Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Kalkulačka nástupu na mateřskou

Vypočítejte přesné datum, kdy vám začne mateřská dovolená.

Spočítat nástup na mateřskou

Příběhy ze života

Přečtěte si vtipné rodičovské zážitky, příběhy seznámení, průběh těhotenství, narození miminka nebo bolestná loučení. Napište i vy svůj příběh.

Nejnovější příběhy

6. týden těhotenství: Tvoří se mozek

Uběhlo 6 týdnů od poslední menstruace, pravděpodobně již prožíváte těhotenské příznaky. S návštěvou lékaře ještě týden počkejte.

Těhotenství týden po týdnu, 6. týden, vývoj miminka Těhotenství týden po týdnu, 6. týden, vývoj miminka
+5

Jak se vyvíjí miminko v 6. týdnu těhotenství?

Děťátko už měří 6 mm a váží cca 0,8 gramu. V 6. tt se mu vytváří centrální nervová soustava, dokončuje se základ mozku a míchy. Začínají se tvořit také ledviny. Už vznikly základy pro horní končetiny a sluchový aparát.

Vývoj miminka v 6. týdnu těhotenství:

 • Už měří 6 mm a váží cca 0,8 gramu.
 • Zakládají se mu všechny vnitřní orgány, vzniká základ mozku, srdce, střev, oka i ucha.
 • Vyvíjí se mu postupně i horní končetiny.
 • Na ultrazvuku je už vidět gestační váček, rychlost vývoje embrya je až neuvěřitelná!

Na ultrazvuku je zatím vidět gestační váček a možná už i srdeční akce budoucího miminka.

Příznaky těhotenství v 6. tt

Jaké jsou příznaky v 6. týdnu těhotenství?

 • Prsa jsou citlivější, mohla se výrazně zvětšit.
 • Žena se cítí unavenější, nebo naopak nabitá.
 • Začíná si víc všímat nepříjemných pachů.
 • Mohou se objevit nevolnosti ráno nebo po celý den.
Těhotenství týden po týdnu, 6. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění těloTěhotenství týden po týdnu, 6. týden, vývoj miminka v děloze, jak se mění tělo

Tento týden už se mohou objevit první příznaky těhotenství. Šestý týden těhotenství se často projevuje nevolnostmi nebo zvracením, dále žena pociťuje únavu, ospalost, častější nucení na močení či nadměrné slinění. Prsa se jí začínají pomalu zvětšovat a stávají se citlivější nebo bolavá. Také se jí mohou měnit chutě, k tomu zesílí svnímavost na pachy a vůně. Je ale normální, když žena ještě necítí žádné změny – každé těhotenství je individuální a některá bývají zcela bez obtíží.

Komu říct o těhotenství?

Maminky často o svém těhotenství nemluví až do 12. týdne těhotenství, aby nic nezakřikly - čekají na konec prvního trimestru, než bude miminko 100% v pořádku. Záleží jen na budoucích rodičích, zda o jiném stavu řeknou příbuzným a přátelům už teď. O těhotenství by měl ale určitě vědět zaměstnavatel těhotné ženy – zejména pokud má noční směny, pracuje v laboratoři, zvedá těžké věci nebo zachází s nebezpečnými látkami. Více se dočtete ve článku práce v těhotenství.

Jídelníček v těhotenství

Co pomůže vývoji miminka a co zabírá proti nevolnostem?

Jíst za dva v těhotenství? Tahle věta je mýtus! Těhotná žena se nemusí do jídla zbytečně nutit, zejména pokud jí trápí první nevolnosti. Rychlou energii načerpá z obilnin, těstovin, rýže nebo celozrnného pečiva. Jsou dobře stravitelné. Hodí se mít vždy po ruce nějakou malou svačinku, např. jablko nebo piškoty. Prázdný žaludek totiž zhoršuje nevolnosti, hlavně po ránu.

