Pozitivní těhotenský test: Jste těhotná?

Pryč jsou doby, kdy trvalo týdny, než žena zjistila, že bude máma. Těhotenský test odhalí jiný stav dříve, než na sobě pocítíte jakékoliv příznaky těhotenství. Funguje na principu detekce tzv. těhotenského hormonu, nazývaného také hCG. Víte, jak těhotenské testy fungují, jaké jsou jejich druhy a jestli se na ně dá spolehnout? Máme pro vás kompletního průvodce.

Mladá žena objímá přítele štěstím a v ruce drží pozitivní těhotenský test Pozitivní těhotenský test je radost pro oba partnery. Zdroj: Canva
+9

Jak to funguje

Těhotenský hormon, odborně nazývaný hCG (zkratka Human chorionic gonadotropin, česky lidský choriogonadotropin), je přítomen v krvi a také v moči těhotné ženy od momentu, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze.

O pozitivním výsledku testu nemusíte pochybovat. Hormon hCG je v těle přítomen skutečně pouze v těhotenství, a tak je falešná pozitivita velmi výjimečná. Objevuje se jen v ojedinělých případech: například při některých onemocněních (nádorová onemocnění, cysta), při podávání hormonálních léků k vyvolání ovulace nebo po potratu, kyretáži a krátce po porodu.

Na internetu naleznete různá doporučení, jak těhotenství zjistit i bez testu citlivého na hladinu hCG. Údajně by vám v tom mohly pomoci: cukr, jedlá soda, zubní pasta, sůl, obyčejné mýdlo nebo třeba listy pampelišky. Rozhodně tyto pokusy nedoporučujeme jako jedinou metodu zjištění jiného stavu.

Na internetu jsem si přečetla, že funguje, když dáte trochu moči do tří lžiček cukru. Když se rozpustí, žena těhotná není. Když se nerozpustí, je pravděpodobné těhotenství. Ze srandy jsme to zkoušely. Já jsem těhotná a nerozpustil se. U holky, která 100% těhotná není, se rozpustil.
Mladá žena v ruce drží pozitivní těhotenský testPokud se na testu objevily dvě čárky, jste s největší pravděpodobností těhotná. Zdroj: Canva

Je těhotenský test spolehlivý

I slabě pozitivní těhotenský test, tzv. duch, je pozitivním výsledkem. Většina dnes dostupných těhotenských testů zaručuje výsledek s přesností 99 % za předpokladu, že je test proveden správně v den očekávané menstruace či ve dech následujících. Falešně negativní test přichází v úvahu snad jen v případě, že je test vadný, poškozený nebo špatně provedený.

Jako samoplátce si můžete zaplatit těhotenský test z krve. Provedou vám ho u lékaře nebo v některém z odběrových míst. Po odběru v laboratoři zjistí hladinu hCG hormonu. Tento test odhalí těhotenství i v případě, že je testovací čárka ještě slabá.

Lékařka odebírá trochu krve z prstu ženy, pozitivní těhotenský testPokud nespoléháte na klasický test z moči, těhotenství je možné zjistit i z krve Zdroj: Canva

Mám pozitivní těhotenský test, co teď

Pokud je těhotenský test pozitivní, objednejte se ke svému gynekologovi. Ten vám provede ultrazvukové vyšetření k potvrzení těhotenství. Nemusíte spěchat, protože lékař vás obvykle objedná na první prohlídku až v 7. týdnu těhotenství (počítá se od prvního dne poslední menstruace), kdy už je vidět tlukoucí srdíčko miminka a může poznat, že se vše vyvíjí správně.

„Při nejasných nálezech nebo například při podezření na mimoděložní těhotenství děláme ještě vyšetření krve, kdy zjišťujeme hodnotu hormonu hCG. V případě, že je vše tak, jak má být, stačí k potvrzení těhotenství vyšetření ultrazvukem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Škultéty.

