Zamlklé těhotenství: Jaké jsou příznaky a příčiny?

Těhotenství je křehké, a to hlavně v jeho počátku. Zamlklý potrat označuje stav, kdy zárodek v děloze odumře, ale tělo matky ho nevypudí. Žena tedy nepozná, že potratila. Proč tomu tak je? A dá se mu nějak zabránit?

Zamlklé těhotenství bývá nečekané. Zdroj: CanvaZamlklé těhotenství bývá nečekané. Zdroj: Canva

Zamlklé těhotenství: Skryté nebezpečí

Vzhledem k tomu, že při zamlklém těhotenství nedochází ke krvácení a bolestem, žena tak ve většině případů vůbec nepozná, že je něco špatně. Na smutný fakt se mnohdy přijde až při vyšetření u lékaře. Do jisté míry je proto zamlklý potrat psychicky mnohem náročnější než potrat samovolný. Dostavuje se tak šok, pocity nespravedlnosti, neschopnost uvěřit, že těhotenství je u konce a naděje, že se lékař spletl.

Jaké jsou příčiny zamlklého těhotenství?

Možných příčin je mnoho:

 • Nejčastěji se jedná o špatně se vyvíjející nebo nesprávně zahnízděné plodové vejce v děloze.
 • Příčiny mohou být i vnější – rentgenové záření, toxické látky nebo léky.
 • Mohou za ním stát také hormonální poruchy, problémy se štítnou žlázou, poruchy srážlivosti krve, imunologické problémy, vrozené nebo získané anomálie dělohy.
 • Za špatným koncem těhotenství mohou být také různé nemoci a infekce.

Co zvyšuje jeho pravděpodobnost?

Zamlklé těhotenství může potkat doslova každou ženu. Existují však určité ukazatele, které mohou pravděpodobnost, že vás to potká lehce zvyšovat.

Jde zejména o:

 • těhotenství, kdy jsou oba rodiče vyššího věku
 • chronické nemoci na straně rodičky
 • užívání léků, které se v těhotenství nedoporučují
 • vícečetná těhotenství
 • požívání toxických látek a drog, alkohol a cigarety nevyjímaje

Důležité je vědět, že nenesete žádnou vinu. Nemůžete za to, co se stalo. Rozhodně jste to nemohla nijak způsobit.

O zamlklém těhotenství většinou informuje ženu až lékař. Zdroj: CanvaO zamlklém těhotenství většinou informuje ženu až lékař. Zdroj: Canva

Diagnózu potvrdí až lékař

Ve většině případů je tento problém zjištěn až během vaginálního ultrazvuku při běžném vyšetření u gynekologa, kde je odhaleno, že plodu chybí srdeční akce. Ta by měla být znatelná a na ultrazvuku viditelná mezi 6. a 7. týdnem těhotenství. Při zamlklém těhotenství totiž:

 • srdíčko nezačne embryu tlouct vůbec,
 • nebo je tlukot srdíčka zaznamenán během prvních vyšetření, ale později jej už lékař nenalezne.

Jak dlouho se budu bát?

„Během prvního trimestru se může stát cokoliv.“ – to je pravdivé tvrzení. Ve většině případů těhotenství zamlkne právě během prvního trimestru. Vyloučeno sice není ani v pozdějších fázích těhotenství, ale pravděpodobnost je naštěstí poměrně malá. Zkušenosti s tím mají i uživatelky v diskuzích, jako třeba Koty: „Všeobecně se říká, že do konce prvního trimestru se může stát cokoliv. Ale stejně tak se může stát cokoliv i v druhém či třetím. Každopádně první trimestr je nejrizikovější, přesto pokud je screening v pořádku, dál bych se už nestresovala.“

Uživatelky eMimina si tím také prošly. Jejich zkušenosti i povzbuzení najdete v diskuzi o zamlklém těhotenství >>

Najděte podporu online a přečtěte si zkušenosti žen, které prošly něčím podobným. Zdroj: CanvaNajděte podporu online a přečtěte si zkušenosti žen, které prošly něčím podobným. Zdroj: Canva

Neprosperující těhotenství aneb Jak to poznám?

Jedním velkým příznakem je to, že vlastně žádné příznaky konce těhotenství žena nepociťuje. Většina žen tak nemá nejmenší tušení, že je něco špatně a šok přichází až při kontrole u lékaře. Přesto některé ženy udávají, že přeci jenom nějaké příznaky měly a navíc se dostavilo tušení, že je něco špatně.

Co může teoreticky na zamlklé těhotenství upozornit?

 • Vymizení těhotenských příznaků (konec nevolnosti, prsa přestávají být citlivá, nevadí pachy atd.).
 • Slábnoucí čárka na těhotenském testu. Při zamlklém těhotenství hormon hCG nestoupá, ale naopak začne klesat.
 • Hodně žen udává, že měly intenzivní pocit, že je něco v nepořádku. Nedokázaly ale konkretizovat své nutkavé myšlenky.

Nepátrejte po tom, proč vás to potkalo

Jestli se vám tato nelehká událost stala jednou, po příčinách nepátrejte. Lékaři se shodují, že mnohdy jde skutečně o náhodu, jakýsi „výběr přírody“. Těžko se tento fakt přijímá, ale je to tak. Velmi často se jedná prostě o shodu náhod, přičemž další těhotenství už bude pravděpodobně probíhat bez problémů a žena se dočká vytouženého potomka. Lékaři po možných příčinách pátrají až v případě, kdy jde o opakovaný potrat nebo zamlklé těhotenství.

O své zkušenosti se špatným koncem těhotenství se dělíte také v deníčcích. Přečtěte si třeba ten od uživatelky Denina01 »

Snažte se dalšího těhotenství nebát. Nikde není psáno, že se zamlklé těhotenství bude opakovat. Zdroj: CanvaSnažte se dalšího těhotenství nebát. Nikde není psáno, že se zamlklé těhotenství bude opakovat. Zdroj: Canva

Revize dělohy: Zákrok, který se zdá nutností

Revize dělohy je krátký zákrok, který trvá asi 20 minut a je prováděn v celkové anestezii. Během něj je provedeno odsátí veškerého obsahu dutiny děložní. Revize se většinou provádějí v rámci jednodenní hospitalizace v ambulantním režimu – tedy ráno přijdete a po výkonu zhruba za 2-3 hodiny odcházíte domů.

Ve výjimečných případech může po zákroku dojít ke komplikacím, jako jsou infekce, nebo retence zbytků po potratu spojené s krvácením. Velmi vzácně může dojít k poranění orgánů, nervů a cév v blízkosti dělohy nebo například embolii… Zákroku ale není třeba se bát!

Většina lékařů vás při zjištění zamlklého těhotenství automaticky pošle na revizi dělohy, protože vyčkávání na samovolný odchod plodu s sebou také nese jistá zdravotní rizika, která není radno podceňovat. Přesto pokud jde o těhotenství do 12. týdne, lze chvíli vyčkat, zda si s problémem tělo neporadí samo. Lékaři v porodnici v některých případech předepisují léky, které zvyšují kontrakční aktivitu dělohy. Výhodou této varianty je, že lze otěhotnět hned v následujícím cyklu, není totiž třeba dodržovat šestinedělí, jako je tomu v případě, kdy je provedena kyretáž dělohy.

Ráno nástup. Papíry, kontrola na utz, převlečení do andělíčka. Čekání než bude volný sál. Došla jsem si tam. Narkóza. Zákrok na asi 10 minut. Probuzení při cestě ze sálu. Po dvou hodinách na pokoji jsem mohla jít s doprovodem domů. Nebolelo nic. Krvácení ani nebylo spíš špinění.

