na přehled Encyklopedie

HCG po potratu: Může test ukazovat dvě čárky?

Výrazné snížení a snižování hormonu znamená potrat, ať už nekomplikovaný spontánní potrat či zamlklý potrat. Potrat případně potvrdí ultrazvukové vyšetření u gynekologa. Po revizi hladina klesá ještě několik dní nebo týdnů, až dosáhne nuly.

Jak klesá hCG po potratu?

Po potratu se hladina hCG se postupně snižuje k nule. To může trvat i několik týdnů. Při potratu v prvním trimestru bývá pokles pomalejší než při potratu ve druhém trimestru či normálním porodu.

ugluk píše: „Mně po revizi nabírali hCG snad za měsíc s odůvodněním, že teď to ještě pár týdnů může být slabě pozitivní, než to klesne na nulu.“

Co je hCG?

hCG je zkratka pro lidský choriový gonadotropin (z angličtiny human choriogonadotropin). Tento hormon se tvoří v placentě.

Pokud je žena těhotná, hladina hCG v její krvi roste - a to až do třetího měsíce těhotenství, kdy hladina dosahuje vrcholu. Hladina hCG je jedním z ukazatelů, zda se těhotenství vyvíjí správně.

Těhotenský test a hCG

Těhotenské testy fungují právě na základě hCG. Své těhotenství žena může sama zjistit podle toho, že se na testu objeví dvě čárky. Po potratu, kdy klesá hladina hCG, se objevuje slábnoucí čárka na testu.

Neplatí to ale stoprocentně - především na začátku těhotenství, kdy hladina hCG může lehce klesnout. Pak ale opět roste a těhotenství pokračuje.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.18 21:34
Mohlo jít o potrat?

Dobrý den,

potřebuji radu. Dne 7.10. jsem mohla otěhotnět. Hned 11. a 12. jsem dostala velkou zimnici, bolest kostí a svalů. Den na to velké píchání v kříži. Ve čtvrtek 18. (týden před plánovanou menstruací jsem začala hodně silně krvácet, opravdu hodně) Chtěla bych se zeptat, utvořil by se po tu dobu již v krvi HCG, abych věděla, zda šlo o potrat… ? Děkuji mnohokrát.

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"HCG po potratu: Může test ukazovat dvě čárky?"?