moc na kojené dítě, a že je to pouze rozmazlenost, že v žádném případě nemá hlad. Nicméně se nám to nedaří odbourat ani snížit počet, kojíme několikrát v noci a malej se tváří šííííleně hladově. Tak nevím, možná bych měla přitvrdit.
Možnost je taky jít spát na pár dní jinam. :-) My na to přišli omylem, spala jsem vedle kvůli nemoci a malý se prostě nevzbudil, prevítek jeden malý – věděl že v ložnici nejsem, že z táty nepoteče a tak prostě spal. Přitom dohoda byla, že mě muž přijde vzbudit jen na kojení a já pak budu hned zase spát.

Pokud máte v plánu odnaučit miminko usínání při kojení, nikdy tak nečiňte před dovršením tří měsíců.

Mohlo by vás dále zajímat

Heslo odborně zaštiťuje:

Laktační poradce

Miluše Plecerová
Neonatologické oddělení s JIRP VFN a 1. LF UK Praha

Je dlouholetou certifikovanou laktační poradkyní Laktační Ligy. Jako dětská sestřička získávala praxi na dětské klinice novorozenecké JIP: Po delší době pak zatoužila po klidnějším oddělení, po zdravých miminkách a šťastných maminkách a tak přešla na novorozenecké oddělení prodnice. Po osmi měsících se stala staniční sestrou na oddělení intermediární péče. Oddělená, kde vedla tým skvělých sestřiček celých 25 let. Když vznikal tým laktačních poradkyn, měla akorát pocit, že potřebuje po dlouhé době změnu a ujala se jeho vedení.

Její doménou je práce s maminkami předčasně narozených miminek a jejich dětmi, které jsou hospitalizované. Největší radost jí dělá úspěšné kojení při jejich propuštění do domácí péče, protože cesta k němu bývá často velmi komplikovaná a během ní miminka i maminky musí zdolat mnoho úskalí. Vzhledem k tomu, že na klinice pracuje na plný úvazek, nenavštěvuje maminky doma, ale mají možnost konzultace po telefonu.

Člověk by neměl být nikdy sám se sebou spokojený a měl by se neustále vzdělávat a naopak, své zkušenosti předávat dál. Ať už formou prezentací na odborných konferencích, seminářích nebo workshopech, ale i články s odbornou tematikou v časopisech i mediích, určených jak pro odbornou tak pro laickou veřejnost. Stejně tak se snaží o své znalosti dělit s ostatními a často získává pozitivní zpětnou vazbu.

Ve své poradně na klinice má možnost pracovat a poskytovat poradenství nejen díky telefonickým, ale i osobním konzultacím. Maminky občas využívají i cestu přes pracovní email. Poradna je ovšem vyhrazena pouze pro pacientky kliniky, neboť je hrazena pojišťovnou.

Miluši Plecerovou najdete také na stránkách:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
427
26.11.21 13:27

Je jeden z rodičů obézní. To vadí čemu? :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Jak v roce a půl ukončit noční krmení?

23.6.21 18:44
9

Kojení a UM večer

18.5.21 08:00
8

Dá se odnaučit kojení jen v noci?

6.4.21 09:15
31

V noci kojím několikrát, aby 10m dítě spalo

6.4.21 08:42
12

6.měsíční miminko se mi každé 2 h v noci budu hlady

29.3.21 22:48
14

Noční nespaní a jídlo

20.3.21 08:03
3

Nespokojené miminko při kojení a nespí

1.2.21 18:54
5

Noční pití mléka 2,5let

18.12.20 11:36
18

6denní miminko a noční kojení - spí celou noc

31.10.20 10:19
15

Dítě vyžaduje v noci časté kojení 8,5m

27.10.20 20:41
72

Časté krmení v noci

23.9.20 09:26
10

Odnaučit kojení v noci

12.8.20 15:13
2

Noční příkrm (11 měsíců)- kojené dítěte

13.5.20 06:51
6

Přestat v noci kojit nebo dávat UM?

18.2.20 15:13
3

Jak se budí vaše miminko v noci na kojení/UM?

10.1.20 14:17
21

Roční dítě a noční hlad

6.1.20 10:24
11

Jak odnaučit noční kojení?

27.11.19 22:29
24

Noční kojeni 6 m

Anonymní
19.10.19 21:39
15

Odnaučení nočního kojení

16.10.19 10:34
25

Odbourávání nočního krmení

9.10.19 14:35
8

Mimi pije jen když spí

Anonymní
30.9.19 22:54
13

Jak odnaučit usínání u prsu

19.8.19 21:31
5

7 týdenní miminko noční papání

16.8.19 09:45
10

Bolest bříška u nočního kojení

26.11.18 09:17
0

Jak přesně odnaučit noční kojení?

13.4.18 23:07
151

Časté buzení v noci na krmení UM

30.3.18 18:10
8

Jak odstavit noční mléko u 18měsíčního dítěte

20.2.18 11:32
32

Jak zrušit noční kojení - dítě 7 měsíců

23.2.17 10:46
41

Od kdy zrušit noční kojení?

11.6.16 10:49
53

Noční kojení - hlad, nebo zlozvyk?

24.1.16 22:37
62

Jak ukončit noční kojení?

4.11.15 21:03
14

Jak vyzrát na noční kojení

17.10.14 22:55
29

Noční kojení, noční vstávání?

3.9.13 19:43
54

Kdy odbourat noční kojení?

21.9.12 11:46
38

Noční kojení v posteli

15.11.11 12:27
26

Růstový spurt a noční kojení

30.9.11 11:35
4

kdy opravdu nepotřebuje noční kojení?

13.4.09 18:43
15

FAQ

Je noční kojení nutné?

Ano. U novorozence rozhodně!

Spí děti na umělém mléce lépe než děti kojené?

Tohle ještě nikdo nedokázal. Resp. výzkumy, které se na toto téma prováděly, rozhodně nic takového nepotvrdily!

Je nutné na noční krmení budit?

Ano. Miminka v šestinedělí, děti předčasně narozené a ty, které se narodily s nízkou porodní váhou a děti nemocné nebo špatně prospívající. Nejste-li si jista, poraďte se s pediatrem, jak dítě v noci ne/krmit.

Má noční kojení vliv na laktaci?

Ano! Nejvíce mléka se tvoří právě v noci. Kojení nad ránem zajistí větší tvorbu mléka.

Musím dítě při každém nočním kojení přebalit?

Nikoliv. Přebalujte pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné. Tím, že s miminkem více manipulujete a rozsvítíte si na to, dokonale ho probudíte a je pro něj pak o to těžší zase usnout. Existují i speciální noční plenky, které neprotečou. Zajistí tak klidnou a dlouhou noc.