Šestinedělí jako po porodu

Po kyretáži dělohy je normální špinění nebo slabé krvácení, které trvá zhruba týden až dva. Pokud dojde k silnému krvácení, navštivte lékaře! Organismus má během šestinedělí čas na regeneraci. Zásady jak se chovat jsou podobné jako po porodu, protože existuje riziko zavlečení infekce. „Režim šestinedělí je specifický tím, že nic nepatří do pochvy - tedy bez sexu, bez tampónů, bez koupání ve vaně či bazénech. Dnes se doporučuje držet tento režim do první menstruace po zákroku, dále to postrádá smysl,“ vysvětluje MUDr. Škultéty.

Jak se tedy chovat:

 • Volte raději sprchu než koupel.
 • Vydržte pár týdnů bez pohlavního styku.
 • Dodržujte zvýšenou intimní hygienu.
 • Nezvedejte žádná těžká břemena.
 • Omezte fyzickou aktivitu – sport a cvičení.
 • Rozhodně nechoďte do veřejných bazénů.
Svěřte se kamarádce nebo blízkým. Zdroj: CanvaSvěřte se kamarádce nebo blízkým. Zdroj: Canva

Šestinedělí využijte k posílení psychiky

Období rekonvalescence využijte i k psychické regeneraci. To, co vás potkalo, je traumatizující zkušenost, která celkem logicky zanechá na vaší psychice šrámy. Každá žena prožívá tento nečekaný a smutný konec těhotenství jinak. Smutek, vztek, beznaděj, lítost… Jakákoliv emoce je v pořádku. Nepotlačujte v sobě nic z toho, co cítíte. Mějte stále na paměti, že dřív nebo později se budete zase smát. Pomůže vám partner, rodina, kamarádky, ale pomoci mohou i neznámé ženy, které právě prožívají to samé, co vy.

Zkuste je najít u nás na eMiminu jako to udělala uživatelka Andík333: „Nebrala jsem telefony, protože jsem o tom neuměla mluvit. Jen psát mi nedělalo problémy. Holkám v práci jsem to napsala mailem. A pak jsem objevila eMimino a snažila se zapadnout do nějaké diskuze. Emimino se stalo mým druhým domovem, je to moje virtuální spojení s těhotenstvím a tím, že tady o tom mluvím, tak mám pocit, že jsem tomu blíž. Naskočila mi zase bojovná nálada, těším se na další těhotenství neskutečně a věřím, že to brzy vyjde. Mám za sebou tuhle smutnou zkušenost, která ale způsobila to, že si toho dalšího těhotenství budu tak strašně moc vážit!“ Diskuse jsou tu pro vás!

V diskusní kategorii Těhotenství se špatným koncem je nejedna diskuse na téma zamlklé těhotenství. Založit si můžete ale i vlastní. A klidně anonymně.

Kdy znovu otěhotnět?

Na otázku, kdy je vhodné po zamlklém těhotenství znovu přijít do jiného stavu, vám odpoví lékař. Obecně lze říci, že doporučováno je otěhotnět po třech až šesti proběhlých menstruačních cyklech.

Někdy je pro ženu velmi těžké na další těhotenství čekat. Některé se rozhodnou riskovat a pokouší se do jiného stavu přijít hned po skončení šestinedělí. Toto ale lékaři nedoporučují. Děloha potřebuje nějaký čas na regeneraci, stejně jako celý organismus ženy a nakonec i její psychika… Proto, je-li to pro vás alespoň trochu možné, vyčkejte po zamlklém těhotenství na ten správný čas. Jak se říká: „Miminko si k vám cestu nakonec najde!“

Bude se zamlklé těhotenství opakovat?

Pravděpodobně se vám to již více nestane. Opakované zamlklé těhotenství je rozhodně důvod k vyhledání lékaře. Ten může provést sérii vyšetření – genetické vyšetření, eventuálně vyšetření imunologické, rozbor krve a další. Vyšetření mohou, ale také nemusí, odhalit příčinu těhotenských nezdarů. V návaznosti na to mohou lékaři eventuálně přistoupit k opatřením, která riziko dalšího opakování zamlklého těhotenství (nebo potratu) významně sníží.

