na přehled Encyklopedie

Atypický autismus u dětí: Příznaky

Sám název atypický autismus napovídá o tom, že nezapadá do většiny tabulek. Jaké jsou příznaky a v čem se liší od toho klasického autismu?

Jaký je rozdíl mezi klasickým a atypickým autismem?

Děti s atypickým autismem mají některé oblasti vývoje méně narušeny než děti s klasickým autismem. Mohou mít lepší sociální či komunikační dovednosti nebo se u nich nevyskytují stereotypní zájmy, které jsou typické pro klasický autismus.

Výskyt a léčba atypického autismu


Každý rok se u nás narodí zhruba 100-150 dětí s atypickým autismem. Děti s atypickým autismem se léčí stejným způsobem jako děti s klasickým autismem.

První příznaky se mohou ukázat až okolo 3. roku života. Dítě mnohdy nedokáže udržet oční kontakt, neusmívá se a nechce si hrát.


Atypický autismus a jeho příznaky:

  • Příznaky jsou často netypické, dítě často trpí poruchou emocí či těžší formou poruchy aktivity a pozornosti.
  • Vedle klasického autismu se u dítěte neprojevuje stereotypní chování.
  • Dítě je schopné sociální interakce. Autismus nezasahuje jeho sociálního chování ani komunikační dovednosti nebo představivost (diagnostická triáda autismu). Projevuje normální zájem o věci kolem sebe.
  • Vývoj dílčích dovedností je u těchto dětí značně nerovnoměrný.

Náročná péče a potřeba intervence je u dítěte s atypickým autismem stejná jako u dětského autismu.

Vaše zkušenosti s autismem

Callamaika:…Pracovala jsem s autisty dost dlouhou dobu, těžko dávat diagnózy po internetu. Podle tvého popisu autismus neviděl ani z rychlíku. Řeč bych začala řešit po 3. roce. V tomto věku může kdykoli začít mluvit rovnou ve větách. Pokud se týče náladovosti a vzteku, prochází právě obdobím vzdoru, teprve se učí pracovat se svými emocemi. Hlavu vzhůru, bude hůř!…“ více v diskuzi Je to autismus? »

Martina.se píše:…Došla bych s ním za psycholožkou osobně - nedělat nic jen na dálku. Mimochodem, PAS je tolik druhů, že to nemusí znamenat vůbec nic - tedy ne druhů, ale možných projevů atd.....“ více v diskuzi Příznaky Autismu?»

Přečtěte si také zarážející příběh maminky a jejího syna s atypickým autismem.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Atypický autismus u dětí: Příznaky"?