na přehled Encyklopedie

Porod císařským řezem

Císařský řez neboli císař je operace, která ukončuje těhotenství namísto klasického porodu. Miminko se tedy nenarodí vaginálně, ale lékaři ho vyjmou z těla maminky. Děje se tak v případě, že by klasický porod byl příliš rizikový pro miminko nebo maminku. V České republice se rodí císařským řezem asi v 16 % porodů.

Jak se dělá císařský řez


Běžný císařský řez se provádí několik centimetrů podélně pod pupkem. Délka řezu je přibližně 10 cm. Císařský řez může být plánovaný (primární), nebo neplánovaný (sekundární). O plánovaném provedení řezu se rozhodne už během těhotenství, kdy se stanoví termín porodu.

Kdy se provádí císařský řez

  • špatná prostupnost porodních cest
  • prodělání některých gynekologických operací
  • výrazně zhoršená cukrovka, některá cévní onemocnění, onemocnění srdce a dýchacího systému
  • nevhodná poloha miminka (například koncem pánevním)
  • velká hmotnost miminka
  • vícečetné těhotenství, kdy poloha miminek zvyšuje riziko komplikací
  • komplikace při klasickém porodu
  • ohrožení života maminky nebo miminka

Císařský řez na přání?


Některé maminky děsí klasický porod, a tak si přejí rovnou císařský řez. To ale v České republice není možné. Výjimku tvoří ženy, které mají diagnostikované psychické onemocnění, případně mají diagnostikovaný strach z porodu (tato fóbie se nazývá tokofóbie). Pokud má žena doporučení od psychologa nebo psychiatra, pak lékaři provedou císařský řez.

Komplikace císařského řezu


Císařský řez je operace, proto se mohou objevit komplikace – a to častěji než při porodu klasickou cestou.

Nejčastější komplikací je krvácení. Může se vyskytnout přímo v průběhu operace nebo jako krvácení do dutiny břišní v pooperačním období. Velmi nebezpečnou komplikací může být také embolie (vmetek do cévy, ucpání cévy). Výjimečně se objeví embolie vzduchová, embolie plodové vody nebo infekce.

Rekonvalesce po císařském řezu

Po císařském řezu propustí ženu z porodnice obvykle po pěti až šesti dnech. To je až dvakrát déle než při porodu přirozenou cestou.

Maminky v šestinedělí po císařském řezu si stěžují na bolest břicha, bolest jizvy. Je potřeba zvýšené opatrnosti, nezvedat těžké předměty a být co nejvíce v klidu. Rekonvalescence trvá delší dobu než u klasického porodu. Velmi se doporučuje cvičení v šestinedělí pod dohledem fyzioterapeuta, aby se tělo rychle zotavilo.

Diskuse o tomto tématu:

 
hiuhi
14.02.15 09:20

Rodila jsem akutním císařem kvůli malé. Bylo to někdy mezi 1-2 hodinou odpoledne, úterý. No, rodila jsem pouze s epidurálem, ale malou jsem stejně viděla až za 2 hodiny po porodu, protože jsem trošku hůř zareagovala na epidurál a musela mi anestezioložka pomáhat s dýcháním.
Přinesli mi ji jen na kojení a pak zase odnesli. Večer přišly sestřičky a že se jde do sprchy. Honila se mi hlavou otázka: „Zbláznily se?“ No dovedly mě do sprchy, pomohly mi se osprchovat a obléknout a zpátky do postele. Injekce na bolest, v noci chodily kontrolovat, zda jsem v pořádku. Ráno v 5 zase do sprchy - tak jo, už šlo to jednodušeji se zvednout a pak znovu injekce na bolest.
Ve 14 hodin odpoledne znova sprcha a vynadání cévky. No, to už jsem sprchu zvládala sama. Injekce na bolest byla jen ráno. Ve středu večer přišla sestřička, že jestli mě nebolí břicho, že jsem poslední injekci na bolest měla v 5 ráno. A já, že ne, ale na noc si injekci radši nechám píchnout.
Ve čtvrtek ráno mi malou donesli, ať se o ni starám. Měla jsem postýlku hned u postele, takže jsem ji když začala plakat mohla hned pohladit a pomalu vstát. To vstávání bylo fakt nepříjemné, ale líp se mi vstávalo v nemocnici z vysoké postele než doma z nízké. :D Na WC už jsem musela po svých. No to bylo asi to nejhorší. Záchody nízké a nikde žádné madlo, kterého bych se mohla přidržet. Ale jinak pohodička, ve čtvrtek už se i lékaři podivovali, že nechci injekce na bolest (a to já bolest hodně špatně snáším), a tak jsem jim vysvětlila, že sice mě břicho bolí, ale víc mě trápí zaražené větry,… a vzhledem k tomu, že vím, že léky na bolest utlumí právě prdění, tak jsem odmítala léky na bolest.

Jsem po SC 3,5 měsíce, nic mě nebolí, jen mám trošku divně necitlivé břicho nad jizvou, ale prý je to normální. Kdybych mohla, rodila bych přirozeně, ale bohužel to jinak nešlo.

 

Tak já tedy také závidím paní, která neměla téměř žádné bolesti po císaři, pro mě to bylo peklo. Císař byl plánovaný, měla jsem diabetes na insulinu a navíc jsem dostala tablety na vyvolání porodu a nic se nedělo. Byla jsem v celkové anestezii, asi po 3 hodinách od narození mi malou ukázali. Bolest šílená, měla jsem injekce na bolest, až do rána jsem byla na JIP. Nemohla jsem se hnout, natož posadit, prostě nic.

Druhý den ráno přišli, vyndali cévku a že jdeme do sprchy. No koukala jsem jako blázen a říkám, že nevstanu. Tak každá sestra z jedné strany a stála jsem na nohou, motala se mi šíleně hlava, ale za chvíli už jsem byla na normálním pokoji. Malou mi tam dali, ať se starám. Než jsem vstala, když plakala, to bylo utrpení poslouchat ten pláč. Kroutila jsem se v bolestech.

Večer přišla sestra, jestli budu chtít alespoň na noc vzít, ať se trošku vyspím. Byla to jedna z těch hodnějších. Tak si malou vzala od půlnoci do 5 hodin do rána. Stejně jsem moc nespala. Strašná bolest!!!

Ještě měsíc doma jsem byla jak nakopnutá. Ale dneska, po 2 letech od císaře, jizvu necítím vůbec, není téměř vidět, super. Ta bolest za to stála, ale kdybych měla dnes uvažovat, asi bych dala na přemlouvání doktora a šla pod epidural. Říkají, že pak jste dříve fit a nejsou takové bolesti.

 
mafie
21.12.13 16:25

Jsem také kvůli nečekaným komplikacím při porodu po císaři (zítra to budou právě 3 týdny) a musím říct, že jsem to skoro obrečela. Prošvihla jsem příchod miminka na svět, nemohla se o něj kvůli bolesti první dny starat a z komfortu roomingu, který má porodnice nabízí, jsem si nic neužila. Cítila jsem se úplně bezmocná a neschopná. Zvednout brečící miminko znamenalo, že jsem nejdřív asi deset minut pracně vstávala a poslouchala celou dobu jeho nářek… nechápu, jak může někdo napsat, že ho jizva vůbec nebolela, asi jde o výjimečně šťastnou paní a upřímně ji to závidím. Já se belhám ještě teď, navíc mám kvůli nefunkčnímu břichu tak namožená záda, že mám pocit, že mě někdo přerazil vejpůl a děsím se, kdy miminko kvůli bolesti upustím. Pro mě osobně to byl nepěkný zážitek a mrzí mě, že k tomu došlo a nepodařilo se mi porodit přirozeně a „být u toho“.

 

V roce 2009 se nám narodila dcerka a já rodila přirozeně. Skoro 48 hodin bolestí, následně nešla malá vytlačit, nakonec jsem ji vytlačila, ale hrůza a děs. Poté jsem několik týdnů nemohla sedět, byla jsem úplně vyčerpaná, všechno mě bolelo a rok jsem se vyhýbala sexu (bylo to, jako by do mě vrážel někdo nůž).