Miminko i těhotná žena potřebuje také bílkoviny – proto by jídelníček měl obsahovat luštěniny, libové maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Přísné vegetariánství nebo veganství se v těhotenství nedoporučuje, naopak je vhodné zařadit doplňky stravy pro těhotné. Větší přísun vitamínů z ovoce a zeleniny prospěje miminku i mamince, zejména pak vitamíny skupiny B a kyselina listová. Ta se doporučuje zejména pro zdravý vývoj miminka a snížení možných rizik.

eMimino.cz doporučuje:

Alkohol a káva v těhotenství

Čemu by se nastávající maminka měla v těhotenství vyhnout?

 • Sklenička piva nebo vína obvykle neuškodí, ale na pravidelnou konzumaci alkoholu teď není pravá doba – miminku se tvoří důležité orgány.
 • Káva v těhotenství vám v malém množství neublíží, ve vyšších dávkách by mohl být kofein nebezpečný.
 • Cigaretám se vyhněte obloukem, stejně tak zakouřenému prostředí.
 • Vynechte také syrové maso a uzeniny – obzvlášť v letních dnech hrozí riziko salmonelózy. Nejsou vhodná tresčí játra.
 • Slazené limonády a sycené vody mohou pomoct proti nevolnostem, ale zároveň způsobují nadýmání.

Alkohol v těhotenství je rozhodně tabu, zejména v počátku těhotenství, kdy se miminku vyvíjí řada důležitých orgánů. Na druhou stranu není potřeba panikařit, pokud žena pila alkohol před zjištěním těhotěnstvím, řada maminek pila ještě v době, kdy ještě nevěděla o těhotenství, a jejich miminka jsou v pořádku. Není ale důvod riskovat, existuje řada nealkoholických nápojů.

Káva v těhotenství je bezpečná, některým těhotným dokonce dělá dobře, ulevuje jim od nevolností a únavu. Jen je vhodné omezit kávu na 1-2 šálky denně, vhodná je kvalitní 100% arabika. Ještě lepší je bezkofeinová káva, melta nebo Caro.

Nebezpečné potraviny v těhotenství

Salmonelóza a listerióza se vyskytují v potravinách jen velmi výjimečně, přesto by těhotné měly dbát zvýšené opatrnosti.

Co v těhotenství raději nejíst

 • syrové maso (tatarák, syrový losos, sushi, medium a rare steaky)
 • nepasterizované mléko a sýry
 • nedovařená vajíčka (na hniličko, vejce benedikt)
 • neumytá zelenina (bez zbytků hlíny)
 • tresčí játra (velké množství vitaminu A, které může poškodit zárodek)
 • další zakázané potraviny jsou vypsané ve článku Co nejíst v těhotenství

Sýry v těhotenství

Pokud má těhotná žena chuť na plísňové sýry (hermelín, niva), není důvod si je odpírat, protože se vyrábějí z pasterizovaného mléka. I v nich se velmi vzácně může objevit listerie či salmonela, riziko není ale tak vysoké, aby se jim těhotná musela vyhýbat. Spíše by listerie hrozila z nedostatečně omyté zeleniny, proto je vhodné při práci na zahrádce používat ochranné rukavice.

Kyselina listová v těhotenství

Lékaři a maminky doporučují užívat kyselinu listovou, která snižuje riziko vývojových vad. Užívá se ve formě tablet jak před otěhotněním i během těhotenství, jen v jiné koncentraci. Jaké máte zvolit vitamíny pro těhotné? Recenze sepsaly maminky z eMimino.cz. Velké množství vitamínů ale získáte i z ovoce a zeleniny, zejména ze salátů.

Krvácení na začátku těhotenství – je vše v pořádku?

