na přehled Encyklopedie

Povolené a zakázané léky v těhotenství

I přes to, že bývá těhotenství jedním z nejkrásnějších období ženy, najdou se okamžiky, kdy vás může potkat pálení žáhy, nechutenství nebo zácpa. Jak tyto problémy řešit? Které léky si můžete vzít bez obav a kterým se raději vyhnout?

Jaké jsou zásady při podávání léků?


 • Pokud užíváte léky dlouhodobě, léčbu neměňte a nejprve se poraďte s lékařem. Může vám doporučit jiné a vhodnější léky, které budou mít stejný účinek.
 • Během těhotenství se užívají jen ty léky, které jsou nezbytně nutné.
 • Při užívání léků zvažte poměr mezi prospěšností a riziky.
 • Při nasazování nového léku se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

Které léky ano?


 • kyselinu listovou
 • léky proti zvracení typu Degan, Cerucal nebo Torecan.
 • v nutných situacích některé typy antibiotik (nejčastěji ve formě spreje)
 • při nachlazení můžete užívat Paralen, který je během těhotenství a v době kojení bezpečný. Spreje z mořské vody i Vincentka jsou také vhodné
 • dezinfekční spreje, popřípadě kloktadla
 • ACC long při kašli
 • léky proti pálení žáhy – Maalox, který je vhodný i během kojení
 • proti průjmu Imodium
 • při zácpě Lactulosa a Regulax

Po kterých lécích proti bolesti sahají maminky nejčastěji? Dočtete se v diskuzi Jaký nejsilnější lék proti bolesti smím užívat těhotná?

Jaké léky NE?


 • Po celou dobu těhotenství se nedoporučují léky Bromhexin, Mucosolvan, Guajacuran a Codein.
 • V posledním trimestru gravidity si dejte pozor na léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik typu Ibuprofen a acylpyrin.
 • Kombinované léky proti rýmě, kašli a teplotě typu Modafen, Nurofen Stopgrip či Coldrex se v těhotenství nedoporučují.
 • Vyhněte se lékům obsahujícím lokální anestetikum, jako je například Strepsils, Orofar a Septolete.

Přečtěte si také článek Chřipka v těhotenství.

Pozor na bylinky v těhotenství

Ne všechny bylinné směsi jsou během těhotenství vhodné. Doporučují se přímo namíchané bylinky pro těhotné nebo čaje pro těhotné. Pokud máte pochybnosti, zda je pro vás daná bylinka vhodná, poptejte se lékárníka nebo lékaře. Řadu obtíží lze vyřešit bez léků, pomocí bylinek.

A co vitamíny?

Raději sáhněte po ovoci a zelenině, které dodávají vitamíny v přirozené formě. Určitě nekombinujte multivitaminy s těhotenskými vitamíny, aby nedošlo k předávkování. Detailní informace najdete v článku Vitamíny pro těhotné.

Homeopatika. Ano, nebo ne?


Po čem můžete sáhnout určitě, jsou homeopatika. Výhodou je jejich bezpečnost. Mohou je těhotné, kojící matky i novorozenci. Zabírají ale jen některým z nás.

Zkušenosti maminek z eMimina:


MUFICE píše:Já jela v prvním trimestru k moři a ptala jsem se doktora na léky proti horečkám. Řekl mi, že Paralen a Černé uhlí jsou vhodné i pro těhotné, Ibalgin ne…“ více v diskuzi Jaké léky v těhotenství můžu?»

Alika píše:I já jsem alergička a na počátku těhotenství jsem si vzala asi dvě tabletky Zyrtecu. Nic se nestalo a i gynekoložka mě uklidnila. Nicméně, v prvním trimestru se antihistaminika pravidelně nemají brát. Od druhého trimestru /tedy tak od 20. týdne těhotenství/ podle mého alergologa neškodí. Já teď občas beru lokální kortikoid, do nosu. Ale obyčejné kapky do nosu mi gynekoložka nedoporučila, prý stahují cévy, a to nedělá dobře miminku.“ více v diskuzi Léky v těhotenství»

Suik píše:Já bych raději nic nebrala. Výborná věc jsou ale Bachovy krizové kapky. Je to přírodní směs bylin, ale je tam alkohol. Kapou se čtyři kapky. Mám je osobně ozkoušené a využívám je i po porodu, kojím…“ více v diskuzi Prášky na uklidnění v těhotenství»

AndrejkaFr píše:Bylinky a vše přírodní jsem už zkoušela od druhého trimestru. Bez účinku. Spaní odpoledne je důsledkem toho, že nespím v noci. Malý si hraje a já zavřu oči. Vím, že u malého mi den před porodem dávali půlku nějakého prášku a spala jsem božsky…“ více v diskuzi Prášek na spaní v těhotenství»

Sara1000 píše:Mně v těhotenství moc pomohl jitrocelový sirup. Je jasné, že můžeš jen „léky“ na kytičkové bázi. Osobně mi nepomáhala ani žádná homeopatika. Zašla jsem i k doktorovi a jelikož to jednou bylo už dost rozjeté, tak jsem dostala Sinecod na noc a Stodal přes den…“ více v diskuzi Co v těhotenství na kašel?»

Diskuse o tomto tématu:

Váš příspěvek
Jaká informace podle vás chybí v hesle
"Povolené a zakázané léky v těhotenství"?