Nyní jsem po 4 letech rodila opět a vzhledem k mým zdravotním problémům a i k tomu, že malý byl KP, jsem rodila plánovaně císařem v celkové anestezii. Uspali mě, chvíli na to už jsem byla vzhůru, ukázali mi malého, na chodbě jsem na chvíli viděla muže s dcerkou a pak mě až do večera odvezli na JIP. Pořád jsem čekala, kdy to začne bolet a nic. Večer mě odvezli na oddělení, dostala jsem čípek na bolest a noc prospala. Ráno jsem opět čekala na to, až to začne bolet a opět nic. Ten první večer to byl poslední čípek, který jsem potřebovala, další den ráno sprcha a doporučení chodit, chodit a chodit. Ten den večer už jsem běhala skoro, jak by se nic nedělo, jen hlava se mi motala, ale to jsem přikládala k mým zdravotním problémům. A jestli mě něco opravdu bolelo, tak zavinující se děloha. Hůř se mi vstávalo, ale spíš proto, že mě to břicho jakoby tahalo, ale jizva bolela natolik, že se to dalo úplně normálně vydržet i bez léků na bolest.

Od propuštění o jizvě nevím, vše v pořádku a sex jsem ještě před koncem 6nedělí zvládla levou zadní. :) Třetí už mít nebudu, ale kdybych měla, tak porod jedině císařem, proti normálnímu porodu je to procházka růžovou zahradou. :) Všem, které se na něj chystají, chci tímto říct, ať se opravdu nebojí. Císař opravdu není tak hrůzostrašný, jak se o něm říká, naopak, pro mne byl to byl pohodový porod.

 
safounek
07.02.12 19:30

I já jsem si prodělala porod císařským řezem. Měla jsem před 10 lety zlomenou pánev, proto se můj doktor rozhodl těhotenství ukončit sekcí. Moc jsem se bála, protože jsem si přečetla na internetu všecky ty hrůzy, co se můžou stát, ale jiné řešení už nebylo možné.

O měsíc před termínem porodu mi praskla plodová voda a druhý den jsem už byla na sále. Vše začalo zavedenou cévkou do močového měchýře a nějakou uklidňující injekcí (aby člověk neměl tik při zákroku). Rodila jsem v Praze v podolské porodnici, kde mi dali na výběr, zda chci uspat celkově a nebo jestli chci anestesii spinální (tzn.umrtvení od pasu dolů). Jelikož celková anestesie působí i na miminko, vybrala jsem si anestesii spinální. Taky jsem nechtěla prospat ten moment, kdy se ten můj brouček dostane na svět.

Dostala jsem umrtvující injekci do páteře a pak do toho umrtveného místa píchli do míchy anestesii. Během minuty jsem cítila jen horko v nohách a pak už nic. Do 5 minut byl můj chlapeček na světě! Po vyndání miminka se mi udělala trošku špatně, byl to obrovský tlak, když ty vnitřnosti, co tam byly vinou miminka namačkaný, klesly dolů. Zamotala se mi hlava a nemohla jsem dýchat, tak jsem dostala masku s kyslíkem a bylo dobře. :-) I přes to všecko jsem stihla příchod svého chlapečka na svět oplakat.

Na dobu, co mě šili, mi dali nějaký oblbovák, abych to prospala. Pak jsem byla den na JIPce, kde jsem se nemohla vůbec zvedat. Druhý den jsem se postavila na nohy a přesunuli mě na oddělení šestinedělí, kde jsem měla na blízku své miminko. Nemůžu říct, že by to nebolelo, ta jizva mě občas bolí dodnes, a to jsem 4 měsíce po porodu. Ale normální porod taky bolí. Určitě to mimi za tu bolest stojí,
nic z těch hrůz, co se píšou na internetu se naštěstí nekonal. Jizva se krásně zahojila a zmenšila. Držím palce všem, co mají tento zákrok před sebou!

 Váš příspěvek
 
sofye
Nováček 2 příspěvky 05.11.16 18:03

Ahoj jsem po cisařskym řezu asi 4 tydny ale stale me boly jizva a mam to otekli a na dotek to boly ma stim nekdo skušenost dekuji :,(

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Porod císařským řezem"?

Reklama


Reklama