Celiakie a škola

2.9.12 18:51

celiakie a škola

Dobrý den. Mám prosbičku, není tady někdo kdo by měl dítko „celiaka“ a chodí do školy. Mám dceru 6 let s těžkým atop. ekzémem, astma a teď nám zjistili i celiakii. Zítra jde poprvé do školy a já nevím jestli jí dávat do družiny. Nemáte někdo s tím zkušenost. Děkuji Káča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

26186
2.9.12 19:02

Ahoj, nemám osobní zkušenost, ale zprostředkovanou. Záleží na tom, jak to funguje ve škole / družině a v jídelně. Do družiny ji nechceš/chceš dávat proč? Kvůli obědům? U nás např. jídelna vaří pro celiaky. Rodiče jednou za měsíc dojdou do školy, přinesou některé suroviny (které se špatně shání). Jinak jim jídelna vychází hodně vstříc.
Takže bych se poptala a zařídila podle toho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
2.9.12 19:06

Zeptej se ve vaší škole. U nás to je tak, že pro celiaka nevaří zvlášť, ale probíráme jídelníček. Co může, to sní celé. Někdy jí odeberou před huštěním, někdy přinesu přílohu, někdy přinesu jen „maso“ k příloze

Kompletně jsme zakázala polévky (zavářky, nevim, co je v masoxu co používaj)

Družina - záleží na tom, jak je taky dítě navyklé si to hlídat. Holka chodí do družiny, jídlo si hlídá, oni vědí. Co neví, to mi dá přečíst a dá si doma. Na běžné věci upozorňuju (ale stejně mi přišla, že ve škole snědla sušenku, neudržela se, ale to neni vinou družinářky)

Přeptat, informovat a naučit dítě, že si to musí hlídat (ve smyslu, že si nic nevezme, nebo si vezme a doma dá ke schválení, nebo dát nějaké bonbony a tak, co může)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.9.12 19:14

U nás vozí maminka chlapečkovi s celiakií každej den oběd do školy. V jídelně jim vstříc nevyšli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15856
2.9.12 19:18

Moje dcera už je na střední, nosí si velké svačiny a teplé jídlo má až doma, po 15 hodině. Vím, že v její ZŠ taky nevařili, ale jedno dítko si nosilo vlastní svačiny v krabičce, sedlo si s ostatními v jídelně a pojedlo. Teplé asi taky až doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2831
2.9.12 19:27

U sebe ve třídě jsem měla celiaka (8 let), maminka mu chystala obědy doma a ve šk. jídelně mu to hodné paní kuchařky ohřály a jedl s ostatními dětmi. Do družky si nosil svačinu. Kluk byl hodně disciplinovaný, tak jsem ho nemusela ani moc hlídat, jestli si nebere něco třeba od odstatních dětí. Když jsme společně pěkli vánoční cukroví na výzdobu třídy, nakoupila jsem po poradě s maminkou speciální suroviny, aby i ostatní děti ochutnaly, jak Matěj jí. Určitě to záleží na domluvě ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1418
2.9.12 19:46

Já držím belzeplku a bezmléčnou a učím. V jídelně nebyl problém, domluvila jsem se s kuchařinkou. Nosila jsem mouku a pokud byla třeba, tak i jiné suroviny. Ale jsem z Prahy, třeba je to jinde jinak.
Zeptej se v jídelně a podle toho se zařiď. Takhle nic nevymyslíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.9.12 19:52

No ve škole- v jídelně pro ní vařit nebudou a jestli budou ochotný jí jídlo ohřát to se dozvím zítra, ale právě mám strach, že v družině ostatní děti budou jíst normální jídlo, sušenky a tak a ona to nevydrží a dá si.Od malička díky atop. ekzému nesměla skoro nic jíst, takže je to velký problém jí udžet, když ostatní mohou a ona ne. A taky s ní je problém, že jí strašně dlouho, aby aspoň něco snědla a mám strach, že ve škole na ní budou pospíchat ona po druhém soustě řekne, že už nechce a oni jí nechají. Jenže váží 17kg, tak bych byla ráda, kdyby aspoň teplej oběd snědla. Takže nevim. :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
2.9.12 20:01

Dcera s dietou začala v 5,5letech, rok a půl s tím byla ve školce. Musela se to prostě naučit. vysvětlila jsem jí to. Do školy jí občas sušenku dám

Ve škole byla i na noční spaní v družce, bylo to fakt o domluvě

Takže se asi zaměřit na domluvu s dcerou. Sama jsem obrečela, dkyž se mi přiznala, že si tajně vzala, určitě jsem z toho nedělala dusno, jsou malé, pořád jen malé děti a musí chápat takovou věc (a snášet občas blbé dotazy ostatních dětí a i na posměšky došlo, k tomu má jediná ve třídě rovnátka a málo zubů následkem úrazu a bude hůř).

Máme nevýhodu, že ona třeba nemá viditelné žádné problémy, když zhřeší (třeba známých dcera po lepku prostě zvrací a bolí jí bříško), takže je to pro ní hůř hmatatelné, ale vysvětlili jsme vše vč důsledků (aby to ale pochpila).

Stejně tak, že jsou prostě děti a lidi, kteří to neznají, nechápou, nevěří. Že si z toho nemá nic dělat

I když chápu, že jsou malí, tak trošku se snažim jí učit, aby se snažila sama za to si zodpovídat (když zhřešila, řekla jsem, že mě to mrzí, že to chápu, ale následky toho si prostě ponese bohužel ona, že si musí promyslet, zda chce mít problémy). V životě se s nima mazlit nikdo nebude, v rámci možností se nsažim jí to ulehčit, ale na druhou stranu se musí naučit s tím poprat

Je to těžký…zvládnete to

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama