na přehled Encyklopedie

Co jsou siamská dvojčata?

Jako siamská dvojčata nazýváme děti, které se narodí srostlé určitou částí těla. Jedná se o poměrně závažný a vzácný stav. Pokud ho lékaři objeví už v prenatální době, doporučí těhotenství ukončit.

Jak k tomuto stavu dojde?


Vajíčko, které se normálně rýhuje a dělí, se začne rozdělovat. Ve fyziologickém případě se vajíčko oddělí úplně. Jednotlivé části pak rostou samostatně. Mluvíme o vícečetném těhotenství. Tím pak vzniknou jednovaječná dvojčata. Protože mají identickou genetickou informaci, jsou si nápadně podobná a mají stejné pohlaví.

patologickém případě ale se ale vajíčko neoddělí úplně a plod se vyvíjí srostlý s druhým. Míra srůstu je různá, ale vždy srůstají stejné části u obou plodů. Děti mohou srůstat hlavami, hrudníkem nebo dolní částí zad.

Siamská dvojčata v děloze a po narození


Siamská dvojčata často i sdílejí část krevního oběhu nebo funkční orgány. Proto se poměrně vzácně rodí živé a pokud ano, mnoho jich zemře brzy po narození. U některých případů je však lékaři mohou chirurgicky oddělit. Záleží vždy ale na tom, jak moc je sdílení cév a orgánů rozsáhlé.

Pár slov k historii


Označení siamská pochází z doby, kdy v polovině 19. století přijeli ze Siamu bratři Eng a Chang Bunkerovi do Evropy. Doufali, že jim zde bude provedeno chirurgické oddělení. To se ale nakonec vzhledem k závažnosti a náročnosti operace nestalo.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Co jsou siamská dvojčata?"?