na přehled Encyklopedie

Spontánní potrat: Jak ho poznat a proč se stal?

prvním trimestru těhotenství může nastat samovolný potrat (taktéž spontánní potrat, latinsky abortus spontaneus). Doprovází ho krvácení a bolesti. Podle průběhu se dělí na komplikovaný a nekomplikovaný. Zvláštním typem je zamlklé těhotenství.

Jak poznat spontánní potrat

Potrat obvykle doprovází krvácení a bolesti v pobřišku.
Ne každé krvácení v těhotenství ale musí nutně znamenat potrat.

Více v hesle Příznaky potratu.

Příčiny spontánního potratu

Potrat způsobí nejčastěji genetické odchylky plodu, infekce, poškození dělohy nebo onemocnění matky.

Více v hesle Příčiny potratu.

Nekomplikovaný potrat

  • hrozící potrat (abortus imminens) - Začíná krvácením, popřípadě mírnými nepříjemnými pocity až bolestmi v podbřišku. Potrat hrozí, pokud se částečně odloučí plod od stěny dělohy. Je potřeba včasný lékařský zásah a dozor, aby se miminko donosilo.
  • počínající potrat (abortus incipiens) - Provází ho silné krvácení a bolestivé kontrakce. Potrat již nelze zastavit.
  • úplný potrat (abortus completus) - Vzácně se vyprázdní celá děloha včetně plodu (obdoba porodu).

Komplikovaný spontánní potrat

  • protrahovaný potrat (abortus protractus) - Vyznačuje se silným a dlouhodobým krvácením. Plod se částečně odloučil od děložní stěny, objevují se poměrně slabé kontrakce. Často se jedná o velmi závažný stav a je nutné do nemocnice.
  • neúplný potrat (abortus incompletus) - Došlo k potratu, ale plodové obaly zůstanou v děloze. Aby nedošlo k masivnímu krvácení, infekci a dalším komplikacím, je potřeba podstoupit vyčištění dutiny děložní. Tomuto zákroku se říká revize.
  • horečnatý potrat (abortus febrilis) - Bakterie osídlí zbytky plodu či plodové obaly a tělo reaguje horečkou. Může dojít k šoku - objevuje se třesavka, horečka, nízký tlak a velmi zrychlená srdeční akce. Hrozí selhávání orgánů, proto je potřeba rychlý lékařský zákrok.
  • zamlklý potrat (missed abortion) - Plod odumře, ale tělo ho samo nevypudilo. Vstřebávání částí plodu může způsobovat otravu matčina těla. Projevuje se například nechutenstvím nebo zvýšenou teplotou. Z plodu vznikne takzvaná mola. Zamlklé těhotenství ukončí revize dělohy.

Kdy lze otěhotnět po spontánním potratu?

Po spontánním potratu je obvykle daří otěhotnět brzy. Lidově se říká, že je „pohnojeno“ a tělo ženy je o to více připravené na těhotenství.
Více v hesle kdy otěhotnět po potratu »

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Spontánní potrat: Jak ho poznat a proč se stal?"?