na přehled Encyklopedie

Můžu pít kávu v těhotenství?

Kávě v těhotenství se vyhněte, pokud máte vysoký tlak a nebo vám kofein nedělá dobře. Že vás káva uklidňuje? Poslouchejte své tělo a 1-2 šálky denně si dopřejte. Bezkofeinová káva totiž nemusí být lepší varianta.

Mnoho těhotných žen si klade otázku, zda pití kávy nemůže ublížit miminku. Nebojte se. Jeden až dva hrnky slabší kávy za den je v pořádku, kofein nemá vliv na zdravý vývoj miminka v těhotenství. Trpíte žaludeční nevolností nebo nízkým krevním tlakem? Šálek kvalitní kávy vám může naopak pomoct.

Pro miminko je důležitá především psychická pohoda maminky (nikoliv stres, zda neděláte něco špatně). Pokud ranní nebo odpolední šálek patří k vašemu rituálu, vzdávat se ho nemusíte. Snažte se jen o slabší kávu.

Na kávu a kofein reaguje každé tělo jinak. Někomu se silně rozbuší srdce po silném čaji, někdo naopak. Změny se mohou stát i v průběhu těhotenství - přestane vám káva chutnat nebo ucítíte, že je po vypití miminko v bříšku neklidné.

Kdy se vyhnout pití kávy v těhotenství?

Za zdraví škodlivé se považuje konzumace větší než 300 mg kofeinu za den, to je 6-8 šálků kávy. Při překročení tohoto množství vzniká vyšší riziko potratu a nižší porodní hmotnosti miminka. Kofein obsažený v kávě může ovlivnit váš krevní tlak. Proto by se kávě a čaji s kofeinem měly vyhnout těhotné, které trpí na vysoký krevní tlak.

Kávu nepijte, pokud se po ní cítíte nervózně, zrychleně dýcháte, nemůžete se soustředit nebo spát.

Náhražky kávy aneb jde to i bez kofeinu

V obchodech můžete koupit instantní nápoje, které obsahují praženou čekanku, zrna ječmene, špaldy či žita - např. Caro, Melta, špaldová káva apod. Tyto náhražky neobsahují kofein, čekanka dokonce podporuje laktaci, tedy tvorbu mateřského mléka.

Odvyknutí od kávy se vám bude hodit i v období kojení, kdy by miminko zbytečně v mateřském mléce přijímalo kofein. Doporučujeme si do porodnice vzít s sebou nápoj s obsahem čekanky a pravidelně ho popíjet. V některých nemocnicích ke snídani připravují maminkám meltu, tak ji s chutí pijte, ať podpoříte tvorbu mateřského mléka.

Jak podpořit laktaci

Bezkofeinová káva v těhotenství - ano nebo ne?

Existují dva druhy bezkofeinové kávy. Liší se metodou, kterou se při výrobě káva zbavuje kofeinu.
1.) Při odstraňování kofeinu se používá chemická metoda, která zanechává v kávě stopy použité chemikálie.
2.) Přírodní metoda je šetrnější, ale káva pak chuťově méně připomíná klasickou kofeinovou variantu.

Bezkofeinová káva může přesto obsahovat zbytky kofeinu, takže extrémně citlivý organismus spíš ocení náhražku kávy typu melta, Caro atd.

Co je kofein?

Kofein je látka, která podporuje rychlejší a jasnější myšlení, zlepšuje tělesnou koordinaci a má močopudné účinky. Kofein se vyskytuje v rostlinách čajovníku, v kávových zrnech, v kakaových bobech, v plodech guarany, v lístcích maté a v ořeších koky. Kofein se tedy do těla dostane, když vypijete kávu, černý čaj nebo CocaColu.

Kofein může mít i nežádoucí účinky – patří mezi ně roztěkanost, nespavost, třes a zrychlené dýchání. Při pravidelném užívání kofeinu získá tělo vůči němu odolnost a může na něm vzniknout závislost.

Obsah kofeinu u kávy (i čaje) se mění s ohledem na typ suroviny, technologii a kvalitu zpracování. Rozdíl obsahu kofeinu může být u čaje v rozmezí 1-90 mg, u instantní kávy 21-120 mg a u zrnkové kávy 15-254 mg, proto se příjem kofeinu odhaduje velmi těžko.

Doporučujeme si přečíst

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Monulie
Kecalka 248 příspěvků 28.11.18 14:35

Záleží, jak kdo kávu snáší. Kamarádka ji pila bez problémů, pak začala malé vadit (hodně se vrtěla), tak přestala pít. Druhá kamarádka zas pije až do porodu, klasicky s mlékem, který prý i kofein neutralizuje.

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Můžu pít kávu v těhotenství?"?