Nastavte si e-mailové upozornění na nový týden s miminkem.

Nastavit termín porodu

Jak roste těhotenské bříško? U každé maminky je to jiné

Růst bříška je jednou z nejvýznamnějších změn, které vás v těhotenství čekají. Najednou se stane tou nejdůležitější částí vašeho těla, která bude fascinovat nejen vás a vašeho partnera, ale i vaše okolí. Růst těhotenského břicha je velmi individuální. Někomu se vyklene hned na začátku, u některých žen až mnohem později. Nebojte se, svého bříška si ještě užijete, zejména pak v posledním trimestru.

V začátcích těhotenství zvolte oblečení podle toho, jak chcete dát své bříško na odiv. Zdroj: Canva

Kdy okolí pozná, že jsem těhotná?

Protože první tři měsíce bývají nejvíce rizikové, mnoho maminek se obává, aby rostoucí těhotenské bříško neprozradilo to sladké tajemství, že čekají miminko. Svému okolí tuto radostnou novinku většinou chtějí oznámit až po ukončení třetího měsíce, kdy absolvují takzvaný prvotrimestrální screening na vývojové vady.

Obecně platí, že pro ženy, které mají plnější postavu, bude snazší těhotenské bříško skrývat. Pokud žena měla už před otěhotněním trochu vystouplé bříško, většinou to na ní nikdo nepozná. Navíc stačí zvolit jen volnější oblečení a obavy „z prozrazení“ hodit za hlavu. Naopak u štíhlých žen může být vystouplé bříško patrné mnohem dříve. Většinou si ale rostoucího břicha všimne jen málokdo, pokud se na tuto partii přímo „nezaměří“. To už si spíše muži všimnou zvětšujících se prsou, které obvykle už v prvním trimestru získávají objem.

Náš tip: Pokud ještě nechcete dávat své bříško na „obdiv“, stačí zvolit volnější topy. Jakmile budete chtít bříško naopak ukazovat, noste upnutější trička nebo šaty, které rostoucí bříško krásně zvýrazní.

Dvě těhotné kamarádky ve volných šatech a ponču v posledním stadiu těhotenství, těhotenské bříškoKaždé bříško je jiné, roli hraje genetika i velikost plodu. Zdroj: Canva

Jak ovlivňuje růst těhotenského břicha genetika?

Na růst těhotenského bříška má vliv také genetika. Mnohdy se totiž stává, že vaše bříško poroste stejně rychle, jako tomu bylo u vaší maminky. Pokud má ještě schované fotografie ze svého těhotenství nebo si alespoň přibližně pamatuje, ve kterém týdnu jí začalo více růst břicho, pravděpodobně to budete mít podobné.

Kromě genetiky záleží také na tom, jak moc máte břicho vytrénované. Pokud se pyšníte pořádnými „břišáky“, bříško vám vykoukne později, protože břišní svaly nedovolí bříšku vyklenout se dopředu příliš rychle. Může tedy vypadat menší než u jiných maminek ve stejném týdnu těhotenství.

Jaké další faktory ovlivňují velikost bříška v těhotenství?

Na velikost břicha v těhotenství má vliv i řada dalších faktorů. Možná vás to i uklidní v případě, že se bojíte, aby vaše miminko nemělo v bříšku málo místo, nebo nebylo příliš velké. Vězte, že velikost břicha nebývá přímo úměrná váze miminka. Dodnes si pamatuji, když jsem čekala syna, jak se mě v šestém měsíci všichni ptali, když už budu rodit, nebo zda čekám dvojčata. A syn se narodil s váhou necelá tři kila.

Teď čekám druhé miminko a přijde mi, že je bříško menší, i když se říká, že u druhého dítěte bývá větší. Zkrátka žádná pravidla v tomto směru asi nejsou a opět připomínám, že velikost břicha je velmi individuální záležitost.

Náš tip: Nezapomínejte o své bříško také dobře pečovat a pravidelně jej promazávat olejíčkem proti striím. Zejména u většího bříška hrozí nevzhledné popraskání kůže.

Žena si maže krém na strie na těhotenské bříško, strie v těhotenstvíStrie v těhotenství řeší především maminky, kterým bříško hodně povyrostlo. Zdroj: Canva

Určitou roli v rychlosti růstu těhotenského bříška hrají tyto faktory:

Výška

Pokud patříte mezi ženy vyššího vzrůstu, bude mít vaše miminko hodně prostoru. Proto vysoké ženy nemívají tak velké bříško, naopak ženy, jejichž výška sotva dosahuje 160 cm budou mít pupík o něco větší a také se objeví dříve.

Jste prvorodička nebo už jste rodila

Jestliže rodíte poprvé, budete mít pravděpodobně menší bříško než u každého dalšího těhotenství. Je to dáno tím, že svaly po prvním porodu už jsou povolenější a pupík se rychleji vyklene. To ale nemusí platit vždy. Hodně také záleží na tom, jak v těhotenství rychle přibíráte (ranní nevolnosti mohou růst bříška zbrzdit, stejně tak dieta například z důvodu těhotenské cukrovky).

