Péče o kojence – vše, co potřebujete vědět

Kojenecké období trvá od šesti týdnů věku dítěte až do jednoho roku. Miminko mladší šesti týdnů považujeme za novorozence a nad 1 rok za batole. Pokud máte doma kojence, jistě si kladete mnoho otázek, jak postupovat při péči a jak uspokojit všechny jeho potřeby.

Zdroj: FamVeld / Shutterstock, Inc.

Kojenec nám nedokáže říct, co potřebuje. Je jen na nás – rodičích, abychom to poznali.

Proč miminko pláče?

Kojenec nedokáže vyjádřit své potřeby jinak než pláčem. Je to signál, že něco není v pořádku, a rodiče musí pomoci. Intenzita pláče se liší. Nejčastěji nám dává najevo, že:

  • Má hlad – dítě pláče hluboce a krátce s pauzami. Intenzita se může měnit.
  • Je unavené a potřebuje spánek – dítě si tře oči a je mrzuté. Pláč bývá slabší, avšak dlouhodobý.
  • Potřebuje přebalit.
  • Něco ho bolí – zde bývá pláč intenzivní až hysterický. Velmi často se jedná o kojeneckou koliku nebo růst zoubků.

Čím je dítě starší, tím se jeho potřeby mění. Někdy pláče jen proto, že chce vaši pozornost nebo se mu něco nelíbí. Každý rodič zná své dítě nejlépe. Brzy už pro vás nebude problém rozeznat, proč kojenec pláče a jak mu pomoci.

Vývoj dítěte

Vývoj dítěte je velmi obsáhlé téma. V prvním roce života dítěte dochází k rychlému psychomotorickému vývoji. Kojenec získává řadu důležitých schopností a dovedností. Učí se otáčet hlavičku, uchopuje předměty, převaluje se z jedné strany na druhou, postupně se zvedá, leze, naučí se sedět a některé děti do jednoho roku i samy chodí. Rozvíjí se nejen pohybové, ale také řečové schopnosti a dítě se v rámci rodiny socializuje. Kolem jednoho roku už dokáže říkat jednoduchá slova (mama, baba, ham, mňam) a rozumí mnoha věcem, které mu říkáte.

Dítě je zcela závislé na rodičích, přejímá od nich jejich zvyky, návyky i zlozvyky. Aby se miminko zdárně vyvíjelo, potřebuje nejen uspokojit fyzické potřeby, ale také dostávat lásku a pozornost. I když ještě neumí mluvit, vnímá, co mu říkáte.

Nebojte se projevovat miminku lásku, jak jen to jde. Mazlete se, zpívejte mu, povídejte si s ním, chovejte jej a motivujte ho k tomu, aby se mohlo neustále rozvíjet.

Kojenec – mléčná strava je základ

V prvních měsících života dítě potřebuje převážně mléčnou stravu. Pije mateřské mléko od matky nebo dostává umělé kojenecké mléko. Postupně se přidávají příkrmy (obvykle od 6. měsíce věku) – jednotlivé druhy zeleniny, masa, ovoce, jogurty, pečivo a přílohy. V jednom roce už by dítě mělo mít stravu rozmanitou.

Kojení je nejrozšířenější a nejpřirozenější výživou dítěte. Mateřské mléko dá kojenci veškeré potřebné látky, které jsou pro jeho zdárný vývoj důležité. Ačkoliv má konstantní složení, mění se v průběhu dne a přesně kopíruje potřeby dítěte.

Kojenecké oblečení – nové, nebo z bazárku

Velmi častým tématem mezi maminkami kojenců je kojenecké oblečení. Děti v prvním roce života velmi rychle rostou a mění velikosti. Proto hodně maminek využívá možnost posílat oblečení dál prostřednictvím bazárků. A pokud raději kupujete svému děťátku nové oblečky, můžete je alespoň touto cestou poslat dál.

Na roli rodiče se nelze dopředu připravit, mnohé věci, které vás v prvním roce života dítěte potkají, budou nové. Popovídejte si o nich s ostatními maminkami na eMiminu v diskuzích. Ať už se jedná o stravu, nemoci, vývoj, koupání či výchovu, přečtěte si články i zkušenosti ostatních maminek, ve kterých můžete snadno najít odpovědi.

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu: