Infekce močových cest u dětí: Poznáte je?

Infekce močových cest se u miminek a malých dětí obtížně odhaluje. Všimla jste si, že vaše dítě chodí častěji na záchod, popř. si stěžuje na bolest a pálení při močení? Začalo se vaše dítě počůrávat, i když už umí chodit na nočník? Může se jednat o infekci močových cest. Máme pro vás tipy, jak ji zničit.

Zdroj: EvgeniiAnd / Shutterstock, Inc.

Infekci močových cest způsobují bakterie (nejčastěji Escherichia coli, což je bakterie, která normálně žije v našem zažívacím traktu) , plísně nebo viry, které se dostanou do močové trubice a dále putují do močového měchýře. Z močového měchýře se může zánět dostat až do ledvin. Dívky jsou náchylnější na onemocnění močových cest než chlapci, protože mají kratší močovou trubici a infekce se tak snadněji dostává do močového měchýře.

Příznaky (projevy) infekce močových cest u dítěte

 • Častější močení, které pálí a bolí
 • Bolesti břicha
 • Horečka
 • Bolesti zad
 • Moč může být zakalená s příměsí krve
 • U kojenců se vyskytuje jen horečka, nechutenství, neklid a bledost
 • U dětí do dvou let se objevuje horečka, bledost, nechutenství, zvracení a průjem

Problém je rozeznat infekci močových cest u kojenců a malých dětí, protože se neobjevují jednoznačné příznaky. U kojenců se onemocnění projeví obvykle jen horečkou, miminko může hůře pít, je neklidné a bledé.

Starší děti obvykle častěji močí, stěžují si na pálení a bolest při močení. Pokud infekce zasáhne i ledviny, objeví se zpravidla i vysoká teplota a bolest ve spodní části zad. Moč bývá zakalená, někdy i krvavá. Dostatečně neléčené infekce mohou způsobit nenávratné poškození ledvin.

Pokud už dítě bylo naučené na nočníček a znovu se počůrává, ověřte si, zda netrpí infekcí močových cest.

Léčba infekce močových cest

Když se u dítěte vyskytne horečka z jakéhokoli důvodu, je u malých dětí vždy důvodem k návštěvě lékaře. Jestliže si u staršího dítěte všimnete, že častěji chodí na toaletu, případně si stěžuje na pálení a bolest při močení, vezměte ho také k lékaři.

Lékař provede laboratorní vyšetření moči, které odhalí případnou infekci. Moč uchovávejte v dobře vymyté lahvičce maximálně dvě hodiny. Při odběru moči zachyťte její střední proud, tedy nikoli hned první moč, ani tu ke konci močení.

Infekce močových cest se následně léčí antibiotiky. Po skončení léčby je nutná kontrola moči, aby se zjistilo, že byla infekce vyléčena. Pokud dítě trpí opakovanými infekcemi močových cest, je třeba udělat i další vyšetření, při kterých se zkontroluje stav močových cest.

Při léčbě antibiotiky dávejte dítěti i probiotika na podporu střevní mikroflóry.

Co zabere na infekci močových cest

 • Podávejte dítěti dostatek tekutin (neperlivé vody, čaje), aby byly choroboplodné zárodky z močových cest co nejdříve vyplaveny.
 • Dbejte na to, aby dítě mělo pravidelnou stolici. Zácpa pomáhá infekci močových cest.
 • Udržujte podbřišek dítěte v teple.
 • Být v klidu a v teple.
 • Kupte dítěti přípravky s brusinkami (tablety, sušené brusinky, sirup…).
 • Nekoupejte dítě ve vaně, pouze ho vždy osprchujte, dbejte na zvýšenou hygienu.
 • Nedávejte dítěti kyselá, příliš sladká a ostrá jídla.

Rady maminek z eMimina:

Farska napsala: „…Pro a prebiotika nasadit už při ATB léčbě. Nutně je dodržovat co největší rozestup, tj. pokud se třeba užívají v osm ráno a v osm večer, dávat probiotika přesně MEZI, tj. ve 2 hodiny odpoledne. Bez spodní košilky nevycházet, zrušit dočasně plavecké aktivity. Naučit a kontrolovat správné utírání po čurání atd."

Aty napsala: "Hodně pomáhá koupání v hypermanganu, kupuje se v lékárně. Dát do vaničky tak dvě zrníčka, aby byla voda růžová, a po každém čůrání takhle koupat, taky ať čůrá se sprchou, hodně pít, fakt se hodně prolívat.“

Prevence infekce močových cest

 • U dětí dodržujte pravidelný pitný režim, málo tekutin může vést k infekci.
 • Pokud chce dítě čůrat, nesnažte se, aby co nejdéle vydrželo. Zadržování moči může rovněž způsobit infekci.
 • U dětí dodržujte dostatečnou hygienu. Holčičky naučte utírat si zadeček zepředu dozadu, aby nehrozilo zanesení bakterií z konečníku do močové trubice.
 • Dbejte na pravidelnou stolici dítěte.
 • Jestliže dítě trpí na záněty močových cest, kupujte mu produkty s brusinkami (brusinkové džusy, sušené brusinky apod.).
 • Snažte se dítě teple oblékat, aby neprochladlo „zespoda“. Poučte ho, aby si nesedalo na chladné povrchy a nechodilo s odhalenými zády či břichem.

Komplikace infekce močových cest

Nepodceňujte záněty močových cest, ve vážnějších případech mohou končit až selháním ledvin. U dívek hrozí při opakovaných a špatně léčených infekcích močových cest riziko neplodnosti.

Děti trpící cukrovkou představují velmi ohroženou skupinu - jejich ledviny jsou postiženy už pouhou cukrovkou, a pokud onemocní i zánětem močových cest, jsou jejich ledviny velmi zatěžovány, což velmi negativně ovlivňuje jejich funkci.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Infekce močových cest u dětí: Poznáte je??