na přehled Encyklopedie

Jak otěhotnět: Průvodce od A do Z

Pokud chtějí partneři miminko co nejdříve, je vhodné podívat se nejprve do kalendáře a zjistit, které dny jsou pro početí nejvhodnější. Největší pravděpodobnost oplodnění vajíčka je totiž v době ovulace – to znamená asi 12 dní od začátku menstruačního krvácení. Tato doba může být ale u každé ženy mírně posunutá. Během ovulace se vajíčko uvolňuje z vaječníku a cestuje vejcovodem do dělohy. Děložní sliznice je tou dobou nejvíce silná a díky tomu i připravená pro správné uchycení vajíčka. Vajíčko tedy putuje směrem do dělohy a v tuto chvíli by mělo být oplozeno, aby se mohlo uhnízdit v děložní sliznici. Několik dní před ovulací je proto dobré mít přibližně obden sexuální styk.

Je samozřejmé, že pokud chce žena otěhotnět, měla by vynechat braní antikoncepčních pilulek (vynechání by mělo probíhat podle příbalového letáku daného preparátu) a nepoužívat další metody bránící početí (např. spermicidní gely a další přípravky, přerušovanou soulož, kondomy apod.). Proto by měli být oba partneři během snažení se o miminko zcela zdraví.

Pokud o nějakém onemocnění vědí, je nutné poradit se s lékařem a nejprve podstoupit léčbu. Některá onemocnění by mohla vyvíjející se plod i poškodit.

Statisticky se u zdravých partnerů je pravděpodobnost oplodnění 1:6, což znamená, že šestý styk v průměru vede k oplodnění vajíčka. Často se ale oplodnění partnerům nedaří a zbytečně se stresují, pokud se úspěch nedostaví hned. I to pak může negativně ovlivnit oplodnění vajíčka. Je proto vhodné, aby byli během této doby partneři v psychické pohodě a zbytečně se nestresovali, pokud se jim oplodnění nedaří. Partneři by se měli snažit mít určitý režim – dodržovat pravidelný a dostatečný spánek, mít vyváženou a kvalitní stravu, omezit alkohol a cigarety a celkově se snažit o co nejlepší stav organismu.

Doporučují se také různá cvičení, při kterých se tělo posílí, protáhne a i to pak přispívá k určitému pozitivnímu naladění.

Po styku se ženám doporučuje zůstat ještě několik minut vleže, aby zůstaly spermie v těle delší dobu a nebyly gravitací stahovány k zemi. Ženy mohou buď pouze ležet nebo i zvednout nohy jakoby do svíčky.

Pokud se ale oplodnění nedaří více než rok, je vhodné navštívit lékaře a podstoupit vyšetření.

Doplňte svému tělu vitamíny

Diskuze o tomto tématu:

Saabi
18.8.15 13:12

Milé budoucí maminky,

můžu vám z vlastní zkušenosti doporučit, i když je to těžké, co nejvíce se uklidnit, být pokorná a nechat to na přírodě… Po půl roce trápení se, proč to nejde hned, když: jsme zdraví, mladí, mám krásně pravidelný cyklus, milujeme se v době ovulace…, jsem záměrné snažení a lá pravidelné ovulační testy prostě vypustila.

I když si spousta z vás teď řekne, že 6 měsíců je nic, byl pro mě každý měsíc ve znamení slz a hádavosti s partnerem. Pak jsem se vyčerpala a pokusila se změnit přístup. V první řadě jsem si vyřešila rodinné potíže s rodiči, ve druhé se více otevřela svému okolí a ve třetí se uklidnila a šla cestou zdravé pohody - přestala kouřit, začala víc spát, méně pracovat a dělat věci, co mě baví. S partnerem jsme začali výletovat a užívat si jeden druhého.

Jediné, co jsem si koupila na podporu fyzična, byl čaj podle L. Mojžíšové a kapky Femigard. Na podporu psychična jsem zkusila na doporučení kamarádky - knížku Proč k nám miminko nechce od Wahlgrenis.

Sama nevím, jestli je to náhoda nebo ne, ale hned první měsíc se mi podařilo zapomenout na počítání dnů a týdnů a přišlo velké šťastné překvapení.

Přeju hodně trpělivosti :-*

Zdravím všechny,
otěhotněla jsem Jonášovou metodou hned druhý měsíc ve 33 letech s tím, že od 16 let mě doktoři strašili, že díky poloze dělohy nebude snadné otěhotnět. Pak se přidaly myomy a endometrióza, lékaři vždy jen strašili

Jsem na počátku a tedy nevím, jak vše dopadne, ale jedno vím jistě - není dobré poslouchat druhé, kdo Vám co nakuká a je lepší od všeho vypnout a „jet“ si po svém. Přístupem českých lékařů a jejich exaktních závěrů jsem velmi zklamaná. Pro ženy je to opravdu neskutečná psychická zátěž a to si oni neuvědomují. :(

monule333
2.12.13 12:37

Ahojky holky, já jsem se snažila o miminko asi 7 let. Nejdříve jsem chodila k jednomu doktorovi a ten do mě cpal takové silné hormony, že druhá doktorka se úplně lekla, proč to dělá. A tak jsem přestoupila k ní, asi po čtyřech letech, a ta mě dala trochu do kupy. Pak jsem se asi rok a půl neléčila, protože jsem se rozváděla. Teď mám jiného přítele, se kterým jsem štastná. Čekáme konečně miminko, a to normální cestou. Když jsem paní doktorce pověděla, že jsem asi v tom, tak byla moc ráda a divila se. Co jsem udělala, je to, že jsem si pořídila pejska, tak můj cit a myšlenky šly k němu. Tím pádem mě taky pomohl k miminku. Ono se to říká a dávám tomu za pravdu, že to tak je, že pejsek pomůže k mateřství. :-) Tak všem držím palečky. :-)

kajusa22
18.11.13 10:21

Ahojte, my jsme nemohli otěhotnet tak 4, 5 let! Ano, taky jsem měla menses dost nepravidelnou, ale nakonec jak blesk z čistého nebe - bum bac - a máme 2 a půl měsíčního syna Vojtu!! Chce to jen a pouze KLID A BEZ STRESU!!!

evule4
29.8.13 20:14

Zdravím holky, já se s manželem snažila dva roky o mimi. Měla jsem nepravidelnou menses a doktorka mi řekla, že asi nebudu mít děti, že se mi nevytvaří nějaký hormon, který pomáhá dozrávat vajíčku, tak se mi zhroudilo vše. Ale s manželem jsme to nevzdali. Šla jsem k jiné doktorce, ta nás poslala na vyšetření, mě na odběry, manžela na sperma a dozvěděli jsme se, že máme malou pravděpodobnost, že otěhotním normálně.

Tak mi nasadila hormony, nějaké prášky, které jsem brala pět dní v menses, a plánovali jsme, že se objednáme na umělé oplodnění. Takže bez snažení doma.:-) A po dvou měsících klidu a beze stresu snažení se o mimi to přišlo samo. Teď mám 3měsíční krásnou hodnou holčičku a jsme štastní!!!!

Takže má rada, když to nejde: po roku nechat si udělat testy a hlavně se nestresovat, bo čím víc se člověk snaží, tím horší je to zklamání! Držím všem palce, aby to každá zažila - mít a cítit rostoucí mimi v bříšku!

martirosi
6.5.13 11:35

Dobrý den, snažíme se s přítelem o miminko a už jsme vyzkoušeli hodně. Poslední dobou jsem slyšela hodně o tzv. Jonášově metodě MUDr. E. Jonáše. Tak snad nám to vyjde. Všem moc držím palečky.

Snažíme se dlouhého 3 a půl roku je to těžký. Doktorka tvrdí, že je to jen nepravidelnou menstruaci. Ale já mám strach, jestli to není něčím horším. Všude okolo těhotné a já pořád nic.

lamberta
17.3.10 17:38

Holčiny hlavně neztrácejte hlavu a naději. Já čekala na své poslední miminečko dlouhých 7 let.

7 těhotenství a 6 potratů - bylo to hrozné, ale stálo to zato a nelituji ničeho. Ani toho čím jsem si prošla a kolik jsem si toho vytrpěla. Samozřejmě bez podpory mého muže a mých dvou dospělých dcer /19+23/ bych to jen těžko zvládla. po šestém potratu jsem na doporučení navštívila imunologické odd. v Podolí kde odhalili důvod mých potratů nasadili 6ti měsíční kůru léků a 6ti měsíční „gumisex“ a poté jsem znovu otěhotněla. Dnes máme 3letého krásného a hlavně zdravoučkého chlapečka.

A proto pamatujte, že naděje umírá poslední. A fakt neházejte flintu do žita protože to stojí zato.

Papa hodně sil a trpělivosti Vám přeje Lambi.

Váš příspěvek
deMerteuil
Kecalka 130 příspěvků 1 inzerát 28.2.17 16:11

Díky za komentáře :kytka: jsem ráda, že v tom nejsem sama

martina sarlotka
Nováček 3 příspěvky 22.6.19 22:18

Zdravim poprve kdyz jsem otehotnela mela jsem probrel s vajecniky tezko jsem se chytala ale pak mi nasadily leky ktere jsem mela na 7 dni a ti mi vlastne pomohly ktomu abych otehotnela… ale uz ubehly 3 roky a s pritelem se snazine uz nejaky ten mesic o 2 mimco ale znova to nejde a byla jsem na kontrole a vse mam v podatku tak nevim kde je chyba mohly by jste mi pomoc dekuji

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jak otěhotnět: Průvodce od A do Z"?