Dítě 2 roky: Už má svoji hlavu

Ani jste se nenadáli a váš drobeček oslaví druhé narozeniny. Jaké má rád hry a co mu pořídit k druhým narozeninám? Nastává pomalu čas na zařizování vlastního pokojíčku. Začíná být vaše dítě vzdorovité? Nezoufejte, toto období rychle přejde.

Dvouleté dítě je pořád v pohybu, začíná se zdokonalovat v soběstačnosti a vyjadřovat svůj názor. V tomto období se dotváří povaha dítě. A co se zlobivým dítětem? Snažte se ho odměňovat ve chvíli, kdy dělá něco správně. Hodně pomůžete, když mu budete dávat najevo svou lásku a pozornost.

Dítě se zajímá o hygienické návyky, pořádek a to, co komu patří.

Jakmile se dítě začne chovat agresivně, dejte mu jasně najevo, že takové jednání je zcela nepřípustné.

Pohybový vývoj

Dvouleté děti umí utíkat, že jim někdy ani nestačíte. Utíkají velmi rády a je důležité je naučit rychle zastavit. Dítě dokáže chodit bez cizí pomoci nahoru po schodech. Velmi rádo tancuje při hudbě a skáče na trampolíně nebo na posteli, když ho držíme za ruce. Ve dvou letech dokážou již některé děti i skok „do dálky“ a přeskočí vzdálenost 20-50 centimetrů.

Naučte děti kopat do míče a stát na jedné noze.

Řeč dvouletého dítěte

Četnost a intenzita výstupů, kdy se dítě vzteká, se zmenšuje hlavně proto, že dítě už dokáže vyjádřit, co chce. Umí použít několik slov a vět, které vedou mnohem lépe k cíli než vztekání a pláč. Rozdíly mezi jednotlivými dětmi mohou být velké, ale většina dětí umí skládat jednoduchá slova a začíná z nich vytvářet věty. Slovní zásoba rychle roste. Mohou se vyskytnout i první otázky typu „Co to je?“.

Dítě v tomto věku miluje zvířátka, choďte často do zoo a na farmy. Učte děti zvuky, které zvířátka vydávají.

Snažte si s dítětem společně popovídat a nechat ho vyjádřit své myšlenky. Povídejte si s ním u obrázkové knížky, podpoříte tím rozvoj řeči a pozornosti. Děti mají rády jednoduchá rytmická říkadla.
Na sklonku druhého roku (u někoho i dříve nebo naopak později) se začínají v řeči dětí vyskytovat slovní negace – slůvko „ne“, které používají automaticky s cílem zdůraznit svou osobu.

Výška a váha dvouletého dítěte

Výška:

  Spodní hranice Optimální výška Horní hranice
Chlapec 81,3 cm 87,6 cm 94 cm
Dívka 80,3 cm 86,5 cm 92,6 cm

Váha:

  Spodní hranice Optimální výška Horní hranice
Chlapec 10,1 kg 12,6 kg 15 kg
Dívka 9,6 kg 11,9 kg 14,3 kg

Co už umí dvouleté dítě?

 • Chodí po schodech nahoru i dolů bez opory, střídá nohy
 • Krátkou chvíli udrží rovnováhu na jedné noze
 • Obratněji kope, přenáší váhu
 • Pokouší se skákat, couvá
 • S menší, často nevyžádanou pomocí se obslouží, nají, téměř se svlékne

O co se dvouleté dítě snaží?

 • Motoricky náročnější pohyby, chůzi po obrubníku, lavičce, po nakreslené nebo jinak vyznačené klikaté cestičce, zvládne i chůzi pozpátku
 • Míčové hry, jednoduchý fotbal
 • Ježdění na odstrkovadle, seznamuje se s tříkolkou, dívka zvládá manipulovat s kočárkem pro panenky a dokáže svlékat a oblékat panenku, chlapec ovládá auta, jednoduché autodráhy a vláčky
 • Obratněji používat lžíci a vidličku, z části se samo nakrmí, pije z hrnečku téměř bez nehod
 • Osobní samoobsluhu zvládá stále lépe, umí rozepnout zip, velký knoflík, dokáže si obléknout jednoduchý oděv
 • Obratněji kreslí tužkou po papíře – dělá krouživé pohyby a svislé čáry
 • Často, rádo i samo si prohlíží leporela, v rámci vyjadřovacích možností komentuje obrázky, upřednostňuje uzavřený okruh četby
 • Staví věž výjimečně ze čtyř až šesti kostek nebo dlouhý vlak z kostek, ovládá vertikální i horizontální směr

Jestli dítě začíná jezdit na odrážedle, nezapomeňte mu dát přilbu na hlavu.

Hra a stimulace dvouletého dítěte

Dítě si dokáže dlouhou dobu hrát samo, pokud jste v jeho blízkosti. Děti na sebe rády navlékají nejrůznější oblečení a doplňky. Milují také hru s bahnem, vodou a pískem. Děti baví pozorovat hmyz, sbírat kamínky, hrát si na schovávanou nebo vymýšlet různé hry s předměty, které mají po ruce.

Objevují se začátky hry „na jako“, kdy dítě začíná využívat ve hře více své představy – např. panenka se samozřejmě nevykaká, ale dítě jí utře zadeček, „jako“ by se opravdu vykakala.
Dochází k odlišování ženské a mužské role, holčičky si hrají s panenkami a kluci s autíčky. Hra děvčátek je směrována k sociálním dovednostem a hra chlapců je orientována na různé manipulační a „konstruktivní“ aktivity.

 • Míčové hry, jednoduchý fotbal, házení míče do terče či velkého kruhu
 • Hry na poznávání základních barev, třídění věcí podle vlastností, druhu, velikosti, barvy, materiálu
 • Navlékání velkých korálků, knoflíků na tkaničky, přelévání vody z nádoby do nádoby
 • Zapojování do hry na pískovišti
 • Zdolávání s pomocí jednoduchých hracích prvků na dětském hřišti
 • Hry s panenkami, plyšáky a loutkami – vyprávění pohádek, měnění intonace a bravy hlasu.
 • Kreslení – křídami, fixami, prstovými barvami, voskovkami
 • Stříhání nůžkami, hra s modelínou

Děti milují skluzavku, berte je často na dětské hřiště.

Jaké jsou oblíbené hračky dvouletého dítěte?

 • Všechno, co má držadlo nebo rukojeť – hrábě, koště, kladívko, lopatka, štětka…
 • Obrázkové knížky
 • Vkládačky, stavebnice
 • Zatloukačky

Pořiďte dětem první dětské látkové pexeso.

Zařízení vlastního pokoje

Je těžké určit, kdy dítě přestěhovat do vlastního pokoje. Nedoporučuje se však přesunutí dítěte do vlastního pokoje mezi osmým a osmnáctým měsícem, kdy je připoutáno k rodičům větší měrou než jindy a nedovede si nepřítomnost matky vysvětlit jinak než jako trvalé opuštění. Tato separační úzkost dítě opouští obvykle kolem druhého roku a v tuhle chvíli nastává okamžik, kdy se rodiče mohou rozhodnout, zda je dítě dost zralé na vlastní pokoj. Nechte dítě, aby se podílelo na vybavení svého pokoje a cítilo se v něm dobře.

Dítě na vlastní pokojíček zvykejte nejprve během denního spánku.

Období vzdoru u dvouletého dítěte

U některých dětí můžeme pozorovat afektivní reakce, např. dupou nohama a křičí „ne, ne“. Někdy si lehnou i na zem, kopou kolem sebe a vzdorují. K těmto situacím dochází v době, kdy dítě něco chce a rodiče mu to zakážou, nebo když něco dělat nechce a vy to po něm chcete.

Jaké jsou důvodu vzdorování?

 • Uvědomení si vlastního „já“ – dítě začíná často užívat zájmeno „já“
 • Vývojová nerovnoměrnost – dítě si uvědomuje své „já“ a chce ho prosadit, ale v rozumovém a sociálním vývoji není natolik vyspělé, aby mohlo své chování řídit podle určitých pravidel. Neuvědomuje si ještě, co může a co ne, tak reaguje nepřiměřeně.

Jak předcházet negativismu?

 • Dítěti dopřejte dost volného pohybu a dostatek prostoru pro volnou hru, aby se necítilo v napětí.
 • Nerušte ho zbytečně ve hře.
 • Vypozorujte, jaké situace má dítě rádo a co budí jeho odpor a takovým situacím se snažte vyhýbat.
 • Nedávejte dítěti přímé rozkazy, ale formulujte příkaz jako výzvu – např. místo „udělej to!“ řekněte „uměl bys to udělat?“.
 • Ujišťujte dítě, že ho máte rádi, i když jeho chování je někdy obtížně snesitelné.

Děti ještě nezvládají konfliktní situace a řeší je po svém, vztekáním, citovými výbuchy. Nevystavujte děti těmto situacím. Pokud k záchvatu dojde, netrestejte dítě ani mu nijak nedomlouvejte. Nejlepší je rychle změnit situaci (převést pozornost k něčemu jinému), a když je po všem, dítěti nic nevyčítejte, naopak projevte radost, že už to přešlo a je vše v pořádku.

Důležité je pro dítě poznání, že vzdorovité chování nemá efekt.

Spánek dvouletého dítěte

Spánek dětí se v tomto věku příliš nemění. Noční spánek je okolo 11 hodin a denní spánek kolem dvou hodin. Většina dětí spí přes den jen odpoledne.

Podívejte se recepty vhodné pro děti od 2 let

Dítě začíná objevovat své tělo

Všechny děti v tomto období začínají zkoumat své tělo a jeho možnosti. Pokud se už zbavily plen, objeví i své pohlavní orgány. Hlazení těchto tělesných partií je normální, proto nebuďte zděšeni. Tyto dotyky nemají pro dítě stejný význam a nevyvolávají v něm pocity jako obdobné aktivity v sexualitě dospělých.

 • Pokud se dítě věnuje masturbaci na veřejnosti, vysvětlete mu, že tyto dotyky patří do intimity každého člověka a dotýkat se sebe může, když je samo ve svém pokoji nebo v postýlce.
 • Pokud po tomto vysvětlení to dítě nepochopí, nevšímejte si jeho chování, dítě se tohoto návyku samo zbaví, jakmile přejde do další etapy svého vývoje.

Zkušenosti maminek z eMimina:

veverkas22 píše:Moje dcera je od malička mezi mnoha dětmi, různě starými a je to znát. Pusu nezavře od roka a půl - my rodiče pantomimě rozumí, ale děti ne a když od dětí něco chtěla, musela si říct. Na motorce jezdí od 12. měsíců, na odrážedle od 25. měsíců, prolejzačky zvládá také. Neumí se kupodivu svléct a nechce se obouvat. Prostě to, u čeho nevidí ostatní děti :-D více v diskuzi Co má znát dvouleté dítě?»

Mysicka31 píše:Procházky jsou super. Když se to teď spojí se sbíráním různých věcí ;) sbírali jsme kaštany, žaludy, různé barvy lístečků, větvičky a šišky. Občas jen trháme lístky kterými pak krmíme zvířátka ;) máme kousek od nás daňky a tam je to vždy super výlet :palec: více v diskuzi Jak zabavit dvouleté dítě»

slavuska1 píše:Můj syn, kterému jsou dva roky chodí až posledních pár týdnů, jinak jen kočár, nebo se nosil. Mimochodem pokud má kamarádka rozdíl rok, tak nechápu že nemá tandemový kočár. Takové dítě má ještě tak nějak nárok na kočárek. Vzteká se mi také, každou chvíli, ale to celkem ignoruji. Dokonce má ještě plínky, nočník ignoruje,…“ více v diskuzi Chování 2 roky starého dítěte»

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Jaké hračky pro dvouleté dítě?

29.9.21 18:58
39

Sirup na uklidnění

31.8.21 19:15
3

Jak naučit dítě na nočník?

13.7.21 23:46
28

Jak dostat dítě do kořárku?

13.7.21 18:16
10

Dvouleté dítě a televize...

12.5.21 22:15
57

Nechce mámu, jen tátu na vše.

20.4.21 21:47
20

Svědící dlaně u dvouletého dítěte

30.10.20 14:12
5

18ti měsíční dítě a rouška

13.10.20 16:24
52

Neurotické dítě (2 roky)

17.6.20 11:21
40

Batole přestalo spát v noci

12.6.20 10:33
4

Slintání u dvouletého kluka

22.1.20 10:40
7

2 roky a opožděný vývoj?

Anonymní
16.12.19 10:06
19

Exotropní šilhání

27.9.19 16:26
1

2 roky a 7 měsíců - nemluví

17.9.19 21:45
36

Opožděný vývoj dítětě, neteř 2 roky nemluví

28.7.19 16:26
27

Otevřená fontanela ve 2 letech

Anonymní
9.4.19 21:35
7

Co na zahradu pro 2 letého

29.4.18 20:32
23

Období vzdoru 2 roky - prosím pár rad

25.4.18 20:44
119

Jak si hraje batole 20 měsíců

24.4.18 19:25
8

Váha a výška chlapce ve 2 letech

20.4.18 21:21
9

Vztekání 2 letého dítěte

12.4.18 13:21
13

Je fakt tak velká?

21.3.18 20:44
32

Jak se věnujete 2 letému dítěti?

2.2.18 17:32
37

Vitamíny pro děti od 2 let

10.1.18 22:08
10

Batole říká “neboj se”

22.11.17 16:41
10

Večerní rituály cca 2 letých dětí

14.11.17 23:46
29

Vzteklé ukřičené dvouleté dítě

8.11.17 21:12
11

Děti po 2 letech?

22.3.17 21:29
67

Chování 2 roky starého dítěte

3.8.15 13:03
81

Má dvouleté dítě rozum?

19.7.14 20:58
226

Zácpa a nejí - 2leté dítě

16.6.13 17:26
10

Jak jste zvládali 2 malé děti, rozdíl 2 roky?

16.11.12 08:39
31

Dítě 2 roky a kočárek

27.7.12 10:10
31

Maminky já už nevím,ale 2 roky nespime

10.9.10 14:02
17