Po potvrzení těhotenství si domluvíte termín další důležité schůzky u lékaře. Můžete se těšit, příště už totiž pravděpodobně dostanete těhotenskou průkazku. Ta se většinou vystavuje mezi 8. a 12. týdnem těhotenství. Zjistěte také, jaké jsou další kroky po odhalení pozitivního testu.

Pozor! Existují situace, kdy je třeba lékaře vyhledat co nejdříve! V těchto případech se může jednat počínající potrat nebo o mimoděložní těhotenství. Které to jsou?

 • Krvácení nebo špinění
 • Velmi silné bolesti břicha, teplota nebo dokonce mdloby

Máte pozitivní výsledek testu nebo potvrzené těhotenství od lékaře? Přečtěte si článek Pozitivní těhotenský test: Jaké jsou další kroky?

Žena na ultrazvuku u lékařky, která může potvrdit její těhotenstvíStoprocentně vám těhotenství dokáže potvrdit až lékař. Zdroj: Canva

„Netestujte dříve než týden po vynechání menstruace,“ radí gynekolog

Jak dlouho mají již ženy k dispozici těhotenský test?

Podle dostupných údajů těhotenské testy, tak jak je dnes klasicky používáme, byly uvedeny na trh v průběhu 80. let minulého století.

Usnadnila možnost domácího těhotenského testu práci lékařům, nebo naopak jim přitížil – protože žena o těhotenství ví už v době, kdy „příroda teprve rozhoduje“?

To záleží na úhlu pohledu. Jsou ženy, které těhotenské testy používají správně. Tedy: provedou ho týden po vynechání menstruace a s pozitivním výsledkem následně kontaktují gynekologa. A pak jsou ženy, které se díky dostupnosti testů testují prakticky každý den celý měsíc a hlídají, kdy se objeví druhá čárka – to bohužel generuje zbytečné kontroly i dotazy na lékaře.

Doporučil byste nějaký konkrétní druh těhotenského testu nebo jsou dnes již všechny testy stejně kvalitní a spolehlivé?

Všechny testy jsou podobně kvalitní, na značce tolik nezáleží. Je pak na budoucí mamince, jestli si to chce odečíst sama – tedy vidět dvě čárky, nebo si vybere digitální test, který orientačně ukáže i týden těhotenství.

Kdy by měla žena ideálně provádět těhotenský test? Kdy je příliš brzy a kdy naopak je jisté, že test vyjde pozitivní, je-li žena těhotná?

Ideální termín na provedení těhotenského testu z moči je týden po vynechání pravidelné menstruace. Dříve to nemá žádné medicinské opodstatnění.

Proč?

Bohužel se pak totiž stává, že se zachytí tzv. biochemická gravidita – tedy pozitivní test, který je ale následovaný termínovou menstruací a žena je z toho zbytečně stresována.

IVF – jak je to v tomto případě? Můžete nějak jednoduše shrnout pravidla pro provedení těhotenského testu v případě asistované reprodukce?

V rámci IVF doporučujeme provést těhotenský test z moče 14 dní po embryotransferu.

Po zjištění pozitivního výsledku: na kdy by se měla žena objednat na vyšetření k lékaři?

Ideální termín pro první vyšetření k potvrzení těhotenství u lékaře je po 6 týdnech od vynechání poslední menstruace.

V jakém případě byste doporučil neotálet s návštěvou lékaře? Jsou nějaké takové momenty v době, kdy žena objevuje druhou čárku na testu? Co může být varovný příznak toho, že něco nemusí být v pořádku?

Varovným příznakem, že by mohlo být něco v nepořádku, je krvácení případně bolestivost v podbřišku. Spousta žen v začátku těhotenství má špinění nebo pobolívání v podbřišku, a to jistě není důvodem k panice. Na vážnější problém upozorní silná (divná) bolest v podbřišku a krvácení jasnou krví.

