Kdy dochází k oplodnění vajíčka a vzniku embrya?

Kdy dojde k oplodnění vajíčka? Která spermie je ta „vítězná“? A v jaké chvíli vznikne z vajíčka tzv. embryo?

Oplodnění vajíčka

S první menstruací začíná plodná fáze života ženy. Ve vaječníku dozrávají vajíčka. Z celkového počtu 400 000 vajíček pouze asi 400 až 450 dosáhne ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Oplodnění vajíčka nastává ve chvíli, kdy splyne spermie s vajíčkem. Nepostradatelnou úlohu v oplodnění vajíčka mají hormony (především FSH, LH, estrogen a progesteron).

Závod spermií: vyhraje jen jedna

Uvolněné vajíčko z vaječníku by se na své cestě do dělohy mělo setkat se spermií. Spermie mají málo času, jelikož je vajíčko schopné oplodnění pouze asi 12-18 hodin. Po ejakulaci dělí spermie od jejich cíle asi 16-18 cm. Prostřednictvím práce děložní svaloviny a vejcovodu vzniká sání spermií a jejich směřování na tu stranu, kde došlo k ovulaci.

Některé spermie chvíli zůstávají v záhybu děložní sliznice a k vajíčku doputují až po několikahodinové či několikadenní pauze.

Nejrychlejší spermie doputují k vajíčku za necelou půlhodinu. Začnou vajíčko hlavičkou „oťukávat“. Na hlavičce spermie je umístěn váček s enzymy, které jsou využity pro průnik do vajíčka, jelikož naleptávají stěnu vajíčka a po vzniku mezery je umožněn průnik pouze jedné spermii. Ostatní spermie se v této fázi již do vajíčka nedostanou.

Z buňky embryem

Když spermie pronikne do vajíčka, je ukončena jedna fáze. Další fází je pak dělení genetických informací.

Asi 18 až 20 hodin po oplodnění jsou ve vajíčku viditelné mateřské buněčné jádro a otcovské buněčné jádro. K prvnímu buněčnému dělení dojde po dalších 8-12 hodinách. Embryo se začíná vyvíjet již ve vejcovodu na cestě k děloze. Dále se dělí a nakonec se podobá hroznu.

Po dělení je oplozené vajíčko označováno jako zygota a má již kompletní genetickou informaci – jednu od otce a druhou od matky.

Pozor na mimoděložní těhotenství

Při mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí a začne vyvíjet mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodu. Postihuje 1-2 % těhotenství. Jedná se o život ohrožující stav, který může vyústit ve vnitřní krvácení.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Kdy dochází k oplodnění vajíčka??

Mohlo by vás zajímat: