Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

3. týden těhotenství: Začátek těhotenství

Před necelými dvěma týdny jste začala menstruovat a je tedy pravděpodobné, že tento týden ovulujete. Právě v těchto dnech může vzniknout nový život, protože dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku a následnému oplodnění vajíčka spermií během nechráněného pohlavního styku. Pokud došlo k oplodnění vajíčka tak právě ve třetím týdnu už mluvíme o těhotenství, jelikož vajíčko se akorát zahnizďuje ve vaší děloze a připravuje se na další vývoj.

3. týden těhotenství, vznik těhotenství, vajíčko a spermie Zdroj: Canva

To nejdůležitější ze 3. týdne těhotenství

Můžu už zjistit těhotenství na testu?

Je možné, že už jste těhotná, ale v tuto dobu ještě nelze zjistit těhotenství těhotenským testem nebo u lékaře. Vydržte ještě dva týdny, než začnete testovat. Případně testujte až ke konci týdne. Více se dozvíte v článku Pozitivní těhotenský test: Jste těhotná?

Poznáte, že jste těhotná?

Přestože mluvíme o těhotenství, většina žen o něm v tuto chvíli ještě neví. Nepřehlédnutelným příznakem těhotenství bude až vynechání menstruace. Někdo ale může cítit únavu, křeče v podbřišku, nadýmání a citlivá prsa, dojít může i ke špinění.

Embryo asi 24 hodin po oplodněníEmbryo asi 24 hodin po oplodnění Zdroj: Canva

Jak se vyvíjí miminko?

Jste na úplném začátku těhotenství. Vaše „miminko“ nyní připomíná malinkou kouli, která se skládá ze stovek buněk a nese genetickou informaci od obou rodičů. V tuto chvíli je již jasné, jestli čekáte holčičku nebo chlapečka. Rozhodnuto je také o barvě očí a vlasů. Oplodněné vajíčko čeká cesta vejcovody do dělohy, kde se koncem 3 týdne zahnízdí.

Vývoj miminka ve 3. týdnu těhotenství:

  Vejcovod zachytí po ovulaci vajíčko, které putuje dál několik dní směrem do dělohy.
  V tomto období začíná tzv. sekreční fáze cyklu, která je pod vlivem pohlavního hormonu progesteronu.
  Pokud se vajíčko setká ve vejcovodu se spermiemi, pronikne jedna spermie jako první obaly vajíčka.
  Vzápětí předá svoji DNA a spojí se s DNA informací, kterou nese vajíčko. Tím vzniká nový život a je rozhodnuto o pohlaví budoucího děťátka.

Těhotenství týden po týdnu, 3. týden těhotenství, umístění embrya v děloze  Zdroj: ShutterstockTěhotenství týden po týdnu, 3. týden těhotenství, umístění embrya v děloze Zdroj: Shutterstock

Po pohlavním styku se spermie mohou dostat do vejcovodu už za 5 minut, maximálně vydrží putovat 48 hodin.

Jak počítat týdny těhotenství?

Týdny vašeho těhotenství se počítají od prvního dne vaší poslední menstruace, nikoliv až po spojení vajíčka a spermie. Když vaše menstruace proběhne například 1. ledna (na sex dojde v plodných dnech zhruba 10-12 dní poté), od 15. ledna do 21. ledna pak tedy probíhá třetí týden těhotenství.

Co je ovulace a jak probíhá?

V průběhu tohoto týdne nastává tzv. ovulace neboli uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Lidově se ovulaci říká „plodné dny“, kdy je tedy velmi pravděpodobné, že otěhotníte. Nejplodnější fáze cyklu probíhá těsně po ovulaci a trvá zhruba 12-24 hodin. Kdy přesně ovulujete, zjistíte pomocí ovulačních testů (funguje a vypadá jako těhotenský) nebo pravidelným měřením bazální teploty.

Příznaky ovulace

Některé ženy na sobě samy poznají projevy ovulace – nejčastěji to bývá bolest podbřišku, pocity nateklého břicha nebo hustý táhlý průhledný výtok. Právě ve dnech ovulace existuje nejvyšší pravděpodobnost, že počnete miminko.

Ovulační testy vám usnadní výpočet plodných dnů. Zdroj: CanvaproOvulační testy vám usnadní výpočet plodných dnů. Zdroj: Canvapro

Máte nepravidelný cyklus nebo nemáte menstruaci vůbec? Nejspíš se ovulace dostavuje v jiné dny než uprostřed menstruačního cyklu, případně neprobíhá vůbec. V takovém případě určitě navštivte gynekologa, který nasadí vhodnou léčbu.

Jak zvýšit šance na otěhotnění?