Smutek odejde s dalším těhotenstvím. Zdroj: CanvaSmutek odejde s dalším těhotenstvím. Zdroj: Canva

„Riziko opakování zamlklého těhotenství není velké,“ říká gynekolog MUDr. Škultéty

Kdy nejčastěji těhotenství zamlkne? Je nějaký moment, kdy si žena může říct: „Tak dobrý, teď už se mi to nestane.“?

K zamlklému těhotenství nejčastěji dochází v průběhu prvního trimestru. Riziko zamlklého těhotenství klesá postupně s narůstajícími týdny těhotenství, po 12. týdnu těhotenství jej pozorujeme málokdy. Většina zamlklých těhotenství se tedy odehrává mezi 6.-11. týdnem těhotenství.

Známe příčiny zamlklého těhotenství? Může žena vůbec udělat něco, aby ji to nepotkalo?

Bohužel se nedá nijak předejít tomu, aby došlo k zamlklému potratu (nebo-li missed abortion). Možných příčin se v literatuře udává spousta, na druhou stranu z klinické praxe víme, že „viník“ se často nenajde. Nejčastější příčinou bývá genetická abnormalita, kdy nedojde ke správnému spojení vajíčka a spermie. Abnormálně geneticky vybavené embryo se pak ve většině případů samo přestane vyvíjet.

Jaká je pravděpodobnost, že se bude zamlklé těhotenství opakovat?

Riziko opakování zamlklého těhotenství je relativně malé. Statistika říká, že podruhé potratí nízké procento žen. Proto říkám svým pacientkám, že je naopak mnohem větší šance, že to napodruhé vyjde než napoprvé. Nicméně v posledních letech dochází k zvyšování průměrného věku žen, které se rozhodnou otěhotnět, a tak vidíme nárůst počtu samovolných nebo zamlklých potratů.

Kdy žena absolvuje komplexnější vyšetření? Jedno zamlklé těhotenství – předpokládám – důvodem pro nějaké kompletní vyšetření není… Ale kolik neúspěšných těhotenství je již důvodem k zevrubnému vyšetření? Jaká jsou základní vyšetření, která se v tu chvíli dělají?

Ještě před 13 lety, když jsem začal pracovat jako gynekolog-porodník, se za počet potratů vedoucí k podrobnému vyšetření páru, braly tři potraty. Tím, jak nám stárne těhotenská populace, tak se změnila definice opakovaného (habituálního) potrácení a dnes vyšetřujeme pár po dvou potratech. Začíná se genetickým vyšetřením, hematologickým vyšetřením, standardem se stalo imunologické vyšetření. Bohužel většina párů si z těchto vyšetření neodnese odpověď na to, proč se to stalo, protože se nenajde žádná patologie.

Hodně žen nechce podstoupit revizi dělohy s argumentem, že chtějí přirozený potrat. Také nechtějí čekat x cyklů a přejí si znovu otěhotnět co nejrychleji. Můžete vy jako doktor vůbec nabídnout nějakou pomoc v takovémto případě?

Čím mladší těhotenství je, tím spíše se děloha sama vyčistí a dojde ke spontánnímu kompletnímu potratu. Já svým pacientkám, pokud dojde k potratu do 8. týdne, doporučuji počkat týden dva, jestli si s tím příroda sama neporadí. Pokud zamlklé těhotenství zjistíme po 8. týdnu těhotenství, tak je šance na kompletní spontánní vyčištění, bez rizika silného krvácení či bolestí, relativně malá a lepší je pak rovnou provést revizi dutiny děložní v celkové anestezii. Dnes se postupně zavádí do širší praxe farmakologicky vyvolaný potrat a žena si na některých pracovištích může vybrat, jestli podstoupí „čištění“ dělohy instrumentální či farmakologické.

Kdy byste doporučoval opět otěhotnět po zamlklém těhotenství?

