Císařský řez: Jak probíhá a jak se na něj připravit?

Co je to císařský řez? Jde o nejčastější porodnickou operaci, při které se plod chirurgicky z dělohy otevřením břišní dutiny. V současnosti sekcí končí až 20 % všech těhotenství. Kdy je císařský řez nezbytný? A jaká po něm následuje rekonvalescence?

Maminka s jizvou po císaři leží vedle novorozence, císařský řez Samotná operace trvá necelou hodinu, vybavení miminka z dělohy asi 3 minuty. Zdroj: Canva

Co je císařský řez?

Císařský řez, lidově „císař“, je jeden z historicky nejstarších a zároveň nejčastějších porodnických zákroků, který ukončuje těhotenství. Jedná se o operační porod neboli porod sekcí, kterých se v Čechách uskuteční okolo 20 % za rok. Miminko nepřijde na svět vaginálně, ale lékaři pomocí řezu otevřou dutinu břišní i děložní a vyjmou ho z těla matky.

Trocha historie

Přesto, že se zákrok může zdát jako nedávno objevený, není tomu tak. Už v 7. století před naším letopočtem vydal římský panovník Numa Pompillius zákon, který zakazuje pohřbít mrtvou těhotnou ženu, aniž by se z jejího těla vyjmul plod.

Údajně historicky první řez na živé ženě provedl švýcarský zvěrokleštič Jakub Nufer v roce 1500, a to úkonem, jaký znal z kastrací prasat. Tedy rozřízl břicho, vytáhl plod a ránu zašil. Matka i dítě přežilo. Někteří autoři tento případ zpochybňují a za prokazatelně prvního chirurga, který tento zákrok provedl označují Němce J. Trautmanna. Ten údajně roku 1610 operoval svou ženu, která 25. den po operaci zemřela.

V té době byla úmrtnost téměř 100%. Hlavní příčinou byla infekce. Úspěšnost zákroku se začala zvyšovat s objevením dezinfekce, krevních skupin a penicilinu. Významnou roli hrálo i zavedení anestezie. Čím šla moderní medicína kupředu, tím se zákroky stávaly bezpečnější. Zlepšily se operační techniky, zdokonalila se anestezie, nastaly pokroky ve farmakologii, vyvíjely se lepší šicí materiály a mnoho dalšího.(1)

Žena na operačním sále čeká na císařský řezZjistěte, co vás čeká během císařského řezu. Zdroj: Canva

Jak probíhá císařský řez?

Porodník provede asi 10 cm dlouhý operační řez, nejčastěji příčně v dolní části břicha (těsně nad ochlupením). Jen zcela výjimečně (např. obavy z ohrožení plodu, značná obezita nebo krvácení matky) lze provést řez od pupku dolu.

Aby měl lékař v dutině břišní dostatek prostoru, je nutné odsunout střeva a močový měchýř. Jakmile pronikne do dělohy vyndá novorozence, přestřihne pupečníkovou šňůru a rukou odloučí placentu. Provede vyčištění, úplné odstranění zbytků placenty i plodových obalů a břicho uzavírá.

Kůže je sešita speciálním stehem, u kterého je vidět pouze klička na začátku a konci rány. Steh je vstřebatelný, a proto žena nemusí chodit na jeho vyndání. Zpravidla platí, že rodička po prodělaném císařském řezu tráví na oddělení šestinedělí déle času než po klasickém porodu, a to až šest dní.

Jak dlouho trvá operace?

Porod sekcí zpravidla trvá okolo 45 minut, přičemž samotné vybavení dítěte zabere pouhé 3 minuty. Zbytek času lékař čistí dutinu břišní, děložní, vrací orgány na svá místa a zašívá případné trhlinky, dělohu a břicho. Zákrok je skutečně velmi rychlý, a proto mnohdy (hlavně v akutních případech) nemá zdravotnický personál mnoho času vysvětlovat rodičce ani příbuzným veškeré detaily.

