Dvojčata, trojčata - těhotenství a porod

Vícečetné těhotenství nejčastěji vzniká po umělém oplodnění. Porod obvykle probíhá císařským řezem. Jak probíhá těhotenství dvojčat, trojčat a vícerčat?

Jak vícečetné těhotenství vzniká?

Když jedna spermie oplodní jedno vajíčko, které se ale během svého dalšího dělení oddělí, vzniknou dvě buňky a z každé se vyvíjí plod. Takovýmto dětem se říká jednovaječná dvojčata. Protože mají identickou genetickou informaci, jsou si velice podobná.

Někdy se ale také můžou uvolnit dvě a více vajíček. Každé z nich pak může být oplodněno spermií. Po oplodnění se všechny vajíčka usadí v děloze a vznikne z nich nový život. Takto narozené děti označujeme jako dvouvaječná a vícevaječná dvojčata.

Kdy se často rodí dvojčata?

Vícečetná těhotenství může ovlivnit:

  • rasa - nejvíce se dvojčata u černochů, nejméně u asiatů
  • genetická dispozice - rodinný výskyt vícečetných těhotenství
  • umělé oplodnění - do dělohy totiž lékaři implantují více oplodněných vajíček, aby se zvýšila pravděpodobnost uhnízdění vajíčka

Porod dvojčat a vícerčat

U 30 až 50 % vícečetných těhotenství dojde na předčasný porod. Častý je také císařský řez. Pokud maminka i děti jsou v pořádku a poloha dětí to umožňuje, může být i přirozený porod.

Čím více plodů v těle maminky, tím menší je porodní hmotnost dětí. Nedonošený novorozenec potřebuje daleko větší péči - české zdravotnictví však patří ke světové neonatologické špičce.

Více se dozvíte v hesle Porod dvojčat. Zkušenosti popisují maminky v diskusi Dvojčátka - přirozený porod.

Diskuze o tomto tématu:

Váš příspěvek

Odesílám...

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Dvojčata, trojčata - těhotenství a porod?