na přehled Encyklopedie

Plodová voda

Plodová voda je tekutina obklopující plod v plodových obalech. Na její tvorbě se podílí v počátcích výhradně mateřské tkáně, později i plod. Plodová voda má zásadní význam pro vývoj plodu. Její dostatek umožňuje plodu prostor pro pohyb, tlumí nárazy a chrání plod před tlakem zvenčí. Je také důležitá pro vývoj vnitřních systému. Plod ji polyká, zpracovává trávicím systémem a vylučuje ledvinami (močí). Má také antibakteriální působení a tak částečně brání šíření infekce.

Množství plodové vody je závislé na týdnu těhotenství. V průběhu těhotenství stoupá až k hodnotám okolo jednoho litru v 38. týdnu. Poté začne množství klesat. Ve 42. týdnu, kdy se i u posledních přenášených těhotenství vyvolává porod, je plodové vody jen něco málo přes čtvrt litru. Je tedy zřejmé, že je pohyb plodu značně omezen. To je také důvod zmírnění pohybů vnímaných matkou, která má často strach o dítě, když necítí pohyby, jak byla zvyklá.

Odtok plodové vody znamená vždy nutnost urgentně nastoupit cestu do porodnice, neboť nejspíše začal porod. Odtok plodové vody je způsoben prasknutím vaku plodových obalů. Někdy k tomu dochází dříve, nežli se dostaví kontrakce signalizující začátek porodu.

V některých případech však dochází k předčasnému odtoku plodové vody. To potom často znamená nutnost předčasného porodu. Pokud k němu dojde pod hranicí přežití (dříve než ve 24. týdnu těhotenství) nelze k předčasnému porodu přistoupit. Někdy proto dochází k vývojovému poškození plodu.

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Plodová voda"?