Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

19. týden těhotenství: Pohlavní orgány dokončeny

Miminko už rozlišuje tmu a světlo. Měří asi 20 cm a váží asi 250 g. Sílí mu svaly, kosti se stále zpevňují. Plave a točí se volně v plodové vodě. Vše o 19. týdnu těhotenství.

Jak se vyvíjí miminko v v 19. týdnu těhotenství?

Těhotenství týden po týdnu, 19. týden, vývoj miminkaTěhotenství týden po týdnu, 19. týden, vývoj miminka

Vývoj miminka v 19. týdnu těhotenství:

  Už měří cca 20 cm a váží kolem 250 gramů.
  Hlavička zabírá přibližně třetinu z celkové délky těla.
  Vytvářejí se základy mléčných zubů pod dásněmi.
  Miminko může otevírat a zavírat ústa, pohyb se podobá sacímu reflexu.
  Kůže vytváří kožní mázek, který ji ochraňuje před plodovou vodou.
  Miminko má hotové všechny pohlavní orgány.

Těhotenství týden po týdnu, týden 19., poloha a velikost embrya v děloze Zdroj foto: ShutterstockTěhotenství týden po týdnu, týden 19., poloha a velikost embrya v děloze Zdroj foto: Shutterstock

Miminku se v 19. tt tříbí smysly, už rozlišuje tmu a světlo. Měří 20 cm a váží 250 g. Sílí mu svaly, kosti se stále zpevňují. Jeho kůže je matně červená a stále průsvitná. Dokáže ohýbat končetiny ve velkých kloubech a jeho pohyby už můžete zachytit přes bříško. Plave volně v plodové vodě, různě se točí.

Miminku se vyvinuly mimické svaly, a tak jeho obličej dostává jasné lidské rysy. Příští týden na ultrazvukovém vyšetření už uvidíte opravdového človíčka.

foto z diskuze Kluk, nebo holka?

Jak na bolesti v zad v těhotenství

V 19. tt je zcela normální, že jste už přibrala 3-5 kg i více. S narůstající váhou se také mění těžiště vašeho těla. Některé maminky proto trápí bolesti zad, nejčastěji v oblasti kříže a beder. Jak ulevit zádům?

 • Zatěžujte celé chodidlo. Soustřeďte se ve stoji a v sedě na bod pod palcem, pod malíčkem a v patě. Rozložte váhu na všechny tři body.
 • Noste vhodnou obuv na nízkém podpatku s ortopedickými vložkami. Vyhněte se vysokým podpatkům, aby páteř a klouby nedostávaly ještě větší zátěž.
 • Neseďte ani nestůjte příliš dlouho, měňte často polohu. Stačí si třeba dojít pro sklenici vody nebo jen na minutku sednout, nebo ještě lépe dát nohy nahoru.
 • Protahovací cviky vám udělají dobře. Například pozice kočky na všech čtyřech, kdy s výdechem zakulacujete záda a s nádechem prohnete, příjemně uvolní svaly okolo páteře.
 • Další tipy a zkušenosti najdete v diskuzi Bolest nohou a zad v těhotenství nebo článku Jak na bolesti zad v těhotenství.

VIDEO: Cvičení proti bolesti zad v těhotenství

Vlasy, nehty a pleť v těhotenství

Na každou ženu působí těhotenské hormony různě. Některé se cítí oteklé, mají vyrážku, akné či ekzém. Jiným se naopak pleť vyhlazuje. V těhotenství se někdy mění i typ pleti, např. z mastné na suchou. Používejte proto vhodnou kosmetiku a vyhoďte tu, která vám nevyhovuje. Kůže na obličeji i na celém těle teď potřebuje velkou hydrataci, protože se napíná. Proto se vydatně mažte, abyste zpomalila vznik vrásek a strií.

Také vlasy prodělávají změnu. Těhotné mohou zaznamenat padání vlasů v těhotenství, jiným ženám naopak houstnou a kvalita vlasů se zlepšuje. Maminky také pozorují změnu na svých nehtech. Leckdy jsou zdravější a rostou rychleji. Konkrétní tipy najdete ve článku jak pečovat o tělo v těhotenství.

Zuby v těhotenství a jak o ně pečovat

Některé maminky na eMimino.cz si stěžují, že se jim v těhotenství více kazí zuby. Čím to? Miminko ke svému vývoji potřebuje fosfor a vápník, a tak tyto látky čerpá z krevního oběhu a zásob své maminky. Může se stát, že trpíte více na zubní kazy a i vaše dásně jsou měkčí a mohou častěji krvácet. Více v diskuzi Zuby v těhotenství.

Jak předcházet zubním kazům a krvácejícím dásním?

 • Dejte svému tělu dostatetek vápníku a fosforu, které snižují riziko vzniku zubního kazu. V čem tyto látky najdete? Zařaďte do jídelníčku mléčné výrobky, mák, ořechy, ryby a luštěniny. Případně zkuste doplňky stravy pro těhotné
 • Vyplatí se navštívit dentální hygienistku, která vás naučí správnou techniku čištění. Zdravotní pojišťovny návštěvu hradí úplně nebo alespoň částečně.
 • Používejte měkký kartáček, abyste nedřela dásně, a čistěte zuby ráno a večer. Čištění zubů se teď v těhotenství nevyplatí šidit.
 • Zvracíte? Ústa jen vypláchněte, abyste zbytky žaludečních šťáv nedřela kartáčkem po zubní sklovině.
 • Objednejte se ke svému stomatologovi, abyste pak případné problémy se zuby neřešila v době po narození miminka.

Radost s bříškem – jak si užívat těhotenství?

Miminko spolehlivě slyší, jak k němu jeho máma promlouvá. Rozezná její hlas, a tak je vhodné mu povídat, zpívat nebo pustit hudbu. Těhotná žena by neměla zapomínat hlavně na sebe. Měla by co nejvíce odpočívat, zajít si třeba na těhotenskou masáž, která uleví namáhaným zádům. Velmi dobře jí udělá pravidelný jemný pohyb.

Co když chybí společnost? V celé republice fungují lekce cvičení pro těhotné – budoucí maminka tu určitě najde spřízněné duše. S dalšími těhotnými se seznámí také on-line v soukromých skupinách na eMimino.cz. Deníčky o těhotenství každou ženu ujistí, že těhotenství je plné dojmů a zážitků.

Tipy pro maminku na 19. týden těhotenství

Tipy na 19. týden těhotenství:

 • Při rychlém vstávání můžete pocítit ostrou nebo tupou bolest – neděste se, způsobuje to natahování oblých vazů. Dejte si čas a bolest prodýchejte.
 • Vaše vlasy, nehty a pleť reagují na těhotenské změny. Vlasy jsou často kvalitnější a hustší, nehty rostou rychleji. Stav pleti je u každé ženy individuální, může se velmi zhoršit nebo zlepšit – dočíst se o tom můžete v diskuzi Těhotenství a pleť. Zainvestujte proto do kvalitní kosmetiky a také pokožku celého těla natírejte krémy nebo oleji, předejdete tak striím na bříšku a bocích.
 • Bříško se hezky vyklenulo ven a těhotenství je na vás vidět na první pohled. Už asi cítíte větší přírůstek na váze. Tuk se začíná ukládat na břiše, bocích a stehnech. Máme ale pro vás dobrou zprávu – po porodu necháte většinu nadbytečných kil v nemocnici!

Tipy pro budoucího tátu

Za 154 dní! Den, kdy se vám narodí miminko se blíží… Zatím vaše budoucí dítko měří asi 20 cm a váží čtvrt kila. Pod dásněmi se vytvářejí základy mléčných zubů. Miminko otevírá a zavírá pusu, jakoby trénovalo sání. Stále je to takový hlavounek – hlava zabírá přibližně třetinu celkové délky tělíčka.

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

 • Zmínila se o tom, že ji bolí záda? Namasírujte jí jemně tak, aby jí to bylo příjemné. Jestli se na to necítíte, zapátrejte v okolí a objednejte ji na těhotenskou masáž. V nabídkách masážního studia bývá běžně.
 • Má chuť se hýbat? Pohyb prospěje celému jejímu tělu! Choďte s ní na procházky nebo ji podpořte, aby navštěvovala kurz těhotenského cvičení. Odvoz domů po kurzu jí jistě potěší.
 • Už možná cítí první pohyby miminka! Vy je zřejmě přes bříško ještě neucítíte, to až za pár týdnů. I tak můžete do bříška něco říct a těšit se společně s partnerkou.
 • Bolí ji břicho? Jak se děloha roztahuje a vše v břiše roste, žena může pociťovat i velmi nepříjemnou bolest. Stačí si na chvíli lehnout. Podložte jí nohy polštářem a klidně jí je namasírujte, pokud je to příjemné.
 • Citlivost až bolestivost prsou může přetrvávat. Prsa se připravují na kojení, a tak mohou ženu bolet i jemné dotyky. Radši se zeptejte předem, abyste jedním špatným pohybem neukončili erotický večer.

Výběr jména pro miminko

Nejkrásnější jméno pro miminko můžete hledat s eMiminem. Najdete tu význam jména, jeho původ, datum svátku i domácí varianty jména. Jména můžete filtrovat, porovnávat a ukládat si svůj seznam oblíbených. Ať už hledáte jméno pro holčičku nebo pro chlapečka, eMimino vás v tom nenechá samotné.

Začít hledat jméno pro miminko

Těhotenská kalkulačka

Termín porodu, nástup na mateřskou, finanční příspěvky nebo výška či krevní skupina dítěte. Jednoduché vyplnění, okamžitý výpočet, ihned k dispozici online včetně příkladu výpočtu.

Spočítat v Těhotenské kalkulačce

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
7008
3.5.18 11:01

Nosím své oblečení. Před těhotenstvím jsem hodně sportovala, teď spíše chodím na procházky, protahuju možná zkusím cvičení pro těhotné.
Co se chutí týče tak vedou zeleninové polévky, zelenina, vše kyselé, zakysané mléčné výrobky, ovoce, pečivo s máslem, luštěniny, a vůbec zelenina na jakýkoliv způsob, sýry, ovesné vločky, oříšky, sušené ovoce. Do masa se nutím, jediné na co z masa mám chuť je řízek nebo pečené kuře.

Co se pohybů týče, tak mám dost divoké trávení, takže opravdu nevím. Jsou to pohyby střev nebo miminka? Cítím se dobře, jen mám pořád hlad a v 9 večer chodím spát.

 • Zmínit
 • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Divná délka plodu od temene ke kostrči 19tt

Anonymní
4.7.21 07:54
22

Placenta na zadní straně

22.2.21 11:18
9

Tupá bolest v podbřišku v 19tt

27.1.21 15:50
5

19tt váha a velikost břicha

7.1.21 13:19
14

Bílé nitky v moči

24.9.20 23:13
5

Špatně prokrvena děloha

1.9.20 08:03
0

Nazelenalý hlen v 19tt

7.7.20 19:09
4

Píchání u pupíku v 19. týdnu těhotenství

16.5.19 20:39
7

19tt a nechuť k jídlu

7.3.19 14:34
1

19tt a silná bolest pravého vaječníku po námaze

14.7.18 23:51
15

Váha miminka v 18+1 týdnu

17.4.18 22:13
15

Jak rozhýbat mimi v 19. týdnu

13.2.18 16:42
9

Křeče v žaludku 19. týden těhotentství

25.11.17 21:38
6

Píchání v břiše v 19 týden těhotenství

13.2.17 18:13
3

Špatný pocit v 19. týdnu těhotenství

31.1.17 13:14
11

Úzkost v těhotenství 19. týden těhotenství

24.9.16 13:31
4

19 tt a cs 1

26.8.16 11:59
6

Silnější bolest v podbřišku v - 19. týden těhotenství

15.8.16 12:54
18

Nesnesitelné bolesti v kříži v 19. týdnu těhotenství

6.4.16 08:06
5

Boubelky 19. tt, cítíte pohyby či těhotenství celkově?

30.9.15 20:36
16

Chuť na pivo v těhotenství

7.7.15 19:49
34

19. tt a měkký děložní čípek

3.7.15 20:44
17

Kluk, nebo holka? Ultrazvuk našeho miminka v 19. tt

20.3.15 10:13
24

19. tt a špinění

29.1.15 21:28
10

Jak prožíváte těhotenství v 19. týdnu?

20.11.14 09:56
94

Vícerodička 19. tt, necítím pohyby

20.5.14 19:20
45

Bolest břicha 19tt

11.2.14 09:30
7

19. týden těhotenství - pokecáte ?:-)

29.12.13 18:27
342

19.tt - pocity? =)

14.6.13 10:33
20

19.tt tvrdnutí a bolesti v podbřišku

25.6.12 10:27
41

19.týden a stále nic

12.11.10 13:37
13

FAQ

Jak se vyvíjí miminko v 19. týdnu těhotenství?

Už měří cca 20 cm a váží kolem 250 gramů. Hlavička zabírá přibližně třetinu z celkové délky těla. Vytvářejí se základy mléčných zubů pod dásněmi. Miminko může otevírat a zavírat ústa, pohyb se podobá sacímu reflexu. Kůže vytváří kožní mázek, který ji ochraňuje před plodovou vodou. Miminko má hotové všechny pohlavní orgány.

Jak předcházet zubním kazům a krvácejícím dásním?

Dejte tělu dostatetek vápníku a fosforu. Navštivte dentální hygienistku, která vás naučí správnou techniku čištění. Zdravotní pojišťovny návštěvu hradí úplně nebo alespoň částečně.Používejte měkký kartáček, abyste nedřela dásně. Po zvracení ústa jen vypláchněte, abyste zbytky žaludečních šťáv nedřela kartáčkem po zubní sklovině.

Jak na bolesti zad v těhotenství?

V 19. tt je zcela normální nárust váhy o 3-5 kg i více. S narůstající váhou se také mění těžiště těla. Maminky proto trápí bolesti zad, nejčastěji v oblasti kříže a beder. Jak je řešit? Zatěžovat celé chodidlo. Nosit vhodnou obuv na nízkém podpatku. Nesedět ani nestát příliš dlouho. Začít s protahovací cviky aj.

Tipy pro maminku na 19. týden těhotenství

Při rychlém vstávání můžete pocítit ostrou nebo tupou bolest – neděste se, způsobuje to natahování oblých vazů. Dejte si čas a bolest prodýchejte.
Vaše vlasy, nehty a pleť reagují na těhotenské změny. Vlasy jsou často kvalitnější a hustší, nehty rostou rychleji. Pokožku celého těla natírejte krémy nebo oleji, předejdete tak striím na bříšku a bocích.

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle 19. týden těhotenství: Pohlavní orgány dokončeny?

Mohlo by vás zajímat: