Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit datum porodu

Průvodce prvním rokem: Vývoj miminka

Vývoj miminka sleduje každá máma. Co by mělo dítě umět? Podívejte se na přehled, jak dítě roste a jaké má dovednost. Pamatujte ale, že přehled je orientační a každé dítě má své tempo. Nespěchejte na něj.

Vývoj miminka

Foto: Freepik.com

Během šestinedělí si miminko zvyká na život mimo tělo maminky. Nejprve odchází moč a první stolice, takzvaná smolka. Poté se začne tvořit normální, žlutá kašovitá stolice. Po mírném váhovém poklesu po porodu začíná miminko přibírat na váze. Fungují mu reflexy a často spí.

1. měsíc - vývoj dítěte

1 měsíc1 měsíc

Měsíční novorozenec reaguje na řeč maminky - zvýší pozornost, dokáže ji věnovat delší dobu a zklidní se mu pohyby. Začíná se také usmívat a tento úsměv skutečně vyjadřuje jeho radost. Ke konci 4. týdne si stále častěji pobrukuje.

Reaguje na zvuky, pohledem a hlavičkou se za nimi otáčí. Nedokáže ještě úplně zvednout hlavičku, ale pokouší se o to při poloze na bříšku. Kope nožičkama a ručičkama a také se pokouší o pasení koníčků. Má skvělý pátrací a sací reflex.

Více informací a zkušeností maminek najdete v heslech:

2. měsíc - vývoj dítěte

2 měsíc2 měsíc

Od pátého týdne již miminko není novorozenec, ale kojenec. Končí období šestinedělí. S miminkem už jste hezky sehraní. Miminko sleduje předměty, usmívá se, když se na něho mluví.

Dvouměsíční miminko se začíná smát. Reaguje na hlasité zvuky pláčem, leknutím nebo zklidněním. V poloze na bříšku udrží zvednutou hlavu. Zlepšuje se mu zrak, umí zafixovat pohledem hračku nebo obličej. Stále potřebuje předměty a obličeje vidět blízko před sebou.

Více informací a zkušeností maminek najdete v heslech:

3. měsíc - vývoj dítěte

3 měsíc3 měsíc

Tříměsíční miminko pase koníčky, když leží na bříšku, má zvednutou hlavičku a opírá se o předloktí. Uvolňuje dlaň z pěsti, ještě ale nedokáže držet pevně v ruce hračku - úchop teprve trénuje. Zato spojuje ručičky k sobě. Začíná se také otáčet za zvukem. Za tři měsíce pomalu ubývá pláč a přibývá smích, pokud miminko netrápí nemoc nebo koliky a nadýmání

dianaa píše: „Syn má 3 měsíce, taky se ještě nenatahuje po hračkách, jen ji vezme, když mu ji do ruky vložím. Ale na bříšku hlavičku zvedá, pase. Na zádech bouchá a kope do hraček visících nad ním na hrazdě, točí se na bok za mnou nebo někým, co má v ruce, strká do pusy. Na zádech se pomalu posunuje po koberci. Ještě se nepřetáčí, jen sem tam přetočí z bříška zpět na záda ,ale to je spíš přepad,to se nepočítá. Takové věci dělají i ostatní tříměsíční děti kolem.“

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 3 měsíce

4. měsíc - vývoj dítěte

4 měsíc4 měsíc

Miminko se ve 4 měsících snaží přetočit na bok. Zkoušejte miminku dávat hračky, zatím je nejspíš uchopuje oběma rukama, postupně se učí je chytat jen jednou ručkou. Čtyřměsíční dítě občas zavýskne a začíná vědomě používat vlastní reakce k ovlivnění chování ostatních (pláč přivolá maminku, smích povzbudí v pokračování hry).

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 4 měsíce

5. měsíc - vývoj dítěte

5 měsíc5 měsíc

Pět měsíců na světě a už se pokouší přetočit na bříško, někdy úspěšně. :) Na bříšku umí přenášet váhu z jedné ruky na druhou, volnou rukou uchopuje věci. Je vhodné pohybovat s hračkami pomalu na jednu a druhou stranu - motivujete tak dítě k zapojování svalů.

Pětiměsíční dítě bezpečně pozná známou tvář, pláčem může reagovat na neznámé lidi. Od ukončeného čtvrtého měsíce je možné zkoušet první příkrmy. Pokud plně kojíte a dítě prospívá, ještě není potřeba přikrmovat.

