Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Káva v těhotenství? Ano, ale s kofeinem to nepřehánějte

Přesný účinek kofeinu na dítě v děloze ženy je zatím stále zkoumán. Obecně se vědci shodují, že 200 mg kofeinu denně (množství odpovídající zhruba 1 šálku kávy) je v těhotenství bezpečných. Za maximální hranici považují 300 mg kofeinu denně. Jeden až dva hrnky slabší kávy v průběhu dne si tedy nastávající maminka může dovolit.

Kávu v těhotenství budete muset omezit stejně jako jiné zlozvyky. Zdroj: Canva Kávu v těhotenství budete muset omezit stejně jako jiné zlozvyky. Zdroj: Canva
+9

Možná patříte mezi milovníky kávy, ale možná vás také překvapila silná chuť na kávu právě v jiném stavu. Dali jsme pro vás dohromady kompletní informace, které potřebujete o pití kávy a vůbec kofeinu v těhotenství vědět.

Těhotenství a káva

Nejdůležitější je přihlédnout k svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Nic by se nemělo přehánět, protože, nadbytek kofeinu může negativně ovlivnit růst a vývoj plodu a ten je obsažen nejen v kávě. Studie, které se zabývají působením
kávy na maminku a dítě, jsou zatím bohužel nedostatečné. Snášenlivost kávy s kofeinem, je tedy zcela individuální.

Platí ale, že pro správný vývoj miminka je důležitá především psychická pohoda maminky. Pokud se budete stresovat, zda jste vypila příliš kávy a jaké další věci jste udělala špatně, miminku tím neprospějete. Jestli si nejste jistá, jaký na vás má káva vliv, nejsnazším způsobem je ji na několik týdnů vynechat a pozorovat, co se s vaším tělem děje.

Co je to kofein

Kofein je alkaloid, který stimuluje centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Je to pravděpodobně světově nejrozšířenější stimulant, tedy vlastně droga. Jde o nejpopulárnější psychoaktivní látku na světě, ale na rozdíl od ostatních je legální a její prodej se neřídí žádnými omezeními. 

Jaké jsou účinky kofeinu?

 • Podporuje rychlejší a jasnější myšlení
 • dočasně odstraňuje únavu
 • zlepšuje tělesnou koordinaci
 • má močopudné účinky

Kofein může mít i nežádoucí účinky. Patří mezi ně roztěkanost, nespavost, třes a zrychlené dýchání. Při pravidelném užívání kofeinu získá tělo vůči němu odolnost a může na něm vzniknout závislost.

I v těhotenství si můžete dovolit jeden šálek kávy denně. Zdroj: CanvaI v těhotenství si můžete dovolit jeden šálek kávy denně. Zdroj: Canva

Jak tělo na kofein reaguje

Kofein je také stimulant. To znamená, že zvyšuje srdeční frekvenci i krevní tlak. Může způsobit nervozitu, nespavost, pálení žáhy. V těhotenství jsou tyto jeho nepříjemné účinky zřetelnější. Důvodem je fakt, že schopnosti vašeho těla rozkládat kofein se v těhotenství zpomaluje. Ve druhém trimestru trvá organismu odstranění kofeinu dokonce 2× déle, než tomu bylo před otěhotněním. A během trimestru třetího je doba odstranění kofeinu z těla dokonce 3× tak dlouhá.

Myslet je třeba také na to, že v tento moment se dostane větší množství kofeinu také k vašemu dítěti skrz placentu. Váš organismus se s kofeinem vyrovná – chodíte do práce, hýbete se, sportujete… Tělo kofein metabolizuje a zbavuje se ho tím. Oproti tomu, tělíčko vašeho miminka se stále vyvíjí, navíc nevykonává tolik pohybu, kofein tak odbourává mnohem déle. Proto se (zejména v těhotenství) budete rozhodně cítit lépe, když příjem kofeinu snížíte.

Káva patří k odpočinku a pauze. Kofein nám ale dodává neklid. Zdroj: CanvaKáva patří k odpočinku a pauze. Kofein nám ale dodává neklid. Zdroj: Canva

Maximální dávka kofeinu

Přesný účinek kofeinu na dítě v děloze ženy je zatím stále zkoumán. Obecně se vědci shodují, že 200 mg kofeinu denně (množství odpovídající zhruba 1 šálku kávy) je bezpečných. Za maximální hranici považují 300 mg kofeinu denně.

Jedna velká americká studie zjistila, že ženy, které konzumovaly v těhotenství více než 300 mg kofeinu, mnohem častěji porodily menší miminko, než odpovídalo jeho gestačnímu věku. Je tedy možné, že nadměrný příjem kofeinu může způsobit růstovou restrikci plodu.