Jakou pozici zaujalo vaše miminko

Další faktor, který ovlivňuje nejen velikost, ale hlavně tvar vašeho bříška je to, jakou polohu miminko zvolí. Nejpřirozenější a nejčastější je poloha hlavou dolů. Některá miminka ale mohou zůstat otočená nebo se pohybovat z jedné strany na druhou. S tímto mám své zkušenosti, protože u prvního těhotenství byl syn natočený nohama dolů a možná i proto jsem měla větší břicho, které bylo navíc takové „šišaté“. Nyní je dcera natočená hlavičkou dolů a bříško má takový pravidelný tvar a přijde mi menší.

Množství plodové vody

Některé maminky mají v děloze doslova „bazének“ a tím může bříško působit větší. Je ale třeba vědět, že množství plodové vody kolem vašeho děťátka se stále mění.

Velikost miminka

Při ultrazvukových kontrolách ve třetím trimestru vám bude lékař říkat přibližnou váhu miminka. Pokud je miminko menší, bude s velkou pravděpodobností menší i vaše bříško. Jestliže čekáte „obříka“, na vašem bříšku se projeví.

Vícečetné těhotenství

Pokud čekáte dvojčátka (nebo dokonce trojčátka), bude vaše bříško logicky větší. V takovém případě je třeba myslet na to, že máte v bříšku mnohem větší váhu, a to se musí projevit.

Náš tip: S držením těla vám pomohou cviky na záda v těhotenství, které preventivně působí proti bolestem beder.

Těhotná žena cvičí na balónu a protahuje si záda, cviky na záda v těhotenstvíVyzkoušejte cviky na záda v těhotenství. Zdroj: Canva

Velikost břicha v těhotenství týden po týdnu

Vynechání menstruace

Vaše bříško se může začít nepatrně měnit již od doby, kdy vám vynechala menstruace. Zpočátku se bude zdát nafouklé, jak tomu často bývá před menstruací. Některé ženy si stěžují na stavy podobné předmenstruačnímu syndromu, který ovšem trvá i několik týdnů. Pokud nezvracíte a jíte normálně, můžete kolem osmého týdne pozorovat mírný váhový přírůstek 0,5 až 1 kg. Pomalu se vám začínají zvětšovat i prsa.

Přelom 1. a 2. trimestru

Patrnější změny na svém bříšku zpozorujete nejspíše až na přelomu prvního a druhého trimestru, kdy se bříško začíná lehce zakulacovat (ale jsou i ženy, které jej mají stále ploché, nebo naopak už hezky vystouplé). Výška dělohy ve 12. týdnu dosahuje těsně nad stydkou sponu. Váhový přírůstek za první trimestr bývá nízký, obvykle kolem dvou kilogramů. Vše záleží na tom, zda maminku trápily těhotenské nevolnosti, nebo naopak zvýšená potřeba jíst a chuť na sladké.

2. trimestr

V průběhu druhého trimestru obvykle trápí nastávající maminky nejméně neduhů a těhotenství si hezky užívají. Bříško se už začíná rýsovat, ale stále není příliš velké a neomezuje vás v pohybu. Je ale pomalu načase pořídit si těhotenské oblečení – zejména pak kalhoty s těhotenským pasem, který netlačí na bříško. Bude to pro vás pohodlnější.

Vaše postava se bude rychle měnit a některé maminky říkají, že do 20. týdne pozorují, jak bříško roste prakticky každým dnem. Také váhový přírůstek bude výraznější. Na každé těhotenské poradně vás bude lékař vážit, aby měl přehled o tom, jak rychle přibíráte. Přestože miminko je ještě malinké, v bříšku přibývá plodové vody a vše se připravuje na to, aby tam miminko mělo dostatek místa pro svůj růst.

Kolem 22. týdne těhotenství už začínáte přibírat na váze kolem půl kila týdně a bříško už je patrné i u štíhlých žen.

Dvě těhotné ženy stojí naproti sobě a drží se za břicho, velikost bříškaVe třetím trimestru se pravděpodobně dočkáte pořádného těhotenského bříška. Zdroj: Canva

3. trimestr

Ve 28. týdnu těhotenství vstoupíte do třetího trimestru, který už je ve znamení rychlého růstu bříška. Zatímco dosud jste se možná musela snažit, aby bylo dostatečně vidět, najednou poroste tak rychle, až to nebudete stíhat sledovat. Ve třetím trimestru totiž miminko rychle přibývá na váze a v děloze je také velké množství plodové vody.

Mezi 34. a 35. těhotenství děloha dosahuje svého vrcholu, břicho je ještě vysoko a vypadá obrovské. V dalších týdnech pomalu klesne níže a nebude už tolik tlačit na žaludek a plíce.

Během celého těhotenství můžete přibrat cca 8-15 kilogramů. Nejvíce ženy nabírají na váze v posledním trimestru, a to přibližně půl kilogramu týdně. Váhový přírůstek je ale velmi individuální. Pokud přiberete méně a na ultrazvukových kontrolách je vše v pořádku a miminko prospívá, není třeba si s tím lámat hlavu. Lékaři také hlídají, aby váha nešla nahoru příliš rychle, mohlo by se jednat například o těhotenskou cukrovku.

