Už 6. měsíc je vaše miminko na světě. Jak probíhá jeho vývoj a co už umí? Začíná mít pěkný rozhled a zkoumá věci okolo. Vašemu miminku už bude půlroku. Neuvěřitelné, jak to letí, co myslíte? Z mrňavého uzlíčku se stává stále zvídavější a zdatnější človíček.
Obsah článku:
Co už umí dítě v 6 měsících

Miminko ve 6. měsících Foto: Freepik.com
Co už umí dítě v 6 měsících:
- Rozezná své jméno a ví, co znamená ne. Pozná tón řeči.
- Přitahuje se ke kočárku, možná se pokouší sedat si (takzvaný pasivní sed).
- Přetáčí se z bříška na zádíčka a zas zpět.
- Dá si prstíky nohou do pusy, dotýká se nožiček.
- Natahuje se po věcech.
- V pozici koníčka se pohoupe v kolínkou, pokouší se lézt.
- Opírá se už nejen o lokty, ale i o otevřené dlaně.
Jak podpořit vývoj miminka - 6 měsíců
Leporelo, pěnové puzzle, velké barevné kroužky - to všechno váš 6měsíční kojenec ocení. Baví ho společné stavění kostek. Mimino začíná zkoumat všechno, co mu přijde pod ruku. Bavit ho bude mačkání knoflíků, olizování vařečky, tahání vlhčených ubrousků a podobně.
Pokud si půlroční miminko sedá, rozhodně mu nijak nepomáhejte. Na podpírání a sedání na klín počkejte, až se do sedu dostane samo. Až tehdy bude jeho páteř připravená. Lehátka a jídelní židličky využijete v sedu za pár týdnů.
Věnujte se dítěti i verbálně. Předčítejte mu, říkejte mu básničky a pojmenovávejte věci, na které ukazujete. Od šesti měsíců se s miminkem můžete dorozumět pomocí znakování.
Všímejte si, zda je vše v pořádku
Důvody proč neváhat s návštěvou pediatra:
- V 6 měsících už má zvládnout otáčení z bříška na záda. Nebo se přinejmenším o to snažit.
- Věci uchopuje celou dlaní, dokáže oddělit palec od ostatních prstů.
- Drží bez problémů hlavičku.
- Váží zhruba dvojnásobek své porodní váhy.
- Oči otáčí symetricky.
Pokud ne, vydejte se za pediatrem. Měl by vyšetřit, zda je v pořádku jeho psychomotorický vývoj.
Kolik váží a měří 6měsíční miminko?
Půlroční kojenec obvykle váží mezi 6 a 9 kilogramy, měří 60-70 centimetrů.
Někdy ale může stát, že váha začne stagnovat. Může za to růstový spurt, rostoucí zoubky nebo přidávání příkrmů. Vydržte pár týdnů. Kdyby se situace nelepšila, obraťte se na lékaře nebo odborníka na eMimino.cz.
V 6. měsíci začínáte s příkrmy i u plně kojeného dítěte
Miminka na kojeneckém mléku už potřebují doplnit stravu příkrmem. Začněte proto nahrazovat mléko na oběd. U kojených půlročních dětí lékaři doporučují začít s příkrmy pomaleji, podle potřeb dítěte (zhruba na konci 6. měsíce). Postupně je vhodné zařadit lepek a laktózu.
Pomalu začněte s příkrmy i u plně kojených dětí. Jak na to? Nejprve zkuste dvě až tři lžičky rozmačkané zeleniny. Vhodná je brambora, mrkev nebo dýně. Smyslem příkrmů je postupně nahradit mléko „běžným“ jídlem. Zkuste je podat třeba místo „obědového“ kojení, pak klidně ještě dokojit, až postupně mléko vynecháte úplně.
Mějte na paměti 5 pravidel pro příkrmy a inspirujte se doporučeným jídelníčkem pro kojence.
Jak začít s příkrmy? Otestujte vždy jeden druh - například brambory nebo jablko. Vyzkoušejte dvě tři lžičky a pak dokrmte mlékem. Pokud je poté stolice bez problémů, miminko bez alergie nebo bolení bříška, můžete dávat příkrm namísto oběda.
Nespěchejte a sledujte reakce miminka na novou potravinu. Postupně přidávejte další druhy (brokolice, květák, hrášek) a libové maso (kuřecí, králičí, hovězí nebo telecí). Až nakonec zkuste ovoce. Vyčkejte dva dny a všímejte si případných změn stolice nebo zvýšené plynatosti. Stravu jemně mixujte nebo rozmačkejte, aby ji dítě bez problémů zbaštilo. Příkrmy nenuťte, ale pravidelně nabízejte. Neslaďte je, ani nesolte.
Později kombinujte více druhů, které máte vyzkoušené, například mrkev-brambor nebo jablko-banán. Vhodné je také krůtí nebo hovězí maso, dýně či batáty. Zkusit můžete opatrně i nadýmavější zeleninu jako brokolice nebo fazolky.
Inspirujte se diskuzní kategorií Začínáme s příkrmy
Prozkoumejte recepty na domácí příkrmy od 6. měsíce
Vzorový jídelníček 6měsíčního dítěte
Ráno: | Kojení nebo kojenecké mléko |
---|---|
Dopoledne: | Kojení (když nestačí, pak ovocná svačinka) |
Poledne: | Masozeleninový pokrm |
Odpoledne: | Kojení (když nestačí, pak ovocná svačinka) |
Večer: | Kojení nebo kojenecké mléko |
- Průvodce Jak zavést příkrm
- Diskuzní kategorie Začínáme s příkrmy , První příkrmy, První ovocný příkrm nebo Počáteční příkrmy od 4. měsíce.
- Poradna pro výživu dětí do 3 let - odpovídá Mgr. Kamila Jančeková
Průjem nebo zácpa? Na zácpu pomáhá švestková šťáva, kedlubna nebo odvar z ovesných vloček.
Kdo si hraje, nezlobí

Vyzkoušejte akivity s miminkem, výborné je plavání Foto: Freepik.com
V půlroce můžete se svým drobečkem začít pravidelně chodit do kolektivu. Zjistěte, jaké jsou ve vašem okolí možnosti cvičení s dětmi nebo třeba kurzy plavání pro miminka. Uvidíte, že se seznámíte s ostatními maminkami a společně se svým capartem si najdete pravidelnou aktivitu, na kterou se vždy budete těšit.
Snažte se také trávit co nejvíce času pohromadě jako rodinka. Zapojujte tatínka do péče o miminko, střídejte se s ním třeba během večerního koupání, choďte na procházky, stavějte kostky… Jen se nenechte zaskočit, když se u vašeho drobečka objeví tzv. separační úzkost. Dejte na tipy ostatních maminek, jak s ní zatočit.
Tipy pro maminku a mimino - 6. měsíc
Tipy pro maminku a mimino na 6. společný měsíc:
- Čeká vás velká půlroční prohlídka u pediatra, který zhodnotí vývoj děťátka. Jaké s ní mají maminky zkušenosti?
- Už se může prořezávat první zoubek a ten někdy pořádně pozlobí. Přečtěte si diskusi maminek o prořezávání prvních zoubků jejich dětí.
- Roste jako z vody, a tak je na čase pořídit větší kočárek, nejlépe sporťák nebo golfky. Poohlédněte se v Bazaru po nějakém parádním za rozumnou cenu.
- Dítě se rádo a často směje, až řehtá, třeba když shodí věž z kostek. V rámci jeho žvatlání můžete rozlišit jednotlivé slabiky. A kdo ví, třeba vás už teď potěší tím kouzelným: „mama“ nebo „tata“.