Chlapeček objímá těhotnou maminku a líbá ji na břicho, kdy je nutné provést císařský řezPokud jste jednou rodila císařským řezem, pravděpodobně vás opět čeká operace. Zdroj: Canva

Plánovaný a neplánovaný císařský řez

Jednoduše řečeno existují dva druhy císařského řezu: plánovaný a neplánovaný, tzv. akutní císařský řez. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Plánovaná sekce

Lékař pro něj rozhodne tehdy, je-li přirozený porod rizikem pro matku nebo plod. O plánovaném zákroku je žena informovaná už během těhotenství. Zdravotník ji seznámí s provedením operace, stanoví termín a vyžádá si její písemný souhlas.

Důvody plánovaného císařského řezu mohou být:

 • zdravotní stav matky (např. onemocnění dýchacího systému, cukrovka, choroby srdce a cév atd.),
 • vysoký věk rodičky,
 • špatná propustnost porodních cest,
 • prodělání některých gynekologických operací,
 • nevhodná poloha miminka (šikmá, příčná, koncem pánevním),
 • vícečetný porod, u kterého hrozí komplikace,
 • předchozí porod zakončený císařským řezem,
 • choroby nebo problémy vzniklé v průběhu těhotenství.

Neplánovaná (akutní) sekce

Jak už název napovídá, jedná se úkon, pro který se lékař rozhodne po zvážení aktuální situace až na sále. A to v případě, že jsou matka nebo plod ohroženi během přirozeného porodu.

Pokud je rodička při vědomí, lékař jí sdělí důvody akutního zákroku a vyžádá si od ní písemný souhlas. V případě, že je žena v bezvědomí, postupuje lékař podle všeobecných porodnických zásad, tedy zachránit zdraví i život matky a dítěte. V takovém případě je otec nebo jiný doprovod rodičky z porodního sálu vykázán.

Kdy je nutné provést akutní císařský řez:

 • plod je ohrožen nedostatkem kyslíku,
 • nastalo těžké krvácení,
 • byl zjištěn vyhřezlý pupečník či končetina plodu,
 • nepostupující porod.
Těhotná maminka na operačním sále drží doktorku za ruku a čeká na císařský řez.Na operační sál vás připraví sestřičky a lékaři. Zdroj: Canva

Co se děje před císařským řezem

Veškeré potřebné informace dostane žena od svého lékaře vždy s dostatečným předstihem. Seznámí ji jak s postupem, případnými riziky a komplikacemi, tak následnou péčí. Vše se odvíjí od průběhu těhotenství a aktuálního zdravotního stavu. Pochopitelně i v tomto případě platí, že pokud si nejste s něčím jistá, ptejte se.

Protože během porodu císařem je důležité, aby narkóza zasáhla miminko co nejméně, je nutné co nejvíce příprav provést před samotnou anestezií.
Po dobu alespoň šesti hodin před operací nemůžete přijímat tekutiny ani stravu. Na sál byste měla jít odlíčená, bez šperků, hodinek i kontaktních čoček.

Sestra vás připraví k samotnému výkonu tím, že:

 1. oholí genitál a spodní část břicha,
 2. aplikuje klystýr nebo očistný roztok Yal,
 3. zabandážuje dolní končetiny (prevence tromboembolické nemoci),
 4. zavede močovou cévku (močový měchýř musí být úplně prázdný, jinak by zakrýval část dělohy),
 5. podá antibiotika i léky proti zvracení,
 6. potře kůži dezinfekcí (od prsou až po kolena),
 7. rouškami přikryje operační pole.
Doktor podává spinální anestézii pacientovi, císařský řezAnestezii zvolí lékař individuálně – celkovou, nebo spinální. Zdroj: Canva

Jakou zvolit anestezii?

Volba vhodné anestezie je závislá na mnoho faktorech a lékaři ji musí posuzovat u každé rodičky individuálně. Záleží na důvodu císařského řezu, časových možnostech i přání matky.

Celková anestezie

Je rychlá, spolehlivá a nejčastěji se používá u akutních císařských řezů. Pacientka je uvedena do bezvědomí a průběh samotného zákroku nevnímá. Nevýhodou je, že lékaře nutí k co nejrychlejšímu vybavení miminka, aby bylo co nejméně ovlivněno léky. Zároveň matka nemá po porodu bezprostřední kontakt s novorozencem.