Nesrovnávejte své bříško s minulým těhotenstvím ani s jinými maminkami. Každá jsme jiná, každé těhotenství je jiné, a hlavně se tím budete jen zbytečně trápit. Velikost těhotenského bříška vy sama moc ovlivnit nemůžete. Důležité je, abyste se cítila dobře a vaše miminko prospívalo.

Mohl by vás zajímat také článek Přibírání v těhotenství: Kolik kilo je normálních?

Těhotná žena stojí na domácí váze, přibírání v těhotenstvíJaký je optimální váhový přírustek v těhotenství? Zdroj: Canva

Zkušenosti maminek z eMimino.cz

Uživatelka Klementyna píše: „V každém dalším těhotenství jsem to břicho měla vidět dřív :jazyk: U posledního jsem si v 10tt připadala jak ve 30tt :D

Uživatelka andelka83 píše: „Copak druhé..já jsem případ,který měl ve druhém těhotenství bříško později a menší než v prvním. Ale teď se třetím se nestačím divit. Ve 20 tt regulérní těhotenské bříško,teď v 25 tt si připadám jak vorvaň. Přibrala jsem přes 6 kg,i když nevím kde kromě toho břicha. 160 cm a aktuálně 70 kg. Do porodu ještě aspoň 3 měsíce. Neumím si to ani představit. No,hlavně zdraví.

Uživatelka Margery píše: „Já v prvním i druhém těhotenství ve 20tt neměla nic, před porodem zhruba stejně velké břicho. Obvod 94cm ve druhém, ale jen 8kg nahoře. Pouštěli me sednout až v 9mesici :nevim:

Těhotenství týden po týdnu

Jak právě teď miminko vypadá? Kolik měří a váží? Co zažene nevolnosti? A kdy zařídit rodičák? Zmapovali jsme každý týden, než se miminko narodí. Těhotenský průvodce je plný praktických tipů pro mámu, ale i pro tátu.

Prozkoumat týdny těhotenství

Váš příspěvek

Odesílám...

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

Zmenšení břicha v 19tt?

29.9.21 14:10
13

Velikost bříška v 36+2tt

26.8.21 08:46
27

Břicho už v 8tt

8.8.21 23:08
21

Velké těhotenské bříško v prvním těhotenství

16.5.21 22:03
9

Boule pod těhotenským bříškem!

23.4.21 18:24
5

Kdy začne růst bříško?

16.4.21 17:07
29

Větší bříško při druhém

19.2.21 12:49
16

Bříško vleže 20.tt :)

23.1.21 09:48
6

Jaké máte, nebo jste měli bříško ve 21tt?

7.1.21 19:11
35

Kdy by mi mohlo začít růst břicho?

30.12.20 19:54
34

15 tt a skoro žádné bříško

26.11.20 09:53
27

Sahání na těhotenské bříško

11.10.20 14:33
64

Kdy Vám vyskočilo těhotenské bříško?

15.7.20 10:45
20

Najednou malé břicho

9.7.20 23:15
4

Je možné aby takhle rychle rostlo bříško?

19.6.20 11:24
34

Hrozně mě táhne břicho

Anonymní
18.3.20 23:47
29

Nenávist k těhotenskému břichu (ne k miminku)

28.11.19 09:21
25

Jak vypadá vaše bříško, 34+2

10.11.19 22:10
8

Bříško 14. týden

10.11.19 17:55
2

22 tt a žádné těhu bříško

6.11.19 23:13
15

Pry mám velký břicho

15.10.19 14:11
35

Jak poznám těhotenské bříško od mých špeků :-)?

23.9.19 08:46
100

Vyroste ještě hodně?

17.5.19 20:34
49

Růst bříška v těhotenství

Anonymní
21.1.19 11:07
20

Bříška v těhotenství

31.10.18 19:53
19

Břicho v 2. těhotenství - je větší než v prvním?

28.6.18 10:29
9

Kdy vám začalo růst těhotenské bříško?

9.5.18 14:38
22

V 16tt mám břicho stále stejné jako před otěhotněním

5.4.18 20:42
60

Jak velké těhotenské bříško jste měly v 17.týdnu?

8.9.17 22:29
13

Velikost břicha – už od 10. týdne těhotenství mám velké bříško

16.8.17 22:58
122

Bříško-kdy začíná růst

15.7.15 07:46
48

Těhotenské bříško velmi brzo

23.1.15 15:46
31

Je pravda, že čím větší bříško tím větší mimi?

31.10.14 17:02
121

Velikost břicha u druhého (třetího) těhotenství

10.7.14 20:31
22

Velikost bříška

23.5.12 17:00
21

Velikost břicha u vysoké a štíhlé

20.1.12 22:19
18

Navrhněte změnu

Jaká informace podle vás chybí v hesle Jak se mění velikost břicha v těhotenství??