Odbornice o šátkování

Když jsem před zhruba deseti lety byla v očekávání se svou prvorozenou dcerkou Aničkou, zaujalo mě nošení dětí v šátku. Okamžitě jsem věděla, že dceru nosit budu, ani jsem o tom příliš nepřemýšlela. Pořídila jsem si šátek na nošení dětí s kraťoučkým, půlhodinovým poradenstvím a už jsem se jen těšila, až se malá narodí.

Zdroj: Shutterstock, Inc.

Kdy začít se šátkováním miminek?

Bohužel malá byla moc malá, prvorozená, tak že mé odhodlání k nošení zbrzdil strach, obavy, jestli není příliš malá a křehká. Jak ji do šátku, takového drobečka vůbec uvážu? Odvaha se dostavila po měsíci. Po velmi krátkém čase, kdy jsem si úvaz osvojila a nabyla sebejistoty ve vázání, jsem svého původního váhání dost litovala. Mohla být v šátku mnohem dříve.

Nyní, když poskytuji šátkové poradenství, jsem jej začala nabízet v domácím prostředí maminky a miminka v době šestinedělí, kdy jsem si říkala, že by to mohla být příležitost pro rodiče, kteří chtějí vázat ihned po porodu a zároveň se zdráhají navštívit kurzy šátkování, kde se v jedné místnosti nachází větší množství lidí, když se nachází právě ve velmi citlivém období pro oba.

Kupodivu se mi na šátkové poradenství začali hlásit více maminky dvouměsíčních a více měsíčních miminek. Při tom čerstvě narozená miminka jsou připravena do šátku vklouznout mnohem snadněji, protože je pro ně schoulená poloha s kulaťoučkými zádíčky stále přirozená, a jsou zvyklá na tlak, který vyvíjela děloha na celou plochu tělíčka miminka a stejně tak činí také šátek, takže se mohou krásně schoulit do úvazu zvaného kolébka.

Přečtěte si také podrobný návod, jak šátkovat miminko.

Na co myslet předtím, než začnete šátkovat miminko?

Tady je však důležité, aby mělo miminko správně vyvinuté kyčle, proto bych volila termíny šátkového poradenství až po ortopedickém vyšetření. Lze se pak více soustředit na druhý úvaz, kterým je vertikální úvaz kříž s kapsou. V něm miminko těsně naléhá na hrudník maminky, přičemž má kulaťoučká zádíčka a zároveň kyčle ve správném abdukčním postavení, jak vám radí lékař a což docílíte přidáním jedné či dvou látkových plen.

Zároveň je tento úvaz vhodný více pro miminka, která ublinkávají a trpí na větry, protože se bříško v tomto úvazu nestlačuje a zároveň ho masírují střívka maminky, která na jeho bříško naléhají. Lze volit tento úvaz jako rehabilitační pomůcku. Mnohá miminka a maminky mají tento úvaz raději, než kolébku. Některá miminka v kolébce pláčí, když je uvážete vertikálně, jsou okamžitě klidné. Což však vůbec nevadí, protože při šátkování lze znát pouze jeden úvaz, ale pořádně.

Jak a proč správně uvazovat šátek s miminkem?

Častou otázkou tu je obava, zda může miminko „sedět“. Odpovědí je, že ano, ale do doby, než se začne samo posazovat, musí být v šátku schovaná také jeho ramínka. V Německu se dle Storchenwiege preferují právě vertikální úvazy. Šátek podpírá páteř miminka, supluje jeho svalový korzet. Proto úvaz pořádně utáhněte, zejména v oblasti hrudní páteře dělá šátek obtíže. Při utahování má významné třecí plochy podpaží maminky.

Že je miminko pevně uvázané v šátku poznáte, když se s ním předkloníte a ono se od vás neodlepí.

Když miminko pláče

Maminky se často rozhodnou opustit možnost šátkování proto, že miminko při pokusech o uvázání pláče. Dělají to i přes to, že jsou přesvědčené, že je to pro dítko i pro ně velmi dobrá věc. Píši ale záměrně při pokusech. Protože je to postoj, se kterým k vázání miminka do šátku mnozí rodiče opravdu přistupují.

Miminko je na nás, na rodičích, závislé, což instinktivně cítí. Pokud dítě vnímá nejistotu mámy a táty při zacházení s ním, bojí se a pláče. Představte si, že půjdete k lékaři, který vám bude dělat nějaký zákrok s tím, že si není jistý jeho správností. Bude nervózní a bude váhat. Vy se budete bránit verbálně, odejdete, ale miminko může jen a jen plakat.

