na přehled Encyklopedie

Zamlklé těhotenství: Jaké jsou příznaky a příčiny?

Zamlklý potrat označuje stav, kdy zárodek odumře (někdy se i uvolní od děložní stěny), ale tělo matky ho z dělohy nevypudí. Žena tedy okamžitě nepozná, že potratila. K zamlklému těhotenství může dojít v časné fázi těhotenství, a tak nemusí žena ani vědět, že byla těhotná.

Při potratu v časné fázi těhotenství se může plod zcela vstřebat. Nebo naopak vznikne vedle plodu krevní sraženina (periovulární hematom), kdy krev prostupuje i do plodových obalů. Celý útvar se většinou zakulacuje a nazývá se mola (krvavá mola, mola cruenta). Když tento útvar zůstane v děloze, dochází k částečnému fyziologickému odbourávaní sraženin a k částečnému prostupu vaziva. Vzniká tak později tuhá vazivová koule, která se označuje masitá mola (mola carnosa).

Příznaky zamlklého potratu


  • náhlé krvácení (po období bez menstruačního krvácení)
  • zvýšená únavnost či nechutenství
  • zvýšení teploty
  • bolesti v podbřišku
  • klesající hormon hCG tzn. slábne čárka na těhotenském testu

Někdy se žádné příznaky neobjevují a maminka nepozná, že šlo o zamlklý potrat. Upozorní ji až gynekolog na ultrazvukovém vyšetření, kdy například nenajde srdeční akci miminka. Hladinu hCG ještě může zkontrolovat krevními testy.

Revize dělohy

Revize dělohy po zamlklém potratu odstraní nevstřebané zbytky tkáně. Odstranit se musí vzniklé moly.

Po zákroku dodržuje žena šestinedělí po potratu. Kdy je vhodné otěhotnět, vám zodpoví lékař. Většinou se doporučuje další snažení po třech až šesti menstruacích.

Zamlklý potrat - zkušenosti z diskuzí

peggy.sl píše: „Určitě to dobře dopadne. Moje sestřenice měla čtyři zamlklé těhotenství. Po tom posledním si řekla, že už na to prdí a další trauma zažívat nebude -vždy byla na IVF, pustili děti z hlavy a za půl roku otěhotněla ani nevěděla jak a přirozeně. Před měsícem se jim narodil kluk jako buk, měl skoro pět kilo.“

Anonymní píše: „Myslím si, že je dobré nechat to odpočinout, brala jsem vitamíny a snažila se žít zdravě. Jakmile jsme mohli, tak šup na to a hned se nám to povedlo a všechno bylo naprosto v pořádku. Před pár dny našemu zlatíčku byl už rok. To první se nepovedlo, protože jsme na to šli moc brzo po mé gynekologické operaci, takže si myslím, že se vyplatí počkat.“

Opakované zamlklé těhotenství

Poradna pro otázky neplodnosti a reprodukční medicíny odpovídá na dotazy, které řeší asistovanou reprodukci i opakované potraty.

Dotaz Opakovaný zamlklý potrat odpovídá MUDr.Kateřina Veselá: „Tuto situaci samozřejmě řeší darování vajíčka, ale také, pokud má žena ještě dostatek svých vajíček, je možné použít techniku preimaplantačního genetického screeningu. Ten se v souvislosti s mimotělním oplozením provede a embrya, která vzniknou oplození ajíčka partnerky pomocí spermatu parntera, se geneticky vyšetří.“

Diskuse o tomto tématu:

Prvú dcéru som počala aj donosila úplne v poriadku, ale potom ma čakalo 11 mizerných rokov pokusov a neúspechov - najprv som nemohla otehotnieť, potom sa to podarilo, ale 4× som potratila, v 8., 12., 24. a opäť 8. týždni. Zakaždým šlo o odumretie plodu. Bola som na dne. Napokon sme sa úplne prestali usilovať, že veď aspoň jedno dieťa máme, no a po dvoch mesiacoch, keď som nedostala menštruáciu, si ma môj lekár rovno po vyšetrení s podozrením na tehotenstvo nechal v nemocnici (veci mi doniesol manžel), 3 mesiace som si tam poležala a lekári sledovali ozvy a celkové prospievanie dieťaťa, zvyšok až do pôrodu som ležala doma a teraz už má syn 23 rokov. Ten tretí potrat bol najhorší, lebo dieťa sa už hýbalo a keď zomrelo, musela som ho riadne „porodiť“, po nociach som nemohla spávať, len som plakala, ale z vlastnej skúsenosti radím, snažte sa zahnať smútok čo najskôr, ak to pôjde. Ja som sa s pribúdajúcimi potratmi aj rokmi čoraz viac nervovala a zrejme aj to prispelo k tomu, že som nemohla otehotnieť. Až keď sme s manželom nad „plánovaným rodičovstvom“ po 11 rokoch mávli rukou a milovali sa konečne pre radosť, nie preto, aby som si v menštruačnom kalendári mohla urobiť povinný krížik, vtedy zo mňa opadol stres a podarilo sa to. Ale pamätám sa na tú bolesť, tak vám všetkým, vrátane mojej dcéry, držím palce. Dnes mi s plačom oznámila, že jej lekár povedal, že sa jej bábätko, o ktorom sme my ešte ani nevedeli, asi prestalo vyvíjať a že asi ide o zamĺknutý potrat…

