na přehled Encyklopedie

20. týden těhotenství: Kluk, nebo holka?

Už i jako prvorodička cítíte první pohyby svého miminka. Ve 20. tt nastal čas na druhý ultrazvuk, kde se už určitě dozvíte pohlaví. Bude to kluk, či holka?


Na tomto ultrazvukovém snímku jasně poznáte, že maminka čeká chlapečka. Foto z diskuse Velký ultrazvuk - pohlaví?

20. tt: miminko

Miminko měří 25 cm a váží 270 g. Pomocí svalů v obličeje zvládne různé grimasy. Pohybuje rty a otevírá a zavírá ústa. Také se začíná výrazněji hýbat, kope především dolními končetinami. Někdy tak výrazně, že už to jasně přes bříško rozpoznáte.

V kůži miminka už existují melanocyty, buňky zbarvující kůži. Díky tomu začne miminko růžovět. Vaječníky a varlata by měla koncem 20. tt být na svém místě.

Návštěva lékaře: druhý ultrazvuk

Okolo 20. týdne absolvujete druhý genetický ultrazvuk k odhalení vrozených vývojových vad. A co se na tomto ultrazvuku zjišťuje?

  • Zkoumá se srdce plodu a vývoj vnitřních orgánů.
  • Kontroluje se množství plodové vody a uložení placenty.
  • Uvidíte detaily obličeje miminka.
  • Dá se určit pohlaví, pokud si miminko zrovna nezakrývá intimní partie.

Ve 20. tt vás také čeká klasická poradna – tedy vyšetření moči na obsah bílkovin a cukru, změření krevního tlaku, zvážení a vyšetření gynekologem. Na této prohlídce vám i odeberou krev, ze které se vyšetří krevní obraz. Doktora pak zajímá množství červených i bílých krvinek, při Rh negativitě i výše případných protilátek.

Rh negativní a těhotenství

Krevní skupiny se dělí do 4 základních: A, B, 0, AB. U každé z nich je nebo není přítomen tzv. Rh-faktor. Rh pozitivních je 85 % žen, zbylých 15 % je Rh negativních.

Pokud žena Rh faktor nemá a otec a po něm i plod, je Rh pozitivní. Červené krvinky miminka působí na imunitní systém ženy jako cizorodé a začnou se proti nim tvořit protilátky. Aby nedošlo k poškození mozku miminka, lékař vás bude pečlivěji sledovat.

První těhotenství Rh negativní ženy není komplikované a miminko je v pořádku. V dalších těhotenstvích už je ale potřeba zvýšená obezřetnost.

Pálení žáhy v těhotenství

Děloha se stále zvětšuje a začíná tlačit na střeva, později na žaludek. Proto vás mohou potrápit trávicí obtíže - dostavuje se zácpa v těhotenství nebo pálení žáhy. Na tu pomáhá jedlá soda, vychlazené mléko nebo ležení na levém boku.

Diskuse, kde se dozvíte více:

Diskuze o tomto tématu:

zuza23
3.2.14 01:54

Pálení záhy pozorují už od 8.tt, hodně záleží na tom, co přes den jím (hlavně koření). Pohyby cítím už od 16.tt a od 19.tt jsou cítit i přes břicho. Každej to má jinak.

LennaZS
22.11.13 08:06

Čekám třetí mimi. Strie, pálení záhy, zácpu ani hemoroidy jsem nikdy neměla. Malý kope celkem intenzivně už od 16+2tt. Je to případ od případu…

vaplus
5.7.13 08:40

Tak mě pálí žáha už dva týdny. :-( A na pohlaví jsem zvědavá, k lékaři jdu za dva dny. :-)

Váš příspěvek
Sio
Nováček 7 příspěvků 1.8.16 09:33
utz 16 tyden

Prosim vas, co vidite za pohlavi? Utz je nejvice priblizen co to jde, doktor si nebyl 100 jisty. Je to cele rozmazane. Teprve pujdu na velky UTZ. Dekuju

Sio
Nováček 7 příspěvků 1.8.16 09:35
utz 16 tyden

Prosim vas, co vidite za pohlavi? Utz je nejvice priblizen co to jde, doktor si nebyl 100 jisty. Je to cele rozmazane. Teprve pujdu na velky UTZ. Dekuju

Vložit nový komentář
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"20. týden těhotenství: Kluk, nebo holka?"?