na přehled Encyklopedie

Opakované potraty: Proč k nim dochází?

U půl procenta těhotných žen dochází k opakovaným potratům, tím se myslí třikrát a vícekrát. Lékaři označují jako habituální potrat. Riziko potratu u těchto žen bývá až 70 %.

Proč opakovaný potrat?

Opakované potraty mohou mít několik příčin:

  • porucha dělohy - Může být porušená špatným vývinem, změněná nádorovým postižením, poškozená po operaci v dutině břišní. K poškození dělohy může dojít během komplikovaných porodů či předchozích potratů.
  • inkompetence děložního hrdla - Jde o rozšíření děložního hrdla, tedy pootevření dělohy
  • infekce - Například to mohou být nevyléčené chlamydie.
  • neléčená cukrovka - Napříkald nekompenzovaný diabetes mellitus.
  • poruchy štítné žlázy, tedy snížená funkce nebo zvýšená funkce štítné žlázy
  • genetická poškození plodu neslučitelná se životem

potrat v 1. trimestru potrat v 2. trimestru zamlklý potrat

Opakované potraty a genetické vyšetření

Pokud se dítě opakovaně nedaří donosit, je na místě vyšetřit rodiče. Jeden z rodičů může být přenašečem genetické vady, ačkoliv se nijak neprojevuje.

Plodu se předává pouze polovina genetické informace od každého z rodičů. Pokud má některý z rodičů svůj genetický materiál v buňkách rozdělený na chromozómech nerovnoměrně, může plod získat větší či menší polovinu. Přebývající nebo chybějící množství ovlivní, zda dojde na potrat, dítěti se nevyvinou dostatečně orgány nebo se objeví jiné vrozené vývojové vady (například Downův syndrom). Odpovědi v tomto případě přinese genetické vyšetření.

Otěhotnění a donošení

Lékaři ženám, které prodělaly potrat opakovaně, předepisují léky jako Duphaston nebo Utrogestan. Léky podporují početí a udržení miminka.

Pokud opakovaný potrat způsobila infekce, je potřeba ji vyléčit a až poté se pokoušet o miminko. U poruchy štítné žlázy a cukrovky se nemoc stabilizuje pomocí léků.

Další možností pro úspěšné těhotenství může být mimotělní oplodnění v kombinací s předimplantačním genetickým vyšetřením embryí. Následné těhotenství lékaři sledují jako rizikové.

Opakované potraty - zkušenosti z diskuze

Mikysek píše: „Při prvním potratu se to neřeší, až tak po druhém. Mně řekli, že poprvé je to běžné a co jsem koukala na statistiky, tak asi ano. A je to i dobou, prostředím. Jinak jsem četla plno příspěvků a plno problémů bylo právě s tou štítnou žlázou a plno holek dostalo nějaké prášky a pak už se to povedlo.Ale záleží na doktorech. Kamarádka potratila čtyřikrát a nic neřešili, tak přešla jinam, tam jí přišli na problém. Vyřešili ho a je ok.“

zulok píše: „Mám za sebou 2 potraty v 1.trimestru a príčina bola trombofília, zvýšená zrážanlivosť krvi. Po nasadení liečby mám 2 krásnych chlapcov..“

Diskuze o tomto tématu:

ewza
16.3.10 14:48

Ahoj holky. Já poprvé potratila v září 2009 a teď v březnu podruhé. Poprvé to byl zamlklý potrat a teď nevím, co se stalo. Byla jsem v 8. týdnu, srdíčko bubnovalo jak na poplach, zárodek přiměřeně velký a najednou je konec. Stále si říkám, co jsem dělala špatně. Nevím, jestli je to věkem (je mi 38) nebo že jsem prodělala angínu nebo tak nějak všechno dohromady. Chci se gynekoložky zeptat, jestli mi může napsat nějaké hormony, ale myslím si, že s mým věkem a tím, že už děti mám mě pošle do…k vodě. Třeba se to povede potřetí, ale už tomu moc nevěřím, a tak trochu mám z dalšího těhotenství strach, že to zas dopadne špatně. :(

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Opakované potraty: Proč k nim dochází?"?