Objevilo se na kalhotkách špinění? To nemusí znamenat nic špatného, ale pro jistotu je na místě zavolat svému gynekologovi. K lékaři je potřeba vyrazit ihned, pokud žena pociťuje bolest podbřišku jako při menstruaci, krvácí sytě červeně, dostává křeče v pravidelných intervalech nebo z ní odchází krevní sraženiny (chuchvalce). Mohlo by se jednat o samovolný potrat v 6. tt. Těhotenství ale často pokračuje dál i při těchto mírných potížích. Lékař pak jen nasadí léky a nařídí klid na lůžku, aby byla žena i miminko v pořádku.

Tipy pro maminku na 6. týden těhotenství

Rady pro těhotné v 6. týdnu těhotenství:

 • Vypijte 2 až 3 litry tekutin denně, nejlépe pramenité neperlivé vody. Funguje proti únavě, nevolnosti nebo bolestem hlavy. Když budete kupovat bylinné čaje, zeptejte se v lékárně, jestli je můžete v těhotenství pít. Hodí se například levandule nebo heřmánek.
 • Snažte pořádně odpočívat a hodně spěte. Do ničeho se nenuťte, raději zrušte vše, co nespěchá. Pokud můžete, dopřejte si krátký spánek po obědě, a večer budete méně unavená.
 • Pobývejte na čerstvém vzduchu, pravidelně větrejte.
 • Věnujte se lehkému pravidelnému pohybu, skvělé jsou procházky nebo jóga. Vynechejte skákání, sporty s rizikem pádu. S novým sportem teď nezačínejte.
 • Je vám na zvracení? Sněste pár piškotů, kus chleba, malé jablko nebo vypijte trochu džusu. Vyhýbejte se dlouhému hladovění, nalačno bývají nevolnosti horší. Žaludek potřebuje aspoň malé sousto. /li>

Co píší o 6. týdnu těhotenství maminky v diskuzi Změna životosprávy po zjištění těhotenství?

„Bacha na hermelín, tvarůžky a jiné zrající sýry… těhotné by je moc neměly. Ostatní sýry mohou neomezeně. Taky není vhodná játrovka a vyšší dávky kofoly-coly a nebo pravého čaje (tím nemyslím ty sáčkové ovocné, ale opravdu černé a zelené čaje). Z masa bys taky vůbec neměla vnitřnosti. No a u ostatních potravin to zjistíš… buď ti budou dělat dobře, nebo né,“ píše
„Já se vyhýbala umělým sladidlům – procházejí přes placentu, takže žádný nízkotučný jogurty, nápoje, cukrovinky, žvýkačky apod., kde jsou obsažený. Taky se moc nemá zelenej čaj. Těhule se nemaj moc opalovat a nervovat,“ píše

Tipy pro budoucího tátu

Za zhruba 245 dní se stanete tátou! Embryo se nyní vyvíjí neuvěřitelnou rychlostí. Měří asi 6 milimetrů, vzniká základ mozku, srdce, střev, očí i uší a postupně se vyvíjí horní končetiny. Zdá se to neuvěřitelné, ale embryo má už vlastní oběhovou soustavu, ve které koluje krev.

Co prožívá vaše partnerka a co pro ni můžete udělat?

 • Její prsa se začínají pěkně zvětšovat, ale jsou přecitlivělá až bolavá. Dotýkejte se jich velmi opatrně a citlivě.
 • Těhotenská nevolnost jí znepříjemňuje život. Je to taková „neustálá kocovina“, která ale během pár týdnů odezní. Pomoct může aromaterapie. Skočte do drogérie nebo dárkových předmětů a kupte lahvičku se silicí z mandarinky, grapefruitu, máty nebo citronu.
 • Ženě mohou vadit různé pachy a vůně. Neberte si osobně, když vám řekne, že zrovna nevoníte – na vině jsou hormony.
 • Celodenní únava je v těhotenství normální. Partnerka bude potřebovat více spát a pomoct s nákupy nebo úklidem. Zeptejte se, co by potřebovala.

Odeslat tip tatínkovi e-mailem

Těhotenská kalkulačka

Spočítejte si svůj termín porodu, výši mateřské a rodičovské nebo výšku dítěte v dospělosti.