Kdy se pití kávy vyhnout

 • Protože kofein ovlivňuje váš krevní tlak, zcela vyhnout by se mu měly ty těhotné, které trápí vysoké hodnoty krevního tlaku.
 • Pro jistotu se kávě ale vyhněte i v případě, že se cítíte nervózní, zrychleně dýcháte, bolí vás hlava, nemůžete se soustředit nebo trpíte nespavostí.
 • Vyhněte se kofeinu také při refluxu a gastritídě.
 • Od věci není vysazení kofeinu ani u těch těhotných, kterým bylo zjištěno vysoké riziko rozvoje preeklampsie.
I bezkofeinová káva může obsahovat zbytky kofeinu. Zdroj: CanvaI bezkofeinová káva může obsahovat zbytky kofeinu. Zdroj: Canva

Bezkofeinová káva v těhotenství

Existují dva druhy bezkofeinové kávy. Liší se metodou, kterou se při výrobě káva zbavuje kofeinu:

 1. Při odstraňování kofeinu se používá chemická metoda, která zanechává v kávě stopy použité chemikálie.
 1. Přírodní metoda je šetrnější, ale káva pak chuťově méně připomíná klasickou kofeinovou variantu.

Alternativy kávy: Lahodné a bez kofeinu

V obchodech můžete koupit nápoje, které obsahují praženou čekanku, zrna ječmene, špaldy či žita – např. Melta, špaldová káva apod. Tyto náhražky kávy neobsahují kofein, přičemž ale svou vůní i chutí se kávě velmi podobají. V případě výrobků z čekanky je bonus v tom, že podporuje kojení – což vás začne zajímat na konci těhotenství, ale dobré je na to myslet již během jeho průběhu.

Když si od kávy odvyknete již v očekávání, po porodu jako když svou „nezávislost“ na kávě najdete… Kofein je něco, co rozhodně miminku prostřednictvím mateřského mléka dodávat nechcete.

Káva zabraňuje vstřebávání železa

Železo je v těhotenství velmi podstatný prvek. Právě pití kávy zabraňuje jeho správnému vstřebávání se. Ať již jde o železo z potravy nebo potravinových doplňků, pijete-li kávu, není železo dostatečně vstřebáváno do vašeho organismu. Neobejdete-li se bez kávy, konzumujte ji mezi jídly a nikdy s ní nezapíjejte železo v tabletkách.

Zajímá vás, proč je tolik důležité v těhotenství doplňovat železo? Kompletní informace najdete v našem článku zde Kofein obsahují i další potraviny, například čokoláda a černý čaj. Ty do denního příjmu také počítejKofein obsahují i další potraviny, například čokoláda a černý čaj. Ty do denního příjmu také počítej

Které potraviny obsahují kofein

Káva je jedna věc. Mimochodem, množství kofeinu v kávě se značně liší. Záleží totiž na typu kávové fazole, způsobu pražení i vaření… No, a samozřejmě i na velkosti šálku kávy.
Kofein se ale kromě kávových zrn vyskytuje také v dalších potravinách.

Zdroje kofeinu:

 • čajovník
 • kakaové boby (ano, čokoláda obsahuje kofein)
 • plody guarany
 • listy maté
 • oříšky koky (colové nápoje jsou plné kofeinu)
 • některé bylinky
 • některé volně prodejné léky (například určité léky proti bolestem, nachlazení, alergii)
 • nápoj z Kombuchy
 • japonský zelený čaj matcha

A ještě jedna – možná trochu překvapivá – informace. Myslete i na to, že kofein lze nalézt i tam, kde byste to nečekali. Například takové tělové mléko z kakaového másla, některými ženami používané právě v těhotenství na strie, může kofein obsahovat. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Studie z roku 2006, které zkoumaly srdeční arytmie u plodů, skutečně naznačují, že jsou tyto obavy opodstatněné.

Těhotná žena sedí v kavárně, na stole má položenou kávu a odepisuje na zprávyJaké jsou zkušenosti čtenářek eMimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

Nevidím důvod, proč by si ji člověk nemohl dát, pokud ti po ní nebude špatně… Třeba mě totiž bylo, od žaludku.
Proč to kafe pít, když se všeobecně ví, že by se v těhotenství kofein neměl? Vždyť je to taková maličkost, odříct si kafe, tak proč zbytečně cpát do těla kofein a pak přemýšlet, jestli je to špatně nebo ne. A jestli tě bez kávy bolí hlava, věřím, že to po pár dnech odezní, jsi prostě závislá.
Bezkofeinová káva se velmi často vyrábí tak, že ta chemie je ve finále mnohem horší než kofein. Existují i šetrně odkafeinované kávy, zajímala bych se o způsob. Nicméně kofein se v těhotenství normálně může. Pokud bys i tak měla špatný pocit, existuje odrůda s přirozeně nízkým kofeinem.
Hledala jsem, aby byla kofeinu zbavená tzv. švýcarskou vodní cestou. To je bez chemie. Zkoušela jsem různé. Teď kupuji z malé pražírny, je za přijatelnou cenu, je výborná a hlavně chutná jako normální káva!
Malýmu už je rok a meltu piju kvůli kojení co se narodil, klidně i litr denně. Nějak jsem si na ní zvykla :-) zaleju horkou vodou, nesladím, ale přidám si tam tak decku mlíka. A mateřskýho mlíka mám pořád dost.

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Pily jste kávu v těhotenství?

Hlasovalo: 153

Heslo odborně zaštiťuje:

Nutriční terapeutka

Kristýna Báčová DiS.
Kristýna Báčová, soukromá praxe

Byla hostem v pořadu Sama doma, 6 let vedla dietologickou poradnu a dva roky působila jako koučka v Barceloně. V práci s lidmi využívá dosažené vzdělání nutriční terapeutky, profesionální koučky, zapálení do sportů a rituálů, kterým se denně věnuje.

Věří v přirozené stravování, jednoduchost, skutečné jídlo a především v to, že správná výživa má obrovský podíl na tom, jak se cítíme. My dospělí, ale i ti nejmenší. Je jen na nás, jaký přístup si zvolíme. Kristýna svou práci zakládá na komplexním přistupu. S klienty tak řeší nejen složení stravy, ale i vztah k jídlu, psychickou pohodu, pohyb, spánek a rituály pro načerpání energie.

Kristýnu Báčovou najdete také na stránkách:

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
405
28.11.18 14:35

Záleží, jak kdo kávu snáší. Kamarádka ji pila bez problémů, pak začala malé vadit (hodně se vrtěla), tak přestala pít. Druhá kamarádka zas pije až do porodu, klasicky s mlékem, který prý i kofein neutralizuje.

 • Zmínit
 • Nahlásit
30
17.5.21 22:56

Kava

Muj postoj vramci tehotenstvi u ted pri kojeni je, vsechno s mirou Dulezite je aby mama byla spokojena a jestli vynechani kavy Ma zpusobit nervozitu, nestoji to za to :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18.5.21 12:08

V těhotenství jsem trpěla bolestmi hlavy, gynekolog mi doporučil pít dva šálky kávy denně a skvěle to pomohlo :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
115
3.1.22 22:18

Pozor, opravdu se kofein odbourával věčnost. Mohla jsem si dát jen malou kávu dopoledne, abych mohla v noci spát a nebudila se. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3518
3.1.22 23:09

1. Autorka by si mohla zjistit, kolik kofeinu obsahuje „typický“ šálek kávy. 200 mg je moc. 200 mg jsou asi 3 Espressa (tam je 60-70 mg v jednom šálku) nebo 2 šálky kávy.
2. Problém je v tom, že plod neumí kofein odbourávat - kumuluje se v něm déle. Takže maminka se může cítit po kávě skvěle, ale plod možná ne. Některé studie uvádí, že i těch 200 mg je moc (naštěstí teda to jedno kafe tolik kofeinu neobsahuje). Lehce se zvýší potratovost i mírně zpomlí růst plodu, spekuluje se o zvýšeném riziku obezity či diabetu v budoucnu.
3. Jaký je rozdíl mezi „čajovník“ a „japonský zelený čaj matcha“ - proč to uvádíte zvlášť? I to druhé je z čajovníku.

Jasný, rizika jsou při mírné konzumaci zanedbatelná, není to jako alkohol. Taky si dám občas zelený čaj (tak 30 mg) či hořkou čokoládu :)

Mléko kofein neneutralizuje, to je blbost (to se objevilo v diskuzi, ne v článku).

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Káva v těhotenství. Může se?

Ano. Ale v rozumné míře.

Kolik kofeinu denně mohu v těhotenství?

Odborníci udávají, že 200 mg kofeinu denně je bezpečných. Nad 300 mg kofeinu denně je už příliš.

Kolik šálků kávy denně mohu v těhotenství vypít?

Doporučených 200 mg kofeinu odpovídá zhruba jednomu šálku silné kávy.

Kdy se kávě v těhotenství určitě vyhnout?

Zejména v případě, že trpíte vysokým krevním tlakem. Poraďte se se svým lékařem, zda můžete kávu v rozumné míře konzumovat.

Co pít místo kávy v těhotenství?

Chcete-li se kofeinu v těhotenství vyhnout, na trhu je celá řada kávovinových výrobků. Tyto náhražky kávy jsou výborné a navíc zdravé.