Kalendář s vyznačeným datem ovulace, na kterém leží pozitivní těhotenský testTěhotenských testů je hned několik druhů. Znáte je všechny? Zdroj: Canva

Jaké jsou druhy testů

Ukázka těhotenských testů - papírový, destičkový a digitálníDruhy těhotenských testů.
 • Proužek: Tenký proužek se na několik sekund ponoří do vzorku moči. Na testu jsou šipky, které napoví směr, kterým test nořit, a také ryska ukazující maximální výši ponoření. Proužek následně položíte do vodorovné polohy.
 • Destička: V tomto případě odeberete malé množství moči pipetou a několik kapek nakapete do testovacího okénka.
 • Tyčinka: Ta se po vyjmutí z obalu použije ve středním proudu moči. Jednoduše řečeno: tyčinka je test, který počůráte. Jde o nejpraktičtější druh test, protože nepotřebujete kelímek, ani jinou další pomůcku.
 • Digitální test: Tento druh testu je nejnovější a velmi oblíbený. Jde vlastně o tyčinkový typ testu, jehož výsledek vidíte po několika minutách v digitálním okénku.

Kdy si udělat těhotenský test

Kdy je pozitivní těhotenský test? Ideální čas vhodný k provedení těhotenského testu je v momentě, kdy vám vynechá menstruace. Test je vhodné po několika dnech zopakovat. Myslí na to i výrobci testů, kteří vám jich většinou zabalí rovnou víc kusů do balení.

Pozor ale! Menstruace se může dostavit i v případě, že jste těhotná. Stejně tak vás může zmást lehké tzv. nidační krvácení, tedy uhnizďování vajíčka. Proto, tušíte-li, že byste mohla být těhotná, provedení testu je vždy na místě. Vynechala vám menstruace, a přesto máte negativní test? I v tomto případě test za pár dní zopakujte. Bude-li i nadále negativní a menstruace se nedostaví, poraďte se s lékařem.

Tip pro testování: Testujte spíše ráno. Tehdy je totiž koncentrace hormonu hCG v moči nejvyšší. Dnešní těhotenské testy jsou sice velmi citlivé a pozitivitu dokáží zachytit kdykoliv během dne, ale zvlášť v úplném začátku těhotenství vám právě ranní testování může dodat jistotu.

Kdy udělat test po umělém oplodnění

Tady záleží, jaká metoda asistované reprodukce byla provedena, resp. jak staré embryo bylo zavedeno. Vzhledem k tomu, že oplodnění samotné se provede v den ovulace, testovat můžete – v závislosti na obvyklé délce svého cyklu – v den, kdy očekáváte menstruaci.

Velmi živá je na eMiminu diskuse o tom, kdy po oplodnění byly na testu dvě čárky. Dalo by se říci, že co žena, to zkušenost. Posuďte sami »

Srovnání těhotenských testů, na kterých je znatelně vidět, jak sílí duch a čárka se vybarvuje do pozitivního výsledkuFialový, poslední test jasně potvrzuje těhotenství. Předchozí testy ukazovaly spíše ducha než jasnou

Jak vyhodnotit výsledek

Všechny druhy testů se vyhodnocují v zásadě stejně. Výsledek se objeví zhruba po 3 – 5 minutách. Vždy je přítomna jedna silná a zřetelná čárka, té říkáme kontrolní. Vidíte-li pouze tu, je těhotenský test negativní. V případě, že se čárky objeví dvě, přičemž kontrolní bývá silnější, je test pozitivní a vy jste těhotná.

Trošku jiné to je u testů digitálních. Objeví-li se v okýnku znaménko mínus, je výsledek testu negativní. Správně tušíte, že v případě pozitivního výsledku je v okénku znaménko plus. V tomto případě je zobrazeno ještě číslo, které ukazuje odhadovanou délku těhotenství v týdnech (1, 2 nebo 3+). Výhodou může být, že digitální test je možné používat již pět dní před očekávanou menstruací.

Mějte na paměti, že výsledek testu je průkazný pouze v časovém úseku, jehož délku najdete v návodu testu! Nic, co by test odhalil později, není průkazné.