Spinální anestezie

Znecitlivující látka je aplikovaná pomocí tenké jehly, a to vpichem do páteřního kanálu v oblasti bederní páteře. Výhodou je, že znecitlivuje pouze dolní polovina těla a bez pocitu bolesti je rodička po celou dobu operace při vědomí. Pokud to situace dovolí, může matka ihned po porodu novorozence vidět.

Unavená žena odpočívá vedle novorozence, císařský řezPřipravte se, že po císařském řezu budete vyčerpaná a mohou se dostavit i teploty. Zdroj: Canva

Mohou nastat komplikace?

Jako každá operace, i císařský řez s sebou nese některé komplikace. Které jsou závažnější v tom, že nenesou riziko jen pro matku, ale i plod.

Jaké nejčastější komplikace mohou nastat?

 • Obtížné vybavení plodu a větší možnost poranění dělohy,
 • větší krvácení v některých případech s nutností podání krevní transfúze,
 • neúmyslnému poranění okolních orgánů (močových cest, střev),
 • infekce v ráně,
 • zvýšená teplota (reakce organismu na prováděný zákrok),
 • komplikace spojené s anestezií, alergie na dezinfekci nebo některé podané léky.

Císařský řez na přání

Přestože lékaři uvádí, že porod sekcí je až 6 x rizikovější než porod přirozený a k jeho provedení musí být závažný důvod, najde se řada maminek, které si ho vyžádají. Ať už ze strachu nebo z rozmaru. Podle platné české legislativy císařský řez na přání možný není a výjimku tvoří jen ženy, které mají diagnostikované psychické onemocnění, případně mají diagnostikovaný strach z porodu (tato fóbie se nazývá tokofóbie).

Další těhotenství po císaři

Pokud žena podstoupila císařský řez bez komplikací, může znovu otěhotnět a plod donosit. Přirozený porod po císaři je také možný, ale lékaři musí zhodnotit případná rizika (hojení jizvy, věk matky, zdravotní stav atd.). Ovšem pravděpodobnost další sekce je v takových případech větší. Pokud už matka absolvovala druhý císařský řez, další těhotenství se jím už ukončuje povinně.

Plánujete-li další těhotenství, určitě se poraďte se svým lékařem. Doporučená doba je za půl roku, ideálně až za rok, aby se všechny porodní rány stihly dostatečně zahojit.

Těhotná žena si drží bříško na nemocničním lůžku, císařský řez na přáníPřečtěte si zkušenosti dalších maminek s císařským řezem. Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Mám za sebou dva. První plánovaný, druhý akutní. Zkušenosti dobré, otec u porodu být nemohl, čekal za dveřmi až bylo po a pak hned mohl za malým, první noc měly malého sestřičky, pak už jsem se starala já, problémy s kojením nebyly, v porodnici jsme byli v obou případech 5 dní.
Moje zkušenost - spinál super, bolest žádná do chvíle než jsem se měla postavit, pak to byl masakr týden jsem fungovala horko těžko (ale měla jsem vysoký tlak a další zdravotní problémy), ale pak už to bylo dobré, jizva se zahojila krásně - po šestinedělí jsem o ní už nevěděla a teď prakticky není ani vidět (mazala jsem konopnou mastí a užívala homeopatika).
U první dcery měl být naplánovaný císař, že byla koncem pánevním. Praskla mi ale voda dřív, než se císař stihl naplánovat, takže jsem jela hned do porodnice, proběhla kontrola, jestli se neotočila náhodou a pak jsem šla na císaře. Měla jsem jen částečnou narkózu, takže malou mi hned ukázali, mohla jsem si ji pohladit atd, pak ji odnesli a na vážení a tak už volali mamku, která tam byla se mnou (manžel to nestihl). Na sál se u nás nechodí při císaři. Rodila jsem odpoledne, ten den a noc jsem ležela na takovém dospávacím pokoji, malou mi vozili na kojení. Ráno už jsem šla do sprchy a potom na normální pokoj. Ještě dvě noci se mnou malá nebyla, pak už jo. Domů jsem šla po týdnu, vše v pořádku, jizva se hojila celkem dobře. Nejhorší bylo první vstávání z postele a prvních pár dní třeba smích atd, jinak to nebyla žádná hrůza, jak jsem čekala. Druhou dceru jsem porodila po dvou letech přirozeně, což jsem si moc přála.

