na přehled Encyklopedie

Co znamení krvácení v těhotenství?

Krvácení v těhotenství nemusí znamenat nic vážného, ale vždy je dobré navštívit lékaře. Ten zjistí příčinu krvácení a může zahájit včasnou léčbu. Silné krvácení v prvních týdnech těhotenství může být známkou potratu, po 24. týdnu těhotenství pak předčasného porodu.

Příčiny krvácení

Nejzávažnější příčinou krvácení v těhotenství je již zmíněné předčasné odlučování lůžka (placenty), které představuje nebezpečí pro miminko i těhotnou ženu. Špinění či krvácení může způsobit i hematom. Některé ženy mají rizikové těhotenství a lékař jim může zakázat sex v těhotenství.

Krvácení z děložního čípku (hrdla)

V těhotenství stoupá hladina estrogenů v krvi, a tak děložní čípek bývá zarudlý a může krvácet především po pohlavním styku nebo po preventivní gynekologické prohlídce. Jedná se však o pouhé zakrvácení, které rychle vymizí bez nutnosti léčby.

Krvácení z placenty

Krvácení z placenty může mít dvě příčiny - nízko uloženou placentu (vcestné lůžko), nebo odchlipování placenty od děložní stěny (odlučování placenty).

Léčba krvácení

Postup při léčbě krvácení záleží na týdnu těhotenství, zdroji krvácení a jeho intenzitě. Prostřednictvím ultrazvuku se určí, zda se nejedná o odlučující se placentu či hematom a zda je miminko v pořádku. Často se předepisuje magnezium na udržení těhotenství. Pokud je potřeba další vyšetření nebo hrozí předčasný porod či potrat může lékař odeslat ženu do nemocnice.

Zkušenosti maminek

Gabule píše: „Špinila jsem od 4-8. tt. Nebylo to každý den, ale špinění-klid-špinění a tak dokola. Prý to bylo způsobené hematomem v děloze, nebo taky nějaké zbytky MS. Každopádně pokud to není čerstvá jasná krev(vyjímka je po vyšetření)tak by to mělo být OK. Každopádně pro klid, kdyby to nepřestávalo, bych k doktorovi šla.“ více v diskuzi Špinění a krvácení v prvních týdnech těhotenství »

Mar__tanka1983 píše: „Já jednou zašpinila po delším výletu na horách - letěla jsem druhý den k dr. pro jistotu. Na to mi řekla, že si tělo prostě „duplo“, že se mám hodit do klidu a řekla mi, že když se objeví někdy slabé špinění, tak když nepřejde do druhého dne, tak mám přijít. Když přejde, tak si jen lehnout a dát si oraz. A když to bude jasná krev, tak klidně okamžitě.“ více v diskuzi Krvácení po pohlavním styku v těhotenství »

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Co znamení krvácení v těhotenství?"?