Jste také „lovkyně duchů“? Fotky duchů nebo pozitivní výsledky testů až po limitu se řeší i u nás. Jak to dopadlo u jiných žen?

Jakou značku těhotenského testu vybrat

Na trhu je nepřeberné množství těhotenských testů dobré kvality. Mezi oblíbené značky patří digitální ClearblueLady Max od Dr. Max nebo Mamatest. Těhotenské testy koupíte v lékárně, drogerii v sekci „dámská hygiena“ nebo na internetu.

Uživatelky serveru eMimino přidaly recenze na více než 30 druhů těhotenských testů. Který má nejlepší hodnocení?

Žena sedí v tureckém sedu na zemi a v rukách drží těhotenský test.Jaké jsou zkušenosti holek z redakce emimino.cz? Zdroj: Canva

Zkušenosti holek z redakce

Jasně, má se testovat až po vynechání menstruace, ale já testovala jako zběsilá celý týden před, fakt každej den! Samozřejmě první tři testy bez šance, ale na čtvrtém najednou takový pidi midi duch. Další den jsem to hned zkoušela znova a tam už byly dvě čárky viditelné vcelku jasně. No a za dva dny to byla fakt už dálnice.
Úplně poprvé jsem testovala naprosto náhodně, měla jsem asi 14 dní po menstruaci, i když slabší, menstruace to pro mě byla. Jen jsem se cítila nějak zvláštně. Přesně si to pamatuju, na záchodě v práci jsem si udělala test. Ukázal okamžitě //.
Mám dítě z IVF, přesně jsem tak měla stanovený den D, kdy mám testovat. Kupodivu jsem to vydržela a 14. den po vložení embrya jsem ráno nemohla dospat. Pamatuji si to dodnes, třásly se mi ruce, měla jsem ten test do proudu moči a samozřejmě jsem se nemohla trefit… A pak, když vyskočily ty dvě čárky, to byla taková euforie!
U svého vytouženého pozitivního těhotenského testu jsem nejprve prolévala krokodýlí slzy. Byl totiž v čase odečítání výsledku negativní. Vyhodila jsem ho do koše a odešla trpět do postele. Po hodině jsem ze zoufalství test u odpadků vylovila. A byly tam, ano, překvapivě, dvě čárky!

Těhotenství týden po týdnu

Kolik teď měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Heslo odborně zaštiťuje:

Gynekolog

MUDr. Jiří Škultéty
JST Medical Pro, s.r.o.

MUDr. Jiří Škultéty své znalosti a praxi získal prací na gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici v Motole, kde se zaměřoval na obecnou gynekologii, mamologii a gynekologickou operativu. V roce 2013 složil atestaci v oboru a v září 2015 otevřel privátní gynekologickou ambulanci.

Soukromá ambulance JST Medical Pro je moderně vybavena a poskytuje komplexní gynekologicko-porodnickou ambulantní péči. Navštívit ji můžete, ať už se jedná o preventivní prohlídku nebo řešení vážnějších gynekologických obtíží.

V gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici v Motole má MUDr. Škultéty 1× do týdne výkony v rámci jednodenní chirurgie v celkové anestezii.

MUDr. Jiřího Škultétyho najdete také na stránkách:

Rady MUDr. Škultétyho naleznete v rozhovoru výše.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
769
2.8.21 00:40

A ilustrační obrázek jsou… černoši. Nebo mám napsat Černoši? Aby se někdo náhodou neurazil. Kolik % populace jich je v ČR? Tato obrácená diskriminace má naprosto opačný efekt na lidi, než jak bylo zamýšleno. Just sayin'.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1079
3.8.21 15:29

@Frei2 No, já vidím prostě lidi. Vůbec by mě nad tím nenapadlo přemýšlet… :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22
6.8.21 22:28

@Frei2 Napadlo mě to samé, ale pozor, žena není černoška (aspoň podle mě), je to rasově smíšený pár, což se taky snaží podprahově protlačovat. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Těhotenský test/sílící čárka

14.1.22 13:46
9

Pozitivní těhotenský test 22 dc?

10.1.22 11:38
40

Těhotenský test je pozitivní?

1.1.22 14:16
859

Kdy jste měly pozitivní těhotenský test?

29.12.21 23:07
105

Je toto pozitivní těhotenský test?

22.12.21 11:07
378

Pozitivni tt čekání na utz

17.12.21 23:46
9

Pozitivní těhotenský test neznamená těhotenství

13.12.21 19:21
95

Jak silnou čárku jste měly v 8. týdnu? ????

13.12.21 19:15
15

3 dny do menstruace a pozitivní test

9.12.21 11:55
20

Holky, vidíte tam něco? Je pozitivní?

6.12.21 20:09
43

Těhotenský test pozitivní, druhy den negativní

17.11.21 22:35
11

Druhá čárka zesílila po limitu

3.11.21 17:02
3

Kdy je pozitivní test?

3.10.21 10:34
9

Kdy po oplodnění jste měly pozitivní těhotenský test?

27.9.21 17:11
3681

Kdy lze poznat těhotenství?

26.9.21 20:39
183

Pozitivní TT 2 dny před MS

14.9.21 16:51
5

Testovaly jste do doby než byly čárky stejně silné?

9.9.21 12:51
17

Narůžovělý výtok, pozitivní test

8.9.21 00:06
6

Nevím, zda je test pozitivní

2.9.21 11:37
13

Na těhotenském testu mám slabou druhou čárku, jsem tedy těhotná?

13.8.21 12:41
19

Pozitivní TT a přesto pak dorazí MS

12.8.21 18:46
51

Čerstvě pozitivní tt a léky na bolest

Anonymní
11.8.21 10:59
11

Duch na tt testu sluníčko

4.8.21 19:32
35

Zpoždění 5 dní a slabá čárka na testu

19.7.21 07:07
42

Pozitivní těhotenský test bolest v podbřišku

7.7.21 15:31
30

Je pozitivní těhotenský test?

27.6.21 09:56
50

Duch nebo riska?

15.6.21 18:58
30

Těhotenský test - pozitivní?

13.6.21 15:33
184

Může čárka na těhotenském testu sílit?

27.5.21 15:28
29

Kdy nejdřív pozná gynekoložka, že jsem v tom?

25.5.21 16:08
9

Vidíte //?

Anonymní
5.5.21 10:52
11

11dpo pozitivní test...

28.4.21 15:24
7

Každý těhotenský test vyšel jinak

24.4.21 19:57
14

Co znamená výsledek testu?

17.4.21 23:55
21

Těhotenský test 13TT. Dělal si ho někdo?

16.4.21 00:03
14

Je možné, že je pozitivní?

11.4.21 13:13
7

První test, jak na to?

4.4.21 11:09
16

ClearBlue z odpolední

29.3.21 14:46
7

Měl někdo nesílící test a přesto to dopadlo dobře?

20.3.21 18:13
11

Delší doba před menstruací a pozitivní test

20.3.21 12:40
8

Pozitivní test 15dpo

19.3.21 21:11
9

Je to pozitivní těhotenský test? Mamatest

15.3.21 21:56
820

Pozitivní test, za tři dny přišla MS, test stále pozitivní

17.2.21 11:23
6

GS Mamatest COMFORT 10 - jak dlouho uvidím výsledek

13.2.21 09:06
5

Vidíte tam ducha? Nebo ne

8.2.21 09:27
69

Jsem těhotná? Platný těhotenský test

3.2.21 20:52
5

Nejsem si jistá, zda je můj test pozitivní

27.1.21 10:50
40

Je to pozitivní test?

Anonymní
25.1.21 16:40
23

10 dní po KET a pozitivní test

16.1.21 19:12
9

Kdy udělat těhotenský test nejdřív po styku?

