Potrat v prvním trimestru: Proč k němu dojde?

Časný potrat může nastat do 13. týdne těhotenství. Projevuje se krvácením, případně bolestmi v podbřišku, které připomíná silnější menstruaci. Ženy, které o svém těhotenství ještě nevědí, proto nemusí potrat ani poznat a zamění ho za menstruaci. Jejich tělo je pak připravené na další těhotenství.

Potrat v prvním trimestru je poměrně běžný a nemusí být známkou žádného onemocnění nebo potíží. V prvních trimestru se může stát.

  • spontánní potrat - Plod se nadále nevyvíjí a tělo matky ho vyloučí. Projevuje se krvácením ženy.
  • zamlklý potrat - Typ spontánního potratu, kdy se plod dále nevyvíjí, ale tělo ženy ho nevyloučí. Proto žena ani nemá žádné příznaky potratu. Zamlklé těhotenství potvrdí až lékař na ultrazvuku, pokud je plod bez srdeční akce.

Příčina potratu v prvním trimestru

Plody s nesprávnou genetickou výbavou se v děloze dále nevyvíjejí, a tak těhotenství nepokračuje. Může jít o chromozomální odchylky, nesprávný počet chromozomů atd. Pokud se potraty opakují třikrát a více, doporučí pak lékaři genetické vyšetření.

K potratu může dojít i kvůli zdravotnímu stavu matky. Nejčastěji jím bývá:

  • otrava - například alkohol, někdy kouření, výjimečně intoxikace olovem nebo anestetickými plyny,
  • infekční onemocnění
  • zánětlivé či nádorové poškození dělohy
  • celková onemocnění (hormonální poruchy, špatná činnost štítné žlázy)
  • inkompetence děložního hrdla - „pootevření“ vstupu do dělohy

Revize a otěhotnění

Pokud se tělo samo vyčistí, není potřeba žádný zákrok a snažení o miminko může pokračovat okamžitě.

Jestliže šlo o zamlklé těhotenství, je potřeba revize (neboli kyretáž, taktéž vyčištění nebo výškrab). Po revizi dodržuje žena šestinedělí po potratu - v tomto období se doporučuje dodržet sexuální abstinenci k zhojení pohlavní soustavy.

Kdy otěhotnět po potratu, doporučí nejlépe lékař. Ten podle zdravotního stavu maminky pozná, jestli je tělo připravené na další těhotenství.

Interrupce

V prvním trimestru také dochází ke všem umělým ukončením těhotenství na přání matky. Provádí se do 12. týdne těhotenství, později pouze ze zdravotních důvodů či při poškození plodu.

Potrat v prvním trimestru - zkušenosti z diskuse

Anonymní píše: „Já měla tzv. mikropotrat v červnu - také jsem špinila asi týden před očekávanou MS (zahnizďování), udělala jsem si pár dnů na to test - byl pozitivní. Pak jsem ale začala menstruovat asi 3 dny po termínu menstruace. Doktor to označil jako mikropotrat - bezproblémový. Že ani nemusíme čekat a můžem se rovnou snažit dál. A ejhle - v srpnu jsem otěhotněla znovu. Ovšem bez špinění… teď mám teprve pocit, že je vše v pořádku. U těhotenství v červnu jsem se fakt cítila divně, že není vše tak, jak by mělo být.“

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
12
10.5.17 20:12

Umele preruseni

Jsem uz mesic po umelym preruseni, kdy mam ocekavat menstruaci? :)

  • Zmínit
  • Nahlásit

Diskuze o tomto tématu:

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Potrat v prvním trimestru: Proč k němu dojde??