na přehled Encyklopedie

Co znamená slabá čárka na těhotenském testu?

Udělala jste si těhotenský test a objevila se na něm slabounká čárka? Nejspíš jste testovala příliš brzy, ale pravděpodobně jste těhotná.

Těhotenské testy s duchem... během testování další dny však postupně čárka sílí.

Proč vyšla slabá čárka?


Pozorujete na sobě příznaky těhotenství, udělala jste si těhotenský test a objevila se slabá testovací čárka (neboli duch). Když se po zaschnutí testu objeví náznak čárky, znamená to, že…

  • …testujete příliš brzy. Testy spolehlivě prokazují těhotenství až po vynechání očekávané menstruace. To znamená, že se vyplatí testovat nejdříve 5-6 týdnů po poslední menstruaci. Dříve je hladina těhotenského hormonu příliš slabá na to, aby ji test prokázal.
  • …výsledek odečítáte po uplynutí doby. V návodu každého testu najdete, za kolik minut se zobrazí výsledek, obvykle jde o 1-5 minut. Pokud na test podíváte za delší dobu, může se na něm ukázat slabounká testovací čárka, která ale nemusí značit těhotenství.
  • …jste použila méně kvalitní test. Ducha častěji ukazují proužkové těhotenské testy. Může to být způsobené i tím, že jsou levné, a proto nedočkavé ženy svádí k použití co nejdříve. Více v hesle Jaký druh těhotenského testu »

Barva slabé čárky na těhotenském testu


  • šedá, velmi slaboučká - Nejspíš jde o reakci testu na světlo, zřejmě nejste těhotná.
  • modrá, červená, fialová - Značí těhotenství, vypadá to nadějně! Udělejte si pro jistotu další test po 3-5 dnech. Pokud se zadařilo, testovací čárka bude jasnější.
  • rozpitá čárka - Záleží na síle čárky. Čím je silnější, tím je těhotenství pravděpodobná. Zopakujte test po 3-5 dnech.


Více v diskuzi Duch nebo rozpitá barva »

Jsem těhotná, když mi vyšla slabá testovací čárka?


Může jít o náznak těhotenství, ale také nemusí. Mnoho žen našlo těžko viditelnou čárku a byly těhotné. Pokud jste těhotná, čárka bude během následujících dnů postupně zesilovat. Další testování nemá smysl dříve než za 5-7 dní.

Návody v těhotenských testech se shodují, že testovací čárka by měla být maximálně o lehký odstín světlejší než kontrolní. Pozor však na falešně pozitivní testy, při kterých může vyjít slabá čárka. Více o tématu v hesle Falešně pozitivní těhotenský test »

Přečtěte si recenze, jaký těhotenský test vybrat.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Co znamená slabá čárka na těhotenském testu?"?