na přehled Encyklopedie

Novorozenec 3. týden po porodu: Co na prdíky?

Spinká, papá, kadí. První týdny života zvládá dítě tyto základní funkce. Možná začal mít větší hlad, a tak často kojíte nebo krmíte.

Vývoj dítěte - 3týdenní miminko

Novorozenci se lepší zrak i sluch, vnímá zvuky a blízkost maminky. Stále potřebuje mnoho spánku. Pokud miminko postihla fyziologická novorozenecká žloutenka, odezní nejpozději během třetího týdne.

Z horka se mohou objevit potničky. Od třetího týdne trpí některá miminka na novorozenecké akné. Pupínky sice vypadají nehezky, ale za pár dní samy vymizí.

V závěru týdne si také postupně začíná častěji dávat ruce vedle hlavičky. Od tohoto týdne se může objevovat nadýmání a takzvané tříměsíční koliky.

Bolesti bříška

Trávení miminka na mléko, při které neodcházejí plyny. Trápí ho tedy prdíky. Dítě přitom bolí bříško, je neklidné a pláče.

Co pomáhá na koliky a prdíky?

  • Po kojení nechte miminko pořádně odkrknout.
  • Zkuste přírodní kapičky na prdíky.
  • Pomáhá fenyklový čaj.
  • Pokud kojíte, kontrolujte, co jíte. Dítěti může vadit konkrétní potravina.

Z poradny eMimino.cz: 3týdenní se odráží od kolen

Mgr. Jitka Voglová odpovídá: „Myslím, že i nošení v šátku je v tomto věku příliš brzy, novorozenci by měli být hlavně na rovině, bez polštářů a čehokoli, co by je nutilo se krčit. Ale i tato otázka je lépe hodnotitelná po individuální konzultaci u fyzioterapeuta specializovaného na novorozence a kojence.“

Více vám poví Kineziologická poradna na eMimino.cz.

3 týdny s miminkem - zkušenosti maminek

pucema84 píše: „Někdo používá věci jako fén nebo větrák kvůli tomu zvuku, na který je mimčo zvyklé, když je ještě v děloze. Mám kamarádku, co to takhle dělala ze začátku a fungovalo to. Až jí malá pořádně usnula, tak to vypnuli a bylo. Nebo se snaž ho nechat víc vzhůru přes den a třeba bude víc unavený k večeru.“

Novorozenec a kojenec týden po týdnu


Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Novorozenec 3. týden po porodu: Co na prdíky?"?