NÁVOD Lehátko a vanička na koupání miminek

Koupání dětí může být každodenním příjemným rituálem pro celou rodinu. Jak tedy postupovat při koupání miminek, aby si ho oblíbily?

První koupání miminka

První koupání čerstvě narozeného miminka vám názorně ukáže sestřička v porodnici. Poradí vám, jak miminko správně uchopit a jak jej šetrně, ale důkladně opláchnout.

V čem koupat miminko?

Po propuštění z nemocnice začínáme s koupáním dítěte nejprve ve speciálních kyblících. Tyto kyblíky nejsou nijak velké, takže voda v nich tak rychle nevychladne. Mají hladké okraje a oblé hrany. Za nějakou dobu můžeme kyblíky vystřídat vaničkou. Od čtyř měsíců můžeme přejít na koupání dítěte ve větší vaně.

Potřeby pro koupání miminek


Jak koupat miminko ve vaničce


  • Do kyblíku nebo vaničky lijeme nejprve vodu studenou a následně vodu teplou a dobře je promícháme.
  • Hladina vody by neměla přesahovat 15 cm.
  • Teplota vody by se měla pohybovat kolem 37° C.
  • Teplota místnosti, v níž dítě koupeme, by se měla pohybovat kolem 25–26° C.
  • Před koupáním provedeme základní hygienu dítěte.

Jak ověříme teplotu vody při koupání miminka? Použijeme buď teploměr do vody, nebo ponoříme své předloktí do vaničky. Voda by neměla studit ani pálit.

Ve vaničce musíme důsledně dbát na to, aby hlavička zůstala bezpečně nad vodou. Můžeme využít speciálních lehátek nebo si stačí pomoci rukama.

Jak vybrat správné lehátko do vaničky?

Lehátko do vaničky se vyrábí nejčastěji z molitanu nebo plastu. Seženete ale také látkové. Miminko ale samozřejmě můžete koupat ale i ve vaničce bez lehátka. Záleží pouze na tom, co vám bude nejvíce vyhovovat. Hlavní výhodou lehátka do vaničky je, že miminko nemusíte po dobu koupání příliš přidržovat. Nevýhodou je nutnost pravidelného čištění nebo praní lehátka. V diskusi Jaké lehátko do vaničky radí maminky toto:

Petra Z: My teda měli to molitanové a bylo super v tom, že nestudilo – vždy jsem ho nejdřív celé namočila, bylo měkké, a po nějaké době jsme vždy vyměnila za nové…

Loudalka: Ahoj já mela klasické látkové a taky stačilo.

Dianaa: Molitanové nebylo špatné, ale muselo se po měsíci měnit, začalo páchnout, nebo pokaždé vyždímat v pračce. Plastové dobré, ale je velké, tak do velké vany fajn, do vaničky se nevešlo. Látkové jsme neměli. Bezkon­kurenční mi přišla netkaná tkanina s polštářkem plněná kuličkama, jakoby z polystyrenu, čás­tečně s miminkem pluje, částečně je ve vodě, moc se to prckovi líbilo.

Smudlik: Já koupala obě děti bez lehátka. Měla jsem původně to molitanové, ale bylo mi to nepříjemný a překáželo mi. Radši jsem děti jednou rukou držela a druhou myla.

Postup při koupání miminek

Miminku umyjeme nejprve obličej, a potom lehce namydlenou žínkou nebo rukou umyjeme tělíčko. (V lékárnách je široký sortiment dětské kosmetiky). Pozornost věnujeme oblasti, kterou jinak kryjí plenky.

Hlavičku myjeme tak, že vlasy dítěte namočíme a použijeme trochu mýdla nebo šampónu. Poté je jemně oplachujeme čistou vodou. Hlavičku má dítě při tom zakloněnou, aby nedošlo k podráždění očí.

Po vykoupání miminko položíme na suchou podložku a jemně osušíme. Uši a nos běžně nijak zvlášť nečistíme, netrpí-li dítě rýmou. Zadeček však pečlivě ošetříme pastou. Stejně jej ošetřujeme i po každém přebalení, aby se stolice kojenci nelepila na kůži.

Jak dlouho miminko koupeme?

Čím je dítě mladší, tím kratší dobu jej koupeme. Má totiž velmi jemnou pokožku. Obvyklá doba koupání je asi 5 minut.

Jak často miminko koupeme?

Dítě optimálně koupeme 1–3× týdně.