Reklama
na přehled Encyklopedie

Odbornice o šátkování

Když jsem před zhruba desíti lety byla v očekávání se svou prvorozenou dcerkou Aničkou, zaujalo mě nošení dětí v šátku. Okamžitě jsem věděla, že dceru nosit budu, ani jsem o tom příliš nepřemýšlela. Pořídila jsem si šátek na nošení dětí s kraťoučkým, půlhodinovým poradenstvím a už jsem se jen těšila, až se malá narodí.
Bohužel malá byla moc malá, prvorozená, tak že mé odhodlání k nošení zbrzdil strach, obavy, jestli není příliš malá a křehká. Jak ji do šátku, takového drobečka vůbec uvážu? Odvaha se dostavila po měsíci. Po velmi krátkém čase, kdy jsem si úvaz osvojila a nabyla sebejistoty ve vázání, jsem svého původního váhání dost litovala. Mohla být v šátku mnohem dříve. Nyní, když poskytuji šátkové poradenství, jsem jej začala nabízet v domácím prostředí maminky a miminka v době šestinedělí, kdy jsem si říkala, že by to mohla být příležitost pro rodiče, kteří chtějí vázat ihned po porodu a zároveň se zdráhají navštívit kurzy šátkování, kde se v jedné místnosti nachází větší množství lidí, když se nachází právě ve velmi citlivém období pro oba.

Ku podivu se mi na šátkové poradenství začali hlásit více maminky dvou a více měsíčních miminek. Při tom čerstvě narozená miminka jsou připravena do šátku vklouznout mnohem snadněji, protože je pro ně schoulená poloha s kulaťoučkými zádíčky stále přirozená, a jsou zvyklé na tlak, který vyvíjela děloha na celou plochu tělíčka miminka a tak činí také šátek. Tak že se mohou krásně schoulit do úvazu zvaného kolébka. Tady je však důležité, aby mělo miminko správně vyvinuté kyčle, proto bych volila termíny šátkového poradenství až po ortopedickém vyšetření. Lze se pak více soustředit na druhý úvaz, kterým je vertikální úvaz kříž s kapsou. V něm miminko těsně naléhá na hrudník maminky, při čemž má kulaťoučká zádíčka a zároveň kyčle ve správném abdukčním postavení, jak Vám radí lékař a což docílíte přidáním jedné či dvou látkových plen. Zároveň je tento úvaz vhodný více pro miminka, která ublinkávají a trpí na větry, protože se bříško v tomto úvazu nestlačuje a zároveň ho masírují střívka maminky, která na jeho bříško naléhají. Lze volit tento úvaz jako rehabilitační pomůcku. Mnohá miminka a maminky mají tento úvaz raději, než-li kolébku. Některá miminka v kolébce pláčí, když je uvážete vertikálně, jsou okamžitě klidné. Což však vůbec nevadí, protože při šátkování lze znát pouze jeden úvaz, ale pořádně. Častou otázkou tu je obava, zda může miminko ,,sedět“. Odpovědí je, že ano, ale do doby než-li se začne samo posazovat, musí být v šátku schovaná také jeho ramínka. V Německu se dle Storchenwiege preferují právě vertikální úvazy. Šátek podpírá páteř miminka, supluje jeho svalový korzet. Proto musí být úvaz pořádně utažen, zejména v oblasti hrudní páteře činí šátek obtíže. Při utahování má významné třecí plochy pod paždí maminky. Že je miminko pevně uvázané v šátku poznáte, když se s ním předkloníte a ono se od Vás neodlepí.