  • Po pohlavním styku zůstaňte ležet, popř. si zadeček vypodložte polštářkem, aby měly spermie větší šanci dostat se k děložnímu hrdlu.
  • Některé maminky i dělají svíčku nebo po styku zavádějí prst do pochvy, aby sperma zavedly co nejdále k čípku.
  • Odpočívejte a užívejte si času s partnerem, těhotenský test zkuste až za dva až tři týdny (dříve se nemusí ukázat pozitivní, i když těhotná budete).
  • Je lepší už teď omezit alkohol a kouření. Co kdyby se zadařilo. ;)
  • Stáhněte si zdarma e-knihu Ze snažilky těhulkou - Jak přirozeně otěhotnět. Najdete tam užitečné rady o polohách, vitamínech a dalších pomocnících, díky kterým maminky z eMimino.cz otěhotněly.
Po pohlavním styku zůstaňte ještě chvíli v klidu v posteli. Zdroj: CanvaPo pohlavním styku zůstaňte ještě chvíli v klidu v posteli. Zdroj: Canva

Příznaky těhotenství v 3. tt

Žádné příznaky

Většina žen v tuto dobu netuší, že zanedlouho budou v ruce držet pozitivní těhotenský test. Jesli máte některé příznaky, dost lehce je zaměníte s klasickým PMS nebo s projevy stresu.

Nadýmání

Vaše tělo produkuje zvýšenou míru ženského hormonu progesteronu. Ten uvolňuje svaly v celém těle, dovoluje vajíčku putovat do dělohy a tam se pohodlně zahnízdit. Stejně tak uvolňuje svaly trávicího traktu a zpomaluje zažívání. U někoho může dojít k plynatosti a nepřijmeným pocitům v podbřišku.

Citlivá prsa

Hodně žen uvádní, že v této fázi měly citlivá prsa, podobně jako je tomu před menstruací.

Špinění

Ke špinění dochází nejčastěji na konci 3. týdne, kdy už vajíčko doputovalo do dělohy a začalo se uhnizďovat. Děloha je v této fázi hodně prokrvená a právě splynutím vajíčka se stěnou dělohy může dojít ke slabému špinění. Pokud špiníte a máte přitom intenzivní bolesti, obraťte se radši na svého lékaře, mohlo by se jednat o mimoděložní těhotenství.

Zvýšená bazální teplota

Pokud se snažíte otěhotnět a sledujete pravidelně svou bazální teplotu, v prvních týdnech by měla zůstat lehce zvýšená.

Příznaky 3. tt nejčastěji připomínají příznaky PMS, proto je těžké těhotenství rozpoznat. Zdroj: CanPříznaky 3. tt nejčastěji připomínají příznaky PMS, proto je těžké těhotenství rozpoznat. Zdroj: Can

Zajímá vás, kdy budete rodit? To vám zodpoví heslo výpočet termínu porodu.

Těhotenské kalkulačky na eMiminu

Zajímá vás termín porodu? Plánujete nástup na mateřskou? Začínáte počítat příjem na mateřské? Zajímá vás pravděpodobná výška miminka v dospělosti nebo chcete znát pravděpodobnou krevní skupinu miminka? Tohle všechno si můžete spočítat v Těhotenských kalkulačkách na eMiminu.

Spočítat v kalkulačkách

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2.4.18 17:39

Co to znamena??

Ahoj… :D nevim si rady..byla jsem na oplodneni ted 24.3.2018 a po 4dnech se my ukazalo na tehu testech svetle růžově čárky. a pak jsem jsi šla udelat odběr krve..a tam my to ukázalo..HCG 7,1. Co to znamená?? Nerozumim tomu a potrebuji vaší radu.. dekuji zaneta :) jsem tu po prve tak se omlouvam za chybičky

  • Zmínit
  • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

FAQ

Jak se počítají týdny během těhotenství?

Týdny těhotenství se počítají už od prvního dne menstruace, tedy podle vajíčka. Nikoliv podle spojení vajíčka a spermie.

Co se děje ve 3. týdnu těhotenství?

Ve 3. týdnu těhotenství dochází ke spojení vajíčka a spermie a rozhoduje se o tom, zda dojde k těhotenství. Probíhá ovulace, to je období, ve kterém je vajíčko zralé a připravené na oplodnění.

Jak probíhá ovulace?

V průběhu 3. týdne nastává ovulace neboli uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Lidově se ovulaci říká „plodné dny“, kdy je tedy velmi pravděpodobné, že otěhotníte. Nejplodnější fáze cyklu trvá zhruba 12-24 hodin, těsně po ovulaci. Kdy přesně ovulujete, zjistíte, když si uděláte ovulační test (funguje a vypadá jako těhotenský) nebo si pravidelně měříte bazální teplotu.

Jaké jsou příznaky ovulace?

Některé ženy na sobě samy poznají projevy ovulace – nejčastěji to bývá bolest podbřišku, pocity nateklého břicha nebo hustý táhlý průhledný výtok. Právě ve dnech ovulace existuje nejvyšší pravděpodobnost, že počnete miminko.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle 3. týden těhotenství: Začátek těhotenství?