na přehled Encyklopedie

Nespavost u dětí: Jak na časté buzení?

Dítě spinkající celou noc, to je přání všech maminek. Časté buzení a nespavost u dítěte je pro maminku velká zátěž. Většinou to chce čas a pevné nervy, nicméně vám přinášíme pár rad, jak se poprat s nespavostí a z vašeho děťátka tak udělat spinkajícího andílka.

Jakmile se miminko narodí, začíná se pozvolna učit a adaptovat se na rytmus spánku a bdění. Obvykle to trvá 5 až 6 měsíců, než spí dítě celou noc bez probuzení na mléčnou svačinku. Nicméně i když Vám dítě jednou prospí celou noc, neznamená to, že to tak bude už pořád. Následují noci, kdy se dítě budí, ale i noci, kdy spinká.

Spánek versus období života

Délka normálního spánku je v jednotlivých fázích života různá.
Novorozenci a kojenci prospí většinu dne a svůj cyklus spánku a bdění řídí podle 3-4 hodinových intervalů, kdy mají hlad. Neřídí se denní dobou. V průběhu jednoho roku potřeba spánku postupně klesá na 14 hodin a dítě spí převážně v noci.

Batolata potřebují obvykle 12-14 hodin spánku. Dopolední spánek většinou vymizí do 18 měsíců a dítě spí jen odpoledne v rozmezí 1,5-3 hodin.

Předškolní děti prospí 12-13 hodin a většina z nich mezi 3.-5. rokem přestává spát odpoledne. Pokud nechtějí předškoláci spát po obědě, nenuťte je.

období délka spánku
novorozenec 16-19 hodin
3 týdny 15-18 hodin
6 týdnů 15-16 hodin
4 měsíce 9-12 hodin + 2 zdřímnutí (po 2-3 hodinách)
6 měsíců 10-12 hodin + 2 zdřímnutí (po 2-3 hodinách)
1 rok 10-11 hodin + 2 zdřímnutí (po 1-2 hodinách)
2 roky 11-12 hodin + 1 zdřímnutí (1-2 hodiny)
3 roky 10-11 hodin + 1 zdřímnutí (2 hodiny)

Příčiny nespavosti u dětí


Pro zahájení boje s nespavostí odhalte nejprve její příčinu. Co všechno může ovlivnit kvalitu spánku?

 • Významnou roli hraje to, jaký průběh měl uplynulý den.
 • Změna režimu (např. při delším cestování na dovolenou), stresující události, popř. významný emoční prožitek mohou způsobit horší usínání a neklidný noční spánek.
 • Spánek mohou narušit problémy v rodině, ve školce či škole.
 • Děti obvykle spí hůře, když jsou nemocné nebo je něco bolí.

Nejčastější chybou je naučit miminko usínat v náručí při kojení, krmení.

Co zabere na nespavost u dětí?

 • Vneste rytmus do každého dne. Dodržujte pravidelný čas večerního uléhání a odpoledního spánku.
 • Večer před spaním navoďte klidnou atmosféru.
 • Většímu miminku (dítěti) zkuste uvařit čaj na spaní. Ideální je heřmánek, lipový květ a jiné směsi speciálně připravené pro klidný spánek.
 • Přidávejte do večerní koupele dítěte bylinky, které navozují poklidnou atmosféru (např. olejíček s levandulí nebo heřmánkem).
 • Zkuste zapojit do každodenního ukládání ke spánku nějaký rituál – např. dítěti přečtěte před spaním pohádku, zazpívejte nebo mu dejte oblíbeného plyšáčka, pohlaďte ho a řekněte, že je čas jít spinkat.
 • Některé děti mají strach ze tmy, rozsviťte jim malou lampičku nebo nechte pootevřené dveře.
 • Pokud vydržíte pláč miminka, můžete jej nechat chvilku brečet (když je nakrmené, přebalené) a jestli neutichne, tak se po pár minutách vraťte, uklidněte ho pohlazením, popř. pochováním (navoďte pocit bezpečí) a opět odejděte a čekejte, jestli usne, popř. celý postup opakujte. Postupně dané intervaly návratu k miminku prodlužujte. Tuto metodu však nepraktikujte u novorozenců, zkoušejte ji až okolo 5-6 měsíců věku.
 • Nikdy miminko nebuďte, abyste ho předvedli příbuzným, ani z jiných důvodů.
 • Také chmel uklidní nespavé dítě. Vyrobte polštářek nebo látkový sáček, který naplňte chmelovými šiškami a dejte ho dítěti. Náplň vyměňujte každé tři týdny.
 • Dítě může mít i žízeň, nechte mu na stolku hrníček s čajem, popř. mu dejte napít.
 • U novorozence a miminka vyzkoušejte tzv. bílý šum. Miminkům připomíná zvuky z bříška a dává jim tak pocit bezpečí a klidu.

Poohlídněte se po aroma spreji s levandulí nebo heřmánkem, kterým provoníte místnost, kde miminko spinká.

Léčba nespavosti u dětí

Rozhodně nedávejte dítěti žádné léky na spaní bez vědomí lékaře. Pokud vám nepomůžou osvědčené rady a dítě trpí stále nespavostí, navštivte lékaře. Může vám doporučit různá relaxační cvičení či kurzy, na kterých se dítě pod vedením dětského psychoterapeuta naučí relaxovat, odbourat případnou úzkost a klidně usínat a spát.