Po spontánním potratu lze prakticky otěhotnět následující cyklus, není potřeba držet „šestinedělí“, nicméně je to zatíženo vyšším rizikem opakováním potratu. Po revizi dutiny děložní doporučuji vyčkat alespoň jeden, ale spíše dva menstruační cykly a pak se lze znovu snažit. Delší čekání nevede k lepším výsledkům, pokud pochopitelně vše proběhlo bez komplikací.

Heslo odborně zaštiťuje:

Gynekolog
18.2.21 15:43

MUDr. Jiří Škultéty své znalosti a praxi získal prací na gynekologicko-porodnické klinice ve Fakultní nemocnici v Motole, kde se zaměřoval na obecnou gynekologii, mamologii a gynekologickou operativu. V roce 2013 složil atestaci v oboru a v září 2015 otevřel privátní gynekologickou ambulanci. Ambulance je moderně vybavena a řeší komplexní spektrum gynekologie, včetně těhotenské poradny. S klinikou pan doktor Škultéty udržuje kontakt v rámci malého úvazku, 1× týdně provádí výkony v rámci jednodenní chirurgie v celkové anestezii.

www.jstmedical.cz

FAQ

Co je zamlklé těhotenství?

Stav, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet, ale žena nepociťuje žádné příznaky neprosperujícího těhotenství.

Jaké jsou příznaky zamlklého těhotenství?

Většinou žádné. Proto je také stav nazýván zamlklé těhotenství a je tím odlišen od klasického spontánního potratu.

Jak se na zamlklé těhotenství přijde?

Většinou je odhaleno až během běžného vyšetření v těhotenství, kdy ho lékař odhalí při ultrazvukovém vyšetření. Případně na něj může upozornit nízká hladina hCG při běžném vyšetření krve v těhotenství.

Kdy může žena po zamlklém těhotenství otěhotnět?

Obecně lékaři doporučují počkat 3-6 menstruačních cyklů.

Může se zamlklé těhotenství opakovat?

Opakované zamlklé těhotenství je možné. Nicméně to, že ženu tato zkušenost potká, nezvyšuje pravděpodobnost zamlklého těhotenství během dalšího jiného stavu.

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

7+3tt přestalo bít srdíčko - co dál?

15.6.21 22:45
62

Zamlklé těhotenství, nízká sliznice, Estrofem

12.5.21 14:18
0

Zamlklé těhotenství doma

9.5.21 22:44
15

Zamlklé těhotenství a čekání na potrat- jak dlouho?

Anonymní
8.5.21 10:35
15

3 týdny po kyretáži a brnění mezi nohama

Anonymní
20.4.21 22:48
4

Čekání na samovolný potrat po zamlklém těhotenství

28.3.21 20:37
450

Zamlklé těhotenství

7.2.21 18:30
43660

Zamlklé těhotenství - čekat nebo kyretáž?

8.1.21 21:34
93

Zamlklé těhotenství - příznaky?

3.1.21 10:24
65

Zamlklé těhotenství 2020

3.1.21 10:13
18

Kyretáž dělohy po zamlklém těhotenství

18.11.20 21:26
31

Zamlklý potrat a podpora odkrvácení

Anonymní
24.9.20 08:21
12

Zamlklé těhotenství - jak dlouho čekat na samovolný potrat?

10.8.20 10:37
26

Výsledky genetiky po zamlklém těhotenství

23.7.20 10:06
14

Zamlkle těhotenství ve 14tt a následný porod

Anonymní
2.7.20 20:45
11

Druhé zamlklé těhu

26.6.20 15:10
12

Je možné otěhotnět PŘI zamlklém těhotenství?

11.6.20 21:47
7

Zamlklé těhotenství bez revize?

13.5.20 19:30
108

Zamlklé těhotenství ve věku 35+

10.5.20 11:13
28

Zamlklé těhotenství, potrat tabletou

6.5.20 15:02
20

Tři zamlklé těhotenství za sebou

6.4.20 15:53
76

Zamlké těhotenství v 6.tt a samovolný potrat

3.4.20 17:12
3

8 tt zamlklé těhotenství

29.2.20 13:11
21

Zamlklý potrat

14.2.20 05:57
117

SP nebo ZT 2019

19.12.19 18:10
168

Zamlklé těhotenství 3x po sobě

9.11.19 07:03
43

Otěhotnění po zamlklém těhotenství

Anonymní
12.10.19 18:27
1893

Zamlklé těhotenství 6+4

13.9.19 11:29
7

Zamlklé těhotenství - revize

4.9.19 17:22
494

Dvě zamlklá těhotenství, co dál?

5.8.19 17:45
8

Zamlklé těhotenství ve 24tt, co teď?

28.3.19 09:37
11

Zamlklé těhotenství, 9. týden těhotenství

4.3.19 14:49
137

Krvácení při ZT

25.2.19 18:53
4

Měla jsem zamlklé těhotenství - co když se to stane znovu?

29.10.18 18:39
26

Opakovaná zamlklá těhotenství a imunologie

12.10.18 00:32
3

Těhotenství po zamlklém potratu

29.9.18 20:06
2494

Příznaky zamlklého těhotenství

11.8.18 21:18
40

Zamlklé těhotenství - 3 týden?

9.8.18 15:24
32

Zamlklý potrat, jak dlouho je normální čekat na spontánní odlouč.

4.7.18 11:18
7

Zamlklé těhotenství 12tt, spojitost s poraněním čípku?

27.6.18 22:57
42

Zamlklý potrat ve druhém trimestru?

22.6.18 20:11
95

Zamlklé těhotenství? Zmizely mi příznaky

30.5.18 09:20
1157

Zamlklý potrat nebo ne?

5.5.18 14:09
17

Nevysvětlitelné těhotenství

31.3.18 23:54
208

2x za rok zamlklé těhotenství

18.2.18 21:47
8

Injekce methylergometrin

12.2.18 20:05
5

Jak dlouho lze čekat na revizi (ZT)

13.12.17 09:55
28

Zamlklé těhotenství 12tt - pilulka nebo potrat

5.12.17 20:07
11

Zamlklé těhotenství - zkušenosti

10.11.17 14:13
53

Superfetace a zamlklé těhotenství

Anonymní
19.10.17 22:38
7

2x zamlklé těhotenství - co pak?

10.10.17 14:12
27

Zamlklý potrat v 16. tt - co mě čeká?

20.6.17 13:15
38

Jak probíhá zamlklé těhu?

25.5.17 20:03
10

2 zamlklé těhotenství krátce po sobě

25.5.17 17:22
22

Opakované zamlklé těhotenství - poraďte, co dál

28.3.17 19:27
324

Zamlklé těhotenství, nebo co to je?

10.10.16 19:28
42

Revize /zamlklý potrat/ 2016

2.10.16 13:50
239

Krvácení v zamlklém těhotenství

28.8.16 17:21
5

Dá se podle bazální teploty poznat zamlklý potrat?

6.3.16 13:29
4

Zamlklý potrat a Vaše zkušenosti

3.1.15 07:58
23

Zamlklé těhotenství - pocity

9.12.14 19:40
2311

Opravdu je zamlklé těhotenství tak časté?

9.6.14 07:40
55

Zamlklé těhotenství - stále těhotenské příznaky

1.11.12 12:21
6

Zamlkle tehotenstvi po 12. tydnu? Jake jsou priznaky?

4.6.10 18:31
10

Vaše zkušenost s otěhotněním po zamlklém těhu???

8.9.08 21:52
59

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
8.6.21 00:00

Potkala mě dvě zamlklá těhotenství. Bylo to smutné období, které vystřídala obrovská radost, když to na třetí pokus vyšlo a máme zdravou holčičku :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Zamlklé těhotenství: Jaké jsou příznaky a příčiny??

Mohlo by vás zajímat: