Na zarděnky vyzraje očkování

Zarděnky (rubeola) jsou nakažlivé virové onemocnění. Přenáší se vzduchem. Nejlepší prevencí proti nim je očkování. Jsou snadno zaměnitelné se spalničkami, proto při výsevu vyrážky navštivte lékaře. Pro dítě zpravidla nebývají nebezpečné a jejich průběh je bezproblémový. Riziko však přináší pro těhotné ženy, kdy při nákaze může dojít k trvalému poškození plodu.

Příznaky a projevy zarděnek

  • Vyrážka tvořená malými červenými flíčky, která začíná většinou za ušima, poté se šíří na čelo a celé tělo
  • Příležitostné znaky nachlazení, lehký zánět hltanu či spojivek
  • Mírně zvýšená teplota, bolestivé a oteklé mízní uzliny na krku
  • Po odeznění onemocnění vyrážka postupně mizí v pořadí, v jakém se objevila

V některých případech je průběh infekce tak lehký, že si jí nikdo nevšimne. Z vyšetření krve se můžeme dozvědět, zda je dítě vůči zarděnkám imunní.

Vyrážka zarděnek je snadno zaměnitelná se spalničkami. S dítětem běžte k lékaři, který určí správnou diagnózu a nasadí vhodnou léčbu.

Nakažlivost (přenos, infekčnost) zarděnek

Virus zarděnek může mimo lidský organismus přežívat jen velmi krátkou dobu. Nemoc se přenáší z dítěte na dítě kapénkami (např. kašláním nebo kýcháním). Nakažlivost začíná v období pěti dnů před výsevem vyrážky a končí sedm dnů po něm. Člověk, který zarděnky již jednou prodělal, získal vůči nim imunitu na celý život.

Zarděnky jsou nebezpečné pro těhotné ženy, mohou vážně poškodit nenarozené miminko.

Inkubační doba zarděnek

Inkubační doba zarděnek trvá 2 až 3 týdny.

Léčba zarděnek

Pokud se u dítěte objeví vyrážka, jděte s ním k lékaři. Lékařská péče u zarděnek není nutná, nicméně je důležité potvrzení diagnózy. Dítě by nemělo 8-10 dnů chodit do školy či školky.

Co zabere na zarděnky?

  • Průběh zarděnek bývá bezproblémový, stačí, když dítě bude dodržovat klidový režim.
  • Dítěti vařte lehkou vegetariánskou stravu a dávejte mu dostatek ovoce a zeleniny.
  • Doporučuje se i pití lipového nebo bezového čaje, který podporuje detoxikaci.

Prevence zarděnek

Nejlepší ochranou proti zarděnkám je očkování. Očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se zavedlo od roku 1982 nejprve u dvanáctiletých dívek a později od roku 1986 u všech dětí po druhém roce života. Děti se v současné době očkují tzv. MMR vakcínou od patnácti měsíců věku. Přeočkování se pak provádí 6-10 měsíců po této vakcíně. Pokud je žena těhotná a není proti zarděnkám imunní, měla by rovněž podstoupit očkování.

Komplikace zarděnek

V těžších případech může dojít k onemocnění mozku (zánět mozku, zánět mozkových blan). Jakmile dítě dostane vysoké horečky, je malátné, má bolesti hlavy, ztuhlou šíji nebo zvrací, volejte ihned lékaře. Projevem těchto komplikací mohou být i křeče.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Na zarděnky vyzraje očkování?

Mohlo by vás zajímat: