na přehled Encyklopedie

Celiakie: Zahájení bezlepkové diety

Celiakie je poměrně časté onemocnění. Vyskytuje se u jednoho člověka ze dvou set. Objevuje se nejen v dětském věku, ale i v dospělosti. Jedinou léčbou je dodržování celoživotní bezlepkové diety.

Příznaky a projevy celiakie

 • Špatná nálada, únava
 • Nechutenství
 • Lehké poruchy zažívání
 • Stagnace tělesné váhy nebo hubnutí
 • Zapáchající, kašovitá, objemná stolice
 • Velké, nafouklé břicho a tenké ruce a nohy
 • Občas viditelní obrysy střevních kliček

Příčiny celiakie


Celiakie znamená nesnášenlivost glutenu (lepku) – bílkoviny obsažené zejména v obilí: v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu.

Průběh celiakie


Celiakie začíná většinou plíživě ve druhém až třetím roce života. Jedná se o poruchu vyvolanou poškozením sliznice tenkého střeva nebo těžkým narušením příjmu částí potravy sliznicí tenkého střeva. Tím je trávicí proces nedostatečný a živiny nejsou vstřebávány v dostatečné míře. Dochází ke stagnaci v růstu, poklesu váhy a nedostatku bílkovin, vitaminů a železa.

Diagnostika celiakie


Celiakii lze odhalit pomocí vyšetření krve na protilátky a popř. odebráním vzorků sliznice tenkého střeva (na gastroenterologii). Můžete svému dítěti udělat i domácí test z kapky krve z prstu. Tento test je volně prodejný v lékárně (cena cca 350,– Kč). Jedná se však pouze o orientační test. Nelze jím nahradit odborné lékařské vyšetření, nicméně může být signálem pro vaši návštěvu lékaře a stanovení konečné diagnózy.

Léčba celiakie


Důležitá je včasná a nejpřesnější diagnóza. Pokud máte podezření na celiakii, jděte s dítětem k lékaři. Celoživotní dodržování bezlepkové diety je jedinou léčbou.

Připojte se ke skupině, jejíž členové mají celiakii. Budete si moci vyměnit rady s ostatními rodiči, kteří mají rovněž stejně postižené dítě. Mrkněte na sdružení celiaků.

Jak pomoci dítěti s celiakií?

 • Na celiakii pomůže pouze dieta, při které se vyloučí mouka a potraviny z pšenice, žita, ovsa a ječmene. Pozor na uzeniny, do nich se také přidává mouka.
 • Ve specializovaných obchodech se zdravou výživou či lékárnách jsou k dostání bezlepkové potraviny – např. bezlepkové těstoviny, sušenky, chleba a pečivo.
 • Pozorně sledujte údaje o složení potravin.
 • Mezi povolené potraviny patří např. brambory, rýže, kukuřice, jáhly, pohanka a sója, mléko, zelenina, ovoce, vejce, maso a ryby.
 • Pozor na instantní výrobky a různé polévky a omáčky v restauraci nebo jídelně – s velkou pravděpodobností obsahují lepek.

Poptejte se ve vaší zdravotní pojišťovně, zda neposkytuje nějaký příspěvek na bezlepkovou dietu.

Přírodní léčebné prostředky

Čajová kůra
Vařte dítěti čaj z borůvek. Jak na to? Přelijte 5 lžiček sušených borůvek ½ l studené vody. Borůvky přiveďte k varu a povařte je asi 10 minut. Poté čaj přeceďte a dávejte dítěti pít 3 šálky denně.

Domácí podpůrné prostředky
Z důvodu hubnutí a chudokrevnosti má dítě zvýšené nároky na teplo. Dávejte mu do postele ohřívací lahev a přes den jej teple oblékejte.

Prevence celiakie

 • Kojte své dítě tak dlouho, jak je to možné. Riziko onemocnění je vyšší, pokud je miminko v prvních 4 měsících života krmeno doplňky potravy z obilí.

Komplikace celiakie


Při nedostatečné výživě může dojít k lámavosti kostí, křečím a kožnímu krvácení.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Celiakie: Zahájení bezlepkové diety"?