Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

12. týden těhotenství: Už je vidět bříško?

Miminko měří už 56 cm a váží 15 g. Pohybuje také hlavičkou, rukama i trupem. Pohybuje jazykem, dokonce už i zívá. Vše o 12. týdnu těhotenství.

12. týden těhotenství, skutečná velikost embrya v děloze, detail plodu 12. týden těhotenství, skutečná velikost embrya v děloze, detail plodu Zdroj: Canva

Jak se vyvíjí miminko v 12. týdnu těhotenství?

Vývoj miminka ve 12. týdnu těhotenství:

 • Už měří zhruba 5-6 cm a váží 15 gramů.
 • Postupně se odlišují pohlavní orgány.
 • Pohlaví ještě není na ultrazvuku přesně rozpoznatelné.
 • Placenta je plně vyvinutá, přiléhá k děloze a k pupeční šňůře.
 • Pod očními víčky se tvoří oční duhovka.
 • Vznikají vlasové váčky pro budoucí vlasy a chlupy.
Těhotenství týden po týdnu, 12. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění těloTěhotenství týden po týdnu, 12. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění tělo

Už měří 5-6 cm a váží 15 g. Reaguje na dotek v okolí úst a nosu, pohybuje jazykem, dokonce už i zívá. Dá se pozorovat sací reflex. Když budoucí miminko dostane nějaký podnět, odpovídá na něj sevřením prstíků. Pohybuje už také hlavičkou, rukama i trupem. Také se umí otáčet kolem své osy.

Těhotenství týden po týdnu, 12. týden, vývoj miminkaTěhotenství týden po týdnu, 12. týden, vývoj miminka

Chrupavčitá páteř podpírá tělíčko, na kterém roste první jemné ochlupení. Na prstech rukou a nohou začínají růst nehty. Vytvořily se také základy budoucích mléčných zubů. Pokračuje také formování placenty a prodlužování pupečníku, které dítěti dodává výživu z těla maminky.

foto z diskuse Úspěšně ve 12.tt

Prvotrimestrální screening, co se zjišťuje?

Mezi 11. a 14. týdnem těhotenství se doporučuje takzvaný prvotrimestrální screening genetických vad. Jeho cena se pohybuje mezi 600 a 1 500 Kč, většina zdravotních pojišťoven ale na něj přispívají.

Výsledky vyšetření odhalí, zda existuje riziko vývojových vad. Samotné vyšetření není pro maminku nijak zatěžující a náročné – provádí se pomocí ultrazvuku, odběru krve a posouzení rodinné anamnézy (tedy zda se v rodině vyskytují nějaké vývojové vady, např. Downův syndrom). Pokud vyjde pozitivní výsledek, ještě to neznamená nutně špatné zprávy! Stále je vysoká pravděpodobnost, že dítě bude zdravé, jak ukazují zkušenosti maminek se screeningovým vyšetřením.

Co píšou maminky v diskuzi Odběr krve + prvotrimestrální screening?

Já třeba chodím na krev do laboratoře a z té chodí mému dr. výsledky. Takhle jsem to měla i u prvního screeningu. Vzali mi krev a asi za týden, když byly výsledky jsem teprve šla na utz k dr., na kterém byl i manžel. Výsledky se porovnaly a bylo to,“ píše
Mně dělali nejdřív vnitřní ultrazvuk a vzali krev. Při další návštěvě už jen přes břicho a sdělil mi výsledky testů. Tatínka jsem brala až na druhou návštěvu,“ píše

Břicho a hmotnost ve 12. týdnu těhotenství?

Některým maminkám už roste pupík, jiné naopak skoro žádné těhotenské bříško nemají, jak sdílejí v diskuzi Bříško 12.tt. Je úplně normální, že bříško zpočátku roste pomalu a váha obvykle ukazuje o kilo nebo dvě navíc. U někoho je ale přírůstek na váze větší – tělo totiž zadržuje více vody a soli. Děloha se také přirozeně zvětšuje, rychleji u maminek, které už těhotné byly. Bříško může být také zvětšené kvůli nadýmání.

Nevolnosti a vhodný jídelníček

Nevolnosti už mohou koncem prvního trimestru stupovat. Bohužel některé těhotné ještě stále trápí pocit na zvracení.

Jak řešit ranní nevolnosti ve 12. týdnu těhotenství?

