Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Kalkulačka nástupu na mateřskou

Vypočítejte přesné datum, kdy vám začne mateřská dovolená.

Spočítat nástup na mateřskou

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

4. týden těhotenství: První příznaky

Před třemi týdny jste měla poslední menstruaci, během plodných dní došlo k nechráněnému sexu a teď jste pravděpodobně těhotná. Některé ženy už na sobě pozorují první příznaky, jiné „zkrátka vědí“, že čekají miminko, nebo zatím nepociťují žádné změny.

Bříško maminky s ukázkou embrya ve 4. týdnu těhotenství. Výsledek těhotenského testu budete mít až za týden, ale v těle se děje spousta změn. Zdroj: Canva
+9

4. týden těhotenství v kostce

Některé ženy už podvědomě tuší, že by mohly být těhotné. S těhotenským testem ale ještě počkejte, protože pozitivní výsledek se s jistotou ukáže nejdříve za týden. Navíc může být dost matoucí, že příznaky těhotenství jsou podobné jako blížící se menstruace.

Embryo ve 4. týdnu těhotenství. Ukázka embrya a žloutkového váčku.Uhnízdění oplozeného vajíčka začíná 7. den po oplodnění. Zdroj: Canva

Jak se vyvíjí miminko

Ve 4. týdnu těhotenství doputuje vaše oplodněné vajíčko do připravené dělohy, kde se uhnízdí – lékaři tento proces nazývají nidace. Uhnízdění začíná 7. den po oplodnění a končí zhruba o 5 dní později. Těhotné ženy proto nemají menstruaci, protože se vajíčko nevyplavuje z těla ven, ale zůstává uvnitř.

Při hnízdění vajíčka se však může objevit špinění, tedy slabé krvácení (nahnědlé nebo narůžovělé barvy). Ve sliznici dělohy se mohou narušit cévky, což těhotenství nijak neohrožuje.

Do vašeho krevního oběhu se začíná uvolňovat hormon hCG (lidský choriový gonadotropin), kterému se přezdívá „těhotenský hormon“. Právě podle jeho hladiny v krvi rozpozná těhotenský test, zda čekáte miminko.

 • Oplodněné vajíčko doputuje do připravené dělohy.
 • Procesu uhnízdění vajíčka v děloze se říká nidace.
 • Uhnízdění začíná 7. den a končí 12. den po oplodnění.
 • O správný průběh těhotenství se stará hormon progesteron.
Velikost miminka ve 4. týdnu těhotenství.Gestační váček má pár milimetrů a je tak menší než semínko máku. Zdroj: Redakce

Jak vypadá miminko

Gynekolog na ultrazvuku nejspíš nic neuvidí, protože gestační váček má teprve pár milimetrů a plod v něm jen desetinu milimetru. Až v šestém týdnu těhotenství je budoucí miminko viditelné – měří 5 mm a na ultrazvuku už je patrné jeho srdíčko.

Co se děje ve vašem těle

V tomto týdnu se už mohou objevit první příznaky, které napovídají, že jste těhotná. Těhotná ale můžete být, i když na sobě ještě žádnou změnu nepociťujete. Pokud ve vás vzniká nový život, během pár týdnů se těhotenské příznaky zaručeně objeví.

Ženské tělo se ve 4. týdnu ještě nijak výrazně nemění, pouze některým ženám se jen nafukuje bříško podobně jako v době před menstruací.

Žena si sahá na bolavá prsa. Příznak těhotenství.Bolest prsou je jedním z příznaků těhotenství. Zdroj: Canva

Příznaky těhotenství

Příznaky těhotenství se z části shodují s premenstruačním syndromem, a proto se možná ptáte, jak je odlišit? Je potřeba vydržet na den očekávané menstruace.

Jaké příznaky se mohou objevit:

 • Vynechání menstruace,
 • napětí a bolest prsou,
 • únava a změny nálady,
 • bolest hlavy,
 • bolest břicha nebo nadýmání,
 • první nevolnosti a pocit na zvracení,
 • nezvyklý výtok.

Pokud menstruace nepřichází, špiníte nebo se objevuje narůžovělý výtok, vypadá to nadějně! Odpověď vám dá těhotenský test, ale přesto doporučujeme s testováním ještě počkat. Na spolehlivé testování těhotenství jsou lepší až dny zpoždění menstruace, tedy v 5. nebo 6. týdnu těhotenství. To už bude hladina těhotenského hormonu dostatečně vysoká, aby ji test zachytil a opravdu ukázal, že jste těhotná. Nezbývá tedy než se obrnit trpělivostí a vydržet ještě pár dní.

Pokud dostanete menstruaci v očekávaném termínu a v obvyklé nebo dokonce i silnější intenzitě, pravděpodobně se oplozené vajíčko vyplavilo. Tento stav se označuje jako biochemické těhotenství.

žena leží na posteli a drží v ruce pozitivní těhotenský test.Test si udělejte týden po vynechání menstruace. Zdroj: Canva

Co vás čeká v 4. týdnu těhotenství

Počkejte s testováním

Je šance, že ve 4. týdnu těhotenství objevíte na těhotenském testu druhou slabou čárku, neboli ducha. Pokud jste těhotná, ve vašem těle právě stoupá těhotenský hormon nazývaný hCG (zkratka Human chorionic gonadotropin, česky lidský choriogonadotropin). Těhotenský test ho může zachytit, ale s jistotou vám testy potvrdí těhotenství až týden po vynechání menstruace. Zkuste ještě vydržet.

Ideální termín na provedení těhotenského testu z moči je týden po vynechání pravidelné menstruace. Dříve to nemá žádné medicínské opodstatnění. Proč? Bohužel se pak totiž stává, že se zachytí tzv. biochemická gravidita – tedy pozitivní test, který je ale následovaný termínovou menstruací a žena je z toho zbytečně stresována,“ potvrzuje MUDr. Jiří Škultéty.

Jezte vědomě

Jedním z prvních příznaků těhotenství je plynatost, nafouklé břicho a nevolnosti. Pokud vás postihly, zmenšete porce jídla a jezte pravidelně během dne. Můžete se tak vyhnout nepříjemným pocitům v břiše a ulevit svému tělu.

Kdy byste rodila? Zkuste si výpočet termínu porodu.

Žena sedí na posteli a ruce má na bříšku.Jaké jsou zkušenosti uživatelek z eMimina? Zdroj: Canva

Zkušenosti čtenářek eMimino.cz

no nekee takhle brzy a uz byla videt fazolka? To moc gratuluju! :srdce: Ja se prave strasne bojim jit k dr., ze tam jeste nepujde nic videt a budu jeste vic ve stresu. Jeste jsem tam ani nevolala. :roll: Potratila jsem v 6-7tt, ale to jsem se o to jeste tolik nezajimala a neprislo mi divne ze na utz neni na prvni kontrole videt nic nez zvetsena sliznice. No a dalsi kontrola byla az po potratu. :(
jo mě občas prsa pobolívají, jsou taková citlivá. Občas mě pichne v podbřišku, občas jakoby v kyčli, před pár dny jsem cítila brnění v děloze. No jsem zvědavá jak to s námi dopadne :lol: tenhle týden budeme zase všechny o trochu chytřejší, když půjdeme na gyndu :P
tak to je celkem vtipne, ja si delala TT take v sobotu (tu minuĺou) a byli jsme taky zrovna na dovolene, akorat v Italii :lol: Termin porodu mi zatim jen dle kalkulacky vychazi na 26.5. Jinak na UTZ jsem objednana az na zacatek rijna.

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Objevilo se u vás v těhotenství tzv. nidační špinění?

Hlasovalo: 40

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Ultrazvuk ve 4. týdnu těhotenství?

6.6.22 17:40
46

Mám být ve 4–5 týdnu těhotenství a Dr. na ultrazvuku nic neviděla

11.2.22 18:28
244

Bolest prsou ve 4 týdnu těhotenství

22.10.21 08:34
15

První miminko a stress

24.6.21 14:56
16

Příznaky ve 4. týdnu těhotenství

8.3.21 15:09
24

Krvácení 4. týden těhotenství

Anonymní
3.2.21 13:49
46

Bolest bricha v 4. tydnu tehotenstvi

Anonymní
21.10.20 18:56
69

4. týden těhotenství

18.10.20 14:56
242

Křeče v podbřišku jako před ms v 4tt

15.10.20 16:40
12

Bolest břicha v 4 tt a hematom

Anonymní
19.5.20 17:33
7

Bolest břicha po otěhotnění

11.5.20 06:06
3

4. týden těhotenství, na ultrazvuku není nic vidět

26.11.19 18:35
40

Jsem těhotná 4. týden těhotenství

26.11.19 17:59
15

Možná těhotná, ale s jiným

Anonymní
29.9.19 15:40
342

Čerstvé těhule 4tt, pojďte sem

28.5.19 19:44
1427

Nízké HCG 4. týden těhotenství

6.12.18 17:49
48

4 tyden tehotenstvi - je to v poradku?

26.5.18 23:13
18

Jde vidět na ultrazvuku 4. týden těhotenství?

23.6.17 12:02
120

Výsledek ultrazvuku 5+4 týden těhotenství - kdy jsem otěhotněla?

Anonymní
26.4.17 12:36
45

4. týden těhotenství. Kdy jít k Mudr.?

20.11.16 17:17
9

Těhotenství - 4.týden (testy,lékař)

16.11.15 15:29
23

Příznaky ve 4. tt těhotenství

30.7.15 12:25
79

4. týden těhotenství a konec smlouvy v červenci

12.6.15 19:03
50

FAQ

Co se děje ve 4. týdnu těhotenství?

Před třemi týdny proběhla poslední menstruace, během plodných dní došlo k nechráněnému sexu a teď jste pravděpodobně těhotná. Některé ženy už na sobě pozorují první příznaky nebo „zkrátka vědí“, že čekají miminko. S těhotenským testem ještě počkejte, pozitivní výsledek se s jistotou ukáže nejdřív za týden. Navíc může být dost matoucí, že příznaky těhotenství jsou podobné jako blížící se menstruace.

Jaké jsou časné příznaky těhotenství?

Ve čtvrtém týdnu těhotenství se už můžou objevit první příznaky, které napovídají, že jste těhotná. Nejčastěji to bývá vynechání menstruace, napětí a bolest prsou, únava a změny nálady, bolest hlavy, bolest břicha nebo nadýmání, první nevolnosti, pocit na zvracení, nezvyklý výtok.

Může těhotenství probíhat i když žádné příznaky nepociťuji?

Těhotná můžete být, i když na sobě ještě žádnou změnu nepociťujete. Pokud ve vás vzniká nový život, během pár týdnů se těhotenské příznaky zaručeně objeví. Ženské tělo se ve 4. tt ještě nijak výrazně nemění, pouze některým ženám se jen nafukuje bříško (podobně jako v době před menstruací).

Je těhotenství ve 4. týdnu vidět na ultrazvuku?

Gynekolog na ultrazvuku nejspíš nic neuvidí, gestační váček má teprve pár milimetrů a plod v něm jen desetinu milimetru. Až v šestém týdnu těhotenství je budoucí miminko viditelné – měří 5 mm a na ultrazvuku už je patrné jeho srdíčko.

Jak se vyvíjí miminko ve 4. týdnu těhotenství?

Ve 4. tt doputuje vaše oplodněné vajíčko do připravené dělohy a uhnízdí se v ní – lékaři tento proces nazývají nidace. Uhnízdění začíná 7. den po oplodnění a končí 12. den. Těhotné ženy proto nemají menstruaci (vajíčko se nevyplavuje z těla ven, ale zůstává uvnitř). Do vašeho krevního oběhu se uvolňuje hormon hCG (lidský choriový gonadotropin), přezdívá se mu „těhotenský hormon“.