14.1.21 09:25
63

Včera jasně pozitivní test, dnes bez ducha

11.1.21 20:55
28

Před MS pozitivní, po MS negativní

29.12.20 13:48
9

Řekněte že to taky vidíte...

4.12.20 22:28
38

Prosím o ujištění, je pozitivní?

28.11.20 22:53
44

Těhotenský test, jak vypadá pozitivní výsledek?

27.11.20 20:05
585

Špatně určená ovulace lékařem , nebo testem?

16.11.20 20:47
10

Týden těhotenství - poznáte podle testu?

Anonymní
9.11.20 14:47
22

Je možný že bude pozitivní těhotenský test?

15.10.20 16:12
24

Pozitivní těhotenský test? Mohu být těhotná ?

12.9.20 15:34
12

TT - druhá čárka slabá //

18.8.20 10:14
8

Těhotenský test pozitivní - příznaky vůbec žádné - tak já nevím?

30.7.20 18:48
16

Pozitivní test a následná MS

19.7.20 13:30
14

Pozitivní test v den očekávané MS

Anonymní
9.7.20 14:14
12

Pozna gynekolog těhotenství pohmatem?

4.7.20 17:40
52

Kdy zavolat na gynekologii po výsledku TT?

18.6.20 23:58
26

Pozitivní test 7dpo

18.6.20 20:43
5

Krvácím ale tt vyšel. Co teď?

9.5.20 17:04
4

Pozitivní TT a 2 cykly jednodenní MS?

2.4.20 15:33
11

Pozitivní test, krvácení, HCG 5,6

20.3.20 20:42
10

Je tam druhá čárka?

Anonymní
19.3.20 09:02
31

Pozitivní test po třech hodinách od limitu

16.2.20 14:15
16

Slabě pozitivní test (duch)

22.1.20 18:47
64

Tři testy naprosto stejně pozitivní

10.10.19 21:09
22

Ukažte, jak vám sílila čárka

8.7.19 21:32
54

Tak brzo pozitivní test?

6.6.19 13:27
30

Dotaz na zkušenosti - začátek těhotenství

4.4.19 09:57
15

jsem těhotná a píchání u vaječníku

13.3.19 21:56
62

Pomoc - je těhotenský test pozitivní?

4.3.19 16:48
99

Těhotenská test Clearblue je slabě pozitivní

Anonymní
22.8.18 18:27
25

Je tento test pozitivní?

6.10.17 16:12
820

Kdy se objednat ke gynekologovi po pozitivním testu?

Anonymní
14.2.17 07:31
55

Mám pozitivní test - jsem opravdu těhotná?

5.11.13 08:43
93

Pozitivní těhotenský test

Anonymní
29.8.13 07:25
24

FAQ

Jak funguje těhotenský test?

Test zjišťuje přítomnost těhotenského hormonu hCG v moči ženy.

Může se testovat dříve, než pocítíte příznaky těhotenství?

Ano, rozhodně. Domácí těhotenské testy jsou určeny pro velmi časnou detekci těhotenství. Ideálně ale netestujte dříve než v den, kdy by měla přijít menstruace.

Lze pozitivnímu výsledku testu skutečně věřit?

Ano. HCG je v moči a krvi ženy přítomen pouze v těhotenství. Je detekovatelný od momentu, kdy dojde k uhnízdění oplodněného vajíčka.

Může se těhotenský test přesto splést?

I to se výjimečně může stát. Falešně pozitivní může být v případě některých onemocnění. Naopak falešně negativní výsledek pak nastane, když je test proveden příliš brzy, jde o vadný test nebo není správný postupu při samotném testování.

Co dělat, když je těhotenský test pozitivní?

Nejprve test pro jistotu zopakujte další den. Poté se objednejte se ke svému ošetřujícímu gynekologovi – a to nejen tehdy, když si miminko přejete, ale i v případě opačném.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Pozitivní těhotenský test: Jste těhotná??