(1)http://lekari.porodnice.cz/…arskeho-rezu

Mohlo by vás dále zajímat

Rodila jste císařským řezem?

Hlasovalo: 220

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2
5.11.16 18:03

Ahoj jsem po cisařskym řezu asi 4 tydny ale stale me boly jizva a mam to otekli a na dotek to boly ma stim nekdo skušenost dekuji :,(

 • Zmínit
 • Nahlásit
5102
11.10.21 07:37

Tak jsem asi ráda, že jsem tenhle článek před císařem nečetla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
15
13.10.21 08:52

Musím říct, že mně ten článek trochu vyděsil. Císaře se teď snad víc bojím než přirozeného porodu. Asi jsem si neměla číst přesný popis činnosti, kdy „lékař odsune střeva a močový měchýř“ :roll:. Lepší je příliš na internetu nepátrat. Každopádně klobouk dolů před lékaři.

 • Zmínit
 • Nahlásit
40
13.10.21 17:15
:hug:

Příspěvek upraven 13.10.21 v 17:16

 • Zmínit
 • Nahlásit
1886
14.10.21 07:26

Mně to tedy nijak děsivé nepřijde. Možná díky tomu, že mám plánovaného císaře za sebou, vše. nez problémů a druhý den už jsem běhala jak veverka.Jen jizva mě občas táhla ještě tak rok.

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
17.10.21 13:45

Jsem po císaři 5 měsíců a už ani nevím že jsem na nějakém byla. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Císař na přání pro prolaps

21.10.21 22:32
14

Kde jsou přístupní k císařskému řezu (Moravskoslezský kraj)?

Anonymní
12.10.21 16:54
50

Bolest jizvy po císaři

9.10.21 11:45
58

Císař na přání - Ústi, Teplice, MB, Praha...?

Anonymní
23.9.21 11:43
89

Bolest po císařském řezu víc než rok po porodu

27.8.21 00:39
4

Císařský řez bolest po probuzení a fungování

8.8.21 21:44
28

Císařský řez, je to peklo..

2.8.21 21:30
17

Neúspěšné vyvolávání porodu - císař?

23.7.21 10:43
13

Císařský řez cvičení

25.6.21 02:14
2

Císařský řez prvorodička a vyšší věk

24.6.21 21:35
18

Císařský řez na přání Praha

20.5.21 21:22
46

císařský řez

9.5.21 08:10
26

Císařský řez prvorodička nad 35

8.5.21 20:35
6

Jak se připravit na císařský řez?

24.3.21 16:28
28

Je opravdu nutný plánovaný císař?

Anonymní
17.3.21 15:28
22

Plánovaný císařský řez v době covidu-pandemie

17.3.21 15:05
1

Porod KP nebo CS

8.3.21 21:07
9

Přirozený porod - po předchozím SC

5.3.21 00:22
11

Čeká mě císařský řez i při druhém porodu?

22.2.21 19:31
4

Mám chtít znovu císaře - úzká pánev

Anonymní
17.2.21 17:20
7

Byl pro někoho císařský řez lepší než přirozený porod?

Anonymní
14.2.21 17:35
33

Obavy z císařského řezu

1.2.21 10:26
11

Rok po císaři a svěšený pupek

9.1.21 11:32
5

Plánovaný císařský řez - co mě čeká?

5.1.21 10:26
45

Císařský řez dren

1.1.21 18:54
19

Císař nebo vaginální porod

5.12.20 13:33
70

Císařský řez na přání Jihomoravský kraj

Anonymní
1.11.20 16:00
72

Chystám se na čtvrtý císařský řez

1.11.20 15:40
74

Císařský řez a nachlazení

21.10.20 23:47
37

Bojovat za plánovaného císaře - ano ne?