 • Malé svačinky brání prázdnému žaludku, aby se vzpouzel. Mějte proto vždycky něco malého na nočním stolku, u počítače nebo v kabelce.
 • Pořiďte si zázvorová lízátka v lékárně, zahánějí těhotenské nevolnosti.
 • Zařaďte do jídelníčku zeleninu a ovoce, dodají do těla cukr, ze kterého bude čerpat energii. Zároveň jsou dobře stravitelné.
 • Bílkoviny jsou důležité pro stavbu těla, obsahují je zakysané mléčné výrobky a kvalitní maso. Pokud vám maso nedělá dobře, doplňujte vitamín B12, abyste ho měla s miminkem dostatek.
 • Nevíte, co jíst? Podívejte se na ukázkový jídelníček v těhotenství.

Hormonální změny zpomalují mimo jiné pohyb střev. Proto řadu těhotných trápí zácpa nebo plynatost. Naštěstí existují tipy, které proti těmto obtížím zabírají nebo od nich alespoň ulevují.

Zácpa v těhotenství

Jak řešit problémy se zácpou v těhotenství?

 • Pijte 2-3 litry vody. Pokud se do pití vyloženě nutíte, zkuste stáhnout do mobilu aplikaci, které vám každou hodinu připomenou vypití sklenice vody, např. Hydro Coach, Water Drink Reminder nebo Plant Nanny.
 • Jezte potraviny s obsahem vlákniny. Ideální je celozrnné pečivo, ovoce, zelenina, ovesné vločky nebo kompoty. Na zažívání pomáhají také kefírové a zakysané mléčné výrobky.
 • V lékárně si kupte psyllium, otruby nebo pektin. Jen je potřeba hodně zapíjet vodou. Nechte si poradit lékárníky, jak je v těhotenství správně konzumovat.
 • Hýbejte se. Na zácpu pomáhá obyčejná chůze (alespoň 30 minut denně) nebo jóga. Zkuste například cvik, při kterém ležíte na zádech, máte pokrčené dolní končetiny, opřené o plosky nohou. Rozevírejte kolena dovnitř a ven v mírně svižném tempu.
 • Nic nezabírá? Více rad najdete ve článku zácpa v těhotenství.

Nadýmání v těhotenství

Jak řešit problémy s nadýmáním v těhotenství?

 • Jezte v klidu a nehltejte. Jídlo snězené ve spěchu nebo u počítače člověk nevnímá, a tak se do těla dostává přebytek vzduchu.
 • Vyhýbejte se nadýmavým potravinám. Typicky to mohou být fazole, zelí, čerstvé pečivo nebo cibule. Někoho může nadýmat třeba lepek nebo mléčné výrobky. Vyřaďte jedno nebo druhé na tři dny a pozorujte, jak se cítíte.
 • Dávejte si nahřátý polštářek na břicho. Termofor (zahřívací lahev) se vám bude hodit i později v těhotenství, kdyby vás trápily bolesti beder.
 • Další babské rady najdete ve článku nadýmání v těhotenství.

Pigmentová čára na bříšku

Na rostoucím bříšku se brzy objeví tzv. linea negra, pigmentová čára vedoucí od pupku směrem dolů k ochlupení. Tato pigmentace obvykle zmizí nebo zbledne krátce po porodu. Zabírají na ně také různá zesvětlovací séra, ty teď ale v těhotenství nepoužívejte.

Pigmentové skvrny

Některým ženám se objevují pigmentové skvrny v obličeji a na krku. Jsou hodně výrazné a svědí? Řekněte o tom svému gynekologovi, mohou totiž značit problém s játry. Skvrny po porodu postupně vymizí. Raději se ale v těhotenství vyhýbejte přímému slunci, vždy používejte opalovací krém s ochranným faktorem.

„Mami, tati, jsem v tom…“

Jak oznámit tu velkou novinu? Tady je několik osvědčených tipů, jak překvapit rodinu a kamarády.

Jak oznámit těhotenství?

 • Darujte v obálce fotografii z prvního ultrazvuku nebo ji nechat natisknout na hrníček, tričko…
 • Napište dopis slovy miminka v bříšku (např. „Milá babičko a dědečku, těším se, až vás v (měsíc s termínem porodu) poprvé uvidím…“).
 • Vyrobte poukaz na vnoučátko/bratříčka/sestřičku platný od termínu porodu.
 • Darujte zabalený pozitivní těhotenský test.
 • Zabalte dětskou ponožtičku, dudlík, hračku…
 • Zkrátka to řekněte osobně nebo po telefonu. :-)
 • Vezměte si upnuté tričko, usmívejte se a užívejte si zvědavé pohledy.
 • Hledáte opravdu originální způsob? Přečtěte si další tipy, jak originálně oznámit těhotenství, nebo zkušenosti maminek s oznámením těhotenství.

