na přehled Encyklopedie

Mohu mít menstruaci v těhotenství?

V těhotenství můžete zaznamenat slabé krvácení, a to ještě asi jeden nebo dva cykly po otěhotnění. Toto krvácení se objevuje poměrně vzácně. Ke špinění (tedy velmi slabému krvácení) však dochází v těhotenství poměrně běžně. V každém případě byste mělainformovat svého gynekologického lékaře. Ten provede vyšetření a vyloučí případné závažnější komplikace.

Špinění na začátku těhotenství

Když spermie oplodní vajíčko, to se pak uhnízdí v děložní sliznici a k menstruaci už nedojde. Během usidlování vajíčka může dojít k menšímu krevnímu výronu, který se může zdát jako slabá menstruace nebo hnědý výtok. V dalších měsících pak ale menstruace nepřijde. To už je pro vás znamení k tomu si udělat těhotenský test.

Proč v těhotenství nepřichází menstruace?

Menstruace je počáteční fází cyklu a odplavuje se při ní nejvrchnější vrstva děložní sliznice spolu s neoplodněným vajíčkem. Přichycené oplodněné vajíčko pak jednou ze svých částí produkuje choriový gonadotropní hormon (hCG), který ovlivňuje žluté tělísko ve vaječníku. Tím také na celou dobu těhotenství zastaví další zrání vajíček a jejich ovulaci. Zrání by totiž nemělo smysl, protože během jednoho těhotenství není možné oplodnění dalšího vajíčka. Proto ani neprobíhají změny na děložní sliznici, která zůstává stále stejně silná.

Menstruace po porodu

První menstruace po porodu přichází ke konci šestinedělí. Maminky, které nekojí, obvykle menstruují dříve. U kojících maminek přichází mestruace často až po několika měsících. První menstruaci obvykle ženy popisují jako silnější, cyklus může být několik měsíců nepravidelný. Více v hesle menstruace po porodu.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Mohu mít menstruaci v těhotenství?"?