19.9.20 11:30
159

Císařský řez kvůli Fraxiparinu

17.9.20 11:19
11

Císařský řez - indikace

12.9.20 19:54
60

Kdo, kdy rozhoduje o CS

Anonymní
6.9.20 15:36
60

Je to důvod pro CS?

29.8.20 09:28
8

Plánovaný císařský řez, aktuálně

4.8.20 22:53
4

Kolik císařstkých řezů byste podstoupily?

Anonymní
21.6.20 13:36
40

Těhotenství 7 let po akutním císaři

18.4.20 23:11
4

Co vše je u císařského řezu?

6.4.20 15:26
4

Císařský řez lepší než normální porod?

16.3.20 14:08
44

Za jak dlouho po císaři jste byly funkční?

10.3.20 09:19
15

Plánovaný císařský řez a jídlo/pití

5.3.20 17:55
9

Vaginální porod nebo CS? - můžu si vybrat

22.2.20 10:49
32

Cena za císařský řez

16.2.20 23:22
24

Císařský řez podruhé

10.2.20 14:09
6

První vs druhý císař

6.2.20 22:21
35

Císařský řez před 7 lety a další porod

9.1.20 11:01
12

Císařský řez na přání? Máte zkušenost přirozený i císař porod?

22.11.19 13:28
12

Plánovaný císařský řez - Motol

14.11.19 10:06
52

Císařský řez - zkušenosti

5.11.19 10:35
238

Porod císařem ve 36tt

14.10.19 14:36
22

Termín druhého císařského řezu

8.10.19 11:42
23

Boule v jizvě po císaři

Anonymní
1.10.19 18:56
17

4 sekce úspěšně za sebou?

1.10.19 13:25
38

Císařský řez krok po kroku

14.9.19 00:24
22

Císařský řez - lokálně v Hradci Králové

1.9.19 22:12
11

Císařský řez s lokální anestezií

Anonymní
6.8.19 09:12
14

Co mě čeká při císařském řezu

25.7.19 22:02
26

Císařsý řez kvůli anémii?

15.6.19 23:46
20

Císařský řez a první stolice/klystýr před + další dotazy

3.6.19 20:48
13

Plánovaný císařský řez v Českých Budějovicích

15.5.19 17:00
0

4 měsíce po akutním císaři jsem opět těhotná

20.4.19 08:19
23

Císařský řez - rekonvalescence

18.4.19 00:15
63

Jak se připravit na první císařský řez?

25.3.19 14:05
10

Komise před plánovaným císařem

20.3.19 17:27
28

Přála bych si druhý porod také císařem - Mělník

Anonymní
16.3.19 21:20
30

Druhý CS plánovaný po 4 letech?

29.1.19 08:54
53

Plánovaný císařský řez porodnice u Apolináře

24.1.19 19:35
32

Třetí císařský řez - ano či ne?

14.12.18 21:09
28

Císařský řez s brýlemi

30.11.18 09:48
10

Jakou máte zkušenost s císařským řezem?

10.11.18 12:27
9

Nemožnost jít na velkou týden po císaři

9.11.18 22:37
18

Jak probíhá císařský řez?

3.9.18 12:54
156

Císařský řez po korekci krátkozrakosti

Anonymní
30.6.18 19:31
5

Indikace k sanitce po císařském řezu

30.6.18 10:06
1

Plánovaný druhý císarský řez

14.6.18 15:04
8

Můžu chtít císaře místo nástřihu?

21.5.18 20:49
112

Druhý císařský řez na přání v Ústí nad Labem

24.4.18 21:54
22

Plánovaný CS a strach

Anonymní
17.4.18 13:48
11

Císařský řez pro nepoměr

4.3.18 11:03
19

Hemoroidy po porodu CS

14.2.18 12:40
8

Po císařském řezu/sekci - chození na záchod

2.2.18 16:20
27

Bolest u císařského řezu

15.1.18 16:14
18

Velký plod - císařský řez?

Anonymní
29.12.17 13:06
56

Císařský řez na Fifejdách

Anonymní
23.11.17 16:27
26

Postřehy a rady- císařský řez 2017

23.11.17 08:00
96

Rození císařem na přání ženy?

Anonymní
17.11.17 16:32
148

Těhu 8 měsíců po císaři a citlivá jizva

4.11.17 09:47
13

Jak jste se cítily týden po císaři

1.11.17 12:50
41

Necítím podbřišek

25.10.17 10:19
13

Třetí císařský řez

24.10.17 19:17
188

Prasklina na jizvě po SC a následující porod

20.10.17 06:55
12

Plánovaný císař ve Zlíně

19.10.17 20:20
4

Císařský řez - Zlín

19.10.17 13:29
21

Třetí sekce porodnice Hořovice/Apolinář

18.10.17 20:02
27

Poloha miminka 36.tt a plánovaný císař

13.10.17 10:44
26

VBAC 2017 (po císařském řezu) - Podolí

13.10.17 09:24
1

Po prvním císaři chci opět císaře

6.8.17 22:53
23

17 měsíců po císaři, jizva svědí a bolí

1.8.17 13:21
6

Bolesti svalů po spinální anestezii při císařském řezu

30.5.17 21:37
7

Příprava - císařský řez

19.10.16 20:32
64

Jizva po sekci - bolí při porodu?

1.10.16 21:16
42

Přípravek proti srůstům po císařském řezu

29.8.16 09:07
4

CS 1 v jakém týdnu?

27.8.16 17:29
15

Císařský řez - různí doktoři/různé jizvy? Praha

27.8.16 14:57
13

Císařský řez - polštář na břicho

18.5.16 20:35
9

V jakém týdnu těhotenství se provádí císařský řez?

31.3.16 16:43
25

Císařský řez - CS spinální nebo celková anestezie?

24.3.16 10:31
89

2. den po císaři se mi špatně dýchá

10.2.16 12:30
17

Plánovaný císař a vyvolávaní porodu

2.1.16 09:59
29

Císař je bezpečnější než přirozený porod?

1.1.16 16:50
49

Čtvrtý císařský řez

10.12.15 16:40
51

Císařský řez potřetí

26.8.15 11:28
85

Císařský řez, mám obavy

30.6.15 15:53
26

Jak dopředu se plánuje císařský řez?

11.6.15 23:55
33

Císařský řez a hojení

5.10.14 11:59
42

Císařský řez versus přirozený porod?

27.9.13 17:59
91

Císařský řez na vlastní žádost

18.7.13 22:59
175

Miminko po císařském řezu

29.4.13 21:44
31

FAQ

Co je to císařský řez?

Císařský řez, lidově „císař“, je jeden z historicky nejstarších a zároveň nejčastějších porodnických zákroků, který ukončuje těhotenství. Jedná se o operační porod neboli porod sekcí.

Jak probíhá císařský řez?

Porodník provede asi 10 cm dlouhý operační řez, nejčastěji příčně v dolní části břicha. Aby měl lékař v dutině břišní dostatek prostoru, je nutné odsunout střeva a močový měchýř. Jakmile pronikne do dělohy vyndá novorozence, přestřihne pupečníkovou šňůru a rukou odloučí placentu. Provede vyčištění, úplné odstranění zbytků placenty i plodových obalů a břicho uzavírá.

Jak dlouho trvá operace?

Celý zákrok trvá asi 45 minut. Z toho jen 3 minuty vyndání plodu z dělohy.

Jaký je rozdíl mezi plánovaným a neplánovaným císařem?

Pro plánovanou sekci se lékař rozhodne ve chvíli, kdy je přirozený porod rizikem pro matku nebo dítě už v těhotenství. U neplánované sekce se jedná úkon, pro který se lékař rozhodne po zvážení aktuální situace až na sále. A to v případě, že jsou matka nebo plod ohroženi během přirozeného porodu.

Jaké jsou možnosti anestezie:

Spinální a celková anestezie. Volba vhodné anestezie je závislá na mnoho faktorech a lékaři ji musí posuzovat u každé rodičky individuálně. Záleží na důvodu císařského řezu, časových možnostech i přání matky.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Císařský řez: Jak probíhá a jak se připravit?