Když miminko pláče

Častým důvodem proč se maminky rozhodnou opustit možnost šátkování, i přes to, že jsou přesvědčeny, že je to pro dítko i pro ně velmi dobrá věc, je že miminko při pokusech o uvázání pláče. Píši záměrně při pokusech. Protože je to postoj se kterým k vázání miminka do šátku mnozí rodiče opravdu přistupují. Miminko je na nás, na rodičích, závislé, což instinktivně cítí a pokud vnímá nejistotu mámy a táty při zacházení s ním, bojí se a pláče. Lze si představit, že půjdete k lékaři, který vám bude dělat nějaký zákrok s tím, že si není jist jeho správností. Bude nervózní a bude váhat. Vy se budete bránit verbálně, odejdete, ale miminko může jen a jen plakat. Pokud se jedná pouze o nejistotu, co se týče techniky vázání, je dobré si úvaz zkoušet nejprve na panence a to opakovaně. Také pomáhá, máte-li ze začátku při sobě pomocníka. Mě pomohla maminka. Sice byla zásadně proti, bála se o zdraví Aničky, ale já byla tak přesvědčená, že mě nezviklala a pomohla mi se orientovat v tom obrovském kusu látky tím, že jsem měla pocit, že kdyby mi dcera měla spadnout, tak ji jistí. Nyní v rámci poradenství dávám důraz na to, aby rodiče byli klidní a sebjistí jak v manipulaci s miminkem, tak s šátkem. Nejprve si vyzkouší úvaz na panence, která je velká jako miminko a váží dvě kila. Zde odhalí své případné nedostatky během vázání – kudy vést pruhy šátky, kde utáhnout, aby nebyl úvaz povolen atd. Po té si mohou vložit do šátku miminko. Někteří rodiče tak učiní po prvním pokusu s panenkou a jsou si naprosto jistí. Jiní si zkusí panenku vícekrát, aby si úvaz zažili, vložili do paměti. Někdy však při manipulaci se samotným miminkem přichází nervozita. Miminko pláče. Důležité je vnímat pláč jako přirozenou reakci na situaci, kdy se mu buďto nelíbí, že jej stahujete do kusu látky. Starší miminka kolem tří měsíců si již zvykly na volnost pohybu, která je však vzhledem k vývojovému stádiu nezdravá, protože tak nelze bránit neúčelným pohybům, které třeba miminko zbudí ze spánku, proto se doporučují opět zavinovačky. Jindy je mu v šátku vedro. Také však mohou cítit Vaši nejistotu. A tu musíte odbourat.

Kde získat sebejistotu ve vázání

Dobré je volit úvazy, které Vám zaručí, že gró techniky úvazu lze připravit bez nutnosti manipulace s miminkem. Dobrý je kříž s kapsou jako vertikální úvaz a kolébka v dvojitém kříži . Tyto úvazy jsou výhodné také proto, že když do nich vložíte miminko, máte možnost je utahovat a upravovat. Nemusíte odhadovat pevnost úvazu a prostor pro miminko před jeho vložením do šátku. Zároveň máte-li připraven úvaz na těle, lze si pak snadno představit manipulaci s miminkem, přes které látku přetahujeme. Neděláme to, že bychom miminko ,,cpali do látky“ to by se mu nelíbilo a plakalo by. A máte-li miminko v šátku, můžete upravovat a utahovat. Pláče-li miminko, můžete v klidu vázání přerušit a začít se s ním procházet po místnosti. Pomalu, v klidu, konejšit jej, že se nic neděje, teď se bude nosit v šátku u mámy a u táty a to je super. Musí to však být váš vnitřní postoj. Určitě miminko rytmicky neplácejte po zadečku, jak je to zvykem. Tímto svým ,, uklidňujícím“ rytmem můžete na miminko přenést svou nervozitu, když by stále plakalo. Tím, že chodíte po místnosti s miminkem zatím v náručí, zprostředkováváte mu rytmus, na který je zvyklé z bříška, jak jste chodila v těhotenství a můžete jej tak snadno uklidnit. Zároveň získáváte čas si další postup vázání promýšlet. První úvazy je dobré vázat před zrcadlem, hlavně při vertikálním úvazu, kdy můžete zkontrolovat, zda jsou kyčle ve stejné poloze a zda se nebortí páteř miminka do strany. Pokud je toto v pořádku, můžete úvaz utahovat, až jste si jistí, že je pevný a pro miminko bezpečný. Maminkám včasně po porodu může chybět dostatek sil a utahování jim nejde. Může pomoci tatínek miminka ale také to, že vnímáte třecí plochy a snažíte se je eliminovat. Věřím, že pokud nabudete klid a sebejistotu v přístupu k vázání, najdete si velice snadno grif, jak snadno, rychle miminko do šátku uvázat.
Naše nejistota při vázání pramení z absence vlastní zkušenosti s nošením se v šátku. Věřím, že za dvacet let, až budou dnešní nošená rodiči, nebudou potřebovat poradenství jako my nyní, protože zkušenost nošení se v šátku se stane součástí jejich tělové paměti a zároveň v mnohých rodinách součástí tradice péče o miminko.

Pro eMimino.cz článek připravila Mgr. Kateřina Neubauerová – vztahové poradenství, terapeutka pevným objetím, lektorka preventivních výchovně - vzdělávacích programů podle etiky PhDr. Jiřiny Prekopové, lektorka kurzů šátkování. Web: www.katkaen.cz

Diskuse o tomto tématu:

 Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Odbornice o šátkování"?

Reklama


Reklama