npavla
05.10.15 18:06

Mé těhotenství trvalo 8 týdnů od početí, dle lékaře a poslední menstruace 11+4. Hned o začátku těhotenství mě paní doktorka bedlivě sledovala, každý týden krev a každý týden ultrazvukové vyšetření. Jsme starší a začala jsem se stresovat s každým příchodem do poradny. Už v čekárně se mi zvyšoval tlak. ak jsem se dostala ještě do většího stresu, který byl spojený s mojí prací, audity a kontroly z úřadů, do toho mi vykradli obchod. Takže myslím, že stres hodně zapříčinil časný potrat. Protože jsem těhotenství neplánovala, nebyla jsem ani na něj připravená. To, že jsem těhotná, jsem sice ráda přijala, ale myslím, že je v dnešní době velmi důležitá příprava na těhotenství. Užívat vitamíny a kyselinu listovou by mělo být samozřejmostí. Informace o těhotenství jsem začala sbírat, až když jsem byla těhotná. Uvědomuji si, že je to pozdě. Jestli se mi ještě poštěstí a otěhotním, nepůjdu hned do poradny, stresovalo mě to. Půjdu až za 2 měsíce. Příznaky už poznám a jsou rozeznatelné od běžného života bez gravidity. Pokud těhotenství zase samo se ukončí, je to také poznatelné. Prsa přestanou bolet, podbřišek se uklidní a nic nepíchá. Kontrola testíku je i po nevypuzeném potratu pozitivní. I po něm jednotky klesají pomalu několik dní i týdnů.

Ahoj holky, je to dva dny, co jsem si šla na gynekologii pro těhu průkazku a odcházela bez ní a s pláčem. Byla jsem asi v 9. tt a pan doktor mi mezi řečí, úplně klidně řekl, že se plod nevyvíjí a že se jedná o odumřelé těhotenství. Pořád si říkám, že je dobře, se to stalo na začátku, když to ještě ani nevypadalo jako človíček, ale stejně to bolí. Zítra jdu na odběry a musím se objednat na revizi. Když jsem jela ubrečená z kontroly domů, hrála v rádiu zrovna písnička Čo bolí, to prebolí… Doufám, že mají pravdu. :-)

Doma máme skoro dvouletého zdravého chlapečka a já se tak těšila, že mu přibude parťák. Doufám, že se nám to, až budeme moct, podaří co nejdřív a bude to mít šťastnější konec.
Všem vám moc a moc držím palečky, ať všechno dobře dopadne dobře! Sama vím, jaké to je prodělat bezproblémové těhotenství i porod, o to víc mě to teď nejspíš překvapilo.
Mějte se, holky, a držte se!

Dnes jsem byla na kontrole v 9. tt a paní doktorka s vážnou tváří řekla, že má pro mě špatnou zprávu, že plod se přestal vyvíjet a odumřel. Byla velice milá a snažila se mi to vysvětlit, že se to stává a že je to normální a není se čeho bát, že to příště vyjde.

Prakticky jsme se s manželem ani moc nesnažili, bylo to na první pokus, akorát jsem týden potom dostala silné bolesti břicha a v boku a dostala jsem Gyrablock na zánět močových cest. TěhoTest mi vyšel negativně, tak jsem nepočítala s těhotenstvím, byla jsem i na rentgenu, měli podezření na ledvinové kameny nebo horší věci… Po dobrání antibiotik jsem zjistila, že mi nepřišla menstruace, bolí mě podbřišek a prsa a - jsem těhotná.

Ještě to vypadalo hezky, na utz 5. tt v pohodě, doktorka říkala, že jak to přežilo ty antibiotika, tak že už to zvládne všechno… Řekli jsme to rodičům a doufali. Ale moje pocity, že ty antibiotika nebyla asi úplně to pravé na začátek, se vyplnily dneska. Žádné srdíčko, žádný černobílý obrázek. Prázdno. Pobrečela jsem si…

Beru to prakticky, je lepší, když to skončí takhle, než kdyby se narodilo nemocné mimi. Ale je to takový divný pocit. Ještě mám jít do nemocnice na revizi, uvažuji, jestli doktory nepoprosit, jestli to nejde nechat odejít přirozeně. Uvidíme.

Pokemon
19.09.14 21:10

Rozhodla jsem se, že se s vámi podělím o svou životní zkušenost. Psalo se září 2013. Já :-)otěhotněla při prvním snažení. Ještě před pozitivním testem ke konci října jsem věděla, že jsem těhotná. Moc jsme se na miminko těšili. Můj lékař neměl v ordinaci ultrazvuk. Vyšetřil mě vaginálně a konstatoval, že to na těhotenství nevypadá, že děloha je málo prokrvená. Šla jsem na krev, kde se potvrdilo z hcg, že těhotná jsem, ale hladina hormonů byla nízká. Měla jsem týden čekat, co se bude dít. Uplynulý dva dny a já měla pocit, jako když mám zánět močových cest za další dva dny jsem začala trochu krvácet. Zpanikařila jsem a už jsme jeli do nemocnice. Kde lékař na ult nemohl plod najít, byla jsem cca v 6tt. Z krve opět tehu potvrzeno. V tu chvíli už jsem věděla, že je to konec, ale navíc jsem se bála, že se jedna o mimoděložní těhotenství. Přes víkend jsem ležela v nemocnici. V pondělí se potvrdilo, že tehu je v děloze. Ještě den jsem byla na revizi.

Samozřejmě jsek si kladla otázky proč, proč já, jestli se to bude opakovat atd. Nikdo mi neuměl odpověď.

Doporučení zněla čekat tři měsíce do dalšího snažení, ale i že stačí dva měsíce, resp. dvě menstruace. Jedna po zákroku a druhá kontrolní. Dodržela jsem všechny zásady šestinedělí. Hlavně žádný sex a pořádně vše zahojit. Pila jsem hodně kontryhelový čaj. Doma jsem byla jen týden, abych se neutápěla v sebelítosti. Práce mi pomohla, ale i partner. Byl skvělý. Je důležité mít se o koho popřít a myslet spíše pozitivně. Lehko se řekne, hůře udělá, ale je to důležité!

4. 11. 2013 jsem byla na zákroku. Menstruaci jsem dostala přesně 2.12. a 15.12. skončilo šestinedělí. Bylo první tulituli, nechráněné. Neměla jsem mít ještě ovulaci. Během Vánoc jsem měla zvláštní pocit. 26.12. jsem si udělala test. Neskutečné …pozitivní. :-) Radost byla veliká, ale strach také. Bylo to neúmyslně a neplánované. Chtěli jsme ještě měsíc počkat.

2.1. doktorka potvrdila výsledek testu a za další týden už nám srdíčko bílo jako zvon a já výrazně uklidnila. Takhle daleko jsme se v říjnu nedostali. V prvním trimestru jsem brala utrogestan na podporu těhu. Celé tehotentstvi proběhlo úplně ukázkové. Špatně mi nebylo. Miminku se dařilo. Porodila jsem v termínu a bez komplikací. Nyní chovám v náručí svého 12denního syna.

Tento příspěvek jsem se rozhodla napsat již v těhotenství. Že když vše dobře dopadne, podělím se se ženami, které prošly podobnou situaci o zkušenost. Snad vám tento příspěvek dodá odvahu zkusit to znovu, až se budete cítit v pohodě fyzicky i psychicky. Všem moc držím palce, aby vše dobře dopadlo.

Ahoj děvčata. Je to asi hodina co jsem se vrátila z nemocnice. V 7:00 jsem byla objednaná na genetiku. Byla jsem v pohodě a snažila se nenervovat. Mimi prospívalo tak, jak má, a já blázen začala už nakupovat věci. Když mi paní doktorka začala dělat ultrazvuk, tak jsem začala mít divný pocit, protože jsem neviděla srdíčko. Pak mi řekla, že mimi tam sice je, ale bohužel mrtvé. Je mi 38, syn má 15, toto miminko bylo tak vymodlené. Bohužel, v pondělí jdu na revizi a pak snad další pokus. Držte mi palce. Já na vás všechny taky myslím.

kiki18
23.07.14 10:48

Na ten den nikdy nezapomenu. Bylo to přesně 18.2., kdy jsem přišla o Naše Mimi. :-( A to jsem jen malinko začala špinit krvi. Vůbec nás nenapadlo, že se něco takového může stát. Právě jsem tak četla, že v těhu se i špiní. Nám to přece nedalo a jeli jsme na pohotovost - tam mi oznámili, že naše miminko už je mrtvé 14 dní. Přišla jsem o mimi v 8. týdnu.

V ten moment jsem myslela, že můj život už teď bude k ničemu a že žít už dál nemá cenu. Tak moc jsme se na to naše miminko těšili. Ta bolest! Bezmocnost, smutek je opravdu strašný! Dodám, že jsem byla na pokoji ve Špitále s maminama a dítkama na pokoji - to bylo ještě nehoráznější bolest! Nepřeju nikomu! Do teď se z toho nemůžu dostat. Uplynulo už pár měsíců a to trápení a smutek nepolevuje. :-(

michaelamiku
15.07.14 21:34

Můj první zamlklý potrat proběhl minulý rok v březnu v 8.tt, žádné srdíčko nebilo. Druhý zamlklý potrat proběhl teď v červenci po dlouhém snažení. Za pomoci Utrogestanu, kyseliny listové a Nosifolu. První kontrola v 5.tt., potom v 8.tt. Krásně bilo srdíčko a podobalo se to konečně miminku, takže jsem byla šťastná, že se vyvíjí. Bohužel sprcha přišla v 11+2 - slabě jsem zakrvácela, nedalo mi to a druhý den jsem jela k doktorce. No bohužel mimísek se přestal vyvíjet 8+5. Důvod zatím neznám, na výsledky čekám. Jen, co mi doktorka řekla, bylo: „Vidím cysty kolem pupečníku.“

No doufám, že do třetice to vyjde. Tímto nechci holky, co to zažily, jen jednou a na druhé dvě čárky čekají, strašit. Jen se chci podělit o moji zkušenost… A chci taky myslet na to, co bude a že teď už snad (potom, co se zjistí snad nějaký důvod) to bude probíhat bez problémů.

Ahoj všem, dnes ráno jsem se vrátila z nemocnice - diagnóza zamlklý potrat v 11. týdnu těhotenství. Od 8. týdne jsem začala špinit, na ultrazvuku 2,5 cm miminko, hlavička, tělíčko, bijící srdíčko. Dostala jsem Cyklo 3 fort a po 7 dnech úplně přestala špinit. Po 3 týdnech jsem si měla přijít pro těhotenskou průkazku a odběry krve, ale 2 dny před tím jsem opět začala špinit. Pro jistotu a trošku z malé nervozity mě v neděli dovezl manžel na pohotovost, kde lékařka na ultrazvuku viděla plod odpovídající 8. týdnu. Prý se vývoj zastavil a plod nevykazuje srdeční akci. Ještě ten večer jsem šla na sál. Kompletní kyretáž dělohy. Po narkóze pláč a totální zmatek v hlavě, co se vlastně vůbec stalo. Ošetřující lékař na pooperačním pokoji se ke mně sklonil a říká: Nebojte, čas všechno zahojí. Nejvíce mi však pomohly zkušenosti vás všech, kteří to máte také za sebou. Fyzicky je výkon naprosto v klidu, ale moc moc to bolí psychicky. Vždycky jsem si říkala, že příroda je mocná čarodějka a než mít postižené dítě, tak to raději 100× potratit, ale jak se vás to osobně dotkne, hodně to bolí u srdíčka. Přeji všem, aby se drželi a podařilo se miminko na další pokus.

29.4. mi gynekolog potvrdil, že jsem v 7.týdnu těhotenství. Dal mi poslechnout srdíčko. Byla jsem šťastná jak blecha. Miminko jsme moc chtěli. Za necelý měsíc jsem měla jít znovu na kontrolu. Minulý víkend jsem začala špinit. Neváhali jsme a jeli do nemocnice. Tam přišla studená sprcha. Miminko se přestalo vyvíjet. Přes dva týdny jsem ho nosila mrtvý v sobě. Strašně moc to bolí. Když mě budili, první moje otázka byla „Kde je moje miminko?“. Tak moc jsem z toho byla mimo. Teď mě čeká 6 týdnu bez sexu a dva měsíce od zákroku se můžeme snažit znova. Doufám, že se dočkáme brzy a už se to nebude opakovat. Další takovou bolest už bych asi nezvládla.

