na přehled Encyklopedie

IVF Umělé oplodnění: Miminko "ze zkumavky"

Snažíte se s partnerem o miminko více než rok a nedaří se? Navštívila jste Centrum asistované reprodukce a jediným řešením je IVF? Co vlastně IVF znamená?

Umělé oplodnění IVF – o co se jedná?


Umělé oplodnění neboli mimotělní oplození spočívá v tom, že se ženě odeberou vajíčka, ke kterým se v laboratorních podmínkách přidají spermie. Poté, co spermie vajíčko oplodní přirozenou cestou, vzniklé embryo se přenese zpátky do dělohy nastávající matky. Tam poté pokračuje vývoj jako v běžném těhotenství.

Lidově se tomu říká oplodnění ve zkumavce, odborně IVF neboli in vitro fertilizace. IVF je nejběžnější metoda asistované reprodukce. Spermie, vajíčko i embryo může být darované. Metoda IVF umožňuje těhotenství i párům, kde některý z partnerů nebo oba nemají vlastní vajíčka či spermie.

Podívejte se na video, jak probíhá IVF

Vznik IVF a první dítě ze zkumavky

V roce 1976 popsal Robert G. Edwards první těhotenství po oplodnění mimo tělo ženy. V roce 1978 se v Anglii narodilo první dítě ze zkumavky. Odhaduje se, že v současné době přišlo touto cestou na svět více než 250 000 dětí.

V České republice se první dítě ze zkumavky narodilo 4. listopadu 1982. Prostřednictvím některé metody asistované reprodukce se ročně narodí několik stovek dětí.

Kdy jít na umělé oplodnění IVF?

V současné době postihuje neplodnost přibližně 15 % párů. Pár se považuje za neplodný, pokud do jednoho roku pravidelného pohlavního styku nepočne miminko. Metoda IVF je řešením otěhotnění pro téměř každý 5. pár v České republice.

Metoda IVF se pak doporučuje u těchto případů:

  • u žen, které trápí porucha průchodnosti vejcovodů (více v hesle Neplodnost u žen)
  • u žen, které trápí endometrióza
  • u mužů s abnormálním počtem nebo funkcí spermií (více v hesle Neplodnost u mužů)
  • u párů s nevysvětlitelnou neplodností

Umělé oplodnění IVF – proplácí ho pojišťovna?


Zdravotní pojišťovna IVF hradí tehdy, pokud splňujete podmínky pro úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Žádost o schválení podává Centrum asistované reprodukce a schvalování trvá maximálně 4 týdny.

Hormonální stimulace – než se přistoupí na umělé oplodnění IVF


Pro úspěšné provedení umělého oplodnění žena potřebuje mít dostatečný počet zralých vajíček vhodných pro následné oplození spermiemi. Aby se zvýšila pravděpodobnost početí, doporučuje se tzv. hormonální příprava neboli stimulace. Stimulace se provádí léky, které ovlivňují hladiny pohlavních hormonů, což k vícečetnému vyzrávání postačuje. Po dobu stimulace se vaječníky kontrolují ultrazvukovým vyšetřením.

Hormonální stimulace probíhá zpravidla 1-3 týdny. Lékař ženě injekčně aplikuje příslušné hormony, které stimulují vaječníky, ve kterých pak může dozrát hned několik vajíček najednou a zároveň se zabrání samovolné ovulaci. Během hormonální stimulace nedochází k uvolňování přirozených hormonů v organismu a lékaři mají celý cyklus plně pod kontrolou.

Jak probíhá umělé oplodnění IVF?

Z vaječníku ženy se získají vajíčka, která se poté oplodní s použitím partnerových či darovaných spermií v laboratoři. Jedno až tři embrya se následně zavedou do dutiny děložní.

Doporučujeme k přečtení diskusi Vysvětlení procesu IVF a heslo Jak probíhá umělé oplodnění

Vznik embrya, které je schopné dalšího vývoje, se nezdaří vždy. Proto se oplodňuje více vajíček a přenáší více embryí. U ženy každý měsíc dozrává většinou pouze jedno vajíčko - a tak se přistupuje ke kontrolované stimulaci vaječníků, po které dozrává okolo 10 vajíček. V okamžiku, kdy jsou vajíčka dostatečně zralá, dochází k odběru.

Odběr se provádí pod ultrazvukovou kontrolou punkcí skrz pochvu. Vajíčka se oddělí od zbývající punktované tekutiny a připraví se k oplodnění. Následně se k vajíčkům přidají spermie (tedy ty pouze pohyblivé). Do několika hodin by mělo dojít k oplození vajíček.

Alternativou pouhého přidání spermií k vajíčkům je intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI), kdy se do vajíčka přímo zavede jedna spermie. Odpadá tak nutnost pohyblivosti spermií a je možné oplodnění při nízkém počtu spermií.

Přenos vzniklých životaschopných embryí do dělohy (embryotransfer) se může provést již druhý den po oplození. Někdy je nutné sledovat vývoj embryí déle, aby se rozhodlo, která embrya se použijí pro přenos. Embryotransfer se provádí v následujících dnech, maximálně šestý den po oplození.

Přenáší se většinou dvě embrya. S použitím více embryí sice stoupá šance na uchycení embrya, ale s ním i riziko vícečetného těhotenství.

Úspěšnost metody IVF

Šance na otěhotnění je při jednom pokusu o mimotělní oplodnění asi 50 %. Více v hesle IVF úspěšnost.

Co se děje s embryi, která se nepoužijí?

To je nejdiskutovanější etická otázkou mimotělního oplodnění. Asi nejméně protestů vyvolává kryokonzervace pro příští pokus o IVF či darování embryí neplodným párům. Případné použití embryí pro výzkum, léčebné účely či jejich zničení vyvolává stále odpor u části veřejnosti. Je proto jedním z nejsilnějších argumentů odpůrců IVF.

Je IVF ta pravá metoda pro vás? Vaše dotazy ohledně IVF vám on-line a zdarma zodpoví poradna pro otázky neplodnosti.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.9.17 22:10

Ahoj holky chci se zeptat na zkušenosti s metodou Max nebo picsi? Mam před 2 ivf a přemýšlím jakou si vybrat.

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"IVF Umělé oplodnění: Miminko "ze zkumavky""?