Melatonin – látka důležitá pro usínání

Tryptofan je aminokyselina, z níž tělo vyrábí látku potřebnou pro usínání – tzv. melatonin. Tryftofan je v sojových bobech, luštěninách, kuřecím mase a mléčných výrobcích. Vitamin B3 (niacin) se podílí na syntéze spánkového hormonu melatoninu. Jeho přítomnost rozhoduje o využití tryptofanu k uklidnění nervů. Nízký příjem niacinu způsobuje nervozitu a neklid. Vitamin B3 je obsažen v mase, rybách, luštěninách a některých druzích hub.

Prevence nespavosti u dětí

 • Nedávejte dětem sladkosti a těžká jídla těsně před spaním. Večeři podávejte dvě až tři hodiny před spaním a vařte lehká jídla. I když je v libovém mase obsažen důležitý vitamin B, snažte se vyhýbat servírování nadbytku masa právě večer.
 • Pozor na kolové nápoje a preparáty obsahující kofein.
 • Snažte se dítě často brát ven, aby se pořádně vyřádilo.
 • Pokuste se snížit stres u dítěte během dne. Nepřetěžujte dítě velkým množstvím kroužků.
 • Pohovořte s dítětem o tom, co ho trápí.
 • Nenechávejte děti sledovat vzrušující filmy pro dospělé před spaním.
 • Místnost před spaním vyvětrejte a dbejte na to, aby nebyla přetopená.

Hlávkový salát uklidňuje a podporuje spánek díky látkám, které mají podobnou strukturu jako opium, ale jsou bez vedlejších účinků.

Tipy od maminek na eMiminu:

Zuzma píše: „U nás to vyřešilo vysazení nočního pití.Od 8 měsíce máme mléko večer a pak ráno. Ze začátku ráno třeba kolem 4 - 5 hodiny, postupně se to natahovalo a dnes dávám až kolem půl osmé. Záleží v kolik usne. (Chodíme spát mezi 19 - 20h). Když dnes slyším brekot, tak čekám zda bude pokračovat nebo ji mám jít pohladit a najít zatoulaný dudlík. Celou noc spíme skoro vždy, pokud nelezou zuby, to občas kňourá. O zubech víme vždy tak 2 - 3 noci.“ více v diskuzi Noční krmení + roční dítě, noční spaní»

pepina12 píše: „ Já jsem nikdy netrvala jsem na tom, že když není úplně dítě unavené, tak bude ležet v postýlce a hotovo. Prostě si dcerka lehla k nám do obýváku na sedačku, udělala jsem jí pěkný pelíšek a do deseti minut spala. Bylo mi jedno, jestli je to u televize nebo ne. Toto období trvalo tak půl roku, střídavě, postel, obývák, ale já se nenechala vynervovat. Věděla jsem, že to přejde. A přešlo. Dnes má dcera čtyři roky, chodí spát kolem osmé večer, žádné stresy z toho nejsou, přečtu pohádku, sama si ji vybere a spí. Podle mého názoru záleží na povaze rodičů, co vám vadí a co ne. “ více v diskuzi Vylézá z postýlky, nechce spát»

Conulka píše: „U nás pomohlo, že jsem místo umělého mléka v noci začala dávat buď teplou vodu ve stejné láhvi jako dříve mléko, nebo úplně slabounké umělé mléko - třeba 180 mililitrů vody a jedna odměrka. Důležité bylo aby bylo teplé - párkrát si cucla a spala dál, myslela si, že je to klasické umělé mléko a dala se tím v rozespalosti oklamat. Časem si odvykla mít v noci hlad a několik týdnů jsme jeli na té vodě. Nakonec sama od sebe přestala v noci i pít“ více v diskuzi Stále nespíme celou noc»

Svistice píše: „Syn se začal budit ve dvou a čtvrt letech a budí se do teď (letos mu budou čtyři). Většinou v noci jen přeleze, ani o něm nevíme. Za ten rok a půl bych asi napočítala na prstech obou rukou, kolikrát spal až do rána ve své posteli. Teď ho podezřívám z určitého druhu náměsíčnosti, protože jsme přišli na to, že když se vzbudí a jde k nám, tak o sobě asi vůbec neví.“ více v diskuzi Dcera 2 roky (najednou) špatně spí»

mapu píše: „Mám to podobně, máme skřivana. Budí se v noci tak 2×. Ráno dřív vstával okolo páté hodiny. Chodím do práce, takže je pro mě těžké… Pomohli nám dvě věci - svůj režim přizpůsobím synovi, tzn. že chodím spát brzy a to druhé, co nám pomohlo, je zdrcnout mu denní spánek jen do jednoho. Teď vstává okolo šesté.“ více v diskuzi Nespavost dětí»

Mar__tanka1983 píše: „Ukládám malého později - né že bych měla nespavce od malička, ale prostě když syn je ještě v půl devátý večer naprosto živý, tak nemá smysl ho dávat spát.

Okolo pěti let už chodil spát okolo deváté, teď v necelých šesti letech ho většinou neukládám ke spánku před půl desátou. Mě to nijak zvlášť nevadí, už od osmi má klidovou činnost (kouká na pohádku nebo si prohlíží knížku) a ráno vstává v pohodě…“ více v diskuzi Nespavost staršího dítěte»

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Nespavost u dětí: Jak na časté buzení?"?