Pavlásek22
16.03.14 08:08

Ahoj holky. Dnes je to 5. den, co jsem po revizi dělohy. Byla jsem v 9. tt. Prý to byl zamlký potrat. Sotva jsem zjistila, že jsem těhotná, přišlo tohle- :-( Začala jsem slabě krvácet, tak jsme na nic nečekali a jeli do nemocnice. Tam udělali utz a řekli, že plod tam je, ale není srdeční akce, která už by měla být v 6. týdnu vidět. Bolesti jsem neměla. Po utz a prohlídce jsem začala krvácet o trochu víc, ale bolesti nebyly, což mě trochu uklidňovalo. Nasadili mi udržovací léčbu a čekali, co se bude dít. Druhý den utz (vaginálně). Opět stejné, bez srdeční akce. Hodinu na to jsem začala krvácet silněji a bohužel se přidaly, mně už známé, bolesti v podbřišku. To už jsem věděla, že ztrácím svého mimíska. :'( V neustávajících bolestech jsem šla na wc, kde ze mě doslova vyplul kousek čehosi. Věděla jsem, že jsem právě přišla o dítě. Druhý den mě čekala revize a dny plné bolesti a smutku.

Ahoj všem ženám. Po 4 měsících snažení jsem objevila na 5 testech 2 čárky. Jednoho dne, v 7.tt, na pohotovosti mi oznámili příčinu lehkého špinění - hematom a hrozící potrat. Brala jsem podpůrné léky, srdíčko ještě dále tlouklo. Tlouklo i 2 týdny poté. Pak se někdy zastavilo a včera jsem byla na sále na revizi. Jsem jak opařená, před sebou prázdné dny a čekání, kdy budeme moci opět začít. To bude naděje, která mě možná trochu zvedne.

Je mi 33 let a konečně se nám s manželem podařilo počít. V sedmém týdnu, podle PM jsem byla na prvním ultrazvuku, kde se těhotenství potvrdilo, dokonce jsem viděla, jak tomu maličkému zárodečku tluče srdíčko. Podle velikosti mi lékař řekl, že jsem teprve pátý týden a mám tedy přijít za tři týdny na další kontrolu a pro těhotenský průkaz. Moc jsem se těšila. Přišla jsem tam 21.9.2011 a po kontrole na ultrazvuku lékař zjistil, že jsem v šestém týdnu potratila a je nutná revize. Krve by se ve mě v tu chvíli nedořezal, tak strašně jsem se těšila. Se zprávou v ruce jsem odjela do Thomajerovy nemocnice, kde mě hned na pátek objednali a výkon provedli. Není se vůbec čeho bát. Zákrok se dělá v celkové kráťoučké narkoze a jediná bolest po výkonu je jako před menstruací, ale ještě menší. Dnes je sobota, jsem po výkonu doma a musím dodržet šestinedělí. Všichni doktoři říkají, že další těhotenství je většinou v pořádku a že za tři měsíce se do toho máme s manželem znovu pustit, takže už teď se těším. A to je taky to, co mi psychicky hrozně pomáhá - lexaurin, meduňka a naděje, že příště už to bude v pořádku. Holky, které z vás se to stane, myslete dopředu, na to hezký, co vás čeká dál, jinak je to hrozně na palici. Všem vám držím pěstičky, i sobě. Lenka

detimoje
23.07.10 16:15

Je to tak 14 dní, co jsem byla na interrupci. Dělala jsem si tři těhotenský testy a byly pozitivní, měla jsem bolesti v podbřišku, tak jsem šla do nemocnice. Tam mi dělali ultrazvuk a řekli mi, že to je zamlklý potrat a už to je delší dobu. Tak jsem si oběhla vyšetření a pak nástup do nemocnice. Byla jsem v sedmém týdnu a není to moc příjemný, když vám řeknou, že máte v sobě mrtvý plod. Jsem matka už dvou děti a vím, co to s člověkem udělá. Musíte si najít někoho a promluvit si, jinak vás to bude žrát dlouho.

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Zamlklé těhotenství: Jaké jsou příznaky a příčiny?"?