Kalkulačky

Krevní skupina dítěte

Kalkulačka krevní skupiny pro rodiče hned vyjasní, jestli bude dítě 0, A, B nebo AB. Kalkulačka ukáže všechny varianty, které mohou nastat.

Spočítat krevní skupinu

Výběr jména pro miminko

Kompletní seznam pro holku i kluka vám pomůže vybrat, jak se bude jmenovat. Zjistěte význam jmen, vytvořte seznam svých oblíbených a porovnejte je mezi sebou.

Hledat

Mohlo by vás zajímat:

Diskuze o tomto tématu:

Téma Reakcí

6. týden těhotenství a já dostala menstruaci. Kdo s tím má zkušen

13.8.22 16:42
51

6. tt - na ultrazvuku není nic vidět

4.8.22 18:22
149

Prohlídka v 6 týdnu? Brzy nebo ne?

26.7.22 07:53
24

6tt a čekání na první kontrolu...

29.5.22 22:02
266

Špatně vypočítaný tt

12.4.22 08:42
4

Obavy v začátku těhotenství

2.4.22 10:56
15

Stavy úzkosti v těhotenství

15.2.22 06:34
57

Špinění v 5+2

Anonymní
13.2.22 08:06
26

Špinění v 6.týdnu těhotenství

7.1.22 13:57
100

5+4tt a ultrazvuk

22.12.21 10:46
39

Kolem plodu moc krve 6 tyden

Anonymní
11.11.21 22:00
8

Světle narůžovělý výtok

Anonymní
8.11.21 11:38
7

6. tt jaké to máte vy? Pocity atd.

30.10.21 15:49
99

Gestační váček 6. týden těhotenství

3.9.21 08:31
27

Bolest vpravo 5-6. tt

Anonymní
8.8.21 15:02
17

6tt a žádné změny

6.7.21 09:37
15

7tt špinění Utrogestan a koupání v bazénu

29.6.21 15:06
12

Digitální těhotenský test a jeho pravost...

23.6.21 13:44
14

Bolest v 6tt

1.5.21 17:46
5

7+4tt Srdíčko bije pomalu...

22.4.21 11:51
16

1. trimestr

17.4.21 17:56
23

6. týden těhotenství

17.4.21 08:33
16

Bolení bříška v 6tt

7.4.21 09:56
12

Inofolic nebo femibion

Anonymní
1.4.21 16:43
6

5+0 a pořád bez příznaků

Anonymní
8.3.21 13:10
49

6+0 - je vidět jen žloutkový váček bez embryonálních struktur

Anonymní
8.12.20 21:01
22

Možný potrat? Únava

19.11.20 18:03
17

Špinění 6tt

27.10.20 19:43
6

6.týden těhotenství a není vidět embryo

28.9.20 10:07
27

Špinění 6 tt

Anonymní
3.7.20 17:46
4

6tt - krvavé špinění

Anonymní
16.5.20 20:23
31

Bolesti v 6tt

27.2.20 15:20
7

Těhotenství 5+4tt

18.12.19 12:33
81

6. týden těhotenství bez plodu

Anonymní
6.11.19 18:55
61

Ultrazvuk v 6 tt

23.10.19 11:16
14

Těhotenství a rozhodování

18.9.19 14:56
20

5+4. týden těhotenství - UTZ

31.8.19 09:30
35

Těhotenství dle ultrazvuku 6. týden

9.7.19 11:55
57

Nevolnost v prvním měsíci?

2.7.19 12:12
4

Těhotenský test v 6.týdnu těhotenství

17.6.19 13:08
39

Stravování a doplňky stravy v těhotenství ☺️

11.5.19 21:55
16

6. týden těhotenství a žádné příznaky

Anonymní
29.4.19 13:45
19

Mám strašný strach. Nemusím?

30.3.19 22:47
19

Poradíte? Nevyznám se v tom

19.3.19 16:42
11

S jakým HCG se zvrací?

1.3.19 23:51
29

Magnesii lactici 0,5tbl. a Celaskon Vitamin C 100mg

26.2.19 08:29
3

6 týden těhotenství a plod prý nikde

16.2.19 10:46
18

Těhotenské problémy - je to normální?

19.12.18 11:07
10

6. týden těhotenství, doktorka nevidí plod

11.7.18 16:59
37

Jsem v 6.týdnu těhotenství a špiním

8.6.18 11:17
11

Kdo je v 6.týdnu těhotenství? Jaké máte příznaky?

22.5.18 10:57
29

6 týden těhotenství prvnička a komplikace?

13.3.18 10:50
11

14 dní bolest v krku 6. týden těhotenství

28.2.18 12:55
4

hCG roste, ale srdíčko není vidět? Jsem 6. týden těhotenství

1.11.17 20:07
60

6. týden těhotenství bez žloutkového váčku

16.7.17 18:14
160

Pila jsem v šestém týdnu

19.1.17 20:02
33

6. týden těhotenství - hospitalizace

15.1.17 08:36
11

Můj strach jménem těhotenství, jsem v 6. týdnu

15.12.16 14:33
6

Pomalejší srdeční akce plodu v 6. týdnu těhotenství

12.10.16 19:21
11

Co je vidět v 5+6?

9.8.16 16:34
34

6. týden těhotenství - je něco vidět?

25.7.16 12:51
15

Bolesti břicha

20.6.16 14:27
11

Slabá srdeční akce v 6+3 těhotenském týdnu

20.5.16 09:44
6

Velikost embrya v 6. týdni těhotenství

13.5.16 09:03
19

Krvácení z děložního hrdla v 6. týdnu

22.6.15 17:36
6

Co je na UTZ vidět v 5tt + 1?

4.1.15 20:29
141

Fotky z ultrazvuku 5 - 6 týden, srovnání

9.7.13 20:16
37

FAQ

Jak se vyvíjí miminko v 6. týdnu těhotenství?

Děťátko už měří 6 mm a váží cca 0,8 gramu. V 6. tt se mu vytváří centrální nervová soustava, dokončuje se základ mozku a míchy. Začínají se tvořit také ledviny. Už vznikly základy pro horní končetiny a sluchový aparát. Na ultrazvuku je zatím vidět gestační váček a možná už i srdeční akce budoucího miminka.

Čemu se vyhnout v 6. týdnu těhotenství?

Sklenička piva nebo vína neuškodí, pití ale maximálně omezte – miminku se tvoří orgány. Káva v malém množství neublíží, ve vyšších dávkách může škodit. Cigaretám a zakouřenému prostředí se vyhněte. Vynechte syrové maso a uzeniny kvůli salmonelóze. Nejsou vhodná tresčí játra. Slazené limonády mohou pomoct proti nevolnostem, ale způsobují nadýmání.

Tipy a rady pro maminku v 6. týdnu těhotenství?

Vypijte 2 až 3 litry tekutin denně. Snažte se odpočívat a hodně spěte. Dopřejte si krátký spánek po obědě, večer budete méně unavená. Pobývejte na čerstvém vzduchu. Věnujte se lehkému pohybu. Vynechejte skákání, sporty s rizikem pádu. Rady jak na těhotenskou nevolnost najdete zde.

Tipy a rady pro tatínka v 6. týdnu těhotenství?

Prsa partnerky se zvětšují, jsou přecitlivělá a bolavá. Dotýkejte se jich velmi opatrně. Nevolnost je „neustálá kocovina“, která ale za pár týdnů odezní. Pomoct může aromaterapie, mandarinka, grapefruit, máta nebo citron. Ženě mohou vadit různé pachy a vůně - na vině jsou hormony. Celodenní únava je normální. Partnerka bude potřebovat více spát a pomoct s nákupy nebo úklidem.