na přehled Encyklopedie

Krmení kojenců

V prvních měsících života je mateřské mléko, nebo jeho náhražka pro miminko základním zdrojem potravy. Složení mateřského mléka zahrnuje vysoký obsah tuku, vodu, minerály a vitamíny, které dítě potřebuje pro svůj vývoj.

Díky sání mléka si navíc dítě začíná vytvářet imunitu. V jeho zažívacím traktu také se začínají objevovat bakterie, které pak po celý zbytek života tvoří jeho trvalé obyvatele.

Mateřské mléko a jeho tvorba


Příprava na kojení probíhá již během těhotenství. Ženě se zvětšují prsa a postupně se indukuje tvorba prolaktinu – hormonu, který navozuje kojení a pomáhá jeho udržení.

Existují také případy, kdy žena začne kojit, přestože nikdy těhotná nebyla. Dochází k tomu nejčastěji tehdy, když si žena přeje otěhotnět a nedaří se jí. Nebo třeba u náhradních matek adoptovaných dětí. Takovému jevu se říká indukované kojení a vzniká po určité době, kdy jsou prsa stimulována odsáváním mléka nebo drážděním bradavek.

Složení mateřského mléka


Lidské mateřské mléko patří mezi mléka s vyšším zastoupením tuku. Jeho množství ale závisí na každé matce – tuk se do mléka dostává z jejího těla, takže pokud ho má matka málo, je i její mléko kaloricky chudší. Ženy by proto měly v době kojení zvýšit svůj energický příjem přibližně o 500–600 kalorií denně.

Složení mateřského mléka zahrnuje také bílkoviny. Těch je ale v porovnání s mlékem ostatních savců o něco méně. Mezi bílkoviny patří i protilátky, což je bílkovinný produkt imunitního systému (bílých krvinek). Díky těmto látkám si dítě buduje vlastní obranný systém, který se v průběhu dětství dále dotváří a posiluje.

Mléko také obsahuje vodu.

Pokud kojíte, dostatečně dbejte na svůj pitný režim a průběžně doplňujte tekutiny.

Obsahuje také spoustu vitamínů a stopových prvků. Jedním z nich je vápník, který je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Protože se dětské tělo neustále vyvíjí a roste, je pro něj vápník nepostradatelný. Matka by ho proto také měla doplňovat, aby své tělo neodvápnila.

Náhradní kojenecká výživa - „umělé mléko“


Pokud matka mléko netvoří a nebo dítě matku nemá, je potřeba mu dodávat výživu umělé mléko. To má podobné složení jako mléko mateřské. Obsahuje všechny důležité živiny a dítěti zajistí správnou výživu i růst.

Existují studie, které prokázaly, že kojení je pro dítě zdravější než příjem umělého mléka. Kojené děti mají menší výskyt alergií, astmatu, průjmových onemocnění a obecně mají lepší imunitu.

Mléko od jiné matky


Dítě může dostávat také mléko od jiné kojící ženy. Toto mléko se uschovává ve sterilních nádobkách v mléčných bankách a podává se dětem, jejichž matky je nemohou kojit.

Dokrmování kojenců


Během kojeneckého věku dostává dítě veškeré nutné živiny spolu s mateřským mlékem. Není proto nutné mu dávat žádné příkrmy. Ke konci tohoto období potřebuje ale tekutou a po nějakém čase i tuhou stravu. Tento přechod by měl být plynulý.

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Krmení kojenců"?

Reklama


Reklama