na přehled Encyklopedie

Jsem v tom! Typické příznaky těhotenství

Cítíte se tak nějak jinak? Možná, jste konečně „v tom“! Co patří mezi nejčastější příznaky těhotenství a jak otěhotnění potvrdíte?

První příznaky možného těhotenství se začínají objevovat zhruba dva týdny po úspěšném oplodnění vajíčka. Co mezi ně patří?

Citlivá prsa


Některé ženy pociťují krátce po početí miminka bolesti prsou, bolest bradavek a jejich napětí. Prsa mohou být oteklá a citlivá na dotek – podobně jako před menstruací. Dochází k tomu proto, že roste hladina těhotenských hormonů v organismu.

Nevolnosti a zvracení


Mazi první příznaky těhotenství patří také ranní nevolnosti (nemusí být pouze radnní, ale objevují se kdykoliv během dne), zvracení, nechuť k jídlu a úbytek na váze. Může se objevit i nadýmání., nafouknuté břicho a další potíže s trávicím cyklem. Tyto problémy pak ale často v dalším průběhu těhotenství obvykle mizí.

Změna vnímání chutí a vůní


Někdy se mohou tyto problémy otočit a těhotné mají naopak zvláštní chutě, kdy kombinují potraviny, které by společně normálně nekonzumovaly. Můžete také pociťovat citlivější čich a některé pachy, které vám dříve vůbec nevadily, vám začínají být naopak nepříjemné. I tady jsou na vině hormony, konkrétně estrogen, jehož hladina v těle se během počátku těhotenství rychle zvedá.

Únava


Pořád byste spala? Ráno se vám nechce z postele? Možná raději skočte pro těhotenský test. Za pocity vyčerpání může rychle rostoucí hladina hormonu progesteronu. Také únava ale postupně během těhotenství mizí.

Změny nálady


Rozbrečí vás reklama v televizi? Jste bez důvodu podrážděná, smutná, naštvaná a emoce s vámi jen lomcují? Není divu, těhotenství má na organismus zvýšené nároky, a tak ho změny nálady přirozeně doprovázejí už od prvních dnů.

Nutnost častějšího močení


Už žase musíte na malou? To proto, že s těhotenstvím vzrůstá množství krve a ostatních tekutin v organismu. Tento příznak těhotenství bohužel nemizí – později se totiž zvětšuje objem dělohy, který utlačuje močový měchýř.

Přečtěte si, jaké jsou další příznaky těhotenství v prvních dnech.

Vysoká bazální teplota


Snažíte se otěhotnět a měříte si bazální teplotu? Při otěhotnění teplota neklesne (nepřijde menstruace), ale začne se opět zvyšovat na teplotu okolo 37-37,2 °C. Pokud jsou tedy její hodnoty více než 18 dní zvýšené a nemění se, nejspíš jste opravdu těhotná.

Vynechání menstruace


Menstruace se v očekávaném termínu nedostavila? Pak je načase provést těhotenský test. Test zjistí přítomnost choriového gonadotropního hormonu (hCG) v krvi. Ten se ledvinami filtruje do moči, a takto se dá testy spolehlivě odhalit. Objevily se na těhotenském testu dvě čárky? Tak to se můžete pomalu začít těšit na miminko.

Neváhejte a objednejte se ke svému gynekologovi. Odebere vám krev a zjistí aktuální hodnotu hCG v krvi. Nebo může také použít vyšetření moči, kdy se hladina tohoto hormonu stanovuje v ní. Poté následuje ultrazvukové vyšetření.

Diskuze o tomto tématu:

Dobrý den.
U prvního těhotenství jsem neřešila nic, jak zjistit, že jsem těhotná - žádné bolesti, změny nálad, ani dokonce vynechání menstruace. Při prvním těhotenství jsem normálně 2 měsíce menstruovala a až při nedostání menstruace ve třetím měsíci jsem tedy navštívila gynekologii a tam mi bylo řečeno, že jsem v začátku třetího měsíce. Tak byl to šok celkem, ale i to se může stát, ne? A při druhém jsem měla bolesti prsou i vynechání menstruace, ale toto těhotenství se neobešlo bez potratu. Takže je možné, že žena může mít každé těhotenství jiné příznaky.

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Jsem v tom! Typické příznaky těhotenství"?