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 5 měsíců

6. měsíc - vývoj dítěte

6 měsíc6 měsíc

Půlroční miminko drží hlavičku ve všech polohách. Otáčí se z polohy na zádech na bříško. Uchopuje předměty celou dlaní, dokáže je chvíli podržet s dopomocí. Pokouší se jít na všechny čtyři, trénuje tím na sed. Fyzioterapeuti ale zásadně nedoporučují dítě posazovat. Maximálně ho chvilku nechte u sebe na klíně v pololehu.

6měsíční dítě rozpozná, co je studené a horké, hladké a hrubé. Uvědomuje si, co nevidí - například že maminka je z dosahu. Půlroční děti stále broukají, občas ze sebe vydají slabiku.

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 6 měsíců

Přečtěte si 5 pravidel pro příkrmy

7. měsíc - vývoj dítěte

7 měsíc7 měsíc

Sedmiměsíční miminko si zkouší přitahovat kolínko, když je na bříšku - trénuje na lezení. Při lehu na zádech ochutnává nožičky. Hračku si dokáže podržet i bez pomoci. V sedmi měsících si začíná sedat. Od 7 měsíců uslyšíte první slabiky, často velmi rychle a za sebou. Miminko ví, kdo je jeho maminka a má k ní velmi silný vztah. Hodně si s nimi povídejte, pomáhá to dětskému rozvoji.

mag píše: „Agi se posadila v 7 měsících (v 10 už chodila), Nejdřív musí na všechny 4, lézt a pak jsou schopný se posadit.
Neposazuj, dítě nemá dost silné svaly okolo páteře a tím dochází k nepřiměřenému tlaku na ní.“

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 7 měsíců

8. měsíc - vývoj dítěte

8 měsíc8 měsíc

Objevuje se strach z neznámých lidí nebo i příbuzných, se kterými se běžně vídá. Dítě může být plačtivé, když nemá maminku. Potřebuje proto ujistit, že jste poblíž nebo že se vrátíte.

Zmizelý předmět nejen že sledují, až se objeví, ale i se pokouší ho samy najít. Dokáže napodobovat mimiku, gesta a uvědomuje si následky toho, co udělá. 8měsíční dítě už jasně vyslovuje jasně určitou slabiku. Zvládá být na všech čtyřech, začíná plazit a lézt. Bez problémů se přetáčí na bříško a zpět, řada dětí už sedí.

rhiannon píše: „Sám se začal posazovat až v 8. měsících, opravdu sednul a seděl v 9. měsících.“

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 8 měsíců

Sezení, stoj a chůze je velmi individuální. Některé děti se posazují dříve než jiné.

9. měsíc - vývoj dítěte

9 měsíc9 měsíc

9měsíční dítě sahá po věcech jednou ručičkou, bez problémů uchopuje a drží hračky. Pokud drží v každé ruce jednu věc, dokáže s nimi ťukat o sebe. Zvládne to vleže i na zádech, případně i v sedě. Sed je stále pevnější a vzpřímenější. Pokouší se vstát, případně se chytá nábytku.

Jana206 píše: „Je to individuální. První chlapeček se sám posadil až skoro v 9 měsících. Do té doby se všelijak přetáčel, snažil se sednout. Já jsem ho neposazovala, ma­ximálně chvíli na klíně, ale jinak ne. Holčička ještě neměla ani 7 měsíců a už se posadila sama, i v kočárku. To pak bylo řečí od známých, proč tak malé dítě posazuji, že ji křivím páteř apod.“

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 9 měsíců

10. měsíc - vývoj dítěte

10 měsíc10 měsíc

V 10 měsících už děťátko bez problémů sedí, dokáže se v sedu i otočit. Zdolá schody. Začíná obcházet nábytek a zkouší rovnováhu. Připravuje se na chůzi.

Rozumí jednoduchým povelům a co znamená slovo NE. Udrží hrníček a dokáže se napít. Vydává slabiky nebo jednoduchá slova.

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 10 měsíců

11. měsíc - vývoj dítěte

11 měsíc11 měsíc

V 11 měsících se už děťátko dokáže plazit i s hračkou v ruce. Testuje plazení, sed, stoj. A hodně padá. Zkouší se postavit k židli, stolku. Někdy se přidržuje jen jednou rukou. Umí používat každou ruku zvlášť - třeba jednou držet hračku a druhou se krmit.

Lépe odhadne, kolik síly potřebuje k postrčení nebo odhození hračky.
Rozpozná jednoduché povely jako přines, podej. Napije se z hrníčku.

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 11 měsíců

12. měsíc - vývoj dítěte

12 měsíc12 měsíc

Roční miminko se už pokouší stát nebo už dokonce dělá první krůčky. Už jí skoro stejně jako dospělí. Obvykle váží 7,5-12,5 kg. Měří 70-80 cm.

Ve 12 měsících již některé děti dělají první krůčky. Děťátko se zvládne samo postavit, pevně bez pomoci dospělého. Říká první slova a vydává mnoho zvuků. Snaží se napodobit, co říkáte. Napodobuje také různé činnosti česání, vaření apod. Dělá různá gesta.

Více informací a zkušeností maminek najdete v hesle Miminko 12 měsíců

Poradna: Vývoj předčasně narozeného miminka

Otázka: „Moje holčička je narozená dříve o dva měsíce. Korigovaně je v pátém měsíci. Její kontakt s námi je však velmi omezený. Doposud se na nás přímo neusmála. Může se jednat o autistické rysy?“

MUDr. Radka Mudrová odpovídá: „Horší sociální kontakt Vaší dcerky může souviset s náročným poporodním obdobím, kterým si prošla. Zkuste s ní navázat spojení, pokud je jí to příjemné, jemným hlazením, něžnými masážemi, mazlením se v posteli nebo společnou koupelí ve vaně. Vhodná je i kraniosakrální terapie. Uvažovat, zda se může jednat o autistické rysy je nyní předčasné a ani to takto na dálku nelze posoudit.“

VIDEO: Jak správně manipulovat s miminkem?

Víme, že se miminku věnujete s láskou a zacházíte s ním opatrně. Můžete to ale dělat ještě lépe a podpořit tak jeho svaly a správný vývoj celého tělíčka. Doporučujeme proto video pořadu MamaLifeStyle Správná manipulace s miminkem. Odbornice na dětský vývoj Eva Kiedroňová v něm ukazuje, jak manipulovat s dítětem co nejlépe.

A pokud si nejste jistá ohledně nošení šátku a podpírání hlavičky, odpověď vám dá pořad Maminy s rozumem.

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Jak zabavit dvouleté dítě

Anonymní
5.1.22 00:22
37

Je normální, že ještě nemluví?

16.11.21 17:23
23

Oční kontakt u batolete

5.11.21 19:02
36

Kdy jít poprvé s miminkem ven a na jak dlouho

26.9.21 11:49
48

Nerozumí, co po něm chci

Anonymní
11.9.21 09:13
14

Řeč ve třech letech

19.8.20 00:31
10

Kolik váží vaše dítě ve 30. týdnu?

14.8.20 09:41
27

12 letí - co vše zvládají

27.7.20 03:46
63

Váha miminka - straší doktor?

21.7.20 22:56
13

Vývoj 14ti měsíčního prcka

23.6.20 15:36
36

Miminko o 10 dní větší, vliv jídla?

19.6.20 14:41
9

Špatný vývoj miminka?

10.3.20 14:37
6

Od kterého týdne je miminko donošene?

6.2.20 21:21
10

V 10 měsících nežvatlá slabiky

19.1.19 08:55
29

Špatná výslovnost sykavek

7.12.18 08:00
15

Plazení, lezení, sezení - v kolika měsících?

21.8.18 12:52
87

Děti s pomalejším vývojem

Anonymní
17.8.18 14:25
14

Jaké období ve vývoji dítěte považujete za nejlepší?

30.11.17 15:04
30

Dcera 2 a půl roku - normální vývoj?

27.10.17 22:21
45

Co má znát dvouleté dítě?

17.9.17 07:48
87

Sezení v kolika měsících

5.9.17 18:59
42

Přetáčení ze zad na bříško

12.5.17 20:23
8

Odklad ŠD - vada řeči

26.4.17 10:15
17

Kdy začaly vaše děti lézt ?

11.9.16 12:24
15

Mutující holčička

17.7.16 22:29
12

Vyvíjí se dobře?

24.5.16 04:47
40

Jak posílit miminku krk?

2.2.16 12:58
8

Kdy bude sedět?

13.8.12 13:28
59

Nerosteme :-(

29.7.11 08:10
39

Vyvíjí se správně?

2.8.10 13:43
19