Pokud se jedná pouze o nejistotu v technice vázání, nejprve si vyzkoušejte úvaz na panence, a to opakovaně. Také pomáhá, máte-li ze začátku při sobě pomocníka. Mně pomohla maminka. Sice byla zásadně proti, bála se o zdraví Aničky, ale já byla tak přesvědčená, že mě nezviklala a pomohla mi se orientovat v tom obrovském kusu látky tím, že jsem měla pocit, že kdyby mi dcera měla spadnout, tak ji jistí.

Nyní v rámci poradenství dávám důraz na to, aby rodiče byli klidní a sebjistí jak v manipulaci s miminkem, tak s šátkem. Nejprve si vyzkouší úvaz na panence, která je velká jako miminko a váží dvě kila. Zde odhalí své případné nedostatky během vázání – kudy vést pruhy šátky, kde utáhnout, aby nebyl úvaz povolen atd. Poté vloží do šátku miminko. Někteří rodiče tak učiní po prvním pokusu s panenkou a jsou si naprosto jistí. Jiní si zkusí panenku vícekrát, aby si úvaz zažili, vložili do paměti.

Někdy však při manipulaci se samotným miminkem přichází nervozita. Miminko pláče. Vnímejte pláč jako přirozenou reakci na situaci, kdy se mu buďto nelíbí, že jej stahujete do kusu látky. Jindy je mu v šátku vedro. Také však může cítit vaši nejistotu, a tu musíte odbourat.

Získejte sebejistotu ve vázání miminek do šátku

Volte úvazy, které vám zaručí, že základ techniky úvazu připravíte bez nutnosti manipulace s miminkem. Dobrý je kříž s kapsou jako vertikální úvaz a kolébka v dvojitém kříži. Tyto úvazy jsou výhodné také proto, že když do nich vložíte miminko, máte možnost je utahovat a upravovat. Nemusíte odhadovat pevnost úvazu a prostor pro miminko před jeho vložením do šátku. Zároveň, máte-li připraven úvaz na těle, snadno si pak představíte manipulaci s miminkem, přes které látku přetahujeme. Necpeme miminko do látky, to by se mu nelíbilo a plakalo by.

Až bude miminko v šátku, můžete úvaz upravovat a utahovat.

Pokud miminko pláče, můžete v klidu vázání přerušit a začít se s ním procházet po místnosti. Pomalu, v klidu, uklidňujte ho, že se nic neděje, teď se bude nosit v šátku u mámy a u táty a to je super. Musí to však být váš vnitřní postoj. Určitě miminko rytmicky neplácejte po zadečku. Tímto svým „uklidňujícím“ rytmem můžete na miminko přenést svou nervozitu, kdyby stále plakalo. Tím, že chodíte po místnosti s miminkem zatím v náručí, zprostředkováváte mu rytmus, na který je zvyklé z bříška, jak jste chodila v těhotenství a můžete jej tak snadno uklidnit. Zároveň získáváte čas si další postup vázání promýšlet.

První úvazy važte před zrcadlem, hlavně při vertikálním úvazu, kdy můžete zkontrolovat, zda jsou kyčle ve stejné poloze a zda se nebortí páteř miminka do strany. Pokud je toto v pořádku, můžete úvaz utahovat, až jste si jistí, že je pevný a pro miminko bezpečný. Maminkám včasně po porodu může chybět dostatek sil a utahování jim nejde. Může pomoci tatínek miminka ale také to, že vnímáte třecí plochy a snažíte se je eliminovat. Věřím, že pokud nabudete klid a sebejistotu v přístupu k vázání, najdete si velice snadno grif, jak snadno a rychle miminko do šátku uvázat.

Naše nejistota při vázání pramení z absence vlastní zkušenosti s nošením se v šátku. Věřím, že za dvacet let, až budou dnešní děti nošená rodiči, nebudou potřebovat poradenství jako my nyní, protože zkušenost nošení se v šátku se stane součástí jejich tělové paměti a zároveň v mnohých rodinách součástí tradice péče o miminko.

Pro eMimino.cz článek připravila Mgr. Kateřina Neubauerová – vztahové poradenství, terapeutka pevným objetím, lektorka preventivních výchovně - vzdělávacích programů podle etiky PhDr. Jiřiny Prekopové, lektorka kurzů šátkování. Web: www.katkaen.cz.

Váš příspěvek

Odesílám...