Tipy pro maminky na 12. týden těhotenství

Tipy pro maminky na 12. týden těhotenství:

 • Za týden končí první trimestr a vy už nejspíš pozorujete změnu váhy. Těhotné ženy doteď obvykle přiberou okolo 2 kg, může to být ale i méně nebo více (záleží na nevolnostech, chuti k jídlu nebo zavodňování organismu).
 • Rostoucí bříško už může být vidět, závisí to na proporcích budoucí maminky – na štíhlých ženách je těhotenství rozpoznatelné dříve. Pořiďte si něco hezkého a volnějšího na sebe, v čem se cítíte dobře.
 • Dbejte na správné držení těla, abyste nepřetěžovala páteř. Soustřeďte se na rovná záda, uvolněná ramena a tříbodovou oporu v každém chodidle (v bodě pod palcem, pod malíkem a v patě). Pomůžou vám i jednoduché cviky na uvolnění zad, fungují skvěle i jako prevence bolestí.
 • Trápí vás ještě pořád nevolnosti? Máme pro vás dobrou zprávu, už brzy odezní a bude vám mnohem lépe.

Tipy pro budoucího tátu

Plod vašeho děťátka měří mezi 5 a 6 cm a váží 0,015 kg! Právě teď vznikají vlasové váčky pro budoucí vlasy a chlupy člověka, který se narodí za 203 dní. Postupně se také odlišují pohlavní orgány… Je to jasné, teď už tomu neutečete: budete fakt táta!

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

 • Nevolnosti a zvracení by měly konečně odeznět. Dobrá zpráva i pro vás: nezvracející partnerka je trochu příjemnější společnice. Navrací se jí chuť k jídlu, takže společné stolování bude brzy zpět. Uvařte jí oblíbené jídlo!
 • A teď ta špatná zpráva: náladovost k těhotenství patří. Mohou za ní hormony, takže když to na ni přijde, zůstaňte v klidu. Opakujte si, že za to nemůže. Jí opakujte, že ji milujete – i když po vás háže vybavení bytu.
 • Těhotenské bříško už rozpozná každý. Žena už nevypadá, jako by se přejedla. Udělejte jí radost a kupte těhotenský šperk bola. Je to tichá rolnička houpající se na dlouhém řetízku, která kolem břicha krásně zvoní a miminko uklidňuje.
 • Žena absolvuje prvotrimestrální screening. Nebojte, nic hrozného – je to ultrazvukové vyšetření, odběr krve a posouzení rodinné anamnézy. Projevte zájem jít na toto důležité vyšetření s ní. Možná jí to zbaví nervozity z vyšetření a navíc uvidíte na ultrazvuku svoje miminko. Nenechte si tuhle příležitost ujít!

Odeslat tip tatínkovi e-mailem

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Křeče a bolest v zádech 12tt

12.4.22 17:13
1

Vysoky tep plodu ve 12tt

19.2.22 15:18
1

Pohlaví dítěte ve 12 tt

4.1.22 20:13
67

Hnědé špinění v 12tt

3.11.21 15:46
6

12-13. Týden těhotenství- jak probíhá?

13.5.21 11:28
17

Rebarbora v těhotenství

26.4.21 22:05
12

Bolest v podbřišku i po sebemenší námaze v 12tt

22.4.21 20:37
2

Neustálý pocit plnosti žaludku ve 12 tt

15.4.21 19:52
8

Vysoká hodnota Papp-A ale ultrazvuk v pořádku

7.4.21 10:09
2

12tt - neustupující nevolnosti - už nemůžu

Anonymní
28.3.21 12:50
10

Nízké TSH ve 12.tt

20.3.21 19:14
6

Nevolnosti ve 12. týdnu těhotenství

Anonymní
18.1.21 08:28
22

Divný tlak v břiše

10.10.20 21:07
13

12 týden - ultrazvuk a odhad pohlaví

5.9.20 06:30
33

Bílý hrudkovitý výtok ve 12. týdnu těhotenství

Anonymní
19.8.20 11:26
19

Není plod v 11w+1d moc malý?

Anonymní
30.7.20 08:17
10

Píchání v podbřišku 11+6tt

21.7.20 16:01
9

Cítit pohyby ve 12.týdnu těhotenství?

3.7.20 20:58
28

Bolesti v pravé části boku

2.2.20 23:58
2

Léčení děložního čípku v těhotenství

22.1.20 11:46
4

Velikost plodu na začátku 12. týdne

8.1.20 08:28
10

Občasné špinění ve 12. týdnu

22.9.19 11:07
12

Počítám dobře týden těhotenství?

27.7.19 12:11
7

12tt, myslela jsem, že nebudu hysterka, ale jsem...

9.7.19 12:42
42

Jak počítat týdny těhotenství?

26.6.19 15:35
6

Hnědý hlenový výtok v těhotenství

30.4.19 11:29
5

12 cm plod - poznali byste pohlaví?

4.3.19 16:11
13

Macmiror tablety v těhotenství

28.2.19 22:13
3

Neustupující silné nevolnosti ve 12tt

14.2.19 16:33
22

Obavy o miminko v těhotenství

29.1.19 22:02
9

12. týden těhotenství, ultrazvukové vyšetření na vrozené vývojové

15.8.18 08:21
25

Bolest a pálení při sex - 11+6 týden těhotenství

Anonymní
11.8.18 23:24
2

Sex v těhotenství, 12 týden těhotenství

9.8.18 17:31
19

Kontrola a poradna 12.tt?

4.8.18 09:35
39

Zamlklé těhotenství ve 12. týdnu těhotenství

19.11.17 15:16
20

Zvracení tmavé krve

5.10.17 17:14
29

Výsledky screeningu ve 12. týdnu

20.4.17 20:18
14

Screening v 12. týdnu těhotenství v Olomouci - MuDr. Mracká

25.11.16 06:27
3

Krvácení a částečný odtok plodové vody ve 12.týdnu těhotenství

1.10.16 16:23
13

Spolehlivost testu ve 12. týdnu těhotenství

17.7.16 20:57
7

Bolest břicha 12.týden těhotenství

6.7.16 18:51
3

Bříško 12týden těhotenství

17.5.16 16:52
603

Vyšetření ve 12. těhotenském týdnu

19.4.16 12:07
12

Dr se nelíbí můj děložní čípek ve 12. týdnu těhotenství

Anonymní
23.3.16 14:19
5

Šílené chutě na sladké

23.2.16 14:52
41

12. týden těhotenství, bolest v podbrišku - pocit vlhka

7.9.15 05:39
8

Pohyby ve 12.týdnu?

27.6.15 12:12
10

Dovolená autobusem 12. týden těhotenství

2.6.15 15:18
47

AngelSounds ve 12. týdnu

18.2.15 11:19
6

Poradna bez placeného screeningu ve 12. týdnu těhotenství?

8.1.15 10:03
51

Moje první těhotenství 12. týden

25.12.13 10:50
330

12.týden a už nemůžu

2.10.12 17:57
18

Úspěšně ve 12.týdnu těhotenství

21.6.12 18:31
29

Nervózní do 12.týdne?

30.9.10 16:17
19

FAQ

Jak se vyvíjí miminko v 12. týdnu těhotenství?

Už měří zhruba 5-6 cm a váží 15 gramů. Postupně se odlišují pohlavní orgány. Pohlaví ještě není na ultrazvuku přesně rozpoznatelné. Placenta je plně vyvinutá, přiléhá k děloze a k pupeční šňůře. Pod očními víčky se tvoří oční duhovka. Vznikají vlasové váčky pro budoucí vlasy a chlupy.

Kdy probíhá prvotrimestrální screening?

Mezi 11. a 14. týdnem těhotenství se doporučuje takzvaný prvotrimestrální screening genetických vad. Jeho cena se pohybuje mezi 600 a 1 500 Kč, většina zdravotních pojišťoven ale na něj přispívají.

Prvotrimestrální screening, co se zjišťuje?

Výsledky vyšetření odhalí, zda existuje riziko vývojových vad. Provádí se pomocí ultrazvuku, odběru krve a posouzení rodinné anamnézy. Pokud vyjde pozitivní výsledek, ještě to neznamená nutně špatné zprávy! Stále je vysoká pravděpodobnost, že dítě bude zdravé, jak ukazují zkušenosti maminek se screeningovým vyšetřením.

Jak řešit problémy se zácpou v těhotenství?

Pijte 2-3 litry vody. Jezte potraviny s obsahem vlákniny. Ideální je celozrnné pečivo, ovoce, zelenina, ovesné vločky nebo kompoty. Pomáhají také kefírové a zakysané mléčné výrobky. V lékárně si kupte psyllium, otruby nebo pektin. Hýbejte se, stačí chůze (alespoň 30 minut denně) nebo jóga.

Jak řešit problémy s nadýmáním v těhotenství?

Jezte v klidu a nehltejte. Vyhýbejte se nadýmavým potravinám. Typicky to mohou být fazole, zelí, čerstvé pečivo nebo cibule. Někoho může nadýmat třeba lepek nebo mléčné výrobky. Vyřaďte jedno nebo druhé na tři dny a pozorujte, jak se cítíte. Dávejte si nahřátý polštářek na břicho.