na přehled Encyklopedie

Eklampsie v těhotenství: Na co dát pozor?

Eklampsie neboli metabolická toxémie je otrava krve v těhotenství. Nastává pouze u necelého 1 % porodů.

Průběh eklampsie

Tato komplikace se objevuje po 20. týdnu těhotenství, před porodem, při porodu či po něm. Eklampsie většinou probíhá ve čtyřech stádiích.

První, prodromální fáze je velmi krátká a někdy může úplně chybět. Většinou je těhotná neklidná, dochází k záškubům obličejových svalů, oční bulvy a hlava se jí stáčejí do boku, silně jí bolí hlava. Příznačná je bolest v epigastriu – pod žebry v jaterní krajině.

Pak nastupuje fáze tonických křečí, která hlavně postihuje šíjové a zádové svalstvo. Těhotná je celá jakoby napnutá. To trvá několik vteřin.

Fáze klonických křečí se projevuje záškuby svalů celého těla. Tato fáze je nejdelší, řádově trvá minuty. Tato fáze pak vede ke kómatu s mydriázou (rozšířené zornice), sníženými reflexy, hlubokým dýcháním. Tato velmi závažná komplikace těhotenství může být až smrtelná, pokud se neřeší včas.

Pokud vás pečlivě sleduje lékař, nemusíte se bát. K eklampsii dochází v případě, když se preeklampsie náležitě nesleduje a neléčí.

Příznaky eklampsie


  • bolesti v horní části břicha
  • bolest hlavy
  • závratě
  • poruchy vidění - zamlžené nebo dvojité vidění
  • nevolnost
  • zvracení

Příčiny eklampsie

Eklampsie zasahuje více prvorodičky, především ty, které jsou starší 35 let. Objevuje se také, pokud má těhotná cévní problémy (cukrovka, vysoký krevní tlak, nefróza) nebo se jedná o vícečetné těhotenství.

Pokud se léčíte s preeklampsií, nemusíte se bát nástupu eklampsie. Lékař Vás pečlivě sleduje a případné riziko vzniku této nemoci je minimální.

Postup při eklampsii

Je nutná okamžitá hospitalizace, podávání sedativ na zastavení záchvatů, antihypertenzních léků na snížení krevního tlaku a diuretik pro zvýšené vylučování moči.

Ve vážných případech se těhotenství ukončuje císařským řezem bez ohledu na stupeň zralosti plodu. Dochází tomu v případě, že se velmi zvedne krevní tlak, poklesne funkce ledvin nebo se zhorší zdravotní stav miminka.

Průběh dalších těhotenství

U žen, které prodělaly eklampsii, se bohužel nemoc může vyvinout i v následných těhotenstvích. Může také dojít ke vzniku predispozice k vysokému krevnímu tlaku.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Eklampsie v těhotenství: Na co dát pozor?"?