Obsah článku
Skrýt ZobrazitHexavakcína patří mezi povinná očkování a chrání dítě proti šesti infekčním onemocněním: záškrt, tetanus, černý kašel, virová hepatitida B, přenosná dětská obrna, onemocnění způsobená Haemophilus influenzae b. Pojďme se s touto povinnou vakcínou blíže seznámit.
Co je to Hexavakcína
Hexavakcína (název pochází z řeckého slova hexa neboli šest) je kombinovaná očkovací látka, která se podává injekčně do svalu na zevní straně stehna. Hexavakcína se podává podle očkovacího kalendáře dítěti již v 9. týdnu života. Jak napovídá její název, jedná se o kombinovanou vakcínu obsahující více očkovacích látek, která chrání děti před šesti vážnými infekčními nemocemi:
- Záškrt (diftérie)
- Černý kašel (pertuse)
- Tetanus (strnutí šíje)
- Haemophilus influenzae b
- Hepatitida B (žloutenka)
- Dětská obrna (poliomyelitida)
Téma očkování, a především očkování hexavakcínou, společností v posledních letech velmi rezonuje. Rodiče mají na tuto vakcínu rozdílné názory. Ať už se týkají její prospěšnosti nebo vedlejších účinků.

Kdy se podává Hexavakcína
Od ledna 2018 nově platí u hexavakcíny schéma 2+1:
- 1. dávka hexavakcíny – od 9. týdne věku dítěte
- 2. dávka hexavakcíny – za 2 měsíce od první
- 3. dávka hexavakcíny – mezi 11. a 13. měsícem
Přeočkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli se provede mezi 5. a 6. rokem. A následně ještě mezi 10. a 11. rokem proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně.
Dřívější schéma 3+1 se aplikuje u nedonošených dětí, kdy se 4. dávka hexavakcíny podává 6 měsíců po 3. dávce. U předčasně narozených dětí, zejména těch z pásma těžké a extrémní nezralosti, většinou o zahájení očkování rozhodují specialisté, kteří dítě sledují (zejména neurolog a specialista v oboru pediatrie v některém z Center komplexní péče pro děti s perinatální zátěží).
Nedonošené děti: Tipy od lékařů a maminek, kterým se narodilo miminko předčasně »
Nežádoucí účinky Hexa vakcíny
Nežádoucí účinky (teplota, zvracení, průjem, podrážděnost) se mohou dostavit v průběhu několika hodin až do následujícího dne po očkování. Vždy se řiďte pokyny lékaře a před očkováním požádejte o informace v příbalovém letáku.
Na otok v místě vpichu můžete přikládat chladivý obklad, při teplotě podávejte léky proti horečce a bolesti. Volejte lékaře hned, když budete mít pocit, že dítě není v pořádku – pláč trvající déle než tři hodiny, teplota nad 39 °C, hnisavý zánět v místě vpichu, vyrážka nebo křeče.
Pro děti je očkování zatím nejbolestivější zkušenost. Je tedy důležité věnovat dětem pozornost a projevovat jim lásku, aby věděly, že je vše v pořádku. Častěji je kojit a mazlit se s nimi.

Jde očkování odložit?
Důvodem k odložení je středně těžce nebo těžce probíhající akutní onemocnění. Při zlepšení stavu a při při mírně probíhajícím onemocnění je možné očkovat. Stav dítěte před očkováním zhodnotí lékař.
Jestliže rodiče nechtějí začít očkovat dítě ve třech měsících (od ukončeného 9. týdne), kdy se podle schváleného očkovacího kalendáře má aplikovat první dávka, je možné schéma také posunout. Aby nedošlo k porušení termínů stanovených vyhláškou, lze zahájit očkování první dávkou v 5 měsících, následuje druhá dávka v 7 měsících a poslední ve 13 měsících věku dítěte. Očkovat lze samozřejmě i později, vakcína byla testována na dětech do dvou let, ale v tomto případě už se rodiče vystavují riziku pokuty.
Kdy neočkovat
O kontraindikacích je nutné poradit se s lékařem. Závažná alergická reakce po předchozí dávce je kontraindikací. Poruchy imunitního systému kontraindikací nejsou a načasování vakcinace musí provést lékař. V případě horečnatých onemocnění se čeká, dokud se pacient neuzdraví.
Zbytečným odkládáním vakcinace můžeme dítě vystavit zbytečnému riziku infekce. Hexavakcínu lékaři považují za velmi dobře snášenou očkovací látku, ale jako každé očkování znamená pro organismus zátěž.

Kdo hradí povinné očkování
Očkování hexavakcínou, stejně jako ostatní povinná očkování, plně hradí zdravotní pojišťovny. Pokud rodiče požadují očkování dítěte jinou než stanovenou vakcínou, hradí pojišťovna jen aplikaci, ale nikoli cenu vakcíny. Stanovenými vakcínami jsou Hexacima a u nedonošených dětí Infanrix Hexa.
4 tipy, aby očkování nebolelo
Ke snížení bolesti při očkování výrazně pomáhá klidný přístup zdravotnického personálu a pohodová komunikace rodiče s dítětem během podávání vakcíny. Podle Světové zdravotnické organizace přispívá ke snížení bolesti i správná poloha dítěte během očkování.
1. Poloha na zádech vede k většímu vnímání bolesti, proto se během
ošetření nedoporučuje.
2. Vhodné je, aby menší dítě bylo drženo rodičem, větší sedělo ve
vzpřímené poloze.
3. Nedoporučuje se ujišťovat dítě, že to „nebude bolet“. To by vedlo
ke ztrátě důvěry mezi dítětem a rodičem nebo lékařem.
4. Svým dětem také můžete koupit EMLA krém, lokální anestetikum. Je bez
receptu a stojí kolem 700 Kč. Malá plocha kůže se potře 1 hodinu před
očkováním. Je třeba se lékaře zeptat, kde bude místo vpichu.

Velký průvodce pro nejisté rodiče
Pro je důležité očkování
Očkování je jeden z nejdůležitějších nástrojů preventivního lékařství. Dítě získá vakcinací ochranu, která je svým dopadem na jeho tělo nesrovnatelná s proděláním daných infekčních nemocí.
Cílem plošného očkování dětí je nejen individuální ochrana dítěte, ale i dosažení kolektivní imunity. Tak dojde ke snížení nemocnosti a úmrtnosti v důsledku infekčních onemocnění, kterými jsou nejvíce ohroženy právě děti. Nezapomínejme, že očkováním nemoc nezmizela, jen se jí dokážeme lépe bránit.
Co říkají odborníci
Hexavakcína chrání naše děti před nemocemi, které před zavedením očkování devastovaly dětskou populaci. Byly závažnou hrozbou pro lidské zdraví a život. Zkušenosti za světa i z historie ukázaly, že jakmile dojde k poklesu proočkovanosti, nemoci jsou ihned na vzestupu. Nejvyšší výskyt a nejtěžší průběh onemocnění mají právě kojenci a batolata.
Podle odborníků jsou moderní očkovací látky šetrné a jsou dětmi velmi dobře snášeny. Hexavakcína splnila přísná kritéria testování a její bezpečnost byla ověřena mnoha studiemi. Používá se celosvětově. V České republice je od 1. 1. 2007 hexavakcína zařazena do očkovacího kalendáře.
Hexavakcína se označuje zkratkou nemocí před kterými chrání: DTaP-IPV-HBV-Hib – záškrt (D), tetanus (T), černý kašel (P), dětská obrna (IPV), hepatitida B (HBV), bakterie Haemophilus influenzae b (Hib).
Jak působí očkování na imunitní systém
Při vakcinaci navodíme imunitní reakci organismu. Do těla je vpraven tzv. antigen, který vyvolá imunitní reakci. Jedná se například o malé množství usmrcených virů nebo bakterií nebo jejich částí, případně živých, ale oslabených. Dále to mohou být toxiny nebo syntetické látky, které vyvolají reakci imunitního systému, ale nikoli chorobu jako takovou.
Dojde k tzv. imunizaci. Tělo si vytvoří protilátky proti danému mikroorganismu a v případě, že se s ním opět setká, tak imunitní systém zareaguje rychleji a efektivněji. Pamatuje si nejen, že se s ním setkal, ale i jak ho porazil. Onemocnění buď vůbec nepropukne nebo jen v mírné formě. Protilátky si jedinec vytvoří i v průběhu infekčního onemocnění, ale očkováním však získá dlouhodobou ochranu bez toho, aniž by nemoc sám prodělal.

Složení Hexavakcíny
V Česku jsou k dispozici dvě hexavalentní vakcíny – Hexacima a pro nedonošené děti Infanrix Hexa.
Hexavakcína (Infanrix hexa a Hexacima) obsahuje následující složky:
- Inaktivovaný (zneškodněný) tetanový toxin,
- inaktivovaný (zneškodněný) záškrtový toxin,
- částice z povrchu a inaktivovaný (zneškodněný) toxin bakterií Bordetella pertussis, které jsou původcem černého kašle,
- částice povrchu viru žloutenky typu B,
- usmrcené viry přenosné dětské obrny,
- látky pocházející z pouzdra bakterie Haemophilus influenzae b,
- nerozpustné hlinité soli pro zvýšení účinnosti vakcíny a anatoxiny diftérie a tetanu.
Očkovací kalendář
Očkovací kalendář je sestaven na základě vědeckých poznatků tak, aby očkování bylo co nejúčinnější a nejbezpečnější. Protože riziko vážného průběhu onemocnění hrozí zejména u dětí v prvním roce života, většina očkování probíhá právě v tomto období.
V případě, že dítě trpí vážným onemocněním, vytváří se individuální plán, který odpovídá schématu doporučenému výrobcem vakcíny. Odkládání očkování nemá z hlediska imunitního systému význam, pouze prodlužuje rizikové období, kdy dítě není proti nemocem chráněno. Očkovací kalendář připravuje a upravuje Česká vakcinologická společnost.
Dětský očkovací kalendář hrazeného očkování v ČR platný od 1. 1. 2021 »

Pokud se rozhodnete dítě neočkovat
Dodržení očkovacího kalendáře není věcí dobrovolného rozhodnutí zákonného zástupce dítěte. Pokud zákonný zástupce očkovací kalendář poruší z jiných než zdravotních důvodů, dopouští se tím protiprávního jednání v podobě přestupku na úseku předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a předcházení vzniku jiného ohrožení zdraví podle § 92k odst. 6., písm. b) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů a vystavuje se nebezpečí uložení pokuty až do výše 10 tisíc korun.
Může také vést k zákazu přijetí dítěte do mateřské školy s výjimkou posledního předškolního ročníku a omezení nebo znemožnění účasti na školách v přírodě a letních táborech.
Lékař by vám měl podat informace o případných nežádoucích účincích a situacích, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Bezpečnost a rizika hexavakcíny
Klinické studie ukazují, že hexavakcína je vysoce bezpečná. Jednotlivé složky se navzájem nepotlačují a dítěti tato vakcína ušetří zbytečné vpichy a omezí počet návštěv u lékaře. Vakcíny prochází přísným laboratorním a klinickým hodnocením. Ověřuje se jejich bezpečnost, kvalita i dávkování na stovkách až tisících dobrovolníků. Vakcíny určené pro děti jsou nejprve podávány dospělým. Samotná registrace vakcíny před příchodem na trh je dále posuzována nezávislými regulačními autoritami. Vakcíny jsou i po registraci stále sledovány a porovnávány s ostatními vakcínami.
V posledních letech odmítne v Česku očkovat dítě hexavakcínou až 170 rodičů ročně. Většinou jim vadí, že dítě od narození do dvou let musí prodělat řadu očkování a viní očkování z vlivu na pomalejší vývoj dítěte, vznik alergií či autismus. Žádná studie, která by tuto závislost prokázala neexistuje. Epidemiologové vyvrací také tvrzení, že hexavakcína přetěžuje imunitní systém dítěte s tím, že se dítě od narození setkává s miliony antigenů, velkým množstvím bakterií a virů, proti čemuž jsou antigeny obsažené v současných očkovacích látkách zanedbatelné.
Informací o očkování dětí je na internetu spoustu, my však doporučujeme sledovat pouze ověřené zdroje a vždy se poradit s ošetřujícím lékařem vašeho dítěte, který ho zná nejlépe.

Zkušenosti maminek z eMimino.cz
Není, ani jedno z dětí nemělo žádné horší následky než dva dny zvýšenou teplotu. Jenom si ohlídejte abyste byli doma všichni zdraví. Očkování je důležité chrání proti nemocem, které mohou být smrtelné. Jako ano, vyskytnou se nežádoucí účinky, ale když se podíváte, taky ty opravdu vážné jsou v minimech případů, jenom tím jak se na internetu neustále opakují tak to vypadá jako by každé druhé dítě mělo na očkování pomalu umřít.
Jinak teda můj názor. Očkuji, ale s rozumem. Co jsem si vyhodnotila jako nadbytečné (v mém případě rotarix a prevenar), tak neockuji. Nevyhovuje mi velmi časné podání prioritu, odkládám na pozdější dobu, kdy organismus dětí lépe zvládne. Ale zrovna ta hexa mi přijde, že má opodstatnění. Nechtěla bych své dítě vidět umírat např. na Tetanus..
Tak jako všude se tu najdou zastánci očkování stejně jako jeho odpůrci. Já osobně jsem pro očkování, ale věřím že člověk, jehož dítě mělo po očkování vážně komplikace (a jistě se někdo takový najde) bude proti a bude k tomu mít dobrý důvod. Stejně jako naopak, někdo kdo očkovat nenechal a jeho dítě prodělalo některou z těch nemocí si to teď třeba vyčítá. Stejně se musíš rozhodnout sama.
Mohlo by vás dále zajímat

Zeptejte se odborníka on-line
Na eMimino.cz odpovídá např. gynekolog, laktační poradkyně, dermatolog, právník, psychoterapeutka nebo lékaři z centra asistované reprodukce a mnoho dalších
Prozkoumejte seznam odborníků